Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.08.2011, 21:44:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

N-am inteles de ce nu se pot casatori, doar nu-s rude de sange, n-au niciun grad de rudenie, nici in linie dreapta, nici colaterala. Ei sunt rudenie prin alianta(afinitate) in linie colaterala. Vreti sa spuneti ca daca parintii lor ar divorta,(afinitate n-ar mai exista) ei s-ar putea casatori, insa in situatia de fata nu?

Last edited by ioanna; 24.08.2011 at 21:52:04.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.08.2011, 21:52:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela29 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pt raspunsuri, fiecare vad ca are parerea lui dar niciuna prea pozitiva...apropo de copii nu stiu ce sa zic...nu cred ca o sa fie neaparat bolnavi.
Am vazut atatea cazuri de ex in spania este foarte normal sa se casatoreasca si copii si parintii daca acestia nu au nici o legatura de sange, este aceeasi situatie exact ca AICI, oare ei nu au acelasi Dzeu???
Cel mai bine ar fi sa vorbiti cu un preot despre treaba asta, dar nu ma indoiesc ca veti gasi acelasi raspuns.
Ce face lumea nu este un argument; lumea mai si fura, mai si da in cap, si crede ca aceluiasi Dumnezeu ii slujeste. Noi nu suntem chemati sa ne asemanam lumii, ci dimpotriva.

Parintii lor sunt casatoriti la biserica? Poate ca asta ar schimba putin lucrurile.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.09.2011, 14:50:49
ionutut ionutut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2011
Mesaje: 1
Implicit ionutu

Citat:
În prealabil postat de father Vezi mesajul
nu stiu de ce va place sa chinuiti oamenii care intreaba lucruri serioase, cel putin pentru ei... gradele se calculeaza destul de simplu: intre parinte si copil e gradul 1( sau 1 grad, daca vreti). deci intre 2 frati este gradul 2 de rudenie(sau 2 grade de rudenie). ATENTIE!!! sa nu se confunde cu asa-zisele grade "populare" de ex: veri de gradul 2, sau 3...
pe aceeasi logica, doi veri "primari" au grad de rudenie 4: se urca de la un var 2 grade pana la bunici, in cazul acesta, apoi se coboara doua grade pana la celalalt var...
abia am intrat aici... o sa incerc sa raspund celor care pun intrebari cu date exacte...


Am si eu intrebare,va rog sa ma lamuriti si pe mine:'" Strabunica-mea este sora cu strabunica iubitei mele. Ce grad de rudenie existra intre noi ?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.10.2011, 23:31:47
johnsworld johnsworld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2011
Mesaje: 2
Implicit dilema

puteti sa ma ajutati va rog cu o chestie? A si B sunt veri primari; C si D sunt verisoare primare; se pot casatori intre ei? dupa ce se oficiaza prima casatorie (A si C), B si D o sa fie un fel de veri...ma gandesc..c rel de rudenie o sa existe intre ei? ...si daca se pot casatori..?!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.10.2011, 19:52:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de johnsworld Vezi mesajul
puteti sa ma ajutati va rog cu o chestie? A si B sunt veri primari; C si D sunt verisoare primare; se pot casatori intre ei? dupa ce se oficiaza prima casatorie (A si C), B si D o sa fie un fel de veri...ma gandesc..c rel de rudenie o sa existe intre ei? ...si daca se pot casatori..?!
s-a mai raspuns de multe ori la acest tip de intrebari.Sunt 8 grade de rudenie intre ei.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.10.2011, 19:54:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutut Vezi mesajul
Am si eu intrebare,va rog sa ma lamuriti si pe mine:'" Strabunica-mea este sora cu strabunica iubitei mele. Ce grad de rudenie existra intre noi ?
Gradul 8...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.10.2011, 20:23:13
johnsworld johnsworld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
s-a mai raspuns de multe ori la acest tip de intrebari.Sunt 8 grade de rudenie intre ei.
deci...nu este nicio problema, nu?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.10.2011, 13:30:27
cipcip cipcip is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2011
Mesaje: 1
Implicit buna

am si eu o nelamurite: primul sot la mamei mele a murit si au 3 copii. dupa care mama o mai stat cu altcineva si am rezultat eu dar nu au fost casatorit:D.primu sot avea 3 surori,una din surori are o fica care la randu ei are si ea o fica si ea ii prietena mea.mama mea si bunica prietenei mele sunt cumnate iar mama mea cu mama prietenei mele is matusa si nepoata dupa primul sot.este vreun grad de rundenie inte mine si ea??.....ast raspuns ....plz...... ms

Last edited by cipcip; 30.10.2011 at 19:47:20.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.11.2011, 19:53:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cipcip Vezi mesajul
am si eu o nelamurite: primul sot la mamei mele a murit si au 3 copii. dupa care mama o mai stat cu altcineva si am rezultat eu dar nu au fost casatorit:D.primu sot avea 3 surori,una din surori are o fica care la randu ei are si ea o fica si ea ii prietena mea.mama mea si bunica prietenei mele sunt cumnate iar mama mea cu mama prietenei mele is matusa si nepoata dupa primul sot.este vreun grad de rundenie inte mine si ea??.....ast raspuns ....plz...... ms
Daca mama ta ar fi fost divortata de primul sot, atunci n-ar mai fi existat niciun grad de rudenie, nu exista afinitate (alianta). Nu sunt sigura daca regula se aplica in cazul vaduviei. Esti unchiul prin "alianta" al iubitei tale, dupa primul sot al mamei tale :) (desi alianta nu mai exista) Eu spun ca nu e niciun grad de rudenie, poate cineva va confirma.

Last edited by ioanna; 02.11.2011 at 19:57:58.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.11.2011, 18:47:07
Gustilian Gustilian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Mesaje: 1
Implicit

sunt ruda cu o fata a carei matusa e in concubinaj cu fratele meu,nu sunt cununati si nici legal la primarie ,dar au facut un copil,faza e ca ne am cam indragostit s ni se spune ca nu putem pentru ca suntem rude?va multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Tags
grade de rudenie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grade, tipuri si semne ale influentei demonice Mihnea Dragomir Exorcismul 38 29.04.2014 16:33:56
Sinteze GRADE DIDACTICE educatietreiro Sectiune dedicata profesorilor de religie 0 05.03.2011 14:52:49
Zece mii de miliarde de grade . cocacoc Generalitati 69 08.01.2011 22:38:22
grade de rudenie anita86 Generalitati 7 12.11.2009 23:58:10
Rudenie. valy17s Generalitati 8 22.08.2007 11:34:23