Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.08.2010, 01:40:17
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Chiar daca pare imposibil de crezut, diavolul ne ajuta sa ne matuim prin ispitele care le aduce...pentru ca in suferinta omul se apropie mai mult de Dumnezeu!
este posibil din prea multa suferinta sa se dezica?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.11.2010, 23:50:25
allexandraaa allexandraaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Mesaje: 8
Implicit

buna...sunt noua pe aici.mi`am facut cont`ul pt ca am o probleme si as vrea sa stiu si parerea voastra.
de 1 an sh 5 luni sunt cu un baiat.problema este ca atunci cand trebuie sa ne vedem mereu se intampla ceva.ori nu poate venii,ori intrazie..sau nu ajung eu la timp.mama lui nu ma vrea si ma cand ca poate face ceva sa nu ne putem vedea...noi ne cunoastem din clasa a6a.el a mai fost cu o colega de la mine din clasa.dar dupa ce ne`a facut cunostinta,ne`am indragostit unul de altul.si de cand suntem impreuna,noi nu ne putem vedea. anul trecut am gasit un ac,la fel si iubitul meu si prietenul cel mai bun si iubita lui.tot de cand suntem impreuna am inceput sa vorbesc cu cineva pe mess care imi tot prezicea diferite chestii si culmea erau adevatare.mi`am dat seama ca nu e bine si am intrerupt legatura cu el.apoi am aflat ca si iubitul meu vorbeste cu el.am vorbit cu mai multi prieteni si imi spun ca s`ar putea sa faca ceva omul asta care tot vorbeste cu iubitul meu.voi ce credeti?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.11.2010, 01:01:05
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Exista vraj farmece si blesteme si cunosc oameni care desi s-au spovedit s-au rugat mult si s-au schimbat mult fata de trecut tot le merge rau in viata.Unii nu au spor in casa desi castiga la fel ca multi care ii inconjoara totusi nu pot strange la fel ca ceilalti si nu pot sa isi permita lucruri ca ceilalti.si nu pentru ca ar fi vre-o vina a lor sau ca ar fi mana sparta.Chair deloc.Apoi unii prezinta simtome ale unor boli si chiar daca au facut un examen amanuntit medical nu li sa gasit nimic.Nu tot ce se intampla omului in viata e consecinta vinei lui ,de aceea recomand celor ce au scris despre vina sa se abtina ca sa nu primeasca Doamne fereste datorita ignorantei lor crucea si necazul celui in cauza ca e vai si amar de viata lor.Multa grija Blestemele se prind in special cele parintesti cele de mama si cum spune scriptura tin pana la al saptelea neam.Apoi am avut ocazia sa mi se spuna ceea ce au gasit altii prin perini facute in casa facute cu grija ca in timp sa gaseasca pene cusute cu ate inodate lemne unghii de la pasari si incercand sa le de-a foc nu au ars.Si mai e mobila care trosneste care se misca de unii oameni se leaga asa ceva ..din pacate si sa nu uitam sau sa nu uite cei ce raspund unora ca e vina lor ca nu cel in cauza poate fi vinovat e destul cineva din familie sau cineva invidios din trecut sa faca rau si acela sa fie de mult in pamant si se leaga peste neamuri.Lucrarea diavolului e mare in lume si ia diferite forme ,cei in cauza trebuie sa posteasca mult si sa se roage mult .Prin anii 80 Parintele Paisie de la Sihla a dat canon unei famili tot pe cauza de blestem si farmece ca familia toata sa posteasca si lunea pe langa miercurea si vinerea pana cand copii acelei famili vorcreste si vor fi la casa lor si a mai recomandat si anumite rugaciuni .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2011, 14:17:57
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ai o predispozitie sa dai vina pe altii, sa nu-ti asumi nicio responsabilitate nici cand vine vorba de greselile trecutului nici cand vine vorba de viitor? Te crezi perfect/a si e intotdeauna vina altora cand se intampla sa gresesti? Atunci clar, esti blestemat/a!
Sesizez aici un ton acuzator, dar tocmai tu mi-ai dat o idee. Dar dacă, atunci când te blesteamă cineva, gândul lui, gestul lui ajunge la tine în fundul minții tale, și, în timp, își trădează prezența? Dacă dau vina pe alții pentru eșecul meu înseamnă neapărat că mă cred grăzav? Poate că da, dar poate că nu. Poate că simt instinctiv că ceva nu e în ordine, că gândul altcuiva mă parazitează și mă distruge. Te-ai gândit vreodată la asta? Evident că nu, pentru că omul are datoria, - nu-i așa? - să caute mereu sursa răului în el însuși. Dar excese se pot face și într-o direcție și în alta. Iar în cazul acesta asta nu aduce nimic bun, doar autoînvinovățire și stagnare. Ideal e să fim obiectivi și să nu omitem nici una dintre posibilități.

Personal am fost, din copilărie, blestemată și drăcuită (pe față, că pe la spate numai Dumnezeu știe) de nenumărate ori de către mama și bunica mea. Dealtfel, bunica are obiceiul să aplice același "tratament" și mamei mele. Ani de zile am încercat să ignor, am considerat că e doar o răutate și că astea sunt cuvinte fără rost și fără efect. Dar, văzând că, în ciuda tuturor încercărilor mele, nu reușesc să progresez, că, până la urmă, fac cum fac și tot așa cum mi s-a "urat" mi se întâmplă, am început să-mi pun niște probleme. Nu sunt superstițioasă, și nu mă grăbesc în a trage concluzii. Dealtfel, simplul fapt că am început să mă întreb abia acum, după ani și ani de zile, cred că e suficient de sugestiv.

Nimeni nu își pune astfel de întrebări, așa, de nebun, ci după ce a pus cap la cap niște lucruri, după ce a observat niște inadvertențe, niște ciudățenii. Așa că v-aș ruga să nu mai judecați expeditiv.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2011, 17:27:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata cat a patimit Mantuitorul pentru noi:

<<CALVARUL DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS DESCOPERIT DE INGER SF DIMITRIE AL ROSTOVULUI

1. Hristos Domnul nostru patimind mai inainte de moartea Sa pe cruce , a slobozit 109 suspinuri din inima .
2. Picaturi de lacrimi la Patimile Sale a varsat de 11 ori cate 103 mii = 1.135.475
3. De perii capului si de barba a fost tras de 78 de ori .
4. S-a poticnit si a cazut la pamant , incepand din Gradina Ghetsimani si pana la Arhiereu de 7 ori .
5. A primit peste fluierele picioarelor 172 lovituri
6. A fost ridicat de parul capului si de funia cu care era legat de grumaz de 23 de ori . Batai cu palmele peste obraz a suferit de 172 de ori . Sluga arhiereului , Malh cel nemultumit , caruia i-a vindecat Domnul urechea taiata de Petru , atat de tare L-a lovit pe Iisus peste fata , incat , s-a auzit in toata curtea arhiereului ; atunci a cazut Domnul la pamanat si i s-au clatinat dintii din gura si i s-au inchipuit degetele acelei maini , inmanusata metalic , pe fata si mult sange din gura si din nas i-a iesit .
7. Lovituri peste obraz , peste gura si peste ochi a primit de 128 de ori .
8. Peste grumaz a fost lovit foarte tare de 27 de ori .
9. Peste cap a fost lovit foarte tare de 20 de ori .
10. La stalp a fost legat si atunci a primit odata o lovitura de moarte .
11. A fost trantit la pamanat foarte tare de 3 ori .
12. Cand a fost legat la stalp a fost lovit peste tot trupul cu toiege , cu trestii , cu biciurile noduroase de porumbel de 6666 de ori . Peste aceste rani i s-au mai adaugat si alte chinuri si dn cauza acestor suferinte ar fi trebuit sa moara . Dar cu puterea lui Dumnezeuiasca , n-a fost biruit si nici n-a voit a muri , pana nu s-a implinit opera mantuirii noastre si asa s-a mentinut pana la sfarsit .
13. A avut 1199 de vanatai peste tot trupul .
14. Pe cap a avut intepaturi de spini 1000 . Pentru ca cununa cea de spini I s-a pus si I s-a luat de 50 de ori .
15. Peste cap a fost lovit cu toiege si cu trestiile cu toata puterea ; din cauza acestor lovituri , au intrat in cap 5 ghimpi pana la creier , iar dupa inviere au mai ramas 3 .
16. Spre Golgota ducandu-si Crucea a cazut de 5 ori foarte greu si atunci a primit de 19 ori lovituri de moarte .
17. A fost scuipat in fata de 100 de ori .
18 . Peste tot trupul Domnului intins pe Cruce a fost scuipat de 73 de ori .
19. Tras incoace si incolo de nas cu multa ura si dispret si hulit a fost de 20 de ori .
20. De urechi a fost tras si manjit de 30 de ori .
21. Rani multe si silnice lovituri , precum si semne peste tot trupul a avut atatea cate zile sunt in 14 ani = 5475.
22. A patimit Izbavitorul nostru cu sufletul si cu trupul Sau mantuind pe om din moartea sufleteasca .
23. Cu sufletul a patimit mahnire , intristare , tanguiri si jale ca de moarte . Peste toate puterile Sale sufletesti si trupesti a patimit , adica : peste minte , peste simtire si peste voie . Iar cu trupul a patimit afara de golatatea Sa , batai , rani , precum si dureri peste toate madularele trupului .
24. Peste cap imboldiri , pe maini si pe picioare rani grele ale cuielor , impunsatura in coasta cu sulita , iar peste grumaz si peste tample scuipari si lovituri .
25. La pipairea trupului batai , la gustare , in setea cea amara a fost adapat cu otet si fiere .
26. Spre mirosire , intru inchisoare puturoasa a fost inchis , la auzire huliri si batjocuri , la vederea ochilor acoperirea lor , apoi lacrimile celor ce sedeau langa Crucea Sa si-L vedeau , plin de rani si de lungi vanatai sangerande .
27. Iar trupul Sau cel golit de haine in fata multimii l-a infasurat Maica Sa Preacurata cu mahrama capului Ei , cand era Domnul rastignit pe Cruce .
28. Trei mari si iuti dureri a avut Domnul care au fost cele mai grozave in timpul Patimior Sale sfinte .
29. Intaia durerre a fost cand Domnul a vazut ca nu multe suflete s-au intors la Dumnezeu parasindu-si pacatele lor , vazand ca in zadar si-a varsat sangele Sau .
30. A doua derere a fost cand a vazut sufletul si inima Maicii Sale patrunse de rana patimirii Lui .
31. A treia durere a fost cand I S-a pironit trupul Sau pe Cruce , ca asa de tare L-au intins incat I S-au desfacut incheieturile toate . Atunci s-a implinit proorocia lui David : " Numarat-au toate oasele Mele " .
32. Toate patimile Domnului au fost 100.149
33. In toata vremea patimirii Sale a varsat din ochi 67.200 picaturi , iar picaturi sangerande din ochi si din tot trupul 1.180.225 .
34. Tifle peste obraz , peste gura si intre ochi a primit de 28 de ori .
35. A fost lovit de 102 de ori peste obraz cu palma .
36. La stalp a fost batut cu toiege de spini flenciurosi , biciuri noduroase rau , inveninate si cu lanturi de fier in muchii ; rani deosebite au fost 5000 .
37. A cazut foarte greu de 4 ori sub povara Crucii . Din cauza multimii torturilor dulcele nostru Mantuitor a slabit adeseori pana la istovire completa , din care cauza ostasii s-au vazut nevoiti a sili pe a Simon Cirineul sa-L ajute a-Si duce Crucea grea pana sus la Gogota .
38. Daca cineva va suferi si va gandi in fiecare zi la aceste patimi ale Lui Iisus si va face rugaciunea Tatal nostru , Crezul , Psalmul 50 si va face 12 metanii in cinstea Sf. Patimi ale Domnului , sau macar o metanie pentru fiecare rana , va avea mare folos . Un mare dascal al Bisericii a scris : " Daca cugetarea va fi desavarsita si din inima la Ptimile Lui Iisus , se va folosi ca si cum ar posti un an intreg , mancand numai paine si apa sau daca va citi Psaltirea odata in fiecare zi , cu aceasta va fi egal " .>>

Si totusi a zis : Doamne, iarta-le lor, ca nu stiu ce fac!

Si cu adevarat nu stiu ce fac cei care ne fac farmece, daca noi ne indreptam si facem voia lui Dumnezeu. Caci ei, fara sa stie, ne pot face un bine pe plan duhovnicesc. De aceea, staretii de la Optina recomanda sa ne rugam pentru dusmani asa: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-i pe dusmanii mei si , pentru rugaciunile lor, miluieste-ma si pe mine, pacatosul/pacatoasa!"

Eliberandu-ne de orice ura pentru cei care ne fac rau, rugaciunea noastra va fi mai usor ascultata si vom suporta mai usor situatia in care ne aflam sau, daca ne este spre folos, Dumnezeu ne ajuta sa rezolvam situatia respectiva. Oricum, asa cum Mantuitorul Iisus Hristos ne-a invatat sa ne rugam, singuri spunem :

,,Si ne iarta noua greselile noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri."

Trebuie sa urmam modelul Mantuitorului. Alta cale nu avem. Daca nu iertam noi mai intai, nu avem sanse sa fim iertati si sa ne fie ascultata rugaciunea. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.09.2012, 02:31:44
Matei Didina Claudia Matei Didina Claudia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2012
Mesaje: 5
Post

Buna,as vrea sa stiu parerea oamenilor cu credinta in Domnul nostru,este posibil sa am farmece facute daca vad ca mi se misca ceve sub pielea mainilor,de asemenea nu mai am putere sa ma rog la Domnul nostru Isus,Maica Sfinta si toti Sfintii,insa intind mina atit cit pot de mult si nu ma las pagubasa.Sint casatorita de 16 ani si am 2 copii,de curint am inceput sa-mi fac ginduri negre de gelozie,si stiu ca pacatuiesc,si apoi ma rog la Domnul sa ma ierte,si ma lupt din tot sufletul sa indeplinesc poruncile,dar nu inteleg de ce imi vin ginduri necurate.Dat fiind rugaciunii spuse din toata inima Domnul ma elibereaza de aceste ginduri insa ele revin si eu ma lupt sa le scot cu rugaciune credinta si smerenie.Atit vreau de la Domnul sa imi dea multa rabdare,ca nu stiu cit va tine aceste patimi.Eu nu locuiesc in Romania nu am un Duhovnic cu care sa ma sfatui,si nu pot sa apelez la doctori etc. cred cu taria Domnul Nostru Isus Hristos ca ma poate vindeca,dar parca nu mai am putere atit de mare de rugaciune.In trecut puterea mea de rugaciune era mult mai puternica,indeplineam poruncile mai usor,am avut si foarte multe suferinte din care Domnul m-a scos,dupa ce am dovedit ca am credinta in El si in cele mai dureroase momente ale vietii insa acum simt ca as mai avea nevoie de alti oameni sa ma ajute cu rugaciuni.Va rog oameni buni rugati-va pentru mine ca nu am pe nimeni sa se roage pentru mine.
Domnul si Maiculita Domnului sa va dea sanatate si pace in suflete.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.09.2012, 02:54:12
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Matei Didina Claudia Vezi mesajul
vad ca mi se misca ceva sub pielea mainilor...

de curind am inceput sa-mi fac ginduri negre de gelozie...

dar nu inteleg de ce imi vin ginduri necurate....

aceste ginduri insa ele revin ...

am avut si foarte multe suferinte ...

acum simt ca as mai avea nevoie de alti oameni sa ma ajute cu rugaciuni.Va rog oameni buni rugati-va pentru mine ca nu am pe nimeni sa se roage pentru mine.
Domnul si Maiculita Domnului sa va dea sanatate si pace in suflete.
Ne rugam, fiti incredintata!
Pe de alta parte, pentru motivele continute in primele propozitii pe care le-am selectat din postarea dvs., va rog sa fiti inteleapta, sa va smeriti: cautati de urgenta un medic psihiatru, e imposibil sa nu aveti acces in orasul sau zona unde locuiti. Va rog sa intelegeti ca sub astfel de stari se poate ascunde debutul unei boli grave, care, daca va izbucni intr-o zi va poate costa mult mai mult decat daca mergeti acum, din vreme.
Credeti-ma va rog ca am experienta profesionala in astfel de cazuri. Am avut eu insumi tulburari asemanatoare candva si am apelat la tratament medical, cu vindecare rapida si definitiva (simptomele au disparut complet si nu au mai revenit, multumesc lui Dumnezeu).

P.S. O viata cu multe incercari, cu greutati, ne poate zdruncina la un moment dat echilibrul psihic. Nu suntem din otel, suntem oameni... E momentul sa cerem ajutor, sa apelam si la resurse din jurul nostru, la profesionistii din domeniul sanatatii. Dumnezeu lucreaza prin oameni. Smeriti-va si mergeti la doctor!
Dumnezeu sa va ocroteasca! AMIN+

Last edited by ioan cezar; 21.09.2012 at 04:16:45.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.09.2012, 07:18:53
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ne rugam, fiti incredintata!
...Am avut eu insumi tulburari asemanatoare candva si am apelat la tratament medical, cu vindecare rapida si definitiva (simptomele au disparut complet si nu au mai revenit, multumesc lui Dumnezeu)
...Smeriti-va si mergeti la doctor!
Dumnezeu sa va ocroteasca! AMIN+
Dvs cui mulțumiți mai sus: lui Dumnezeu sau lui Hypocrat?

Pe scurt, ioan cezar, Didina Claudia a intrat deznădăjduită pe forum pentru a cere ajutor duhovnicesc, iar tu ai redirecționat-o convingător spre doctor, care-i va da ”scăparea”.
Ăsta o fi forum ortodox sau de neuro-psihiatrie?
Altfel spus:
-Ne rugăm noi, dar ca să fii sigură, ”smeriți-vă”(băgați-vă mințile la cap) și mergeți la doctor să vă dea medicamente!

Pe cine mărturisiți de fapt: pe Hristos sau pe CATENA+?

Last edited by Demetrius; 21.09.2012 at 07:21:31.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.09.2012, 10:56:43
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Exista vraj farmece si blesteme si cunosc oameni care desi s-au spovedit s-au rugat mult si s-au schimbat mult fata de trecut tot le merge rau in viata.Unii nu au spor in casa desi castiga la fel ca multi care ii inconjoara totusi nu pot strange la fel ca ceilalti si nu pot sa isi permita lucruri ca ceilalti.si nu pentru ca ar fi vre-o vina a lor sau ca ar fi mana sparta.Chair deloc.Apoi unii prezinta simtome ale unor boli si chiar daca au facut un examen amanuntit medical nu li sa gasit nimic.Nu tot ce se intampla omului in viata e consecinta vinei lui ,de aceea recomand celor ce au scris despre vina sa se abtina ca sa nu primeasca Doamne fereste datorita ignorantei lor crucea si necazul celui in cauza ca e vai si amar de viata lor.Multa grija Blestemele se prind in special cele parintesti cele de mama si cum spune scriptura tin pana la al saptelea neam.Apoi am avut ocazia sa mi se spuna ceea ce au gasit altii prin perini facute in casa facute cu grija ca in timp sa gaseasca pene cusute cu ate inodate lemne unghii de la pasari si incercand sa le de-a foc nu au ars.Si mai e mobila care trosneste care se misca de unii oameni se leaga asa ceva ..din pacate si sa nu uitam sau sa nu uite cei ce raspund unora ca e vina lor ca nu cel in cauza poate fi vinovat e destul cineva din familie sau cineva invidios din trecut sa faca rau si acela sa fie de mult in pamant si se leaga peste neamuri.Lucrarea diavolului e mare in lume si ia diferite forme ,cei in cauza trebuie sa posteasca mult si sa se roage mult .Prin anii 80 Parintele Paisie de la Sihla a dat canon unei famili tot pe cauza de blestem si farmece ca familia toata sa posteasca si lunea pe langa miercurea si vinerea pana cand copii acelei famili vorcreste si vor fi la casa lor si a mai recomandat si anumite rugaciuni .
Pentru multe lucruri exista explicatii, nu trebuie sa dam vina mereu pe blesteme doar pentru ca nu ne putem gandi logic de ce se intampla anumite lucruri.

Unii nu au spor in casa pentru ca nu stiu sa se restranga, sa fie ecconomi si desi castiga bine, cheltuie fara rost pe lucruri inutile, nu e pentru ca ar fi blestemati.

Unii prezinta simptome dar nu li se gaseste nimic din cauza incompetentei medicilor, va dau un exemplu daca un om are hepatita, o boala atat de usor de depistat si tu ca medic spui ca acel om nu are nimic desi simptomele sunt clare, e normal ca esti incompetent si cazuri de astea sunt multe, din nou ce legatura au blestemele si vrajile aici?

Si daca au gasit unghii in perini de ce trebuie sa ne gandim ca le-a pus cineva acolo cu gand necurat, nu inteleg de unde le scoateti?

Mobila care trozneste iarasi vreti sa o puneti pe seama diavolului?! Tot ce spuneti aici ma lasa fara cuvinte.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.09.2012, 11:39:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Matei Didina Claudia Vezi mesajul
Buna,as vrea sa stiu parerea oamenilor cu credinta in Domnul nostru,este posibil sa am farmece facute daca vad ca mi se misca ceve sub pielea mainilor,de asemenea nu mai am putere sa ma rog la Domnul nostru Isus,Maica Sfinta si toti Sfintii,insa intind mina atit cit pot de mult si nu ma las pagubasa.Sint casatorita de 16 ani si am 2 copii,de curint am inceput sa-mi fac ginduri negre de gelozie,si stiu ca pacatuiesc,si apoi ma rog la Domnul sa ma ierte,si ma lupt din tot sufletul sa indeplinesc poruncile,dar nu inteleg de ce imi vin ginduri necurate.Dat fiind rugaciunii spuse din toata inima Domnul ma elibereaza de aceste ginduri insa ele revin si eu ma lupt sa le scot cu rugaciune credinta si smerenie.Atit vreau de la Domnul sa imi dea multa rabdare,ca nu stiu cit va tine aceste patimi.Eu nu locuiesc in Romania nu am un Duhovnic cu care sa ma sfatui,si nu pot sa apelez la doctori etc. cred cu taria Domnul Nostru Isus Hristos ca ma poate vindeca,dar parca nu mai am putere atit de mare de rugaciune.In trecut puterea mea de rugaciune era mult mai puternica,indeplineam poruncile mai usor,am avut si foarte multe suferinte din care Domnul m-a scos,dupa ce am dovedit ca am credinta in El si in cele mai dureroase momente ale vietii insa acum simt ca as mai avea nevoie de alti oameni sa ma ajute cu rugaciuni.Va rog oameni buni rugati-va pentru mine ca nu am pe nimeni sa se roage pentru mine.
Domnul si Maiculita Domnului sa va dea sanatate si pace in suflete.
Trebuie sa va spovediti si farmecele isi pierd puterea.
Lipsa de putere la rugaciune poate fi un efect al pacatelor nemarturisite ,al grijilor lumesti .
Stiti parabola cu samanta cazuta intre spini.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred ca sunt blestemat DoryLucky Umanitare 58 31.07.2017 19:20:53
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 20:38:25
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 14:03:42