Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2024, 14:16:06
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Care este subiectul propus, domnule Serafim?

Vrei sa faci vreo afirmatie sau sa pui vreo întrebare?
Vrei sa discuti ceva cu putinii useri care mai scriu pe aici sau doar sa ne prezinti un Tratat de Nihilism?
Mențiunile acestea le-am făcut pentru a atrage atenția asupra faptului că un dialog,un schimb de idei/opinii/păreri etc,ar trebui sa se facă într-un mod elegant,decent, respectuos și pertinent, indiferent de natura subiectelor abordate,sau de acordul/dezacordul celor implicați.

Cat despre subiectele abordate și propuse de mine in acest topic....Așa cum am mai spus-o,nu se pliază pe nicio doctrină.

Oricum este absurdă această ura și lupta confesională.

Ipocrizia credinței și paradoxul creștin.

Deci da,fac afirmații,nu prea pun întrebări decât retorice, fiindcă nu urmăresc neapărat dialoguri,ci mai degrabă monologuri.

Într-adevăr există putini membrii,eu ii apreciez in mod special pe Iorest și Demetrius,și v-am răspuns și dumneavoastră fiindcă am avut mereu slăbiciuni pentru membrii cultului penticostal:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2024, 23:12:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Într-adevăr există putini membrii,eu ii apreciez in mod special pe ....
Vino mă acasă, că te irosești, anii trec și după o să te miri că ai pierdut timpul departe de ortodoxia practică.
Era bine dacă desăvârșeai teologia ortodoxă pe la Athos, Ierusalim, Hozeva, Iordan, cine știe câți călugări harismatici necunoscuți strălucesc în lavrele ortodoxiei, doar filosofând de la distanță, rece, arbitrar, e greu să-i descoperi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2024, 23:36:08
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vino mă acasă, că te irosești, anii trec și după o să te miri că ai pierdut timpul departe de ortodoxia practică.
Era bine dacă desăvârșeai teologia ortodoxă pe la Athos, Ierusalim, Hozeva, Iordan, cine știe câți călugări harismatici necunoscuți strălucesc în lavrele ortodoxiei, doar filosofând de la distanță, rece, arbitrar, e greu să-i descoperi.
Daca e să o luam așa,toate sunt in planul divin, inclusiv eu,ca parte a creației sunt conform acestui plan.

Dumnezeu nu face risipă cu nimic (și aici mă refer la partea arhitecturală a universului,care este incomprehensibilă nouă, deocamdată,din cauza limitării,și a sistemelor ancorate în noi,și dezvoltate pe parcursul evolutiv).

Nu putem fi toți sfinți și ortodocși.Daca n-ar exista lupi, n-ar fi nevoie de câini de pază.

Iar lupii sunt esențiali,la fel că orice prădător in ecosistem.

Poate eu acum par un lup,la care latră câinii de pază ai ortodoxiei, însă și lupul și câinii și oile sunt parte integranta a aceluiași plan existențial supervizat și creat și menținut de o singură Rațiune Superioară.

Tot acest ecosistem existențial este menținut în echilibru de fiecare element care își are rostul lui în acest mecanism.

Iar EL,Cauza Primă sau oricum este numit de orice ființă rațională sau conștientă de ea însăși,este infara sistemelor umane....

Eu nu lupt împotriva a ceea ce este numit Dumnezeu,iar nihilismul despre care vorbesc este împotriva sistemelor care țin oamenii departe de adevărata natură umană,care in acest moment este coruptă și subjugată de falși dumnezei .

Eu nu fac decât să urmez și să mă supun direct și indirect unui plan superior,daca tot este sa implicam destine divine.

Iar o carte sau speculație sau formulare dogmatică sau doctrinară nu este nici pe departe o manifestare absolută.Este doar o corupere, manipulare și subjugare produsă în mod repetat de om pentru a satisface nevoile umane.

Doar pentru că îți dai seama că Moș Crăciun nu exista nu înseamnă că ....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde