Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1401  
Vechi 19.10.2009, 23:41:39
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Sufletul si trupul sunt diferite intre ele, trupul este viu atat timp cat are suflet. Nu sufletul traieste prin trup, ci trupul traieste prin suflet. Sufletul este viata care are constiinta, trupul este doar un purtator al sufletului pt perioada randuita de Dumnezeu.
  #1402  
Vechi 20.10.2009, 09:04:45
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Sufletul si trupul sunt diferite intre ele, trupul este viu atat timp cat are suflet.
Vedeți? Aceeași confuzie produsă de dualismul trup-suflet al filosofiei grecești.
Sufletul este viu atâta timp cât are suflarea de viață de la Dumnezeu.
  #1403  
Vechi 20.10.2009, 11:58:23
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit Vederea holistică asupra omului

Până acuma m-am concentrat asupra aspectelor legate de modul în care Dumnezeu a creat omul și animalele și am ajuns la concluzia că omul este un suflet viu și nu este înzestrat cu o entitate care poate trăi conștient după moartea lui. De asemenea am putut vedea că prin suflet evrei înțelegeau nu numai persoana, (sufletul viu), ci ei defineau sufletul ca loc al emoțiilor și al stărilor sufletești. Această gândire holistică diferă foarte mult de gândirea dualistă greacă despre care vă tot spun.

În continuare încerc să pătrund puțin mai adânc în gândirea holistică ebraică, fără a avea însă pretenția că voi spune totul despre acest subiect.

Modul în care Scripturile evreiești îl vedeau pe Dumnezeu, felul în care era privită natura omului și lumea sunt foarte diferite de ceea ce putem găsi în cultura greacă. Credința fundamentală a evreilor că Dumnezeu este Creatorul nostru, că lumea și oamenii sunt creația Lui, că omul a fost creat pentru a fi un suflet viu, este în opoziție totală față de gândirea greacă care vede că lumea materială este o sferă a răului, iar trupul este o închisoare a sufletului. Pentru evrei Dumnezeu nu era doar o ființă supremă, ci era un Dumnezeu personal care Se descoperea omului, Dumnezeul evreilor nu era o ființă abstractă ci una care poate fi înțeleasă, urmată și ascultată. Evrei își legau existența de existența lui Dumnezeu. El a fost cel care i-a creat și El este cel ce le dă viață. Astfel, evreii se înțelegeau pe sine în lumina descoperirilor lui Dumnezeu.

Noi suntem din punct de vedere intelectual robi gândirii grecești. Modul nostru de gândire este structurat practic pe tiparele lăsate de Aristotel, Platon, Socrate și alții. Și este foarte dificil pentru noi să gândim diferit de cum am făcut-o până acuma, din acest motiv se și lungește acest topic. Este dificil să scăpăm de aceste tipare și să gândim în modul evreiesc. Dar, pentru subiectele care au de-a face cu Scriptura, așa cum este și cazul subiectului din aceast topic, trebuie să o facem, pentru că în această chestiune Scriptura are ultimul cuvânt, nu gândirea filosofilor greci!

Astfel trebuie să vedem cum mai era percepută natura umană în cultura evreilor. Să analizăm câteva aspecte legate de felul în care evreii înțelegeau rolul inimii în viața lor și în relația cu Dumnezeu, iar apoi să identificăm locul spiritului în gândirea poporului evreu.

Am amintit că gândirea poporului evreu era concentrată în jurul învățăturilor Scripturii și relației lor cu Dumnezeu. Creatorul l-a făcut pe om din țărâna pământului (acum avea doar trupul), i-a suflat în nări suflare de viață și trupul a devenit un suflet viu, un om, o persoană. După ce l-a creat pe om, Scriptura concluzionează că totul era bun. Aici se vede diferența între gândirea dualistă greacă asupra faptului că sufletul este în trup ca într-o închisoare și cea ebraică, care vede în trupul din țărână, animat de principiul de viață, un suflet viu. De asemenea Scripturile nu ne spun că trupul omului este rău, așa cum susține filosofia grecească a lui Platon (care susținea ideea că materia este rea). În raportul Genezei toate erau bune, materia din care omul a fost făcut a fost bună, sufletul viu care a rezultat în urma primirii „suflării de viață” a fost bun. Ceva s-a stricat în momentul în care păcatul a pătruns în lume, o idee cu totul diferită de toate celelalte concepții.

În Scripturile ebraice inima ocupă un loc foarte important. Ea este organul vieții, iar pentru a descrie natura umană Scripturile ebraice folosesc foarte mult inima. Pentru evrei inima este locul în care se realizează legătura cu Dumnezeu, este izvorul de viață, este un leac pentru om dacă este „bună”, dacă nu, usucă oasele, este sursa energiilor fizice, emoționale și intelectuale. În ea se manifestă teama, fericirea, durerea. Ea determină caracterul și personalitatea individului. Aceste trăsături ale inimi sunt foarte identice cu trăsăturile pe care Scripturile le alocă sufletului. Inima poate fi veselă, supărată, îngrijorată, curajoasă sau descurajată. Sufletul este neliniștit, are sentimente, urăște sau iubește după caz, sufletul caută pe Domnul, tânjește de dor, se întristează, etc.
Alte caracteristici ale inimi sunt acelea în care inima este centrul inteligenței, inima este ceea care caută știința, Solomon cere de la Dumnezeu o inimă capabilă să judece poporul. Cu inima o persoană gândește, caută, înțelege cunoaște, meditează. Inima este centrul voinței și al vieții morale. Ea poate plănui lucruri rele și bune. Toate aceste caracteristici enumerate se regăsesc în Scripturi și la suflet, și la om.

Aceasta se datorează faptului că vederea ebraică asupra naturii omului era foarte diferită de cea grecească, cu care noi astăzi suntem obișnuiți. Ceea ce se spune despre inimă se poate spune și despre suflet. Scriptura nu face distincții radicale între variatele aspecte care au legătură cu o individualitate. Faptul că multe din caracteristicile inimii se regăsesc la suflet nu trebuie să ne surprindă, tocmai datorită acestei percepții asupra naturii umane pe care o aveau evreii. Scripturile ebraice văd natura umană ca o unitate. Vederea grecească era însă caracterizată de dihotomie. Trupul și sufletul nu sunt dușmani. Trupul este materie, sufletul este rezultatul animării, de către principiul de viață a trupului. Omul este un suflet viu. Sufletul nu este în trupul omenesc ca într-o temniță, el nu este nemuritor, ci este omul. Dihotomia trup-suflet nu a fost prezentă în Scripturile oamenilor lui Dumnezeu. Unitatea funcțională a individului dată de activitatea sufletului, corpului, inimii neagă cu vehemență dualismul grecesc. Funcțiile naturii umane, cele spirituale și morale, pe care dualismul le leagă de suflet, sunt atribuite în gândirea ebraică și inimii. Suficient de clar pentru a vedea că ceea ce Enciclopedia Iudaică afirmă despre identificarea sufletului cu persoana omului este corect. Reamintesc:

Suflet - In Biblie
Personalitatea a fost considerată ca un întreg în perioada biblică. De aceea sufletul nu era perceput cu totul distinct de trup. În ebraica biblică cuvintele neshamah și ru’ah înseamnă amândouă „respirație” și nefesh se referă la persoană sau chiar trupul.


(Encyclopaedia Judaica, Keter Publishing House Jerusalem Ltd, a patra publicare 1978, vol. 15, pagina 171)
  #1404  
Vechi 20.10.2009, 18:11:38
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

M-ai intrebat unde am citit despre arhanghelul Gavril in afara de traditia ortodoxa.Arhanghelul Gavril ca si arhanghelul Mihail este amintit de asemenea in Biblie(traditia ii mai mentioneaza pe Rafael si altii,mai ales in cartea lui Enoh considerata carte apocrifa,dar eu discut acum despre ce vorbeste biblia).Biblia nu mentioneaza ca arhanghelul Mihail este mai mare decat arhanghelul sau ingerul Gavril de exemplu,dar in evrei aflam ca Isus este mai presus decat toti ingerii.Uite ca o sa iti aduc cateva pasaje care ar sugera calitatea de arhanghel al ingerului Gavril(numele sau care inseamna "Dumnezeu este puterea mea"apare de 4 ori in Biblie).Intr-adevar,Biblia nu foloseste titlul de arhanghel pentru Gavril(depinde poate de traduceri),asta poate nu are relevanta.Tot pe baza logicii,pe care se bazeaza cei care sustin ca arhanghelul Mihail este Isus(desi asa cum am aratat in fata unor pasaje identificarea lui Isus cu arhanghelul Mihail nu are logica si anume pasajul din Iuda si din Apocalipsa,pentru ca daca este vorba despre o singura persoana atat Iuda cat si Ioan erau mai indreptatiti sa foloseasca numele de Isus) se poate considera ca ingerul Gavril este un alt arhanghel.
Daniel 8:16 Și am auzit un glas de om în mijlocul râului Ulai, care a strigat și a zis: "Gavrile, tâlcuiește-i vedenia aceasta."
Daniel 9:21 pe când vorbeam eu încă în rugăciunea mea, a venit repede în zbor iute, omul Gavril, pe care-l văzusem mai înainte într-o vedenie, și m-a atins în clipa când se aducea jertfa de seară.
Luca 1:19 Drept răspuns, îngerul i-a zis: "Eu sunt Gavril, care stau înaintea lui Dumnezeu; am fost trimis să-ți vorbesc, și să-ți aduc această veste bună.(Faptul ca Gavril sta in fata lui Dumnezeu imi spune destul sa cred ca nu este un inger obisnuit ci o capetenie si cum se numeste capatenia ingerilor?Arhanghel se numeste).
Luca 1:26 În luna a șasea, îngerul Gavril a fost trimis de Dumnezeu într-o cetate din Galilea, numită Nazaret,
De asemenea ca ii mentioneaza numele alaturi de cel al arhanghelului Mihail imi este de ajuns sa cred ca acestia sunt arhangheli.In afara de biblie nu mai gasim nume de ingeri decat acestea 2.Traditia ii mai mentioneaza pe arhanghelii Rafail,pe Arhanghelul Jophiel, Metatron,pe Samuel,pe Uriel sau pe Zadkiel.Eu nu ii pun in discutie pe acestia intrucat cartile canonice le mentioneaza mai putin(ca sa fiu obiectiv trebuie sa spun ca nu ii mentioneaza deloc).Insa biblia este clara in ceea ce priveste Arhanghelul Mihail si se poate deduce titlul de arhanghel al ingerului Gabriel.
In lumea teologica exista ipoteza ca si Lucifer sa fi fost un arhanghel,mi-as prinde cu totul urechile daca as incerca o analiza a lumii angelice.(:))Si se sustine ca suport un verset din Apocalipsa:
Apocalipsa 12:9 Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.
Deci prin "ingerii lui" unii inteleg ca a fost o capetenie a ingerilor.Aici lucrurile sunt foarte ambigue.Eu nu sustin ca este adevarat,este o parere ,este foarte greu sa vorbim despre ceea ce nu stim.:)
Cert este ca Biblia nu sustine ca Arhanghelul Mihail este mai presus decat toti ingerii(sau decat Gavril),daca ma poti contrazice in acest sens astept versete edificatorii.
  #1405  
Vechi 20.10.2009, 18:14:54
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ca o edificare la:In afara de biblie nu mai gasim nume de ingeri decat acestea 2.
Ma corectez,pentru ca altfel nu ar avea logica ceea ce spun:)
In biblie nu mai gasim nume de ingeri decat acelea de Mihail si Gavril.
  #1406  
Vechi 20.10.2009, 18:59:48
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Daca ortodocsii au la baza filozofoa greaca, voi care filozofie o aveti?
  #1407  
Vechi 20.10.2009, 19:15:57
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
M-ai intrebat unde am citit despre arhanghelul Gavril in afara de traditia ortodoxa.Arhanghelul Gavril ca si arhanghelul Mihail este amintit de asemenea in Biblie(traditia ii mai mentioneaza pe Rafael si altii,mai ales in cartea lui Enoh considerata carte apocrifa,dar eu discut acum despre ce vorbeste biblia).Biblia nu mentioneaza ca arhanghelul Mihail este mai mare decat arhanghelul sau ingerul Gavril de exemplu,dar in evrei aflam ca Isus este mai presus decat toti ingerii.Uite ca o sa iti aduc cateva pasaje care ar sugera calitatea de arhanghel al ingerului Gavril(numele sau care inseamna "Dumnezeu este puterea mea"apare de 4 ori in Biblie).Intr-adevar,Biblia nu foloseste titlul de arhanghel pentru Gavril(depinde poate de traduceri),asta poate nu are relevanta.Tot pe baza logicii,pe care se bazeaza cei care sustin ca arhanghelul Mihail este Isus(desi asa cum am aratat in fata unor pasaje identificarea lui Isus cu arhanghelul Mihail nu are logica si anume pasajul din Iuda si din Apocalipsa,pentru ca daca este vorba despre o singura persoana atat Iuda cat si Ioan erau mai indreptatiti sa foloseasca numele de Isus) se poate considera ca ingerul Gavril este un alt arhanghel.
Daniel 8:16 Și am auzit un glas de om în mijlocul râului Ulai, care a strigat și a zis: "Gavrile, tâlcuiește-i vedenia aceasta."
Daniel 9:21 pe când vorbeam eu încă în rugăciunea mea, a venit repede în zbor iute, omul Gavril, pe care-l văzusem mai înainte într-o vedenie, și m-a atins în clipa când se aducea jertfa de seară.
Luca 1:19 Drept răspuns, îngerul i-a zis: "Eu sunt Gavril, care stau înaintea lui Dumnezeu; am fost trimis să-ți vorbesc, și să-ți aduc această veste bună.(Faptul ca Gavril sta in fata lui Dumnezeu imi spune destul sa cred ca nu este un inger obisnuit ci o capetenie si cum se numeste capatenia ingerilor?Arhanghel se numeste).
Luca 1:26 În luna a șasea, îngerul Gavril a fost trimis de Dumnezeu într-o cetate din Galilea, numită Nazaret,
De asemenea ca ii mentioneaza numele alaturi de cel al arhanghelului Mihail imi este de ajuns sa cred ca acestia sunt arhangheli.In afara de biblie nu mai gasim nume de ingeri decat acestea 2.Traditia ii mai mentioneaza pe arhanghelii Rafail,pe Arhanghelul Jophiel, Metatron,pe Samuel,pe Uriel sau pe Zadkiel.Eu nu ii pun in discutie pe acestia intrucat cartile canonice le mentioneaza mai putin(ca sa fiu obiectiv trebuie sa spun ca nu ii mentioneaza deloc).Insa biblia este clara in ceea ce priveste Arhanghelul Mihail si se poate deduce titlul de arhanghel al ingerului Gabriel.
In lumea teologica exista ipoteza ca si Lucifer sa fi fost un arhanghel,mi-as prinde cu totul urechile daca as incerca o analiza a lumii angelice.(:))Si se sustine ca suport un verset din Apocalipsa:
Apocalipsa 12:9 Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.
Deci prin "ingerii lui" unii inteleg ca a fost o capetenie a ingerilor.Aici lucrurile sunt foarte ambigue.Eu nu sustin ca este adevarat,este o parere ,este foarte greu sa vorbim despre ceea ce nu stim.:)
Cert este ca Biblia nu sustine ca Arhanghelul Mihail este mai presus decat toti ingerii(sau decat Gavril),daca ma poti contrazice in acest sens astept versete edificatorii.
Dragul meu, nu te mai învârti în cerc că amețești de tot. Hai s-o lăsăm baltă, suntem cu totul off topic...
  #1408  
Vechi 20.10.2009, 19:16:41
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Daca ortodocsii au la baza filozofoa greaca, voi care filozofie o aveti?
Filosofia Bibliei.
  #1409  
Vechi 20.10.2009, 19:22:17
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus
Suflet - In Biblie
Personalitatea a fost considerată ca un întreg în perioada biblică. De aceea sufletul nu era perceput cu totul distinct de trup. În ebraica biblică cuvintele neshamah și ru’ah înseamnă amândouă „respirație” și nefesh se referă la persoană sau chiar trupul.
(Encyclopaedia Judaica, Keter Publishing House Jerusalem Ltd, a patra publicare 1978, vol. 15, pagina 171)
"De aceea sufletul nu era perceput cu totul distinct de trup."

Firește, dar de aici și până la a spune că sufletul dispare odată cu moartea trupului așa cum învață secta adventistă mai e cale lungă.
Si tot nu mi-au răspuns sectanții adventisti la intrebarea:

De unde au mostenit crestinii de azi invățătura "falsă" cum ziceți voi a existenței sufletului după moarte? De la Platon sau încă de pe vremea lui Adam, de la satan-diavolul?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1410  
Vechi 20.10.2009, 19:28:43
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
"De aceea sufletul nu era perceput cu totul distinct de trup."

Firește, dar de aici și până la a spune că sufletul dispare odată cu moartea trupului așa cum învață secta adventistă mai e cale lungă.
"secta" adventistă învață că "sufletul dispare odată cu moartea trupului" doar în imaginația dvs.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[Si tot nu mi-au răspuns sectanții adventisti la intrebarea:

De unde au mostenit crestinii de azi invățătura "falsă" cum ziceți voi a existenței sufletului după moarte? De la Platon sau încă de pe vremea lui Adam, de la satan-diavolul?
1. Pe vremea lui Adam nu erau creștini
2. Adan nu și-a însușit teoria diavolului, a verificat pe propria piele cum e cu moartea.
3. Creștinii nu moștenesc învățături false... Nu spun mai mult, cred că înțelegeți.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17