Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2012, 22:08:25
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit sunt profund dezamagita

sunt tare dezamagita..m-am rugat unor sfinti din toata inima si nu m-au ascultat,nu m-au ajutat sa imi indeplineasca cererea.....ce sa fac?ca nu mai stiu......m-am hotarat sa citesc doar acatistul DOMNULUI IISUS.....si sa ma las in voia Lui sa nu ma rog pt ceva anume....si vinerea sa ma rog SF NECTARIE PT izbavirea de boala........
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2012, 22:19:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana la urma, care e diagnosticul?
Cat de sigur este?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2012, 22:22:17
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

diagnosticul nu se stie sigur......o sa vad in noiembrie......se presupune ca ar fi hemangiom hepatic......
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2012, 22:27:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
sunt tare dezamagita..m-am rugat unor sfinti din toata inima si nu m-au ascultat,nu m-au ajutat sa imi indeplineasca cererea
De unde stii ca nu te-au ascultat? Sfintii se roaga lui Dumnezeu pentru mantuirea noastra nu pentru indeplinirea dorintelor noastre personale. E adevarat ca nu toti cer acelasi lucru si ca cererile unora par mai indreptatite decat ale altora (de exemplu sanatatea), dar Dumnezeu e singurul care stie de ce avem nevoie.
Nu gresi si nu te intoarce de la sfinti. Rabdarea e o virtute.
Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
.....ce sa fac?ca nu mai stiu......m-am hotarat sa citesc doar acatistul DOMNULUI IISUS.....si sa ma las in voia Lui sa nu ma rog pt ceva anume....si vinerea sa ma rog SF NECTARIE PT izbavirea de boala........
Nu e un tratat de teologie, dar e cel putin interesant.
http://www.jurnalul.ro/editorial/rug...cta-577361.htm

Dumnezeu stie de ce are nevoie fiecare. Dumnezeu da fiecaruia ceea ce are nevoie. De unde stii ca ceea ce ceri iti este de folos? Toata lumea vrea ceva. Nimanui nu ii sunt ascultate toate rugile. Sau mai bine spus nu ii sunt indeplinite. De fapt totul se rezuma la intrebarea: Care este motivul existentei noastre? Care trebuie sa fie scopul nostru? Nu cumva noi ii cerem lui Dumnezeu lucruri care nu sunt pentru indeplinirea scopului. Si nu crede ca iti spun astea de sus. Nu. Nu le am pe toate. Toti cerem lucruri pe care nu le primim, dar asta nu este un motiv de deznadejde. Deznadezdea (parere personala) este al doilea mare pericol dupa mandrie. Totul de poate vindeca, dar sa scapi de mandrie si sa iesi din deznadejde este greu. Si eu le cunosc pe ambele.
Si mai am o singura intrebare (nu ti-o adresez eu, dar raspunde-ti tu la ea): Ce vei face daca nu si se va indeplini ceea ce ceri nici daca vei face acatistul Mantuitorului?
Nu e corect sa ii impunem noi lucruri lui Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 27.07.2012 at 22:31:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2012, 22:54:38
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

În mâinile milostivirii Tale celei mari, o, Dumnezeul meu, Încredințez sufletul și trupul meu, simțurile și graiurile mele, sfaturile și gândurile mele, lucrurile și toate cele trebuincioase ale trupului și ale sufletului meu, Iar tu, deci, binecuvintează-mă, miluiește-mă și mă izbăvește de tot răul, ca petrecând viață fără de păcat, în toate zilele vieții mele să ajund la viața cea veșnică cu Sfinții Tăi, în împărăția Ta și cu dânșii să Te slăvesc în veci.Amin!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2012, 22:59:43
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Are dreptate Lucian. Sfintii nu sunt Aladini. Sfintii nu sunt obligati sa iti raspunda, mai ales daca ai putina incredere in ei. Poate nu ti-au raspuns tocmai ptr. ca ai considerat ca sunt obligati sa raspunda, chiar daca ce ceri tu ar fi bine sau rau. Rugaciunea fara o viata crestineasca nu face multe. Apoi, poate ei doresc sa vada credinta si nadejdea pe care o ai in ei. Pei daca renuntam un doi la Sfinti daca nu ne-au raspuns imediat la ruga normal ca intorc si ei spatele. Roga-te cu credinta si cu nadejde ca sfintii au putere si ca te vor ajuta. ai rabadare si credinta.

La Maica Domnului te-ai rugat? Trebuie sa o slavim pe Maica Domnului mereu, este Imparateasca Cerului doar. Fara ea am fi fost dusi de mult. Roaga-te Maicii Domnului si alege un sfant ocrotitor si roaga-te la el.

Ai nadejde si credinta ca Sfintii asculta rugile, insa depinde de Dumnezeu cand ti se va da ceea ce ceri. Acatistul se face 40 de zile oricum, nu 2-3 zile si gata. Fa un acatist 40 de zile, al SF.Nectarie sau al Maicii Domnului si ai sa vezi ca ti se va raspunde.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2012, 08:23:45
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

stiu ca nu procedez corect.dar am minte ravasita.........
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2012, 08:27:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
stiu ca nu procedez corect.dar am minte ravasita.........
Acum ai nevoie mai mult decat oricand de un strop de speranta, de putina rabdare si mai multa incredere in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2012, 08:33:56
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Acum ai nevoie mai mult decat oricand de un strop de speranta, de putina rabdare si mai multa incredere in Dumnezeu.
da dar..simt ca nu mai am putere.....nu mai pot
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2012, 08:47:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu nu-ți dă mai mult decât poți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sensul profund al impartasaniei florin.oltean75 Generalitati 22 31.01.2012 22:00:24
dezamagita cristina mioara Generalitati 15 31.07.2011 23:37:02