Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2024, 16:22:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu cred că un astfel de personaj absolut incalificabil poate să intre sau să fie primit în Împărăția lui Hristos.)
Da boss tu stai la poarta raiului și împarți cheile de acces.

De asemenea tu scrii și istoria Mitropoliei Sibiului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.02.2024, 18:46:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi că singura panaramă de pe forum ești tu, tu latri la lună despre unul care e persoană publică, e ca și cum te-ai certa cu ecranul ca un tulburat de duhuri rele, întâi te-ai luat de pr Necula, apoi de ÎPS Streza deci ai o problemă cu persoanele publice.

bot parazitează imaginea lui Simion primește donații să dea cu rahat în el și face bani și din monetizarea filmelor vomitante despre Simion, deci mii de euro pe spatele lui lună de lună din denigrare și demonizarea unui om, deși youtube interzice hărțuirea altor persoane care au canal de youtube.
Faptul ca, asa cum observ, esti un sustinator al lui Simion si AUR, imi limpezeste unele nelamuriri legate de tine. De cateva ori m-am intrebat de ce ti se parea atmosfera agresiva de pe forum ca fiind fireasca si de ce apreciai userii agresivi, desi nu erai unul dintre ei si nu aveai astfel de manifestari. E posibil sa nu faci diferenta intre demagogie si agresivitate si normalitate? Legat de pr. Necula si IPS. Sreza am si eu obiectii mai vechi, nelegate de Simion.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2024, 19:17:06
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Faptul ca, asa cum observ, esti un sustinator al lui Simion si AUR, imi limpezeste unele nelamuriri legate de tine. De cateva ori m-am intrebat de ce ti se parea atmosfera agresiva de pe forum ca fiind fireasca si de ce apreciai userii agresivi, desi nu erai unul dintre ei si nu aveai astfel de manifestari. E posibil sa nu faci diferenta intre demagogie si agresivitate si normalitate?
Există și posibilitatea că nu e așa preocupat de înveliș și face abstracție de astfel de lucruri concentrându-se pe ce e esențial. Faptul că Simion are o fire mai impulsivă nu e esențial, e doar personalitatea lui. Ba poate fi și argumentat că-i chiar un atuu atât timp cât nu exagerează, există loc pentru mai multe tipuri de personalități în lume, nu trebuie să fie toată lumea „cuminte”.

Asta e critica ta față de Simion/AUR? Că sunt prea agresivi pentru gusturile tale?

Citat:
Legat de pr. Necula si IPS. Sreza am si eu obiectii mai vechi, nelegate de Simion.
E o diferență când critica vine de la ortodocși care vor binele Bisericii Ortodoxe și când vine de la heterodocși care ori sunt complet indiferenți față de bunăstarea Bisericii ori sunt inamicii ei.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2024, 21:57:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Faptul ca, asa cum observ, esti un sustinator al lui Simion si AUR, imi limpezeste unele nelamuriri legate de tine. De cateva ori m-am intrebat de ce ti se parea atmosfera agresiva de pe forum ca fiind fireasca si de ce apreciai userii agresivi, desi nu erai unul dintre ei si nu aveai astfel de manifestari.
Nu mai știu frate exact la ce te referi, faptul că atunci când era Alin B nu mă supăram pe el ?
Concret la David m-a enervat că vedeam exact cuvintele cheie acele triggere din narațiunile manipulatorii ale lui bot, cartianu presa haștag rezistă care e cea mai urâtă fațetă a neosecurității pt că sunt oameni foarte cinici și au un sânge rece în a demoniza imaginea unui om sau a batjocori principii.

Jegurile astea aprobau austeritatea lui Boc și Băsescu când au plecat 2 milioane de români peste granițe și s-au distrus localități întregi, s-au închis spitale în timp ce ei furau miliarde.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E posibil sa nu faci diferenta intre demagogie si agresivitate si normalitate? Legat de pr. Necula si IPS. Sreza am si eu obiectii mai vechi, nelegate de Simion.
Eu nu cred că George Simion e un demagog, încă de pe băncile liceului s-a implicat am văzut filme mai vechi când el strângea cărți pt singurul liceu cu predare în română din Tiraspol, omul ăsta are o zbatere sinceră în lăuntrul lui legată de România a văzut țara în lung și în lat de zeci de ori, știe toate comunitățile istorice.

Câteodată îmi aduce aminte de spiritul lui Eminescu care dormea prin căpițe de fân și hambare bătea țara la pas, vorbea cu țăranul, cu meșteșugarul, cu ciobanul cu omul de rădăcină al românismului, culegea suspinul românului, doinitul lui, dorința lui spre infinit, legătura cu cerul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2024, 15:57:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Există și posibilitatea că nu e așa preocupat de înveliș și face abstracție de astfel de lucruri concentrându-se pe ce e esențial. Faptul că Simion are o fire mai impulsivă nu e esențial, e doar personalitatea lui. Ba poate fi și argumentat că-i chiar un atuu atât timp cât nu exagerează, există loc pentru mai multe tipuri de personalități în lume, nu trebuie să fie toată lumea „cuminte”.

Asta e critica ta față de Simion/AUR? Că sunt prea agresivi pentru gusturile tale?



E o diferență când critica vine de la ortodocși care vor binele Bisericii Ortodoxe și când vine de la heterodocși care ori sunt complet indiferenți față de bunăstarea Bisericii ori sunt inamicii ei.
Daca tu nu ai inteles pana acum care e problema cu Simion si AUR nu am de gand sa stau sa te lamuresc eu. Nu stiu nici cine e David, eu am intrat acum pe forum dupa aproape un an.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2024, 16:09:34
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca tu nu ai inteles pana acum care e problema cu Simion si AUR nu am de gand sa stau sa te lamuresc eu.
Văd că nu prea ai obiceiul să lămurești. Păcat, în trecut am văzut că făceai posturi bune împotriva ecumenismului, catolicismului, ș.a.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.02.2024, 16:17:29
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
eu am intrat acum pe forum dupa aproape un an.
Bine ai revenit!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.02.2024, 16:33:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu mai știu frate exact la ce te referi, faptul că atunci când era Alin B nu mă supăram pe el ?
Concret la David m-a enervat că vedeam exact cuvintele cheie acele triggere din narațiunile manipulatorii ale lui bot, cartianu presa haștag rezistă care e cea mai urâtă fațetă a neosecurității pt că sunt oameni foarte cinici și au un sânge rece în a demoniza imaginea unui om sau a batjocori principii.

Jegurile astea aprobau austeritatea lui Boc și Băsescu când au plecat 2 milioane de români peste granițe și s-au distrus localități întregi, s-au închis spitale în timp ce ei furau miliarde.



Eu nu cred că George Simion e un demagog, încă de pe băncile liceului s-a implicat am văzut filme mai vechi când el strângea cărți pt singurul liceu cu predare în română din Tiraspol, omul ăsta are o zbatere sinceră în lăuntrul lui legată de România a văzut țara în lung și în lat de zeci de ori, știe toate comunitățile istorice.

Câteodată îmi aduce aminte de spiritul lui Eminescu care dormea prin căpițe de fân și hambare bătea țara la pas, vorbea cu țăranul, cu meșteșugarul, cu ciobanul cu omul de rădăcină al românismului, culegea suspinul românului, doinitul lui, dorința lui spre infinit, legătura cu cerul.
Ma refer la faptul ca inainte era pe forum o atmosfera agresiva, tot timpul, intretinuta de mai multi useri. E cel mai agresiv mediu pe care l-am intalnit pana acum. Numai tu nu vedeai nimic si ti se parea normal, ii si apreciai pe userii care creau acea atmosfera, gen AlinB.
Nu stiu cine e bot, pe Cartianu il stiu, dar tu reduci la doi oameni critica fata de Simion, cand il critica toata tara. Demagogii si partidele populiste au succes cand e o stare de nemultumire si par varianta cea mai buna, cand sunt, de fapt, varianta cea mai rea. Iar starea de nemultumire este si creata artificial, partial. Cei ce s-au dus si lucreaza in strainatate compara conditiile de acolo cu cele de la noi, dand vina pe conducere ca nu suntem la nivelul lor. Ceea ce e gresit, noi nu ne putem compara cu tarile din vest, ne putem compara doar cu fostele tari comuniste, in acest moment. De exemplu, acum 20 de ani Ungaria avea PIB-ul de 2 ori mai mare decat al nostru, acum noi il avem de aproape 2 ori mai mare decat al lor. Nicio conducere nu poate aduce o mare imbunatatire, o sa progresam cam in acelasi ritm. De aceea sunt demagogi cei ce spun ca vor aduce un mare salt inainte, doar daca ei vor ajunge la conducere. AUR a fost creat ca o miscare pentru unirea Basarabiei cu Romania, au inceput sa aiba sustinere odata cu adoptarea populismului si demagogiei si axarea pe politica interna.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2024, 18:01:50
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Numai tu nu vedeai nimic si ti se parea normal, ii si apreciai pe userii care creau acea atmosfera, gen AlinB.
Alin B era un tip chiar foarte OK.
M-am contrat cu el în repetate randuri dar era un adversar inteligent și onest.
Pacat ca nu mai intra pe forum.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2024, 22:17:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ma refer la faptul ca inainte era pe forum o atmosfera agresiva, tot timpul, intretinuta de mai multi useri. E cel mai agresiv mediu pe care l-am intalnit pana acum. Numai tu nu vedeai nimic si ti se parea normal, ii si apreciai pe userii care creau acea atmosfera, gen AlinB.
Eu nu prea am ce să fac, dar Alinache știa și când să pună stop mi se părea câteodată că avea anumite lucruri amuzante, asta îmi plăcea la el, tu aveai comentarii bune pe sport, pe dogmatică, chiar acum dacă stau să mă gândesc era o măgărie să critic succesul Simonei Halep, acum când nu mai contăm în mai niciun sport mi se pare că s-a lăsat o liniște.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu cine e bot, pe Cartianu il stiu, dar tu reduci la doi oameni critica fata de Simion, cand il critica toata tara.
Nu îl critică toată țara, peste tot unde merge găsește și oameni care să vină spre el, să-l salute să se fotografieze, au câștigat pe diaspora în Italia și au scoruri bune pe Marea Britanie în 2020.
Eu zic că e văzut de unii ca o speranță a politicii românești.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Demagogii si partidele populiste au succes cand e o stare de nemultumire si par varianta cea mai buna, cand sunt, de fapt, varianta cea mai rea. Iar starea de nemultumire este si creata artificial, partial.
Domnule cei mai mari demagogi sunt PSD si PNL care zic că vor să facă bine statul, dar îl căpușează cu angajați inutili, cu cheltuieli exorbitante, m-am cam săturat de mizeriile astea.
Dacă nu avem sport, cultură, industrie e și din vina PSD PNL care au acceptat să ne vândă ca pe niște vite în târg, pe noi și resursele țării.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cei ce s-au dus si lucreaza in strainatate compara conditiile de acolo cu cele de la noi, dand vina pe conducere ca nu suntem la nivelul lor. Ceea ce e gresit, noi nu ne putem compara cu tarile din vest, ne putem compara doar cu fostele tari comuniste, in acest moment.
Da frățioare Cehia e peste noi, Polonia e peste noi, Croația ne va depăși, Slovacia e peste noi, Slovenia cu istoricul dezmembrării Iugoslaviei e peste noi, nu văd pe cine depășim.

În Albania s-au construit prin munți drumuri de viteză, noi stăm după tunelele alea împuțite pt urși.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De exemplu, acum 20 de ani Ungaria avea PIB-ul de 2 ori mai mare decat al nostru, acum noi il avem de aproape 2 ori mai mare decat al lor.
Ungaria nu are resurse, dar tot pune la punct ce are, ștranduri excelente, în Ro sunt puține ștranduri bune chiar în vestul țării, mă uitam la o știre din Arad ce mizerie de ștrand cu mătasea broștii era.
Și în Arad au fost doar jegurile de la PNL au împărățit, baronul local Falcă unul din preferații lui Băsescu, n-a fost nici PSD, nici AUR, nici PRM, nici PNTCD nu cred că a fost.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nicio conducere nu poate aduce o mare imbunatatire, o sa progresam cam in acelasi ritm. De aceea sunt demagogi cei ce spun ca vor aduce un mare salt inainte, doar daca ei vor ajunge la conducere.
AUR a făcut o caravană medicală cu bani puțini care a ajuns în localitățile unde a închis Boc dispensare și spitale.

Au dovedit că se poate cu resurse infime, au făcut în 2020 un autocar de la 0 aproape și au reușit să aducă vizibilitate cu el pt partid.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
AUR a fost creat ca o miscare pentru unirea Basarabiei cu Romania, au inceput sa aiba sustinere odata cu adoptarea populismului si demagogiei si axarea pe politica interna.
AUR e o stare de spirit, e un partid care a ieșit pe lupta împotriva dictaturii lui Ludovic Orban din Pandemie, nu e doar o singură temă sunt mai multe, e și un partid pro diaspora, e și pro Biserică, pro Referendumul pt Familie, pro Sfinții Închisoriilor și a recuperării memoriei românești.

E un partid care a fost votat de mulți tineri nu de nostalgici.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.02.2024 at 22:20:09.
Reply With Quote
Răspunde