Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2009, 10:10:56
Mihailescu_Daniel Mihailescu_Daniel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 14
Implicit Ce inseamna sa nu iti gasesti menirea

Buna ziua, am si eu o mica-mare problema, pentru mine este mare poate pentru voi este mica. Nu pot sa-mi gasesc menirea, simt ca ceea ce fac nu fac cu placere, iar atunci cand nu faci ceva cu placere nu iti reuseste.
Am terminat Liceul CFR, am terminat Postliceala de Informatica, am terminat Colegiul Forestier, daca stau bine sa ma gandesc nu este nimic in comun cu ele, liceul este cu transporturile, postliceala este cu informatica, iar colegiul este cu padurile deci.......... iar acum lucrez la o institutie in cadrul serviciului Licitatii.
Totusi simt ca parca altceva este pentru mine, mi-as fi dorit sa fiu preot, poate mai am timp (am 25 de ani).

Doresc din partea voastra un singur lucru, sa va exprimati parearea cu privire la acest subiect si daca se poate sa da-ti exemple. Va multumesc tuturor de intelegere.

DUMNEZEU si MAICA SFANTA sa ne ajute pe toti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2009, 12:03:25
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna ziua de asemeni iti urez si tie draga Daniel,
Menirea fiecaruia in primul rand este in a asculta si a pazi poruncile Domnului ,cea mai de capatai fiind sa iti iubesti aproapele ca pe tine insusi sau chiar mai mult de atat,asta e important sa faci binele si din asta vei afla multumire sufleteasca.Unora dintre noi,multora as zice eu,datorita zbuciumului vietii cotidiene de zi cu zi,au impresia ca nu isi gasesc locul sau ca nu fac indeajuns.Multumirea suflteasca vine atunci cand reusesti sa te afli in comuniune cu Dumnezeu,prin rugaciune si ascultare.Mare bucurie avem atunci cand ne bucuram de cele daruite noua de Dumnezeu,ma refer aici de a merge la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie,de a contempla natura etc.Pentru a ne bucura sufletul putem sa pictam,sa scriem o poezie,sa mergem in calatorii,sa citim,sa ascultam muzica si exemplele pot continua asta ne vom bucura si vom simtit in sufletele noastre ca intr-adevar viata este frumoasa,este o binecuvantare.De ne aflam in oarecare suferinta trupeasca sau sufleteasca,avand ganduri bune si curate vom depasi greutatile si vom cunoaste ajutorul Lui Dumnezeu.In toate fapturile si lucrurile se afla voia Domnului,insa sub aspectul liberului arbitru putem face ce dorim,de aici rezulta ca putem lua decizii,insa din felul in care le luam si le punem in practica poate rezulta menirea noastra a fiecaruia,ne putem face utili si iubiti decatre Dumnezeu si cei din jur prin insa natura faptelor noastre.Multumirea vine din faptele bune.
Dorinta de a sluji Lui Dumnezeu ca preot,vine din chemarea ce o are cel ce doreste asta pentru cele sfinte.Insa aceasta simtire trebuie sa izvorasca in inimile noastre din dragoste de Dumnezeu.Nu din simplul motiv ,ca atunci cand urmam acest pas avem menire si suntem folositori.Fara indoiala a fi preot este o cale drepta,insa se cer multe calitati pentru a putea duce la bun sfarsit aceasta misiune duhovniceasca.
Astfel,ca si tine am urmat cursurile unui liceu cu specialitatea medicina veterinara,nu am ajuns sa profesez in acest domeniu decat in mod particular si in prezent,asta datorita dragostei pentru natura si animale.Am efectuat stagiul militar unde am avut rezultate foarte bune si cu aceasta ocazie mi sa propus sa raman in cadrul armatei,insa m-am multumit cu respectul aratat de camarazi si de superiori.Am lucrat in diverse domenii:confectii, constructii si comert.In prezent urmez cursurile Facultatii Stiinta si Ingineria Materialelor din cadrul Universitatii "Gheorghe Asachi" din Iasi,anul 3.Sunt casatorit in Judetul Vaslui,am o sotie iubitoare si un baietel foarte scumpel.Asadar am urmat cursurile firesti ale vietii,insa trebuie sa iti uremezi inima sa iti asculti constiinta.Constiinta se naste din ratiune cu care am fost inzestrati de Dumnezeu spre a face deosebire intre bine si rau.In tot cea ce facem si realizam in decursul vietii noastre,pe masura faptelor noastre,putem insemna ceva si colo sus la Dumnezeu si pentru cei din jur.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2009, 12:13:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Buna dimineata!!!!....adica,bine ai venit la realitatea zilelor noastre in Romania.Cred ca 80% dintre romani trec prin aceasta dilema,adica suporta aceasta dilema de atatia ani,acest procent se regaseste,asemenea tie,in locul nepotrivit,la munca nedorita.Nu este nici o noutate,am inceput sa facem,pur si simplu,ce putem,numai sa ne incadram cumva intr-un loc de munca,care,nu de fiecare data ne caracterizeaza,insa trebuie sa ne platim facturile.
Si nu este vorba doar de neinsemnati ca noi,uitat-va la aproape toti ministrii astia care,cu indolenta ne conduc,ei nu au calificare in domeniul in care ar trebui,de fapt,sa exceleze ca si ministri,si cu toate acestea ne conduc...spre haos,bine-nteles!Doar ca ei nu sunt la locul nedorit,ci doar la locul nepotrivit.
De comentat ar fi multe,dar mai bine sa-l ascultam pe Mircea Badea,ca el exprima cel mai bine ceea ce traim in Romania,inclusiv despre dilema ta,veche,de altfel.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2009, 12:49:47
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu cred ca daca ai face ceea ce-ti place ai reusi. Ce sa reusesti? Satisfactia vine din alta directie, din a trai în Dumnezeu. Fara El, nimic nu are savoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2009, 12:50:03
Mihailescu_Daniel Mihailescu_Daniel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 14
Implicit

Multumesc pentru mesajele pe care voi mi le-ati adresat, ma bucur ca nu vb. si imi raspund singur.
Vreau doar sa spun ca lucrurile pe care le fac nu imi vin ca o manusa, si sa stitii ca cateodata imi dau silinta sa iasa bine, dar nu prea iese si asta din cauza ca sunt un mare pacatos.
Sunt un mare lenes, un mare gurmand si ma complac in chestia asta.
Cu toate ca sunt un mare pacatos, MARELE DUMNEZEU caci nu stiu cum sa spun altfel, si MAICUTA LUI si a noastra PURUREA FECIOARA MARIA, fac MINUNI si nu stiu dece.
Doar nu merit nimic bun de pe aceasta planeta, nici macar aer sa respir caci sunt un om fara egal in ceea ce priveste pacatele.

As vrea sa spun mai multe, am multe idei sar nu pot sa le exprim sau mai bine spus nu pot sa le dau inteles.

Oricum poate nu ma intelegeti, nici ce spun si poate nici ce simt.
Va multumesc inca odata din suflet pentru lucrurile frumoase pe care le-am vazut si citit prin intermediul vostru.

Doamne ajuta si ne iarta
Mantuiestene si ne bucura
Indurate si de noi PACATOSII
Caci si noi suntem copii TAI.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2009, 12:51:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu cred ca daca ai face ceea ce-ti place ai reusi. Ce sa reusesti? Satisfactia vine din alta directie, din a trai în Dumnezeu. Fara El, nimic nu are savoare.
si Valoare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2009, 10:35:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit monahism si mirenism

Parintelui Rafail Noica

[COLOR=red]Monahism si mirenism[/COLOR] -[COLOR=red] Video ![/COLOR]

Conferinta de la Manastirea Ramet, din cadrul Sinodului Mitropolitan si primei sinaxe a exarhilor, staretilor, staretelor si duhovnicilor de la manastirile de pe cuprinsul Mitropoliei Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, petrecuta la data de 9 noiembrie 2006. Au participat 97 de stareti si 47 de duhovnici.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2009, 12:11:26
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu_Daniel Vezi mesajul
Buna ziua, am si eu o mica-mare problema, pentru mine este mare poate pentru voi este mica. Nu pot sa-mi gasesc menirea, simt ca ceea ce fac nu fac cu placere, iar atunci cand nu faci ceva cu placere nu iti reuseste.
Am terminat Liceul CFR, am terminat Postliceala de Informatica, am terminat Colegiul Forestier, daca stau bine sa ma gandesc nu este nimic in comun cu ele, liceul este cu transporturile, postliceala este cu informatica, iar colegiul este cu padurile deci.......... iar acum lucrez la o institutie in cadrul serviciului Licitatii.
Totusi simt ca parca altceva este pentru mine, mi-as fi dorit sa fiu preot, poate mai am timp (am 25 de ani).

Doresc din partea voastra un singur lucru, sa va exprimati parearea cu privire la acest subiect si daca se poate sa da-ti exemple. Va multumesc tuturor de intelegere.

DUMNEZEU si MAICA SFANTA sa ne ajute pe toti.
Postarea ta imi aminteste de vorba unui parinte. Jenica, toate ale tale sunt egale cu O. Dar...daca la acest O.. ii pui cifra 1 in fata..valoreaza MULT nu multe... Acest 1 este Hristos frate Daniel. Cauta sa Il dobandesti pe El si astfel vei afla pace si multumire orinde ai fi si cu oricine ai fi. Pentru ca iubirea si pacea ce ti-o va sadi Domnul in inima, va umple viata ta de Bucurie. Post cu ACEASTA Bucurie iti doresc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2009, 13:11:38
Mihailescu_Daniel Mihailescu_Daniel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 14
Implicit

ma bucur mult ca imi scrii pe aceasta cale si incerci sa ma ajuti chiar si macar cu o vorba.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2009, 13:36:24
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Si uite asa, inca un tanar habar nu are ce vrea de la viata, si ce vrea viata de la acesta.
Unde sunt cursurile de 'arta succesului' din scoli? Cum sa fie, daca nu se vrea acest lucru, ci doar un exemplar robotizat, piesa pentru un angrenaj mare. Inca o hiba a sistemului de invatamant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat sa gasesti bani pe jos si sa ii iei? Marcel_Ionut Generalitati 68 21.08.2012 19:22:57
Menirea fiecaruia Florin-Ionut Spiritualitatea ortodoxa 32 18.08.2012 20:43:51
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Te poti baza pe ce gasesti pe Internet ? Evreulcelales Generalitati 6 17.02.2010 13:07:14
Care este menirea omului pe pamant? sophia Din Vechiul Testament 29 22.11.2009 10:17:57