Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.02.2011, 19:31:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Păi acuma dacă lăsăm poveștile și basmele să constituie cultură spirituală, atunci da, au o „cultură spirituală” extraordinat de bogată...
chiar frumoase... Biserica ar avea de invatat de la aceste 2 religii...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.02.2011, 19:33:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Tot n-ai raspuns in intregime dragul meu colaps 1, 2, 3....Cum e cu catolicii, protestantii.....chiar crezi ca ei nu se vor mantui? Ca sunt cum ziceai, draci?iooaaii.....vai de sec nostru XXI.....Inclin sa dau dreptate Cristineidaciana....
se vor mantuii..
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.02.2011, 19:36:23
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
chiar frumoase... Biserica ar avea de invatat de la aceste 2 religii...
Corect ! Trebuie sa luam din orice , ceea ce este benefic...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.02.2011, 19:36:33
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Tot n-ai raspuns in intregime dragul meu colaps 1, 2, 3....Cum e cu catolicii, protestantii.....chiar crezi ca ei nu se vor mantui? Ca sunt cum ziceai, draci?iooaaii.....vai de sec nostru XXI.....Inclin sa dau dreptate Cristineidaciana....
Păi dar de când contează secolul? Dumnezeu e la fel acum așa cum a fost și acum 5000 de ani. Mâine poimâine te aud că nu mai trebuie să dăm ascultare de Sfintele Canoane că sunt vechi ... că sunt învechite, perimate....

Nu, învățătura creștinească nu se schimbă așa cum nici Hristos Mântuitorul nu se schimbă, El rămâne veșnic același, etern!

Matei 5:19 - „Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor; iar cel ce va face și va învăța, acesta mare se va chema în împărăția cerurilor.”

Și catolicii au stricat ... Oho! Infailibilitatea antihristului de papă, existența purgatoriului, „scopul scuză mijloacele”, purcederea Duhului Sfânt și de la Fiul (filioque), imaculala concepție, folosirea azimei, botezul parțial, lipsa Sângelui lui Hristos de la Euharistie.. și încă câte multe pe lângă astea.

O spune Hristos clar și simplu - „... mici se vor chema”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.02.2011, 19:38:57
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ieri eu si cu sotul meu am fost sa ne spovedim la duhovnicul nostru.....mergem aproape in fiecare luna la spovedanie. Azi dimineata pe la 4:30 am auzit in casa un zgomot si m-am trezit brusc din somn. Nu m-am ridicat imediat din pat ci am mai stat vreo doua minute si am asteptat.....m-am gandit ca poate am visat....nu visasem. Pe hol, jos, pe podea, era umbrela care initial fusese sus pe polita cuierului. Ceea ce m-a speriat, insa, a fost distanta prea mare dintre cuier si locul unde era, acum, umbrela. Era la 1,30 m de cuier.....ca si cum ar fi avut aripi sa "zboare". Nu s-a trezit nimeni din familia mea ca sa presuspun ca ar fi miscat-o ei din locul in care ar fi cazut initial asa ca.....nu stiu ce sa cred!!! Doamne pazeste-ne de cursele diavolesti!

Cu mare credinta mergi inainte cu siguranta nu a fost nimic ,a fost pur si simplu un incident a cazut umbrela de pe cuier. Dar stiind ca trebuie sa mergi sa te spovedesti gindul tau a fost indreptat mai inti catre cei mai rau Doamne Ajuta!
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.02.2011, 19:47:59
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Asa cum Dumnezeu ne-a lasat pe aceasta lume diferiti asa avem si pareri diferite.De ce trebuie sa fie ca x,y,z?Fiindca asa spune credinta!Bine...dar daca se intampla lucruri care chiar nu au raspuns?care nu au nici o logica crestina?Raspunsul il vom afla atunci cand vom trece in lumea de dincolo.Nu trebuie sa vii de acolo ca sa-ti dai seama ca unele lucruri sunt foarte ciudate.
__________________
"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati" (Matei7,1;Luca12,14;ICor.4,5)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.02.2011, 19:49:59
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Corect ! Trebuie sa luam din orice , ceea ce este benefic...Doamne ajuta!
Ce poți lua benefic de la diavol ? Ai grijă ca nu cumva să cazi ca Adam și Eva care au ascultat de șarpe ...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.02.2011, 19:51:24
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Dragii mei, de ce atat de des se divagheaza de la subiectul initial? Am observat asta deseori pe forum ...

Este o inversunare, fiecare cauta sa demonstrezece ceva, deseori jignind.
Numai ortodox nu este forumul, se amesteca tot soiul de convingeri gresite.

Nu stiu daca maria isi va mai gasi raspunsurile adresate ei in noianul de mesaje care au aparut si care nu mai au vreo legatura cu subiectul initial.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.02.2011, 20:03:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

off-topic : In Duminica de dinainte de Postul Mare se vb despre Caderea lui Adam si Eva?Cand va fi asta anul asta?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.02.2011, 20:05:41
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
off-topic : In Duminica de dinainte de Postul Mare se vb despre Caderea lui Adam si Eva?Cand va fi asta anul asta?
6 Martie (Duminică) Sf. 42 de Mc. din Amoreea; Sf. Mc. Eufrosin (Lăsatul secului pentru Postul Mare) (Dezlegare la ouă, lapte și brânză)
Duminica Lăsatului sec de brânză (a Izgonirii lui Adam din Rai); Ap. Romani XIII, 11-14; XIV, 1-4; Ev. Matei VI, 14-21; glas 8, voscr. 8
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde