Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.10.2009, 15:09:16
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Să nu te superi dar aș dori să te întreb următoarele;
- psaltirea pe care o citești este ortodoxă (asta în cazul în care ești creștin-ortodoxă)?
- ai un duhovnic sau un preot la care mergi și te spovedești și ai binecuvântare pentru împărtășanie sau ești sub canon?
- mergi la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie unde dai liturgie pentru vii și pentru morți?
- ți-ai cerut iertare de la cei pe care i-ai supărat sau te-au supărat?
- Ai pus pe la biserici și mănăstiri pomelnice pentru vii si pentru morții din familie?
Dacă ai făcut toate acestea măcar, nu are de ce să superea citirea psaltirii pe nimeni și nici să-ți pricinuiască supărări și necazuri.În caz contrar...va trebui să pui început de pocăință și mila și ajutorul lui Dumnezeu vor coborâ asupra ta și a familie tale după voi Sa.

Evanghelia de astăzi ne învață să așteptăm roadele celor semănate de Dumnezeu în noi,acestea fiind după calitatea pământului în care au fost semânate.
Multumesc pentru ultima invatatura preluata din Evanghelia de astazi.
Da, sunt ortodoxa, am un duhovnic, merg la biserica la slujba liturgica, nu mereu, ce-i drept, dau acatist pt vii si morti, pomelnice, repect sarbatorile, mai tin catoeodata post. Nu des, dar de cel putin 10 ori pe an.
Dar psaltirea refuz sa o mai citesc. Imi placea foarte mult chiar, dar dupa cum am spus, ma rezum la acatiste si alte rugaciuni.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.10.2009, 20:28:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
Multumesc pentru ultima invatatura preluata din Evanghelia de astazi.
Da, sunt ortodoxa, am un duhovnic, merg la biserica la slujba liturgica, nu mereu, ce-i drept, dau acatist pt vii si morti, pomelnice, repect sarbatorile, mai tin catoeodata post. Nu des, dar de cel putin 10 ori pe an.
Dar psaltirea refuz sa o mai citesc. Imi placea foarte mult chiar, dar dupa cum am spus, ma rezum la acatiste si alte rugaciuni.
Mă bucur tare mult că trăiești după rânduială.Bănuiesc că ești tânără.
Peste un timp,numai Dumnezeu știe când, totul va fi mult mai ușor decât acum (chiar și citirea Psaltirii) și vei culege roadele strădaniei tale.Cele pe care le spui mi s-au întâmplat și mie și altora.
Cu cât vei spori în credință cu atât mai mult îți vei dori să ai ispite!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.10.2009, 21:25:46
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mă bucur tare mult că trăiești după rânduială.Bănuiesc că ești tânără.
Peste un timp,numai Dumnezeu știe când, totul va fi mult mai ușor decât acum (chiar și citirea Psaltirii) și vei culege roadele strădaniei tale.Cele pe care le spui mi s-au întâmplat și mie și altora.
Cu cât vei spori în credință cu atât mai mult îți vei dori să ai ispite!
Cu cât vei spori în credință cu atât mai mult îți vei dori să ai ispite!
Asta o voi tine minte! Multumesc mult.
Inca ceva, nu stiu daca vrei dar am putea sa comunicam mai mult pt ca va ca sfaturile tale imi sunt de mare folos si prefer sa fie cineva din afara familiei cu care sa ma pot sfatui.
Imi poti lasa un id sau sa vb pe private?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.10.2009, 21:33:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mă bucur tare mult că trăiești după rânduială.Bănuiesc că ești tânără.
Peste un timp,numai Dumnezeu știe când, totul va fi mult mai ușor decât acum (chiar și citirea Psaltirii) și vei culege roadele strădaniei tale.Cele pe care le spui mi s-au întâmplat și mie și altora.
Cu cât vei spori în credință cu atât mai mult îți vei dori să ai ispite!
Pai da ! Un sofer iscusit va fi cel ce invata soferia intr un oras aglomerat , cu multe intersectii si situatii neprevazute , nu cel ce merge pe un drum drept pe care nu ii iese nimic in cale . Asa ca Dorina ai mare dreptate , si asta o spune cineva ispitit aproape tot timpul . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.10.2009, 15:40:36
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pai da ! Un sofer iscusit va fi cel ce invata soferia intr un oras aglomerat , cu multe intersectii si situatii neprevazute , nu cel ce merge pe un drum drept pe care nu ii iese nimic in cale . Asa ca Dorina ai mare dreptate , si asta o spune cineva ispitit aproape tot timpul . . .
Imi place ceea ce ai scris si mi-as dori sa pot comunica cu tine pe teme asemanatoare.
Daca s-ar putea pe private ...as avea unele intrebari si poate sfaturile tale mi-ar putea fi oarecum de ajutor. Multumesc!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.10.2009, 17:12:48
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Eu citesc psaltirea ca un canon dat de duhovnic. Ispite mai mare ca acum nu am avut nicodata, dar pe zi ce trece sunt mai puternica.

Mie mi-a recomandat-o sa o citesc la 4 dimineata....nu o fac mereu, recunosc.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.10.2009, 14:24:53
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Eu citesc psaltirea ca un canon dat de duhovnic.

Mie mi-a recomandat-o sa o citesc la 4 dimineata....nu o fac mereu, recunosc.
Cate catisme?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.10.2009, 14:45:54
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

eu citesc cate 3
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.10.2009, 16:06:19
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
eu citesc cate 3
Si canonul meu e tot de 3 catisme.Citeam pe Internet, si-mi pare rau ca nu mai retin numele unui sfant parinte, ce a spus ca 3 catisme ar fi acea ,, marja" fara probleme.In fine, sfatul si canonul dat de parintele duhovnic conteaza pana la urma.
Din proprie experienta adaug ca pentru a fi feriti de -manifestari neplacute-, ar fi indicat sa se faca o sfestanie, o aghiazma mica in locuinta unde citim acesti psalmi.
Oricum rugaciunea rostita la ora 3-4 dimineata are o mare putere.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.10.2009, 16:08:47
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

mai greu e cu sculatul...recunosc ca nu ma pot trezi in fiecare noapte
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa rugaciunea la Sfinti, ingeri,etc? valeria85 Rugaciuni 38 04.08.2011 17:27:34
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 00:29:29
Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor) colaps Generalitati 22 14.01.2011 10:49:51
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 22:15:18