Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 22.12.2008, 18:03:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Purtarea baticului consider ca este o optiune.Dincolo de asta,e firesc ca cei care trec pragul unei biserici sa aiba o vestimentatie decenta.Mai departe,credinta se afla in sufletul omului,nu in haine.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 25.12.2008, 13:41:25
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Sunt baieti care sunt ispititi de fetele cu batic, numai ele le atrag atentia deoarece se gandesc ca le-ar putea fi viitoarea sotie, cele in pantaloni nefiind bagate in seama indiferent de frumusetea exterioara. Diavolul striga prin Maria de la Brancoveni, femeile in pantaloni si fara batic sunt papuselele noastre , papusile iadului.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 25.12.2008, 13:46:23
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Daca nu le convine baticul sa se duca in alta tara unde fetitelor lor o sa li se vada doar ochii.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 25.12.2008, 23:31:21
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit am trait sa o aud si pe asta!

Citat:
În prealabil postat de wertygo Vezi mesajul
Sunt baieti care sunt ispititi de fetele cu batic, numai ele le atrag atentia deoarece se gandesc ca le-ar putea fi viitoarea sotie, cele in pantaloni nefiind bagate in seama indiferent de frumusetea exterioara. Diavolul striga prin Maria de la Brancoveni, femeile in pantaloni si fara batic sunt papuselele noastre , papusile iadului.
Doamne ajuta!
Buna gluma......
Si ce ii ispiteste dupa parerea ta? culoarea baticului? sau ce?
Mi se pare mie sau tu nu cunosti semnificatia verbului tranzitiv a ispiti ....o sa iti explic eu ca sa nu mai faci apel la dex; cu toate ca ar fi fost bine sa fi facut acest lucru inainte sa postezi mesajul.
Deci [SIZE=4]a ispiti=a ademeni, a tenta.[/SIZE]
In concluzie o femeie acoperita nu poate ademeni... tocmai de aceea femeia trebuie sa se acopere in biserica ca sa nu tenteze barbatii veniti la Sfanta Slujba.
Dupa spusele tale femeia ca sa nu tenteze trebuie sa intre in biserica neacoperita si in pantaloni....poate daca ar fi si scurti ar fi si mai bine....

Vai de noi!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #295  
Vechi 09.01.2009, 22:27:05
milka milka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 14
Talking

Citat:
În prealabil postat de irina-elena Vezi mesajul
povestirea asta e adevarata sau e o pilda inventata de teologi? parca prea frumos vorbeste femeia de la pangar(ce-o fi aia pangar?). zici ca e un fel de ioan gura de aur cu batic. mai, mai! nu e veridica. e o povestire cu cheie din vreo revista scrisa de teologi.
si ce , dumneata porti permanent? la batic ma refer.
ai boala pe batic rau
Reply With Quote
  #296  
Vechi 09.01.2009, 22:30:17
milka milka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 14
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Casiana Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Buna gluma......
Si ce ii ispiteste dupa parerea ta? culoarea baticului? sau ce?
Mi se pare mie sau tu nu cunosti semnificatia verbului tranzitiv a ispiti ....o sa iti explic eu ca sa nu mai faci apel la dex; cu toate ca ar fi fost bine sa fi facut acest lucru inainte sa postezi mesajul.
Deci [SIZE=4]a ispiti=a ademeni, a tenta.[/SIZE]
In concluzie o femeie acoperita nu poate ademeni... tocmai de aceea femeia trebuie sa se acopere in biserica ca sa nu tenteze barbatii veniti la Sfanta Slujba.
Dupa spusele tale femeia ca sa nu tenteze trebuie sa intre in biserica neacoperita si in pantaloni....poate daca ar fi si scurti ar fi si mai bine....

Vai de noi!

Doamne ajuta!
cred k vroia sa zica , k doar fetele kre sunt cum trebuie le atrag atentia,celelalte n-avand nicio sansa.si la faza cu "femeile in pantaloni si fara batic sunt papusile noastre",are dreptate. mie mi-e cam greu sa port fusta,mai ales iarna...
Reply With Quote
  #297  
Vechi 09.01.2009, 22:33:59
milka milka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 14
Thumbs up

eu cred ca tinuta decenta si neextravaganta (mai modesta sa nu iasa in evidenta) este obligatorie in biserica mai ales deoarece este spre folosul nostru,nefacand smiteala(sa nu se uite lumea la tn in loc sa se gandeasca la slujba) in timpul slujbelor.aceste reguli sunt scrise in biserici,dar nu te sanctioneaza nimeni dekt Dumnezeu, dak nu sunt respectate,dar iti faci pacate singur.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 17.03.2009, 11:44:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Diavolul poate folosi orice lucru, oricat de bun, spre a vatama sufletul. Exista o ispita a baticului. O implinire a legii, in stilul evreiesc. Am batic si gata, nu mai conteaza cum este sau cum il port.

Cum zicea fariseul: "fac aia, fac aia, de atatea ori.." Asa spunem si noi: "port batic, merg la biserica, am fusta.." nemailuand in consideratie ca fusta este atat de frumoasa si de stilata, incat tota biserica se uita la ea, sau ca baticul este asezat in asa fel pe jumatate de cap, incat suvitele atarna frumos in toate partile.

Nu spun sa ne imbracam in sac, insa trebuie sa luam aminte.
Lucrurile trebuie facute asa cum ne sunt cerute de Dumnezeu, spre folosul nostru, si nu dupa intelegerea noastra, spre odihnirea constiintei. Caci astfel ajungam sa spunem tot felul de minunatii (am aprins o lumanare si am plecat, de ce sa mai stau intre atatea babe) si sa uitam adevaratul rost al lucrurilor.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 18.03.2009, 03:18:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, mare grija si cu tinuta asta in biserica, eu una nu reusesc intotdeauna s-o aleg pe cea mai potrivita. dar cine vine la biserica nu doar din An in Paste stie cu cine are de-a face, si ca nu haina face pe om.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 19.03.2009, 00:49:48
Ave_Eva Ave_Eva is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

Consider ca tinuta in Sfanta Biserica trebuie sa fie una decenta in fata Lui Dumnezeu, ingrijita si aleasa fara insa a ne lauda cu podoabele si vesmintele noastre.

Tinuta denota respectul pt. un om, o imrejurare, cu atat mai mult pt. Dumnezeu!

Cat despre batic, sa ascultam sfaturile Apostolului care le indeamna pe femei sa-l poarte!

El este un val exterior al valului rugaciunii interioare!

Baticul este o rugaciune in sine!
Reply With Quote
Răspunde