Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.02.2007, 14:10:04
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citand consuela:mai e sanatatea ei, daca nu au fost metode suficiente de protectie asta a fost ghinionul, eu in locul lor as fi tinut la sanatate mai mult decat la orice relatie si preferam sa fiu singura daca nu erau metode decat sa am eu probleme.....acuma sunt metode si cine nu tine cont de ele si vrea sa isi incerce sanatatea cat rezista nu are decat, eu tin la sanatatea mea mai mult ca la orice.


in caz ca nu stiai prezervativul nu este atat de sigur impotriva bolilor sexuale pe cat i se face campanie de catre cei interesati. mai informeaza-te.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.02.2007, 20:45:53
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Se pare ca iti face o deosebita placere sa-i ataci pe toti si sa-i jignesti, fiecaruia ii gasesti cate un cusur. Iti redau doar cateva din frumoasele tale vorbe:

"Treziti-va, nu v-ati maturizat la minte.
Din cauza ingustimii mintilor voastre si conditiilor imposibile pe care le impuneti pleaca majoritatea din religia ortodoxa cautand ceva mai aproape de realitate".

"voi chiar nu stiti ce sunt alea nepotrivirile fizice!
niste prostanaci habotnici au stat ani impreuna fara relatii ca e pacat, s-au casatorit si au constatat dupa nunta cea grandioasa ca nu pot avea relatii din cauza dimensiunilor neportivite absolut deloc".

" esti nebuna de legat"

Asa vorbe asa caracter.

As fi trecut mai multe din ce ai scris tu, numai ca n-am mai vazut nimic din ce ai scris. Se pare ca iti place sa scri numai la topicul asta si la "anticonceptionalele-avort mascat". Sau poate numai despre aceste lucruri poti vorbi?
Iar cu asta am pus punct adresarii mariei dvs.
Dca ai pretentia sa ti se raspunda civilizat, fa si tu la fel :) am scris mai sus ca nici tu nu ai o atitudine respectoasa fata de persoane cu alte pareri "am alergie cand vad numele tau"
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.02.2007, 10:23:24
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mai, daca se intereseaza suficient de sanatatea lor -asta implicand si frica de avorturi nu numai de boli -vor cumpara prezervativele cele mai scumpe nu porcarii care mai bine nu ar exista sa nu duca oamenii in eroare.
Eu nu am avut probleme in 12 ani, trebuie sa te duci si la planning sa iti spuna cum se folosesc pt siguranta 100 % si sa fii cu ochi-n 7 daca partenerului nu ii pasa tie sa iti pese ca pe tine pica daca e ceva, pe el in doare-n cot...asa ca sa ne vedem interesul.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.02.2007, 17:56:25
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zurlina23
in caz ca nu stiai prezervativul nu este atat de sigur impotriva bolilor sexuale pe cat i se face campanie de catre cei interesati. mai informeaza-te.
da, dar este mai sigur decat nimic, nu ?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.02.2007, 21:01:13
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nu, pentru ca in conceptia crestina omul nu are voie sa se culce decat cu partenerul de viata, in care are increde, deci nu are impotriva caror boli sa se apere; doar impotriva sarcinilor nedorite=> e pacat. Nu ai cum sa schimbi asta, poti doar sa le accepti teoria, nu sa fi de acord cu ea, nu se va ajunge la consens niciodata :)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.02.2007, 13:37:34
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca subiectul acesta devine stupid!

Atata vreme cat un om intelege si isi insuseste o conceptie de viata intr-adevar crestina, atunci situatiile cu care se confrunta sunt altele, nu BTS si prostii de genul acesta, nu desfranari, nu avorturi, nu casatorii de proba, etc. Acestea sunt aspecte ale vietii necredinciosilor si a celor ce nu inteleg puterea lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu va ajunge niciodata la consens cu satana, precum nici omul nu trebuie sa ajunga niciodata la consens cu pacatul. Asa ca departati-va voi cei ce lucrati faradelegea!

O relatie adevarata se bazeaza pe dragoste, pe intelegere, pe rabdare, pe virtuti crestine. Sexul este urmarea fireasca a unirii a doua suflete! Pentru un crestin adevarat, aceasta unire nu va fi niciodata lipsita de binecuvantarea lui Dumnezeu. Cine crede ca poate trai trupeste cu altcineva fara Taina Nuntii se inseala!

Voi sugerati casatoriile de proba, ca orbii care nu stiu pe ce cale sa o apuce, pentru ca nu sunt in lumina lui Dumnezeu! De aceea, ramanem in pacat, pentru ca mergem fara El! Daca L-am avea pe Dumnezeu am sti care este persoana potrivita... nu am mai sta sa incercam si sa probam persoane ca pe niste boarfe pe care sa le zvarlim mai apoi.

N-aveti cum sa intelegeti atata vreme cat sunteti in afara acestei experiente! Sunteti total in afara....degeaba! Cheia catre aceste experiente si descoperiri sunt smerenia si credinta, dorinta sincera de a afla adevarul lui Hristos! Daca nu plecati de la aceste doua premize, ajungeti pe cai ratacite si neimplinirea va umple sufletul, golul vostru se adanceste si va aflati pe nicaieri.

Aveti curajul sa priviti adevarul in fata, adevarul din voi si nu va mai elogiati pacatele desfranarii aici pe forumul acesta.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.02.2007, 20:12:37
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

drept ai grait Iosif, cred ca nici nu ar trebui sa se mai discute asa ceva. Este foarte clar, nu trebuie sa traiesti inainte de casatorie cu cineva. Trebuie logodna iar dupa aceea casatorie. Dumnezeu da binecuvantare daca traiesti curat.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.02.2007, 23:10:20
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Cred ca este foarte important si felul de viata pea care vrei sa-l traiesti.
Acesta apartine propriei vointe si propriilor decizii.
Poti decide sa traiesti o viata pentru Dumnezeu si atunci lucrurile sunt clare, iar [color=red]Dumnezeu da si vointa si implinirea[/color].
Poti alege alt mod(dar cu siguranta Dumnezeu nu e acolo) si atunci vei avea si consecintele alegerii tale.
O casatorie e mai mult decat relatia intre doi oameni?
Intrebare retorica: Oare ce face ca doi batranei care au trait 25-40 ani impreuna sa se mai iubeasca? Pe ce loc e acolo actul sexual?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.02.2007, 23:40:25
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Dragostea care implineste omul cu adevarat este cea dumnezeasca si cea sufleteasca.Dragostea trupeasca fara cea sufleteasca este animalica,primara.Potopul din timpul lui Noe a venit pentru ca oamenii devenisera "mai mult trup"Si astazi se vede aceasta tendinta,dar e trist cand vezi asta la unii "crestini"Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.02.2007, 23:58:15
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Intrebare retorica: Oare ce face ca doi batranei care au trait 25-40 ani impreuna sa se mai iubeasca? Pe ce loc e acolo actul sexual?
Tot o intrebare retorica: oare traitul sexual impreuna 25-40 de ani nu a lasat nici o urma?
NU vreau sa intru in personal dar se pare ca se vorbeste din nou teoretic:) Noi sintem astfel de batrinei (eu si sotia mea....cel putin in grupa de virsta data) tu unde te situezi Abell ? Esti casatorit? De cind? Ai copii?
Sint de acord ca nu-i deloc bine sa ai relatii sexuale inainte de casnicie; sint de acord sa tii post dar nu pot fi niciodata de acord cu sexul vazut ca obligatie de procreere. Eu unul nu cred ca prin prisma asta ar mai fi o diferenta dintre sotie (adica o femeie pe care o iubesti, respecti samd) si o tirfa oarecare in care scapi de niste secretii suparatoare (excluzind faptul ca prima este poate de acord sa procreeze)Nu-mi pot inchipuii nicicum spunind : "Nevasta hai sa facem dragoste ca sintem datori sa o facem!" iar apoi asteptind febril 28 de zile sa vedem daca am reusit si scapat de "datorie" pentru vreo 2 ani macar, dupa care din nou la munca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59