Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.03.2024, 11:53:07
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În niciun caz Pavel, care îți zice ție că ”nu este cel ce caută pe Dumnezeu, nici măcar unul nu este.” Nu ție îți zice?
Acolo Sf. Pavel doar citează din Psalmi când David mustra poporul israelit că nu le păsa de Dumnezeu, nu e vorba de o afirmație ontologică ci de o mustrare a evreilor creștini că se credeau superiori neamurilor (grupul „iudaizatorilor” care a continuat să facă probleme până prin veacurile III-IV). Și oricum e adevărat că deși omul e făcut să-L caute pe Dumnezeu din fire, conștient de cele mai multe ori nu o face.

Psalmul 13, 1-3:

1. Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!" Stricatu-s-au oamenii și urâți s-au făcut întru îndeletnicirile lor. Nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul.
2. Domnul din cer a privit peste fiii oamenilor, să vadă de este cel ce înțelege, sau cel ce caută pe Dumnezeu.
3. Toți s-au abătut, împreună netrebnici s-au făcut; nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul.


Citat:
Așa este, însă numai cu ajutorul Duhului Sfânt se realizează comuniunea, nu pur și simplu datorită firii naturale omenești,ci numai după înduhovnicirea ei.
Și ce-i cu asta? Am zis eu că se poate realiza comuniunea fără Dumnezeu? Am zis că omul are din fire tendința să-l caute pe Dumnezeu, fiind făcut după chip, nu că-l poate găsi. Plus că de multe ori această fire este înabușită de om sau neînțeleasă după cum vezi oriunde oameni care nu știu că ei îl caută pe Dumnezeu în adâncurile inimii. Ba mai mult, omul chiar știe în adâncul inimii că există Dumnezeu chiar dacă nu acceptă aceasta, de-aia mulți trăiesc într-un dezacord cu ei înșiși.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asta crezi tu că e tălmăcirea oficială ortodoxă (cum că în urma ”căderii” firea omului a fost alterată și denaturată) patentată de Duhul Sfânt
Da, doctrina ortodoxă este doctrina apostolilor care este doctrina lui Iisus Hristos care e doctrina lui Dumnezeu care este doctrina Sfintei Treime care e adevărul ce stă la temelia întregului univers.

Citat:
P.S. Am completat cu majuscule câteva cuvinte absolut necesare(dpmdv) în citatul pr Dumitru Stăniloae.În postul tău e citatul original, în postul meu este comentat de mine.
Da, ai completat niște prostii ca de obicei. Omul e deasupra naturii precum a zis Pr. Stăniloae, pentru că sufletul îl ridică deasupra. Iar a doua completare e un nonsens că se referea la capabilitățile adiționale pe care spiritul le dobândește fiind legat de trup, iar rațiunea este proprie spiritului deci nu ar avea de ce să o includă în propoziția aceea.

Citat:
În veșnicie i-a fost rezervat omului de la bun început un loc datorită Chipului, cu ajutorul căruia poate ajunge prin multă străduință la asemănarea cu Dumnezeu. Omul nu a căzut de acolo, ci ”a căzut” în prima probă de a se ridica acolo, deoarece latura spirituală a firii sale este alterată de comuniunea sufletului cu trupul.
Vezi că și unii îngeri au căzut exact ca oamenii deși nu aveau trup.

De 10 zile vorbim același lucru. Tu crezi în ereziile calvine adică în „depravarea totală”, unul din cele cinci puncte ale calvinismului. Mai crezi și într-o dualitate de tip manihean dintre suflet și trup. Nici una nici alta nu au fost vreodată primite în creștinism pentru motivele deja discutate.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 08.03.2024 at 12:28:16.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.03.2024, 03:42:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
... Și oricum e adevărat că deși omul e făcut să-L caute pe Dumnezeu din fire, conștient de cele mai multe ori nu o face.
Nu, nu e făcut să-L caute din fire; nu spun eu, ci Scriptura (Rom3,10-18).

Citat:
Da, ai completat niște prostii ca de obicei. Omul e deasupra naturii precum a zis Pr. Stăniloae, pentru că sufletul îl ridică deasupra.
Omul face parte din natură cu suflet cu tot (din ierarhia superioară a naturii,cum am mai zis), nu e deasupra ei.


Citat:
Vezi că și unii îngeri au căzut exact ca oamenii deși nu aveau trup.
Dacă au căzut, e o dovadă indubutabilă că aveau trup, fiindcă fără trup nu aveau cum să cadă.
A cădea înseamnă a păcătui. Cum poți păcătui fără trup, minte și pofte?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.03.2024 at 05:37:40.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.03.2024, 04:14:22
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Destul de rău că are chilie personală acolo, pe un enoriaș ortodox dacă vrea să stea mai mult de 5-6 zile mai că-l dau afară dacă nu știe pe cineva să-i permită să stea mai mult.

Pt un eterodox se fac mai multe concesii văd.

Eu nu cred în teorii de genul ortodox în taină, că-l beștelește establishmentul protestant dacă trece, oricum ăia ar știi dacă a trecut în taină, e un om care umblă prin două luntrii ar vrea și cu beneficiile ortodoxiei dar și să nu-și pericliteze confortul.

Nu văd ce ar mai avea de pierdut la vârsta lui.
Da, dar ce perenial mai doneaza milioane pentru reparatii asa cum o face el.
WEF-ul are nevoie de suportul religiei, a bisericii, a manastirilor. Motivul real nu-l cunoastem, inca ne scapa, bine in afara de clasicul "opium al poporului"/control enuntat in secolul trecut.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde