Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2009, 20:51:12
andmih andmih is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: tulcea
Mesaje: 4
Implicit Am fost la Parintele Proclu

In data de 12.02.2009 am fost sa-l vad pe Parintele Proclu si sa-i duc cateva medicamente.
Parintele este forte bolnav chiar daca la prima vedere nu arata. Din cauza problemelor respiratorii parintele nu are voie sa respire aer rece, motiv pt. care rog pe toti cei care doresc sa ia o binecuvatare de la parintele sa o faca dupa Postul Mare ( poate se mai incalzeste ). In general pe perioada posturilor parintele sta inchis in chiliuta sa neprimind vizitatori.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2009, 23:21:53
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Parintele imi stia gandul...

Citat:
În prealabil postat de andmih Vezi mesajul
In data de 12.02.2009 am fost sa-l vad pe Parintele Proclu si sa-i duc cateva medicamente.
Parintele este forte bolnav chiar daca la prima vedere nu arata. Din cauza problemelor respiratorii parintele nu are voie sa respire aer rece, motiv pt. care rog pe toti cei care doresc sa ia o binecuvatare de la parintele sa o faca dupa Postul Mare ( poate se mai incalzeste ). In general pe perioada posturilor parintele sta inchis in chiliuta sa neprimind vizitatori.
Doamne ajuta.
[SIZE=3]O,...imi pare nespus de rau sa aud asta...M-am invrednicit cu ani in urma..(vreo 9) de binecuvantarea sfintiei sale...[/SIZE]
[SIZE=3]Cum se cunoaste un om cu har...un om sfant...dincolo de smerenia si simplitatea sa...!!! Aveam , pe un biletel in buzunar...notate toate problemele, nedumeririle ce voiam a le povesti cu parintele...scrise intr-o ordine anume..pentru ca se legau toate...unele de altele. Credeti-ma, dragii mei...nu a fost nevoie sa scot biletul din buzunar...parintele a inceput sa-mi povesteasca despre toate, exact in ordinea in care eu as fi vrut sa-l intreb...de parca m-ar fi stiut de cand lumea...de parca mi-ar fi stiut necazul..si intristarile..si durerile. Eram insarcinata cu al treilea copil...si aveam si ceva probleme cu sarcina.Si parintele mi-a facut o rugaciune...Nu pot exprima in cuvinte ce am simtit atunci!!!!! Si gandul meu pacatos...a venit...chiar in timp ce parintele se ruga pentru mine...Si -a intrerupt rugaciunea... mi-a pus mana pe crestet si mi-a spus cu o blandete ce m-a facut sa intru in pamant de rusine: DRAGA MEA, SA TE FERESTI DE GANDURI SPURCATE, CA DE FOC!!! Am incremenit!!!! parintele imi stia gandul!!! (Am povestit o vreme despre ganduri...si cum trebuie tinute in frau... )Si-a continuat rugaciunea...Am povestit mai bine de o ora cu sf. sa...Minunat parinte!!!...Cand sa ies din chilie...(sf . sa venise la o manastire unde eu mergeam regulat)...as fi vrut atat de tare sa-l rog sa-mi binecuvinteze pruncul..si mi-era rusine!!!Cum sa-i spun..."Parinte, fa-mi semnul sf. cruci pe burta..." ?Mi-era jena...Dar...mi-a spus parintele...cand sa ies...:HAI SA- DAU O BINECUVANTARE SI BAIETELULUI!!! Si mi-a facut semnul crucii pe pantece..si am nascut mai usor ca niciodata...si in ciuda celor spuse de medic ...copilul a fost si este..sanatos!!!! Ma rog sa-i fie bine...sa se bucure si altii de binecuvantarile sf. sale asa cum si eu m-am bucurat..si nu pot uita vocea calda..si privirea blanda..si intelepciunea cu care m-a povatuit!!!Multa sanatate , parinte drag...[/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2009, 23:28:17
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

eu nu il stiu pe parintele Proculu poate imi spuneti si mie cate cva despre dansul si la ce manastire se afla. Multumesc

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2009, 00:00:44
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Pisi


Așa am auzit și eu de un monah care știe să vorbească omului direct în inima acestuia, știe să aline orice suflet aflat în suferință. Acest monah are peste 80 de ani și îl cheamă Proclu, nume dat atunci cînd a intrat în călugărie. Locul unde poate fi găsit este "Aicea stau!!!", așa cum îi place lui să spună, pe undeva în apropiere de Piatra Neamț, la capătul unui sat numit Magazia Crăcăoani. În acest loc a stat fratele Proclu timp de mai bine de 50 de ani, rugîndu‑se pentru oamenii din lume și plîngîndu‑și păcatele. Pentru a ți se deschide ușa de la coliba lui trebuie să tragi de o sfoară care, la capătul celălalt, are un clopoțel ce anunță că este cineva la poartă. Acest model de avertizare îl putem găsi în Pateric, la Sfinții Părinți care trăiau în pustie, în peșteri.
De cum îl vezi pe fratele Proclu, inima îți este înduioșată de bucuria cu care te primește la el în colibă. Vorbele sale, în cel mai simplu, cald și popular grai moldovenesc, îți merg la inimă. Îți spune exact cuvintele pe care ai tu nevoie să le auzi ca să simți cum ți se liniștește sufletul și luminează mintea.
Cît a trăit singur, departe de oameni, timp de mai bine de jumătate de secol, fratele Proclu s-a întîlnit și a aflat despre alți zeci de pustnici. El însuși afirmă că a întîlnit, s‑a spovedit și chiar a învățat despre viața duhovnicească de la pustnici. Chiar dacă nu este așa cunoscut cum sînt alți mari duhovnici cu carte, fratele Proclu este știut, așa cum spune el, "fără voie, prin vorbele oamenilor". De ce fără voia sa? Pentru că el vrea să stea singur, să‑și poată plînge păcatele sale, dar dacă oamenii îl vizitează el nu vrea să‑i supere și să nu-i primească, pentru că nu vrea să mînie pe Dumnenzeu.
Fratele Proclu are peste 80 de ani. Toată viața a trăit-o în rugăciune și... lacrimi de credință. De mic i-a plăcut viața de pustnic și i-a mai plăcut, zice el, mai ales, că a învățat de la alți pustnici din munți cum să "stea de vorbă cu Dumnezeu".
- Părinte, mai există astăzi mari duhovnici care trăiesc retrași din lume, numai în rugăciune, fără ca nimeni să-i știe?
- Sînt cam puțini. Sînt o parte care mai cresc acum și pînă ce cresc nu mă pot rezema, că ei cresc. Cum să‑i căutați? Eu vă dau un sfat, să vă rugați așa: "Doamne luminează-mi mintea ca să aflu calea cea dreaptă!". Și atunci Duhul Sfînt îți descoperă la ce duhovnic să ajungi, iar cînd te duci la el te ajută prin el Duhul Sfînt. Dacă nu ai evlavie la duhovnic, Duhul Sfînt nu te ajută.
- Ce ar trebui să facă creștinul dacă îi este rușine de unele păcate la spovedanie și nu le spune preotului duhovnic?
- Să le scrie pe o hîrtie și atunci o să poată să le spună. Dacă nu le scrii, nu le poți spune pentru că vrăjmașul sufletelor aduce altceva în minte...
- Uite cum ii: prin smerenie, prin cainta se poate ‘repera’, daca mai sunt zile si mai este viata. Dar cand o pus mainile pe piept si a iesit sufletul, cu atata o ramas. Omul cat ii in viata se poate ‘repera’, se poate sa faca din cele bune, mai bune si s-ar putea sa faca din cele bune, mai rele. Mantuirea o ramas amu` in mana noastra. [Daca] vrem, ne mantuim. Ca asa spune un Sfant Parinte: O, omule, de aicea trebuie” ori iadul, ori raiul si cine s-o trezit cu sufletul n-are altceva decat sa planga. Si temelia nevointei celei duhovnicesti ori pustnicesti ori a acelor care doresc linistea sunt lacrimile si suspinul inimii.

- Parinte, in ultima vreme sunt tot mai multe icoane care plang. Ce inseamna asta?
- Sunt semne ca crestinii au ajuns de plans. Noi purtam nume de crestini, dar fapte nu avem. Celelalte credinte au si fapte bune, dar au greseala asta ca nu cred drept in Dumnezeu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2009, 15:00:24
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Multumesc mult sia.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2010, 15:50:35
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Intentionez sa ajung la parintele Proclu. Stie cineva ceva recent de Sfintia sa sau poate da niste indrumari exacte cu privire la drum?
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2010, 23:04:18
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Intentionez sa ajung la parintele Proclu. Stie cineva ceva recent de Sfintia sa sau poate da niste indrumari exacte cu privire la drum?
In judetul Neamt, cum mergi de la Targu Neamt spre Piatra Neamt, faci dreapta pe un drum de tara spre localitatea Mitocul Balan. De acolo mai ai 1 sau 2 intersectii, si intrebi pe cineva, ca nu mai retin. Drumul nu e deosebit de bun, dar se poate merge si cu o masina normala. In februarie 2008 eu am ajuns cu un Logan.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2010, 00:07:16
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
In judetul Neamt, cum mergi de la Targu Neamt spre Piatra Neamt, faci dreapta pe un drum de tara spre localitatea Mitocul Balan. De acolo mai ai 1 sau 2 intersectii, si intrebi pe cineva, ca nu mai retin. Drumul nu e deosebit de bun, dar se poate merge si cu o masina normala. In februarie 2008 eu am ajuns cu un Logan.
Ok, multumesc frumos. Mi-a mai zis cineva de Mitocul Balan, dar am citit si de magazaia Cracaoani, eram confuz
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2010, 21:12:29
dana-v's Avatar
dana-v dana-v is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit parintele PROCLU

Am fost ieri la parintele Proclu si ma rugat sa va anunt pe cei care doriti sa mergeti ca este tot mai bolnav si trebuie sa se duca la tratament,si de astazi 28.07.2010 va pleca si va roaga din tot sufletul sa nu-l mai cautati o perioada de timp ca ne va anunta dansul cand va reveni.doamne ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2010, 22:21:36
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Este si o carte cu convorbiri ale parintelui Proclu Nicau. Cred ca se mai gaseste.
Am retinut recomandarea de a adormi cu niste psalmi in gand ( asa incat ultimele ganduri din zi sa fie stihuri din psalmi).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 18:25:58
Parintele Proclu mai primeste ? dorin75 Generalitati 3 21.08.2009 11:23:16
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 09:45:31
De la Parintele PROCLU andmih Stiri, actualitati, anunturi 6 12.11.2008 22:32:11
De la Parintele PROCLU andmih Generalitati 0 12.11.2008 13:58:12