Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.01.2011, 19:45:32
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
Iarta-ma, te rog, daca te-ai simtit atacat de ceea ce ai inteles tu din citatul postat de mine. Femeia cea "ascultatoare si superba in acelasi timp" pune in fata celuilalt, in tacere, o oglinda si ii sta alaturi si-l sustine,si-l mangaie, si-l ajuta cand vede ce tare sufera el. Caci daca nu l-ar durea pe om, de ce ar tipa, de ce ar arunca cu cuvinte ce nu ii fac cinste (caci cap femeii trebuie sa fie si din gura lui ies asa vorbe???).
Iarta-ma, din nou zic, de tulburarea pe care ti-ai provocat-o si incearca sa fii demn urmas al celor ce au fost trimisi spre propovaduirea Vestei celei bune.
Lumea ramane,totusi, si oglinda in care fiecare ne privim, chiar daca nu ne place sa ne vedem diferiti de ceea ce credem noi ca suntem.
La vreme de incercare se vede caracterul omului.
Multumesc ca m-ai ajutat sa mai invat o lectie.
Si mie imi pare rau ca am fost cam dur nu sunt misogin dar cand vine vorba de Biserica adica de ceva sacru divin si vesnic trebuie sa fim putin mai perserverenti si sa lasam cavalerismele
  #82  
Vechi 17.01.2011, 19:58:12
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Se stie ca ar trebui sa dai ascultare si sa nu cartesti!Daca Dumnezeu nu ar fi fost de acord cu asta atunci ar fi acum si "preotese" dar se pare ca asa cum s-a lasat este bine foarte cum zice in Scriptura,decat sa facem revolta la acest aspect mai bine am revolta pe ceva mai constructiv si util tuturor oamenilor nu numai femeilor
Sa facem ceva util tuturor oamenilor, nu numai femeilor, sunt deacord. Ce parere ai sa facem ceva util tuturor oamenilor, deci si femeilor? Nu sunt si femeile oameni? Si inca facute dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu? Daca Iisus a fost barbat, dupa care chip al lui Dumnezeu este facuta femeia? Dupa cel al Duhului Sfant poate? Aceasta este doar o exagerare ca sa va dati seama ca nu cu cele trupesti de judeca cele duhovnicesti, ci cu sufletul care in Hristos nu este nici barbat si nici femeie, dupa cum a zis apostolul!
Revenind la ascultare, am o intrebare: Dumnezeu a dorit cumva sa existe sclavi? Ca doar acelasi apostol care a zis ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului (in loc sa zica sa fie supusa lui Dumnezeu), a zis si ca sclavii trebuie sa fie supusi stapanilor lor (in loc sa zica sa fie supusi lui Dumnezeu). Sa inteleg deci ca Dumnezeu a dorit sclavia iar noi am facut foarte rau ca am abolit-o si facem rau in continuare pentru ca luptam in continuare impotriva ei?
Dumnezeu ne-a creat pe noi toti liberi, si nu doreste sclavia nimanui, ca daca ar fi dorit-o nu s-ar fi facut El servitorul nostru ci ne-ar fi facut pe noi sclavi. El doreste ca in libertate sa ascultam cuvantul Lui, si sa traim in pace. Si de asemenea doreste sa nu facem altcuiva ceva ce noua nu ne-ar placea ca acela sa ne faca. V-ar placea sa va opreasca femeile de la preotie? Nu asa-i? Atunci nu le opriti nici voi pe ele, daca vreti sa asculati cu adevarat cuvantul Domnului. Ceea ce tie nu-ti place, altuia nu face!
  #83  
Vechi 17.01.2011, 20:02:30
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Si mie imi pare rau ca am fost cam dur nu sunt misogin dar cand vine vorba de Biserica adica de ceva sacru divin si vesnic trebuie sa fim putin mai perserverenti si sa lasam cavalerismele
Biserica = toti oamenii care cred in Hristos! Barbati si femei deopotriva!!
  #84  
Vechi 17.01.2011, 20:08:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sa facem ceva util tuturor oamenilor, nu numai femeilor, sunt deacord. Ce parere ai sa facem ceva util tuturor oamenilor, deci si femeilor? Nu sunt si femeile oameni? Si inca facute dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu? Daca Iisus a fost barbat, dupa care chip al lui Dumnezeu este facuta femeia? Dupa cel al Duhului Sfant poate? Aceasta este doar o exagerare ca sa va dati seama ca nu cu cele trupesti de judeca cele duhovnicesti, ci cu sufletul care in Hristos nu este nici barbat si nici femeie, dupa cum a zis apostolul!
Revenind la ascultare, am o intrebare: Dumnezeu a dorit cumva sa existe sclavi? Ca doar acelasi apostol care a zis ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului (in loc sa zica sa fie supusa lui Dumnezeu), a zis si ca sclavii trebuie sa fie supusi stapanilor lor (in loc sa zica sa fie supusi lui Dumnezeu). Sa inteleg deci ca Dumnezeu a dorit sclavia iar noi am facut foarte rau ca am abolit-o si facem rau in continuare pentru ca luptam in continuare impotriva ei?
Dumnezeu ne-a creat pe noi toti liberi, si nu doreste sclavia nimanui, ca daca ar fi dorit-o nu s-ar fi facut El servitorul nostru ci ne-ar fi facut pe noi sclavi. El doreste ca in libertate sa ascultam cuvantul Lui, si sa traim in pace. Si de asemenea doreste sa nu facem altcuiva ceva ce noua nu ne-ar placea ca acela sa ne faca. V-ar placea sa va opreasca femeile de la preotie? Nu asa-i? Atunci nu le opriti nici voi pe ele, daca vreti sa asculati cu adevarat cuvantul Domnului. Ceea ce tie nu-ti place, altuia nu face!
asta ne mai lipeste :sa auzim vocea "poruncitoare" a unei femei din sf.altar de acolo,de unde o singura data are aces,la sfintirea bisericii.mare "curaj" aveti sa gimditi macar asa ceva.
  #85  
Vechi 17.01.2011, 20:13:43
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink nu jigniti femeia...si cercetati-va neputinta !

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Da dragut m-ai dat pe spate cu chestia asta deja ma atacati,sa zic o chestie printre apostoli erau femei?s-au dus femeile la propovaduire prima data?femeile au intemeiat Biserica?(cand zic de femei spun despre voi)ce s-a intamplat cu femeia ascultatoare si superba in acelasi timp?acum nu vad decat niste scroafe fardate cu fitze de beverly hills
....
Femeia actuala este o femeie proasta cu multe pretentii si drepturi,doamnelor si domnisoarelor mergeti in pace !
.................................................. .....................................

fratele meu...sa inteleg ca si mama dvs . are sorici si sta la troaca ? crezusem ca 'v-a scapat" chestia cu prostia d-nelor , ...dar postarea la care am facut apel mai inainte imi demonstreaza ca aveti o parere oripilanta despre FEMEIE , in general....Femeia este un poem sublim, adus pe lume cu un rost exact si fara de care barbatii ar fi niste "animale" ciudate, fara pereche....este un SITE CRESTIN, cum de poate fi insultata inteligenta femeilor? desigur, uscaturi ca si intre barbati sunt...dar recordul il bat categoric , cu tristete afirm , tot barbatii...conform avatarului, va inteleg....aveti poate aceeasi orientare sexuala ca defunctul interpret....

ps. daca credeti ca ati avut umor...regret, va consider deplasat....cat despre "padre" ..ohohooo....
  #86  
Vechi 17.01.2011, 20:16:03
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
De ce nu sunt pisicile caini?
Hopa, cineva cu raspunsuri 'destepte'.
Ai dreptate, prin alte cuvinte, femeia nu poate fi preot pentru ca femeia nu este considerata om. E o alta specie. (asta dupa analogia ta am dedus-o)
  #87  
Vechi 17.01.2011, 20:23:29
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
asta ne mai lipeste :sa auzim vocea "poruncitoare" a unei femei din sf.altar de acolo,de unde o singura data are aces,la sfintirea bisericii.mare "curaj" aveti sa gimditi macar asa ceva.
De ce poruncitoare si nu calda, smerita si iubitoare dupa modelul lui Iisus care a zis: "Invatati de la mine ca sunt bland si smerit cu inima"? Cine sa invete de la El? Doar barbatii? Sau si femeile? Cine trebuie sa Il urmeze pe Iisus, doar barbatii sau si femeile? Ce model trebuie sa avem, pe cel al lui Iisus pe care trebuie sa il imite tot omul, sau pe cel al Imparatilor lumii acesteia care poruncesc in chip de stapani si despre care Iisus a spus sa nu ii imitam? Ce model trebuie sa ofere preotul in Altar? Nu cumva a lui Iisus? Ce interes sa aiba o femeie in Altar sa faca pe stapanitorul lumii despre care Iisus le-a zis pana si barbatilor sa nu cumva sa faca asa???
  #88  
Vechi 17.01.2011, 20:26:53
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit exista femei preoti in alte religii

Din cite stiu eu exista femei preoti la evanghelici.Nu discut politica altor religii insa eu stiu din cite am citit eu in biblie ca asa scrie ca femeia nu are voie sa invete barbatii despre religie, ci are voie sa intrebe acasa cind ajunge pe barbatul ei poate ne ajuta cineva si gaseste si pasajul cu pricina ...
  #89  
Vechi 17.01.2011, 20:35:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
asta ne mai lipeste :sa auzim vocea "poruncitoare" a unei femei din sf.altar de acolo,de unde o singura data are aces,la sfintirea bisericii.mare "curaj" aveti sa gimditi macar asa ceva.
ca destul racneste din bucatarie,nu??????
  #90  
Vechi 17.01.2011, 20:36:19
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit salut

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
De ce nu vad femei preot(i) ?
=)))))) Iti poti imagina o femeie preot , slujind in biserica? Cred ca nu prea ar cadea bine, pur si simplu asa merg lucrurile , barbatii se pot face preoti, femeile nu
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Subiect închis

Tags
din ospățul credinței



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 09:39:32
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04