Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.10.2009, 13:36:08
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Deci, eu cand merg la Biserica, in fiecare duminica e un anumit cersetor care am impresia ca ma minte ca sa scoata bani de la mine...Mereu i-am dat, cate un leu, 2, 3 si l-am invitat sa se roage pentru "sotia lui bolnava care e in spital" de luni bune...a venit, a luat banii si a plecat. Nici macar in biserica nu intra...eu ce sa fac? Sa-i mai dau? Eu ii dau pentru ca e datoria mea de crestin sa-i dau si daca minte, am incercat sa-l bag in biserica, i-am spus sa intre, sa se roage...
Ai auzit de cuvintele (de la mine putin si de la DUMNEZEU mult)asta trebuie sa facem alceva nimic.La urma urmei ce le dam noi acestor saraci mai nimic mai mult pastram pentru noi.Cati dintre noi au dat unui sarac banul mai mare (valoros) din buzunarul sau.Noi ne cautam de maruntis si avem inpresia ca dam atit de mult dar ne inselam singuri pentru ca noi pastram tot ce este bun sau mult, iar asta ne face pacatosi chiar daca dam un maruntis unui sarac.N u ati face probleme daca acel om cheltue banii aiure sau nu apreciaza ce faci tu, e problema lui tu tiai facut datoria lai ajutat acum e rindul lui sa faca ceva.Dupa ce ISUS vindeca un om nu mergea dupa el sa vada ce face acel om cu sanatatea pe care io daduse, asta ar trebui sa ne dea si noua de gindit cind ajutam pe cineva cu bani sau alceva.Nu iti face griji DUMNEZEU are grija de toate.Chiar daca ai da Satanei bani tu ii dai cu iubire si mila iar asta este important.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.10.2009, 13:37:20
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Probabil nu-i tocmai corect cum procedez eu, dar dau pomana cersetorilor destul de rar, in primul rand fiindca - asa cum spune si Mara - nu stiu o rugaciune, au o lene cronica, daca-i rogi - cu bani- sa faca un serviciu minor, si mai ales pentru ca ii vad facand comentarii penibile in alte imprejurari cand nici nu stiu ei ca sunt studiati. Dorinta mea de fiecare zi este aceea de a nu trece ziua fara sa fac un lucru bun, fie el cat de mic. A da un banut unui astfel de "cersetor", mi se pare o greseala. Eu NU incurajez inselaciunea sub nici o forma si raspund in fata Lui Dumnezeu pentru gestul meu. Prefer sa ma opresc din mers daca vad ingrijorarea sau disperarea pe chipul unui om si sa-i dau fara sa-mi ceara. Acea multumire sufleteasca am vazut-o de atatea ori si abia aceea ma multumeste pe mine. In plus, NICIODATA nu iau bani celor pe care-i iau la ocazie, si de cele mai multe ori ii iau fara sa-mi faca semn (ori fiindca-i cunosc, ori fiindca nu indraznesc sa faca semn pentru ca n-au bani decat de microbuz). Mi s-a intamplat sa ma intrebe o batranica (in timp ce eram pe strada) cum sa ajunga intr-o localitate la vreo 15 Km distanta (se sculase la 3 noaptea si venise la oras, iar acum se intorcea acasa tot pe jos!). Urma sa ma intalnesc cu sotia in acel loc, dar am sunat-o sa-i spun sa ma astepte daca ajunge intre timp si am dus-o pe batranica pana in fata casei. Iar ca sa fiu si mai multumit, i-am dat tot ce-am avut prin buzunare, ca femeia saraca nu mai contenea cu bogdaproste si ca o sa ma puna la pomelnic! Si, Doamne, nici nu stiti cate astfel de batranele am intalnit in aceste 10 luni de cand m-am intors in tara! Nu e o lauda, ci o bucurie ca imi pot gasi seara in mintea mea, binele savarsit in timpul zilei.

Foarte frumos gestul pe care l-ai facut m-a emotionat.De multe ori mergand cu masina eu cu sotul meu vedem oameni la ocazie. Atunci cand sunt femei oprim si le luam tot asa fara bani...si suntem tare bucurosi ca putem si noi sa ajutam. Insa de multe ori m-am intristat, cand din cauza ca ne-a fost frica nu am putut sa luam barbati singuri care stateau in statie. Am dobandit aceasta teama in momentul in care intr-o vara mergand la manastirea Petru Voda am oprit in drum spre manastire si am luat un tanar care se deplasa pe jos cu un cort in spinare.Cum a intrat in masina si l-am vazut mai bine am inceput sa fiu nelinistita si am fixat oglinda sa l pot observa. Ulterior am aflat de la oamenii care stateau pe la manastire ca acest baiat statea cu cortul langa manastire si cu prietenii lui furau de la oameni in aglomeratie.

Alta data m-am intristat deoarece nu am luat cu masina tot de la Petru Voda o familie care avea o fata posedata care facea foarte urat.Nimeni nu ii lua, desi pe alti oameni ii luau...nu i am luat nici noi, desi am plecat cu masina goala.Ce ma impresionat foarte tare a fost ca spre inserat intorcandu ne de la Sihastria am vazut aceasta familie in statia din sat..desi trecuse o zi intreaga...nu i a luat nimeni.

Inainte si eu cautam sa cantaresc daca omul care cerseste este intr-adevar nevoias...insa acum nu mai fac acest lucru..daca pot sa dau dau cat de putin. Nu stiu unde am citit dar cred ca intr-o carte de-a parintelui Arsenie Papacioc(e posibil totusi sa gresesc) ca mergand parca intr-o gara intalneste un cersetor care ii cere de pomana, insa avand buzunarele goale parintelui ii pare rau ca nu poate sa i daruiasca ceva, insa ii intinde mana si i spune ca numai o mana calda poate sa i dea. Cersetorul ii multumeste si ii spune ca nimeni nu a facut acets lucru pentru el, nu a primit o mana calda de la nimeni...Imi cer scuze ca nu-mi amintesc cu amanunte, nu vreau sa denaturez, dar am vrut sa va povestesc ideea...pe mine m-a emotionat mult.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.10.2009, 15:46:48
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Foarte frumos gestul pe care l-ai facut m-a emotionat.De multe ori mergand cu masina eu cu sotul meu vedem oameni la ocazie. Atunci cand sunt femei oprim si le luam tot asa fara bani...si suntem tare bucurosi ca putem si noi sa ajutam. Insa de multe ori m-am intristat, cand din cauza ca ne-a fost frica nu am putut sa luam barbati singuri care stateau in statie. Am dobandit aceasta teama in momentul in care intr-o vara mergand la manastirea Petru Voda am oprit in drum spre manastire si am luat un tanar care se deplasa pe jos cu un cort in spinare.Cum a intrat in masina si l-am vazut mai bine am inceput sa fiu nelinistita si am fixat oglinda sa l pot observa. Ulterior am aflat de la oamenii care stateau pe la manastire ca acest baiat statea cu cortul langa manastire si cu prietenii lui furau de la oameni in aglomeratie.

Alta data m-am intristat deoarece nu am luat cu masina tot de la Petru Voda o familie care avea o fata posedata care facea foarte urat.Nimeni nu ii lua, desi pe alti oameni ii luau...nu i am luat nici noi, desi am plecat cu masina goala.Ce ma impresionat foarte tare a fost ca spre inserat intorcandu ne de la Sihastria am vazut aceasta familie in statia din sat..desi trecuse o zi intreaga...nu i a luat nimeni.

Inainte si eu cautam sa cantaresc daca omul care cerseste este intr-adevar nevoias...insa acum nu mai fac acest lucru..daca pot sa dau dau cat de putin. Nu stiu unde am citit dar cred ca intr-o carte de-a parintelui Arsenie Papacioc(e posibil totusi sa gresesc) ca mergand parca intr-o gara intalneste un cersetor care ii cere de pomana, insa avand buzunarele goale parintelui ii pare rau ca nu poate sa i daruiasca ceva, insa ii intinde mana si i spune ca numai o mana calda poate sa i dea. Cersetorul ii multumeste si ii spune ca nimeni nu a facut acets lucru pentru el, nu a primit o mana calda de la nimeni...Imi cer scuze ca nu-mi amintesc cu amanunte, nu vreau sa denaturez, dar am vrut sa va povestesc ideea...pe mine m-a emotionat mult.
Da, imi amintesc si eu de cele spuse de Parintele Arsenie Papacioc si de bucuria cersetorului care primise aceasta ca pe o mare binecuvantare!
Cat despre situatii cu statul la ocazie, cel mai bine stie sotia mea care aproape ca facea naveta intre o suburbie a orasului la parintii ei, cand de cele mai multe ori era cu cei doi copii, in timp ce eu eram la mii de km distanta. Din acest punct de vedere am fost dintotdeauna pe aceeasi lungime de unda fiindca de cum m-am intors in tara mi-a zis "Sa opresti intotdeauna cand vezi femei cu copii sau batrani si sa nu le iei bani! Numai Dumnezeu stie cat m-am chinuit singura si cati si-au facut mila sa ma ia, fara sa ma lase sa le platesc!"
Poate pare absurd, dar desi am fost mult timp plecat, asta nu inseamna deloc ca am un cont gras. As zice dimpotriva. N-am fost in stare sa adun mare lucru, ci doar sa-mi ajut familia mai mult cu haine, si produse gospodaresti (pot spune ca nu ne lipseste nimic din tot ce-si doreste omul sa aiba in casa dar mai ales la bucatarie) si punerea la punct a apartamentului cu doua camere. Dar mi s-au intamplat atat de multe incat nu pot sa nu recunosc interventia divina. Ne-am pomenit cu un han de casa cu 8000 mp in jur si o mie una de facilitati, pentru care am un munte de vise in anii ce urmeaza.
Am stiut dintotdeauna ca daca ai un fundament solid unde nu incape minciuna, inselaciunea, rautatea, hotia, Dumnezeu are grija sa-ti dea, fara macar sa ceri.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.10.2009, 08:21:48
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Cersetor la Biserica:P

<Nu a-ti mințit chiar niciodata ? A-ți fost perfectă toată viața>
Nu cred ca exista OM care sa nu fi mintit macar odata,ceva mic minor,dar e totusi minciuna,sant din ce stiu si minciuni necesare uneori fortati de diferite imprejurari.
Iar perfect ii doar Dumnezeu,deci nu noi toti pacatosi.
Cred sa fim perfectii ne-am dori toti,dar din pacate nu putem fii.
E adevarat ca de la noi mai putin de la Dumnezeu mai mult,dar acel putin cred ca trebuie sa il dau celui ce are si mai putin sau e bolnav si neputincios,celui cu credinta si frica de Dumnezeu.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.11.2009, 12:57:28
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Părintele Lavrentie de la mânăstirea Frăsinei spunea că săracii se împart în două categorii: săraci adevărați și săraci profesioniști. Cei profesioniști și-au făcut din cerșit o meserie, iar cei adevărați nu cer niciodată și se luptă cu viața. Datoria noastră este să-i căutăm pe cei adevărați, iar a fi alături de ei înseamnă a fi împreună cu Hristos.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.11.2009, 15:18:25
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit La acei saraci ma refeream

Da foarte frumos si adevarat ce spunea acel parinte de la Frasinei ,carolina,multumesc :iar cei adevărați nu cer niciodată și se luptă cu viața.asa gandesc si eu, vad zilnic,de asta ma uit in ochi celui ce ii dau sau dau cui stiu cu adevarat ca o duce ff greu si totusi o duce in tacere si cu multa credinta in Dumnezeu.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.11.2009, 15:25:13
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Multumesc frumos

scrisa de Ovidiu
[SIZE=3]Am trecut in graba
Pe langa un om.
Statea pe jos, cu mana intinsa
Cu ochi rugatori.

Gandul apare deodat
Ce-o fi cu el ?
In graba mea
M-am intrebat

Ma opresc, ma-ntorc
Arunc privirea
El ? - se uita dupa mine
Pe fata ii citesc - uimirea

Ii dau niste bani
Si spune tremurand
Multumesc frumos!
Atat de bland.

Plec, fac cativa pasi
Lacrimile se ivesc
Inima imi bate altfel
Din nou ma opresc.

Parca ma grabeam la inceput
Acum deodata - graba nu mai e
Stiu eu, stie saracul,
Cu totii stim - De ce.

Apoi ma duc in drumul meu
Ma opresc la un butic
Cumpar ceva si mai ceva
Ma-ntorc indarat.

Saracul ma zareste, zambeste
Acelasi:Multumesc frumos!
In timp ce tremura.
Ma duc apoi, ma duc....

Lacrimile nu mai vor a sta in casa lor
Le dezleg, caci le era atat de dor
De un om sarac, de un cuvant duios
Suna asa:Multumesc frumos!
[/SIZE]
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.11.2009, 12:34:00
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Mi-am downloadat de pe scribd cateva numere ale unei reviste numite "Apostolat in tara Fagarasului". In numarul 7 am gasit urmatorul articol relativ la cui si cat e bine sa dam milostenie:

" Cui oferim milostenia noastrã? Sfântul Apostol Pavel ne spune cã "cel ce iubeste pe aproapele a împlinit legea". Dumnezeu este proprietarul tuturor bunurilor,iar omul este doar administratorul lor,chemat sã împartã din surplusul acumulat celor sãraci. Crestinul vede în persoana sãracului pe însusi Hristos. De aici proverbul: "Cine pe sãrac ajutã, pe Dumnezeu împrumutã". Chiar Domnul ne descoperã acest lucru când ne spune:
"Veniti binecuvântatii Pãrintelui Meu, mosteniþi Împãrãtia cea pregãtitã vouã… cãci flãmând am fost si mi-ati dat sã mãnânc; însetat am fost si mi-ati dat sã beau".

Herbert Gunther, un gânditor al zilelor noastre, afirma cã, la judecata de apoi, Dumnezeu adreseazã sufletului o singurã întrebare: "Ai iubit îndeajuns?"

Milostenia primeazã în fata tuturor celorlalte fapte bune. "Dacã la poarta ta bate un sãrac si tu atunci te rogi, rugãciunea ta devine pãcat dacã nu te scoli sã-l miluiesti pe cel ce strigã de durere", zice marele filosof Petre Tutea.

Nu este însã un lucru întelept sã oferi darul tãu cersetorilor de pe stradã. Nu asa pot fi identificati adevãratii sãraci, care au nevoie de sprijinul si ajutorul nostru. A da un bãnut unuia care întinde mâna pe cale, fãrã o înteleaptã cercetare, poate fi chiar dãunãtoare. Multi cersetori profitã de bunãtatea sincerã a trecãtorilor, adunând într-o sãptãmânã echivalentul unui salariu pe o lunã a unui muncitor sa intelectual. Cu banii colectati, unii dintre ei îsi pot spori viciile - alcoolism, tabagism - sau fac adevãrate petreceri nocturne.

Sfintii Pãrinti ne povãtuiesc astfel: "Când faci milostenie, sã asude darul tãu în palma ta înainte de a-l oferi sãracului."
Mai întâi se cuvine sã identificãm adevãratul sãrac. La una din întâlnirile intercrestine de la Bucuresti, un teolog apusean a remarcat multimea mare a cersetorilor din capitalã si a spus: "Breasla cersetorilor este opera unei milostenii defectuoase fãcutã de crestini. Oferind darul vostru cersetorilor, voi vãduviti pe adevãratul sãrac, contribuiti la degradarea imaginii societãtii în care trãiti, încurajati lenea si viciile ascunse ale unor oameni neidentificati. Hristos nu se referã nicãieri la o astfel de milostenie. Trebuie sã faceti o distinctie clarã între cersetori si sãraci".
Biserica ne indeamnã "sã nu iubim numai cu vorba, numai din gurã, ci cu fapta si cu adevãrul" (I Ioan3,18); pe toti, dar mai ales pe cei care se aflã cu adevãrat în suferintã, loviti de boli, dizabilitãti, greutãti sau sãrãcie. Cãci cu ce mãsurã mãsurãm sãracului, cu aceea ni se va mãsura si nouã la vremea judecãtii."

Editorial de Pr. Rãzvan Timofte

In aceeasi revista am mai gasit o multime de aspecte si informatii folositoare pentru suflet, deci daca aveti timp sa va downloadati revista, e de mare folos..

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.11.2009, 14:07:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb "sa asude darul in palma ta..."

Sunt in tara de cateva zile. O prietena, director de scoala de cartier, imi povestea de cativa copii care locuiesc la un centru de plasament cu conditii foarte bune pentru copiii aflati in situatii dificile (fara parinti, sau alungati de acasa). Unul dintre copiii de la dumneaei din scoala a fugit de la centru si prefera sa traiasca pe strada cersind. L-a cautat, l-a adus la scoala si stand de vorba cu el a aflat ca lui ii face placere sa cerseasca. La centru e prea multa liniste, prea multa ordine, prea "mult program", iar lui nu-i place. De la altii a aflat ca din cersetorie se poate trai toata viata fara sa mai fie nevoie sa inveti sau sa muncesti.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.02.2011, 12:59:04
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Nu cred ca ai gresit sergiu.Sant de acord si cu lore86,asa ca prefer sa dau bani unei batrane ce o cunosc de cativa ani ,e de o seama cu maicuta mea ce a murit si stiu si invit pe oricine la ea sa vada cat e de amarata si cat de sincera si recunoscatoare este pentru fiecare banut sau lucru primit,( am imbraca-to pt mama mea la parastasu de un an si fiind i-am dat pe langa vas si un banut de paine nu stia cum sa multumeasca de imi venea mie sa-i sarut picioarele ),sau alcuiva ce stiu sigur cai in necaz si nevoi.Sant sigura ca nu gresim cand ne uitam pentru o clipa atent in ochi celui ce cerseste si cum e imbracat uneori caci cine are nevoie intradevar de ajutor nu cerseste asa cum spune-am de acea batranica de tot respectu care are nevoie de mult ajutor si nu cere nimic la nimeni.Imi pare mie rau ca nu am puterea s-o ajut cat as vrea adica acum in prag de iarna sai pot cumpara o masina de spalat la mana a doua macar,caci sta la curte si tare ii e greu cu apa rece si cei 81 de ani isi spun cuvantu.Nu am spus asta ca un apel ci ca sa intelege-ti ce om deosebit este si ca ea multi din batrani nostri ce au muncit o viata si au o pensie tare mica dar nu se plang,nu cersesc.
Doamne ajuta!
Daca ne luam dupa faptu ca un cersetor seamana cu maicuta sau cu mai stiu eu cine si asta este criteriul dupa care facem milostenie... si facem discriminari pe faptul ca cine trebuie ajutat si cine nu,atunci da-mi voie sa iti spun ca esti intr-un mare pacat care se numeste pacatul ipocriziei,te asemeni cu fariseii care la fel,faceau milostenie doar la cine voiau ei si Mantuitorul i-a dojenit atat de rau.Ceea ce faci tu nu se numeste milostenie ci o satisfacere a propriului orgoliu in sensul ca "triezi" TU cine trebuie miluit si cine nu.Cine esti TU ca sa decizi TU cine trebuie miluit...? Un amarat de om ca si mine,praf si tzarana.... Si la fel,la judecata de apoi,cum "triezi" tu aici,exista realul risc ca si tu sa fii "triata" de Judecatorul cel drept si sa fii pusa de-a stanga Lui. Ce zici de asta....? Exista riscul asta...? Eu zic ca da. Si nu uita: "Cine judeca va fi judecat.." Si mai departe,zic eu...cine "triaza" va fi si el la randul lui "triat" adica ales.....posibil catre "stanga" daca intelegi ce vreau sa zic....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27