Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 30.05.2017, 16:22:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Despre actul nationalizarii mijloacelor de productie din 1948 sunt multe de spus, si nu este locul aici!
Sinteaza am facut-o mai sus. Ca mai au comunistii de comentat ceva sa se scoata basma curata, e partea a doua.

Citat:
Iar cu cooperativarea agriculturii in Romania: Conform statutului UJCAP, CAP-urile erau proprietate privata de grup (asociativa). Pamantul din CAP-uri era proprietatea membrilor cooperatori (asa scria in statut), iar retribuirea membrilor cooperatori trebuia teoretic sa se faca prin hotararea adunarii generale din CAP.
Pai cine stie, poate ai sa prinzi niste vremuri similare, sa ti se ia nevasta cu forta si sa fie trimisa la produs.
Conform statutului, va ramane inca a ta si mai mult chiar, ai sa primesti si 2% din ce castiga.
Sigur ca esti de acord cu asta, doar n-ai sa fii de acord ca alternativa, sa participi "benevol" la ridicarea canalul Dunare-Bucuresti.

Succes la luarile de cuvant din Adunarea Generala.


Citat:
Am spus doar atat: Pe perioada cercetarii judiciare, decent ar fi ca IPS Teodosie sa se retraga din activitatea publica! Asta nu inseamna ca ar recunoaste in vreun fel ca ar fi vinovat, ci ar inseamna doar un gest de decenta!
Si logica care ar fi tovarase?

Ca mataluta, ca avocat al unui regim politic criminal, n-ai avut decenta sa te retragi de pe forum, sau macar sa te abtii de la acte de propaganda.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.05.2017 at 16:24:57.
Reply With Quote
  #442  
Vechi 31.05.2017, 07:58:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Regim politic criminal poate fi considerat, in Romania, numai cel existent in perioada 1945- 1958/1960!

Pana in anul 1958 Romania (sau mai bine spus teritoriul sau actual) s-a aflat practic sub ocupatie sovietica, iar toate deciziile criminale, de represiune politica, au fost luate sub presiunea si amenintarea URSS.


Insa dupa anii 1960-1964, regimul politic din Romania sub nici o forma nu mai poate fi considerat ca unul criminal, ci dupa acei ani au fost si multe realizari, dar evident au fost si greseli si lipsuri!
Reply With Quote
  #443  
Vechi 31.05.2017, 19:03:49
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Vrei sa spui ca dupa 1964, dupa Dej, nu s-a mai murit in inchisori?

Si ca sa fiu on-topic.

Ma intristeaza stirea asta. Nu cunosc, nu stiu ce sa zic. Aud multe despre multi preoti. Totusi, pastrez gandul, ca oricat de cazut ar fi omul-preot, daca isi pune peste mine mainile dezlegate imi vor fi pacatele in Ceruri. Cum sa blamez pe cineva care are puterea de a deschide portile Raiului?

Sfintii nu ni-i ia nimeni. Stiu ca sunt acolo pentru noi, in Biserica lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde