Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2024, 00:41:44
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Cersetorii de etnie rroma

Buna seara, Doamne ajuta!

Am un subiect destul de controversat, si as vrea sa aud parerile dvs despre acest subiect.

Stim cu totii ca majoritatea nu suporta cersetorii de etnie rroma, din cauza ca fura, bat, si fac toate cele, dar mai ales ca cersesc foarte mult si nu muncesc.

Am intalnit pareri diferite de la diferiti preoti:

a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti), pentru ca acestia daca o sa creasca mari, se poate intampla sa iti faca tie rau chiar daca nu ii mai recunosti, si pe baza acestui lucru nu ar fi bine sa dai bani sa ajuti copii rromi saraci.

Exemplu: am intalnit chiar la mine in biserica din cartier, ne-a povestit un preot, de rromi care se aduna in fata bisericii tot timpul sa cerseasca bani cu copii, o data cineva nu avea bani, dar a dat pomana un pahar plin cu coliva. A impartit coliva. Acea persoana cand s-a indepartat de intrarea bisericii auzise ceva, s-a uitat in spate, copilul rrom caruia i-a dat coliva a aruncat-o pe strada pentru ca nu a primit bani.

b) alti preoti de care am auzit in mediul rural, spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani, pentru ca orice fapta buna este rasplatita de Dumnezeu, dar aici e un mare "dar", dar depinde cui ii dai, daca acea persoana ia bauturi alcoolice sau tigari din banii aia, nu ar mai fi catalogata ca fapta buna nu?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2024, 01:31:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Eu am văzut cerșetori în scaun cu rotile care ieseau de la magazinul din cartier cu sticla de bere împuțită la pet, un fel de vitriol care macină ficatul și tâmpește neuronal.

Probabil asta e singura lor bucurie, țigara și băutura, bine măcar că nu se droghează, unii cerșetori sunt dependenți și de căcănele.

Nu e bine să-i judeci prea tare, unii te recunosc prin oraș și cerșesc și dacă te văd în parcare la vreun magazin, sunt oameni care-și alocă unitățile de cult, parcările, spațiile cu vad comercial, unitățile de alimentație, e clar că sunt dirijați pe diferite sectoare din umbră și cineva le ia banii, n-ar fi exclus să se ocupe și cu buzunărirea cetățenilor care par vulnerabili.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2024, 02:00:59
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 662
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna seara, Doamne ajuta!
Doamne ajută!

Citat:
Am un subiect destul de controversat, si as vrea sa aud parerile dvs despre acest subiect.
Nu cred că-i controversat, toți știm că țiganii trăiesc după legea lor, chiar sunt învățați de mici să „ciordească”, sunt batjocoriți de ai lor dacă vor să meargă la școală să învețe să citească, etc.

Citat:
a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti), pentru ca acestia daca o sa creasca mari, se poate intampla sa iti faca tie rau chiar daca nu ii mai recunosti, si pe baza acestui lucru nu ar fi bine sa dai bani sa ajuti copii rromi saraci.
Asta mi se pare că n-are niciun sens. Hristos nu a ajutat oamenii că știa că or să-l omoare oricum? Ăsta parcă e mai mult ghid de supraviețuire de tip „self-help” nu creștinism.

Citat:
b) alti preoti de care am auzit in mediul rural, spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani, pentru ca orice fapta buna este rasplatita de Dumnezeu, dar aici e un mare "dar", dar depinde cui ii dai, daca acea persoana ia bauturi alcoolice sau tigari din banii aia, nu ar mai fi catalogata ca fapta buna nu?
Eu cred că-i vorba de intenție. Chiar vrei să-l ajuți? Dai doar de ochii lumii? Dai că ți-e jenă? Dai din politețe? Atunci nu dai cu iubire deci nu știu câtă valoare duhovnicească poate să aibă. Dai pentru că ție chiar ți-e milă de om și ai vrea să faci ceva pentru el? Ai sta cu el de vorbă sau ți-e scârbă? I-ai cumpăra ceva de mâncare să fii sigur că nu ia droguri? Sunt multe procese de conștiință pe care poți să ți le faci. Eu fac cum simt pe moment, câteodată îmi pare rău că n-am ajutat dar nu mi s-a-ntâmplat să-mi pară rău c-am ajutat. Mi-au mai zis oamenii să nu mai dau că oricum cerșetorii fac mulți bani, dar dacă la momentul ăla tu simți o iubire pentru om și omul îți cere ajutorul, nu cred că-i vina ta dacă omul e viclean și te fură. Poate Duhul Sfânt îi îmbunează inima dacă dai cu iubire, poate faci și o rugăciune când dai, sunt multe variante neștiute de om dar știute de Dumnezeu.

S-a mai discutat ceva despre cerșit și pe tema Didahiei aici.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 20.02.2024 at 02:04:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2024, 02:13:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta mi se pare că n-are niciun sens. Hristos nu a ajutat oamenii că știa că or să-l omoare oricum? Ăsta parcă e mai mult ghid de supraviețuire de tip „self-help” nu creștinism
Are dreptate că și eu am auzit preoți care spuneau să fim atenți cui dăm, citau din Sfinții Părinți să asude banul în mâna ta până-l împarți, - pt că s-a mai întâmplat să se arunce coliva sau pachetul dat de pomană, într-un caz s-a întâmplat să se fure o cutie a milei metalică dinspre ieșirea în Biserică.

În alt caz s-a spart biserica de Crăciun care avea un fel de urnă transparentă plină de bani care a atras și care nu s-a preluat de acolo a stat peste noapte.

În alt caz s-au distrus ghivecele cu flori sau obiecte de decor din curtea bisericii, cumpărate totuși din truda cuiva.

E limpede că dacă ai fi lihnit de foame și ars de sete, sau nu ai avea cu ce te îmbrăca, nu ai mai face mofturi, iar treaba cu banii e că dacă există o mafie care-i plasează în locuri tranzitate de oameni - acei bani nu ajung toți la ei, li se dă cât să nu moară de foame.

E clar că nici ei nu cerșesc de bine, că nu-i angajează nimeni, dar trebuie să fie atenți.

Unii au fost tâlhăriți pe stradă după ce s-a văzut că scot portofelul și au bani la ei să dea la cerșeală.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.02.2024 at 02:15:17.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2024, 02:28:27
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 662
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Are dreptate că și eu am auzit preoți care spuneau să fim atenți cui dăm, citau din Sfinții Părinți să asude banul în mâna ta până-l împarți
Păi asta e din Didahie, am mai discutat-o și noi pe forum, am dat link mai sus.

Una e să aplici un discernământ de la caz la caz, alta e să ai ca principiu că nu dai niciodată puradeilor că poate o să se întâmple X sau Y în 10 ani.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2024, 02:35:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi asta e din Didahie, am mai discutat-o și noi pe forum, am dat link mai sus.

Una e să aplici un discernământ de la caz la caz, alta e să ai ca principiu că nu dai niciodată puradeilor că poate o să se întâmple X sau Y în 10 ani.
Banii nu ajung la ei dacă sunt minori, din păcate e un lanț vicios care le fură copilăria - sunt cei mai eficienți în stârnirea de emoții care deschid portofelul și atunci în loc să se joace sunt trimiși să vândă zambile sau ghiocei sau să cerșească pur și simplu.

Cine știe câte vile se fac de către cei care-i exploatează, sunt plasați prin rotație în diferite zone, au o memorie vizuală formidabilă pot fi folosiți și ca informatori sau observatori, pânditori, cine ce bijuterii are, cum se îmbracă, din ce mașină se dă jos, cu cine vorbește, cine e ușor fraieribil-impresionabil, trebuie evitați.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2024, 02:40:03
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 662
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Banii nu ajung la ei dacă sunt minori, din păcate e un lanț vicios care le fură copilăria - sunt cei mai eficienți în stârnirea de emoții care deschid portofelul și atunci în loc să se joace sunt trimiși să vândă zambile sau ghiocei sau să cerșească pur și simplu.

Cine știe câte vile se fac de către cei care-i exploatează, sunt plasați prin rotație în diferite zone, au o memorie vizuală formidabilă pot fi folosiți și ca informatori sau observatori, pânditori, cine ce bijuterii are, cum se îmbracă, din ce mașină se dă jos, cu cine vorbește, cine e ușor fraieribil-impresionabil, trebuie evitați.
Păi și aici e o diferență: să nu le dai ca să nu fie exploatați versus să nu le dai să nu te atace peste 10 ani. În primul caz îți faci griji pentru ei, în al 2-lea caz îți faci doar griji paranoice și de-sine-iubitoare pentru tine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2024, 03:43:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Banii nu ajung la ei dacă sunt minori, din păcate e un lanț vicios care le fură copilăria - sunt cei mai eficienți în stârnirea de emoții care deschid portofelul și atunci în loc să se joace sunt trimiși să vândă zambile sau ghiocei sau să cerșească pur și simplu.

Cine știe câte vile se fac de către cei care-i exploatează, sunt plasați prin rotație în diferite zone, au o memorie vizuală formidabilă pot fi folosiți și ca informatori sau observatori, pânditori, cine ce bijuterii are, cum se îmbracă, din ce mașină se dă jos, cu cine vorbește, cine e ușor fraieribil-impresionabil, trebuie evitați.
Foarte buna postarea Iorest, multumesc,
As adauga ca nu numai ei ne urmaresc ci si noi stim sa-i urmarim in timp ce trecem prin dreptul lor. Daca vreti sa aveti o experienta unica, alocati citeva ore la sfirsitul zilei lor de cersit sa vedeti cine-i "ridica" si cu ce SUV-uri de la 50 000 euro in sus. Fiti pregatiti sa-i urmariti un pic fara sa va zareasca, asa este,sunt extrem de buni observatori si nu sunt ridicati niciodata din locul unde cersesc ci la citeva strazi mai acana.
Din acest motiv mie imi displace profund sa fiu ales de ei, sa mi se adreseze( din partea clanurilor de care sunt racolati). Prefer sa aleg eu cu-i dau, ca acel ceva din interior care ma aprinde brusc sa ma puna in fata unor oameni deseori tacuti, ciudati, cu carucioare pline dupa ei(indiciu ca nu fac parte din gasti de cocalari). Si asa se si intimpla si culmea este ca niciodata nu se intimpla in jurul bisericilor sau manastirilor.

Ii avem si noi pe amaritii nostri care nu neaparat sunt cersetori dar trebuie ajutati cu intentie! Indrazniti aveti curaj ca acel ceva sa va ghideze spre cei ce au nevoie cu adevarat. Nu strica sa si stati o leaca de vorba cu ei. Mie asa mi se intimpla.

Last edited by cozia; 20.02.2024 at 03:50:42.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2024, 09:44:52
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi și aici e o diferență: să nu le dai ca să nu fie exploatați versus să nu le dai să nu te atace peste 10 ani. În primul caz îți faci griji pentru ei, în al 2-lea caz îți faci doar griji paranoice și de-sine-iubitoare pentru tine.
La cersit da, asa se spune sa nu dai la copii rromi , mai ales că ei sunt pusi de părinti. Duhovnicul meu mi-a zis asta, care E un duhovnic în vârstă si e traditionalist când vine vorba de canoane, învătături si altceva. Drept dovadă ce s-a întâmplat cu acea coliva pe care au aruncat-o pe strada, deci într-un fel are dreptate să nu dăm la acesti rromi bani. Nu poti să arunci mâncarea pe stradă.

Mă gândeam la o cale de mijloc, sa ii pui la treabă daca cersesc bani. Sa le zici sa te ajute cu ceva sa cari sau eu stiu cu altceva si la final sa ii răsplătesti cu bani. Aici nu îti mai faci griji de ce fac ei cu banii, dar ai răsplătit pentru o muncă.

Edit: mersi pentru linkul cu Didahia. Interesant
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 20.02.2024 at 09:47:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2024, 09:45:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Ii avem si noi pe amaritii nostri care nu neaparat sunt cersetori dar trebuie ajutati cu intentie! Indrazniti aveti curaj ca acel ceva sa va ghideze spre cei ce au nevoie cu adevarat. Nu strica sa si stati o leaca de vorba cu ei. Mie asa mi se intimpla.
Pe toți îi cred că sunt amărâți și nu și-ar găsi de lucru stabil, decât cel mult cu ziua, la cărat.

O parte din ei chiar sunt nevoiași, ex o femeie ce dormea prin cimitir, care fusese bătută de bărbat, o bătrânică pe care ginerele a dat-o afară din casă după ce i s-a stins fiica de cancer, oameni care au fost dați afară din orfelinat după ce au împlinit 18 ani.

Dar sunt rari, sunt mai mult tolerați în lumea cerșetoriei.

Eu îmi aduc aminte cum o cerșetoare a primit vreo 3 lei și a zis că e prea puțin, mai rar așa ceva, cu 3 lei tot își lua o merdenea ceva, e clar că aceștia nu sunt lihniți de foame.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare