Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2011, 20:49:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa intareasca familia indoliata!

Nu uitati de rugaciune, multa rugaciune pentru sufletul lui, si de cele 40 de liturghii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.02.2011, 08:20:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iartă-mă Ica, abia acum mă învrednicesc să scriu câteva rânduri.
Condoleanțe și Dumnezeu să te rasplatească pentru efortul continu pe care l-ai facut ca tatăl tău să plece din această lume spovedit și împărtășit așa cum se cuvine unui creștin .
Vesnica lui pomenire.

Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.02.2011, 21:17:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Condoleante

Dumnezeu sa-l odihneasca in sfanta pacea LUI !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.02.2011, 02:03:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe tatal tau, unde nu este suspin si nici durere.

Il rog pe bunul Dumnezeu sa intareasca familia indoliata a Icai Milin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2011, 19:30:43
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu sa-l ierte!

In primul rand vreau sa va anunt cu deosebita durere ca azi mi-au luat ramas bun de la tatal meu drag. Cred ca desi a implinit respectabila varsta de 92 de ani in decembrie anul trecut, i-a parut rau dupa viata ( afara ninge asa frumos! ). Nadajduiesc ca se va intalni cu scumpa mea mama si prin rugaciunile si slujbele pe care i le voi face de acum incolo bunul Dumnezeu se va milostivi de sufletul lui si-l va aseza in randul dreptilor.
Am citit cu lacrimi in ochi si cu sufletul indurerat toate mesajele voastre!
Va multumesc tuturor celor care l-ati pomenit pe tatal meu in aceste zile iar pentru gandul bun pe care l-ati avut pentru mine personal si familia mea, sa va rasplateasca Dumnezeu!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.02.2011, 19:38:18
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
......in aceasta dimineata in jurul orei noua,tatal prietenei noastre icamilin,a trecut la cele vesnice....Bunul Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...sunt su sufletul alaturi de tine,draga Viorica,Dumnezeu sa va intareasca si sa va dea putere sa treceti si peste aceasta grea incercare.....




Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace . Condoleante familiei .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2011, 21:36:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca !

Citat:
În prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
......in aceasta dimineata in jurul orei noua,tatal prietenei noastre icamilin,a trecut la cele vesnice....Bunul Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...sunt su sufletul alaturi de tine,draga Viorica,Dumnezeu sa va intareasca si sa va dea putere sa treceti si peste aceasta grea incercare.....
Of , acum am vazut acest thread trist ! Dumnezeu sa-l odihneasca in lumea celor drepti ! Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2011, 22:12:24
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa il odihneasca intre cei drepti,pentru toate sacrificiile facute si iubirea uriasa impartasita familiei si celor din jur.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2011, 00:22:05
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Vesnica pomenire!

Dimineata se vor implini trei saptamani de cand tatal meu a plecat spre vesnicie! Parc-a fost ieri, nu stiu cum a trecut timpul...
Incep sa ma linistesc, ma bucur din suflet ca a plecat impacat cu bunul Dumnezeu, a fost constient ca trebuie sa plece iar noi, copii lui, multumim pentru toate: a trait 92 de ani, in ciuda numeroaselor boli pe care le-a adunat de-a lungul timpului, fiind respectat, iubit si ingrijit.
Nu ne ramane altceva de facut decat sa-i pastram vie amintirea si sa-l pomenim, sa ne rugam pentru sufletul lui, asa cum cere biserica noastra ortodoxa.
Dumnezeu sa-l ierte !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2011, 10:45:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Dimineata se vor implini trei saptamani de cand tatal meu a plecat spre vesnicie! Parc-a fost ieri, nu stiu cum a trecut timpul...
Incep sa ma linistesc, ma bucur din suflet ca a plecat impacat cu bunul Dumnezeu, a fost constient ca trebuie sa plece iar noi, copii lui, multumim pentru toate: a trait 92 de ani, in ciuda numeroaselor boli pe care le-a adunat de-a lungul timpului, fiind respectat, iubit si ingrijit.
Nu ne ramane altceva de facut decat sa-i pastram vie amintirea si sa-l pomenim, sa ne rugam pentru sufletul lui, asa cum cere biserica noastra ortodoxa.
Dumnezeu sa-l ierte !
"Moartea trupeasca, despartirea sufletului de trup nu distruge legatura credinciosului cu Biserica, nu-l desparte de celelalte madulare in Hristos. De altfel, dragostea este vesnica, precum sunt si sufletele. Din nenumaratele marturii cuprinse in Sfanta Scriptura, dar mai ales in istoria Bisericii noastre si in Traditie, aflam ca exista o comuniune duhovniceasca si o intraajutorare in dragoste si rugaciune intre madularele Bisericii ceresti si pamantesti, deoarece alcatuim toti impreuna o comuniune de sfinti. Toti cei care au adormit si toti cei care traim in aceasta lume ne aflam intr-o tainica si mai presus de fire comuniune de viata, rugaciune si dragoste frateasca. Prin aceasta legatura, cei vii ii ajuta pe cei morti. Astfel a randuit dragostea lui Dumnezeu, voind ca unul sa se mantuiasca prin celalalt."
(ierom, Benedict Aghioritul, Parastasele si folosul lor, trad. ierom. Stefan Nutescu, Schitul Lacu, Sfantul munte Athos, Editura Evanghelismos, Bucuresti, 2002)

Dumnezeu sa-l ierte pe tatal dvs, Ioan!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sora noastra icamilin mara2008 Umanitare 19 03.06.2011 06:56:22