Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2008, 21:48:16
dumitruortodox dumitruortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Mesaje: 9
Implicit

stiti cumva unde l pot gasi pe acest parinte din bacau?sau cum il cheama?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2008, 23:37:54
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Un duhovnic inainte-vazator sta in "umbra"... numai Dumnezeu il face cunoscut, "caci lumina este pusa in sfesnic ca sa lumineze nu sa fie pusa sub obroc!" Avem nevoie de duhovnici, asa este, dar mai multa nevoie avem de UCENICI care sa fie ASCULTATORI, de aceea ni i-a Dumnezeu pe duhovnicii pe care ii mai vem, ca nu ii ascultam! Nu facem ce ni se spune! La ce sa mai tina Dumnezeu asemenea Duhovnici Mari daca nimeni nu ii mai asculta???
Sa fim noi cei mai Buni, apoi ne va da Dumnezeu si Duhovnici ca sa fim DESAVARSITI!!
Apoi Lumea de azi nu-i mai cauta pe acestia cu duh smerit ca sa ia vindecare, sa se foloseasca, ci vin cu gand de ispitire... de ghicire... cred in ei ca in "clar-vazatori"... Asa vin si la Pr.Theofil de la Sambata multi sa le "ghiceasca" nush ce prostii... ca au auzit ca este "clar-vazator"!!! Nu va spun mai multe!!! Dar sa fim seriosi, si sa ii lasam pe duhovnici fara "reclama" ca o facem degeaba, mai ales daca NU ESTE VOIA LUI DUMNEZEU!!! Sfintii din pustie fugeau tot mai in adanc sa fuga de oameni... dar "Lumina nu poate sta in obroc" si erau cautati de oameni... cu cat fugeau mai in adancul ei, cu atat trimitea Dumnezeu mai multi oamneni... Dar NU la oricare din pustie, ci la cei ALESI!!!si asta numai Dumnezeu descoperea in CHIP TAINIC!!!
Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2008, 00:12:00
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doareu Vezi mesajul
Buna,eu cunosc un duhovnic vazator cu duhul in bacau ,cu mare har,care pe mine personal m-a ajutat foarte mult..In bucuresti cunoasteti duhovnici vazatori cu duhul?
"DOAREU", (ce bizar suna sa ne adresam uni altora cu pseudonime) eu te cred. Si ma bucur pentru tine. Mi-aduc aminte ca dupa ce am citit "Marturii din Tara Fagarasului" si "Noi marturii din Tara Fagarasului", culegeri de relatari despre Parintele Arsenie Boca, am "patit" cam acelasi lucru ca si tine: m-am trezit brusc si eram chinuit de intrebarea "Eu de ce nu am stiut nimic despre Parintele atata amar de vreme?" Mi-am dat seama atunci ca pe acest pamant binecuvantat au fost, sunt si, Doamne-ajuta, vor mai fi mari Parinti. Am vrut, ca si tine, sa aflu daca azi mai sunt si unde. Mi s-a stins foarte repede aceasta curiozitate pentru ca mi-am dat seama ca si daca as afla despre dansii (si am aflat cate ceva) tot nu mi-as permite sa ii caut pana cand nu-mi rezolv problemele cu propria mea persoana.

Pe de alta parte, stiind de dansii eu cred ca am primi foarte mult incercand sa ajungem in preajma lor sa ii ascultam sau citind eventual scrierile lor.

Asa ca, poate, (e doar un gand, nu stiu daca e bine) pastrand distanta cuvenita si lucrand temeinic cu propria noastra persoana, poate zic, ar trebui sa indraznim.

Daca e bine sa spunem si altora despre acesti mari traitori, iata ce mi s-a intamplat anul acesta: cand am mers prima data la biserica Sf. Nicolae de la Draganescu nu am gasit nici un indicator de Draganescu. Cand am intrebat am fost orientat de doua ori gresit de oameni care parea a sti foarte bine drumul. In sfarsit la a treia incercare am reusit. Dupa ce m-am intors la Bucuresti am considerat ca trebuie ca confectionez 2 indicatoare rutiere pentru ca altii sa poata ajunge mai usor acolo. M-am intors in Mihailesti (comuna din care se ramifica drumul de Draganescu), am gasit cele mai bune amplasamente pentru indicatoare, am facut masuratorile, am aflat programul Primariei pentru aprobari si in cele din urma m-am gandit sa-l intreb si pe Parintele Razvan de la Biserica din Draganescu daca are ceva impotriva initiativei mele. Si spre surprinderea mea mi-a spus ca nu-i nevoie: "Cei ce trebuie sa vina vor ajunge aici si fara indicatoare.". L-am ascultat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2008, 08:37:46
doareu doareu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Implicit

Parintele Șargu IOAN din bacau,e un om foarte,bun cu un suflet cum nu am intalnit pana acum,ajuta foarte multa lume,marturisesc k nu a vrut nici macar .un leu,pot sa spun k el m-a adus langa dumnezeu dupa ratacirile mele
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2008, 21:27:19
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitruortodox Vezi mesajul
Doamne ajuta si ierta ti!referitor la acest parinte vazator cu duhul.....unde este in bacau?undel pot gasi?
Mergi la parintele Plescau la biserica Sf, Dumitru ( e chiar la podul de la Narcisa). Nu este vazator cu duhul dar e un parinte fff bun.
bucurii..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.12.2008, 15:12:35
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Va scriu si eu o intamplare legata de un parinte.Concluziile le trageti singuri.Eram acum 2 ani si jum cu sotul meu in vizita la parintele respectiv pe care nu-l vazusem de vreo 5-6 ani.Am vb cu el mai multe si spre final i-am spus ca sunt insarcinata si ca dupa ce se vazuse clar la ecografie doctorul ne spusese ca vom avea fetita.La plecare luam binecuvantare de la el iar parintele ne ureaza:Sa aveti un baietel sanatos,cu toate ca noi ii spusesem ca va fi fetita.Astazi se implinesc doi ani de cand minunea noastra,Marian,a venit pe lume asa cum a spus parintele un baietel sanatos.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.12.2008, 00:06:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Va scriu si eu o intamplare legata de un parinte.Concluziile le trageti singuri.Eram acum 2 ani si jum cu sotul meu in vizita la parintele respectiv pe care nu-l vazusem de vreo 5-6 ani.Am vb cu el mai multe si spre final i-am spus ca sunt insarcinata si ca dupa ce se vazuse clar la ecografie doctorul ne spusese ca vom avea fetita.La plecare luam binecuvantare de la el iar parintele ne ureaza:Sa aveti un baietel sanatos,cu toate ca noi ii spusesem ca va fi fetita.Astazi se implinesc doi ani de cand minunea noastra,Marian,a venit pe lume asa cum a spus parintele un baietel sanatos.
Pr.Iustin Parvu, cumva???

...si matusa mea la fel a patit... dar cu Pr.Iustin Parvu! Apoi la a doua sarcina era torturata de sotul ei ca sa il avorteze, nu a putut sa mai ajunga pana la Pr.Iustin (e din zona matusa mea) dar a trimis printr-o vecina un pomelnic, si pr.Iustin cand a luat pomelnicul in mana l-a citit si i-a spus acelei doamne: "Spune-i X ca va avea o mare bucurie cu nasterea unui baietel de care se va bucura si sotul parandu-i rau ca voia sa fie avortat!" si a ramas muta acea doamna si a venit si i-a spus matusii mele... da asa e, a nascut pe DAVID un baietel MINUNEA lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.12.2008, 21:21:37
A_BC A_BC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2008
Mesaje: 1
Implicit Preot vazator cu duhul

Citat:
În prealabil postat de doareu Vezi mesajul
Parintele Șargu IOAN din bacau,e un om foarte,bun cu un suflet cum nu am intalnit pana acum,ajuta foarte multa lume,marturisesc k nu a vrut nici macar .un leu,pot sa spun k el m-a adus langa dumnezeu dupa ratacirile mele
Doareu, imi spui, te rog, cum poate fi gasit parintele Sargu din Bacau? Asta in caz ca alegerea pseudonimului nu denota egoaismul ca doar_tu sa stii ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2009, 12:55:36
doareu doareu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Implicit

Sargu Ioan str garii nr 36
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2009, 22:21:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E minunat sa ai un duhovnic vazator cu duhul. Pentru unii, acest lucru poate fi insa chiar deranjant. Caci nu-i poti ascunde nici macar gandurile. Daca intalnesti un astfel de duhovnic, ai doua posibilitati: ori incerci sa te pocaiesti cu adevarat, ori dai bir cu fugitii, cautand un duhovnic mai putin pretentios care nu vede si nu stie atatea.

Am avut un astfel de duhovnic: parintele Gabriel Nicu (1964-2005). Judecand lumeste, nu era deloc comod sa te afli in preajma dumnealui. Judecand duhovniceste, parintele se comporta cu o parte dintre noi precum un staret din vechime. Ne punea la incercare corectitudinea, rabdarea si alte virtuti, incurajandu-ne astfel pas cu pas atat prin cuvine cat si prin puterea exemplului personal sa mergem pe calea cea stramta a nevointei crestinesti.

In vara anului 2004, mi-am cumparat un compleu elegant, caci trebuia sa merg la o nunta. Pe atunci faceam eforturi sa renunt la dansat si-mi puneam problema daca voi reusi acest lucru, mai ales ca toti cunoscutii stiau cat eram de priceputa in ale dansului. Ma rugam sa-mi lumineze Dumnezeu mintea pentru a sti ce sa fac. Pe atunci nu eram prea convinsa de puterea parintelui. Nu trecuse decat un an de cand il cunoscusem.

In duminica urmatoare, parintele mi-a spus: ,,Ti-ai cumparat un costum frumos si vrei sa mergi la o nunta. Ai grija, vezi ce faci pe acolo!" Am amutit. Aceste cuvinte m-au impresionat atat de mult, incat am cumparat mirilor un cadou si l-am dus ulterior, renuntand la petrecere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vazatori cu duhul Hartford Generalitati 65 21.01.2020 18:34:05
caut preot vazator cu duhul sunsray Preotul 23 19.12.2011 09:03:43
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 01:18:20
Duhul Evanghelic iosif Despre Sfanta Scriptura 45 28.09.2007 20:25:56