Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.09.2012, 01:57:39
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta Ioane!Cele spuse de sfant sunt intradevar aspecte exceptional scoase-n evidenta,o dovada a trairii sale, asa ca nu prea mai raman multe de spus.Totusi intrucat un drum,fie si spiritual,se incepe de undeva,cred ca primul pas intelept ar trebui sa fie cel spus,cu o intelepciune feminina care adesea ne lasa tablou-n abstractul nostru,cel indicat de catre domnisoara Glykys.Apoi cu siguranta tanarul nostru va observa ca o simpla intelegere a voii lui Dumnezeu nu este suficienta.Nici o simpla intelegere imbracata-n emotii.Sunt un inceput de drum dar tot nu sunt inca suficiente,pt ca suntem chemati la maturitate spirituala si sa nu raminem vesnici copii in credinta.Abia la o intelegere insotita de concretizarea-n fapta si traire putem vorbi de un rasarit de soare :) insa daca acesta problema il framanta pe Ionut la varsta lui atunci sa-l incurajam pt eu cred ca este pe drumul cel bun si cu ajutorul lui Dumnezeu, credinta,vointa si smerenie din partea tanarului,sunt frumoase sperante pt viitor.Insa intrucat orice intelegere are la baza intelectul primul pas sa fie burta pe carte si spor la examene Marcel Ionut! Mergeti cu Dumnezeu prieteni.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 20.09.2012 at 02:03:06.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2012, 02:23:18
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, burta pe carte nu prea sta atunci cand sufletul e nelinistit...

Pe de alta parte, nu stiu cum se face dar burta pe carte linisteste, treptat, sufletul!...:)

(E nitica asceza aici, ca sa zic asa, parol din experienta... Numai sa nu vedem invatatura ca pe o pedeapsa, ca pe o corvoada! Ci dimpotriva - ca pe o binecuvantare, intrucat invatatura este, mai degraba, acea activitate pe care omul o practica, vrand, nevrind, de la nastere pana la capatul vietii pamantesti, pentru imbunatatirea lui si-a celor din jurul celui care invata. Problema nu e daca invatam sau nu, ci mai degraba ce fel de invatatura practicam, ca tot nu scapam de ea, orice-am face...:) Oare nu-i asa?)

P.S. Sa fiu iertat, dar Bac-ul e un examen ridicol de usor... Pe bune! Trebe doar puuutintica rabdare pana ne intram in ritmul de studiu. Si niscaiva timp, acolo, cateva luni bune, desigur... Si din cand in cand ceva schimb de opinii cu un prof., cu un prieten pus si el pe studiu, cu oricine e dispus sa ia parte in vreun fel folositor la munca noastra. Si-i gata treaba! Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 15:39:46
Voia lui Dumnezeu Mtcrysty17 Generalitati 146 24.11.2011 12:25:29
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 15:12:28
Va rog un sfat sa aflu ce este costin_andrei Vrajitoria 4 01.10.2009 15:19:14