Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 19.05.2011, 23:04:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
"Este cineva care face pîine acasă? "

Da, la mine acasa se face paine cu masina de facut paine, e foarte usor si painea iese mult mai buna. Dupa cateva luni de mancat paine facuta in casa- nu mai poti manca painea din comert.
Am folosit masina de paine Alaska si afost OK 3 ani- pana s-a stricat, acum am Moulinex- si este si ea buna; nu cred ca are mare importanta tipul de masina; fratele meu foloseste in SUA o masina ieftina de acolo- ii iese si lui buna (de fapt de la el vine ideea de a face paine cu masina respectiva).
In ceea ce priveste chimicalele din paine- chiar facutul painii in casa nu e scutit complet- si asta pentru ca faina din comert are si ea cate ceva- nu pot spune pe loc numele E-urilor- dar sunt agenti afanatori si nu mai stiu ce- in orice caz mai putini decat ce se gaseste in painea de la fabrica; faina "curata" nu poate fi decat cea din grau cunoscut si macinata la moara. Ultima data am luat din comert faina "Baneasa" si nu cred ca e buna- a iesit painea faramicioasa tare. Foarte bine este ca in painea de casa se pot pune diferite mirodenii (mie imi place sofranul) sau seminte, pot varia retetele....
Eu as face dar imi lipsesc retete bune,incercate,de incredere(si apoi masina de paine).
Am facut in trecut,un gen de lipie,cu ulei de masline,ierburi si masline(foarte buna ce-i drept).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 19.05.2011, 23:06:51
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Retetele de paine sunt chiar in cartea cu care vine masina; cea mai simpla- cea mai buna, dupa ce faci de cateva ori- poti incepe sa variezi cate putin, sa experimentezi...
Reply With Quote
  #143  
Vechi 05.06.2011, 01:42:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit despre insanatosirea prin nutrienti, vitamine, nu medicamente

Un film interesant de vazut, daca aveti timp.

http://www.rainmakerteam.co/video/Fo...atters_ro.html
Reply With Quote
  #144  
Vechi 05.06.2011, 01:54:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Un film interesant de vazut, daca aveti timp.

http://www.rainmakerteam.co/video/Fo...atters_ro.html
E cam lung pentru aceasta ora tarzie, dar imi place mult introducerea:
"Lasa mancarea sa iti fie medicament"-Hipocrate

Promite acest filmulet si abia astept sa il vizionez maine pe indelete.

Multumim Mirela!
Reply With Quote
  #145  
Vechi 05.06.2011, 01:59:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile da, maine e cel mai bine... stiu ca in RO e ora somnului acum

Cu placere. :) Nici eu nu credeam sa am rabdare sa il urmaresc pe tot, mai ales cand am vazut 77 min !!
dar am zis sa ma uit putin sa vad cum e si nu l-am mai oprit.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 05.06.2011, 02:04:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cu placere. :) Nici eu nu credeam sa am rabdare sa il urmaresc pe tot, mai ales cand am vazut 77 min !!
dar am zis sa ma uit putin sa vad cum e si nu l-am mai oprit.
Ce frumos!:-)Abia astept sa-l vad. Acum merg la somn, e ora doua..

Tie o zi frumoasa iti doresc !:-)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 05.06.2011, 02:09:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Tie o zi frumoasa iti doresc !:-)
Multumesc, sa dea Domnul ! Maine merg la o sfintire de biserica si am ceva de calatorit pana acolo.
Noapte buna, si o duminica placuta !
Reply With Quote
  #148  
Vechi 05.06.2011, 05:20:53
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Mult imi doresc si eu sa particip la sfintirea unei biserici nu am fost niciodata,am auzit ca femeile au voie sa intre in altar, multumim de film Mirela am sa-l vizionez si eu curind.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #149  
Vechi 05.06.2011, 08:50:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Multumesc, sa dea Domnul ! Maine merg la o sfintire de biserica si am ceva de calatorit pana acolo.
Noapte buna, si o duminica placuta !
Oooo ce frumos! Sa te ajute Dumnezeu sa ajungi cu bine si sa te intorci cu bine! Poate ne spui cum a fost.

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mult imi doresc si eu sa particip la sfintirea unei biserici nu am fost niciodata,am auzit ca femeile au voie sa intre in altar, multumim de film Mirela am sa-l vizionez si eu curind.
Da, este singura posibilitate de a intra femeile in altar. Sa-ti ajute Dumnezeu sa participi si tu la sfintirea unei biserici. Este extraordinar.
Am fost si eu la doua.:-)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 05.06.2011, 09:59:06
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Men sana in corpore sano!
M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca fiecare dintre cei care cunosc avantajele unei alimentatii sanatoase, sa poata impartasi aici si altora,un "secret", fie el cat de mic, al alimentatiei sanatoase.

Pentru inceput ,cateva informatii "oficiale" :

4 NUTRIMENTI DE BAZA:

Apa, carbohidratii (glucidele), proteinele si grasimile (lipidele) sunt principalele componente ale unei diete sanatoase. Daca alegi cea mai sanatoasa varianta a acestor nutrienti si-i mananci echilibrat, iti ajuti organismul sa functioneze la nivel optim.
1. Apa - Doua treimi din organismul uman matur este format din apa. Ea este implicata in fiecare functie a corpului si este vitala pentru functionarea aparatului digestiv, circulator si urinar. Apa transporta nutrimenti de la si catre celule. Cu ajutorul ei se mentine o temperatura adecvata in organism. Este recomandat sa bei cel putin opt pahare de apa pe zi (2 litri).
2. Carbohidratii - reprezinta o sursa de energie pentru intregul corp. In primul rand, ei se gasesc in fructe si in legume; cei mai semnificativi hidrati de carbon de origine animala provin din produsele lactate. Aceasta clasa de compusi organici se divide in doua categorii principale: carbohidrati simpli si carbohidrati complecsi.
Carbohidratii simpli constituie cea mai rapida sursa de energie pentru ca sunt descompusi imediat de catre organism. Acestia includ o varietate de zaharuri precum lactoza (zaharul din lapte), fructoza (se intalneste in miere si in fructele dulci; printr-un proces utilizat la nivelul ficatului, fructoza este folosita pentru producerea de energie) si sucroza (zaharoza).
Carbohidratii complecsi includ fibrele si amidonul din produse fainoase (paine, paste), din fasole si din legume radacinoase (precum cartoful). Aceste alimente bogate in carbohidrati sunt inmagazinate in organism, devenind surse de energie pentru o perioada indelungata de timp.
Atat carbohidratii simpli, cat si cei complecsi sunt descompusi pana la glucoza - singura sursa de energie a creierului, glucoza participa la procesele metabolice producatoare de energie. Consumul zilnic ar trebui sa includa 50% de carbohidrati. In cazul in care consumi mai multe calorii decat poate folosi organismul, un procent din acesti carbohidrati sunt inmagazinati sub forma de grasimi.
3. Proteinele - au un rol vital in reglarea si functionarea organismului prin enzime si hormoni. Comparativ cu hidrocarburile, proteinele sunt o sursa de energie de lunga durata. Ele pastreaza echilibrul acid-alcalin din organism, formand materialul structural al muschilor, pielii, organelor si tesuturilor. Atunci cand consumi mai multe proteine decat ai nevoie, cantitatea suplimentara este depozitata si folosita ca sursa de energie dupa o anumita perioada.
Proteinele complete care se gasesc in carne, peste, branza, oua, iaurt si lapte contin cantitatea de aminoacizi de care are nevoie organismul. Produsele pe baza de soia - tofu, ulei de soia, lapte de soia, carne de soia - contin proteine complete.
Proteinele incomplete se gasesc in cereale si legume; ele aduc multe beneficii organismului, dar contin numai o parte din aminoacizii necesari. Adultii trebuie sa manance aproximativ 60 de grame de proteine pe zi, respectiv intre 10 - 15% din continutul total caloric pe zi.
4. Grasimile - sunt utile organismului. Grasimile au la baza acizii grasi care sunt principalii constituenti ai lipidelor. In timpul copilariei, acesti acizi organici sunt vitali pentru dezvoltarea neuronala normala. La varsta adulta, alaturi de glucide, acizii grasi devin o sursa primordiala de energie.
Acizii grasi sunt de mai multe tipuri: saturati, polisaturati si monosaturati.
Acizii grasi saturati se gasesc in carne de vaca, miel, porc, sunca si produse lactate. Cu cat este mai solid produsul, cu atat este mai mare concentratia de acizi grasi saturati. Corpul nostru utilizeaza acesti acizi in producerea colesterolului. Studiile au aratat ca o dieta bogata in acizi grasi saturati promoveaza afectiuni coronariene si ridica nivelul colesterolului in sange, prin marirea nivelului de colesterol "rau" (LDL colesterol).
Acizii grasi polisaturati se intalnesc in diferite specii de pesti (ton, somon, macrou) si in uleiurile vegetale - de floarea-soarelui, de soia, sau de porumb. Acestia scad valorea nivelului de colesterol in sange; totusi, o cantitate exagerata de acizi grasi polisaturati reduc HDL-ul colesterolul "bun".
Acizii grasi monosaturati intalniti in uleiul de masline reduc nivelul de LDL din sange, fara sa afecteze HDL-ul.


4 ALIMENTE ESENTIALE PENTRU SANATATEA TA

Banii pe care ii salvezi daca preferi sa-ti savurezi mesele in fast-fooduri nu sunt economisiti - peste o anumita perioada tot vor fi cheltuiti pentru a-ti trata raceala si diferitele afectiuni aparute in urma unei alimentatii nesanatoase. Mancarea ar trebui sa fie cea mai sanatoasa investitie pentru sanatatea familiei tale.

1. ULEI DE PESTE
Mai sanatos decat pestele insusi, uleiul de peste iti va aduce destul de multe beneficii:
previne afectiunile cardiovasculare, cancerul, depresia, artrita, diabetul, ulcerul si sindromul Alzeimer; amplifica nivelul de energie si capacitatea de concentrare; ofera cea mai mare rezistenta impotriva bolilor comune precum gripa si raceala; le ajuta pe femeile insarcinate sa evite nasterile premature si alte complicatii.
2. LEGUME CRUDE
Nimic nu se compara cu valoarea nutritionala a legumelor crude. Pe langa numerosii nutrienti, acidul folic continut de legumele cu frunze verzi previne bolile, in special pe cele neurodegenerative - de tip Parkinson, iar antioxidantii (vitamina C, vitamina E) te ajuta sa-ti pastrezi agerimea mintii. Daca esti o persoana a carei alimentatie se axeaza pe proteina animala, atunci trebuie sa te orientezi spre legumele cu un continut scazut de potasiu - conopida, mazare verde, spanac, salata verde si ciuperci.
3. OUA CRUDE
Oul crud este un aliment "fenomenal" pentru mintea si sistemul tau imunitar. Cu toate ca poate sa dureze pana cand te obisnuiesti, nu uita ca proteinele si grasimile continute de ou sunt esentiale pentru intregul tau organism. Oul gatit nu aduce aceleasi beneficii - cu cat este mai putin preparat (mai bine fiert decat prajit), cu atat va fi mai bine din punct de vedere nutritional. Exista mai multe metode prin care poti consuma oul crud: "stilul dur" - inghite un ou (cu tot cu galbenus) dintr-o suflare; amesteca-l alaturi de lapte si banane intr-un shake sau amesteca-l intr-un pahar cu suc de legume.
4. LAPTELE PROASPAT
Laptele proaspat este o sursa uimitoare de proteine, carbohidrati, grasimi, minerale si vitamine. Laptele pasteurizat este un aliment diferit, ce nu ofera aceleasi beneficii precum laptele proaspat.


Sursa: Farmacia ta



Sa-ti dea Bunul Dumnezeu multa sanatate si bucurii,este un topic deschis cu suflet pentru suflet .. Doamne Ajuta ! si numai bine .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54