Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.12.2008, 10:51:09
nafisa nafisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Mesaje: 22
Implicit

ok,imi pare rau ca m-am amestecat pe forum,n-as vrea sa cauzez certuri,dispute,etc..de aceea n-am sa mai postez; ma simt ff jignita pentru faptul ca m-ati numit "extremista"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.12.2008, 10:58:14
nafisa nafisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Mesaje: 22
Implicit

si as vrea sa mai adaug ceva: stiu ca sunteti pasnici ca si ortodocsi, dar nu am avut cum sa nu ma amestec cand la sectiunea "religia musulmana" se vorbesc atatea grozavii despre islam,ma deranjeaza f mult,iar oamenii care posteaza acolo o tin pe-a lor indiferent ce as zice. daca dau citat din Coran interpreteaza cum vor ei, atat de rautacios si deranjant pt ca prin gandirea lor influenteaza si pe altii si indeamna la ura fata de islam...
asta este tot ce am vrut sa zic, pacea cu voi
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.03.2009, 22:55:43
liviucool liviucool is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2009
Mesaje: 1
Implicit Ma poate lamuri si pe mine ce inseamna acest verset

34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
Ioan cap.10,verset 34.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.05.2011, 14:03:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre importanta studiului Noului Testament, foarte frumos scrie Sfantul Ignatie Briancianinov in cartea ,,Firimiturile ospatului''. Este o carte extraordinara care cuprinde multe sfaturi practice.

Am selectat cateva citate referitoare la tema propusa:

Crestinul trebuie sa studieze Sfanta Evanghelie si << sa si-o intipareasca in minte pentru a avea invatatura ei prezenta in suflet pentru orice interventie morala, pentru orice fapta, pentru orice gand. Aceasta este insasi atitudinea Mantuitorului. Aceasta atitudine insotita de o promisiune si de o atentionare. Cand i-a trimis pe ucenicii Sai sa predice Evanghelia, le-a zis: ,,mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh., invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua.'' (Matei , 28, 19-20)>>

Pentru cel ce implineste poruncile Evangheliei, promisiunea implica nu numai faptul ca va fi mantuit, ci si ca va deveni templu al lui Dumnezeu. Domnul a spus: ,,cel ce are poruncile mele si le pazeste, acela este care ma iubeste; iar cel ce Ma iubeste pe mine va fi iubit de tatal Meu si-l voi iubi si Eu si Ma voi arata lui." ( Ioan, 14, 21)>>

,,Dumnezeu a oranduit ca noi, crestinii ortodocsi, sa fim judecati dupa poruncile Evangheliei si de aceasta judecata depinde destinul nostru vesnic.'' (p. 13)

<<Domnul a zis: ,,Pe cel ce se leapada de mine si nu primeste cuvintele Mele are cine sa-l judece: cuvantul pe care l-am spus acela il va judeca in ziua cea de apoi. Pentru ca eu n-am vorbit de la Mine, ci Tatal care M-a trimis, Acesta mi-a poruncit ce sa spun si ce sa vorbesc. Si stiu ca porunca lui e viata vesnica." Rezulta din aceste cuvinte ale Dombnului ca vom fi judecati dupa Evanghelie si ca a neglija poruncile Lui este tot una cu a-L respinge pe El.>> (p.14)

,,Se intampla adesea ca ascetii n-acorda cea mai mica importanta poruncilor evanghelice si le desconsidera pe fata, neatribuindu-le nicio valoare si nedandu-si deloc seama de importanta lor. Atunci cand acesti asceti, pe neasteptate, sunt supusi la o ispita sau cand li se intampla o schimbare neasteptata a modului de viata, ei nu numai ca se tulbura foarte repede, dar ii paste si riscul acestui dezastru moral pe care Evanghelia il numeste marea cadere a casei sufletului.'' (p.16)

Last edited by antoniap; 07.05.2011 at 22:02:16.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.02.2012, 00:59:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am svrea si eu sa mai dezbatem cate ceva pe acest topic daca este cu putinta

"Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu, Care este în ceruri." Matei 18,10.

Cine sunt ingerii acelor mici? Stiam ca ingerul este dat la Botez,nu? Insa Iisus atunci era printre oameni,inca nu lasase legea Botezului,care a facut-o abia dupa Inviere... Sau ca si in pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar,cand pomenea despre Rai (sanul lui Avraam - desi Raiul inca era inchis),facea referire la viitor? Avand in vedere ca era Dumnezeu,deci atotstiutor. ??

Si inca ceva:


"Și le-a răspuns: Vouă vă e dat să cunoașteți taina împărăției lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde,ca uitându-se, să privească și să nu vadă, și, auzind, să nu înțeleagă, ca nu cumva să se întoarcă și să fie iertați." Marcu 4,11-12.

Aici ma cam depaseste. Adica oamenilor le vorbea "intentionat" in pilde,ca sa nu priceapa,si astfel sa nu se intoarca si sa capete iertare? Si doar Apostolilor le-a dat puterea sa priceapa,caci stim bine ca in prima faza nici ei nu aveau capacitatea de a intelege...?? Ceva pareri?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.02.2012, 11:21:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul

"Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu, Care este în ceruri." Matei 18,10.

Cine sunt ingerii acelor mici? Stiam ca ingerul este dat la Botez,nu?
Și evreii credeau în îngeri păzitori ai oamenilor, precum și în îngeri ai orașelor și națiunilor. A se vedea, de exemplu, în Daniel cap 10 sau în psalmul 33. Momentul începând cu care omul este dotat cu asistența unui înger păzitor nu este de fide divina. Astfel, după părerea lui Origen, acest moment este la Botez. După părerea Sf Ieronim, fiecare avem un înger păzitor încă de la naștere (afirmă el interpretând capitolul XII din Actele Apostolilor, episodul cu fata văzând îngerul lui Petru). La fel consideră și Sf Augustin: "Eu consider, o, Dumnezeul meu, ca un beneficiu inestimabil aceea că Tu m-ai înzestrat pe mine cu un înger care să mă călăuzească de la momentul nașterii mele până la acela al morții (De dilig. Deo. Medit. cap. xii.)

Citat:
Sau ca si in pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar,cand pomenea despre Rai (sanul lui Avraam - desi Raiul inca era inchis),facea referire la viitor? Avand in vedere ca era Dumnezeu,deci atotstiutor. ??
În pilda bogatului nemilostiv nu se face referire (numai) la viitor, ci la situația sufletelor morților de atunci. Nu scrie că Lazăr se afla în Rai, ci în "sânul lui Avraam", pe când bogatul nemilostiv se afla în iad. Noi (cel puțin noi, catolicii) credem că prin "sânul lui Avraam" trebuie înțeles limbus patrorum, un loc în care se aflau sufletele drepților înainte de deschiderea Raiului. Dacă era atât de bine în Limbul Părinților, unde exista fericire naturală, dar nu fericirea supranaturală a Viziunii Beatifice, cu atât mai mare trebuie să fie fericirea sufletelor din Rai, unde neîncetat se bucură de vederea lui Dumnezeu.

Citat:
"Și le-a răspuns: Vouă vă e dat să cunoașteți taina împărăției lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde,ca uitându-se, să privească și să nu vadă, și, auzind, să nu înțeleagă, ca nu cumva să se întoarcă și să fie iertați." Marcu 4,11-12.

Aici ma cam depaseste. Adica oamenilor le vorbea "intentionat" in pilde,ca sa nu priceapa,si astfel sa nu se intoarca si sa capete iertare? Si doar Apostolilor le-a dat puterea sa priceapa,caci stim bine ca in prima faza nici ei nu aveau capacitatea de a intelege...?? Ceva pareri?
Se referă la grație (har). Cauza pentru care "cei de afară" (din afara cetății care este Biserica) rămân doar cu pildele este închiderea lor. Aici, se coroborează cu pilda semințelor din Matei 13, singura pildă tălmăcită de Însuși Domnul, și mai ales cu Acte 28: 26 și urm: "cu auzul veți auzi, dar nu veți înțelege etc".

Pacea lui Cristos !
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.02.2012, 18:18:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai normal ca auzeau si nu intelegeau,nici Apostolii n-au facut-o. De ce dar nu le-a spus si lor (multimii) mai pe intelesul lor? Poate si noi daca am fi auzit pentru prima oara aceste pilde nu am fi inteles nimic,cu atat mai putin acei neinvatati,oameni simpli,de atunci. Nu ai vazut ca Apostolii mergeau si-L trageau deoparte pe Hristos rugandu-L se le explice lor. Deci nici ei nu pricepeau,insa taceau din gura sa nu se faca de ras in fata oamenilor.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În pilda bogatului nemilostiv nu se face referire (numai) la viitor, ci la situația sufletelor morților de atunci. Nu scrie că Lazăr se afla în Rai, ci în "sânul lui Avraam", pe când bogatul nemilostiv se afla în iad. Noi (cel puțin noi, catolicii) credem că prin "sânul lui Avraam" trebuie înțeles limbus patrorum, un loc în care se aflau sufletele drepților înainte de deschiderea Raiului.
Eu,in calitate de crestin-ortodox,nu pot sa fiu niciodata deacord cu ceea ce ai spus tu.

Multumesc pentru raspunsuri. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.02.2012, 18:47:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul

Eu,in calitate de crestin-ortodox,nu pot sa fiu niciodata deacord cu ceea ce ai spus tu.

Multumesc pentru raspunsuri. Doamne ajuta!
Si eu cred ca starea dreptilor inainte de deschiderea raiului era diferita de existenta iadului.
Mi se pare nefiresc ca in acelasi loc sa fie si Cain si Abel, si Izabela si Ilie, si irodiada si sfantul Ioan Botezatorul.

Resping ideea purgatoriului, si marturisesc asa cum invata Biserica ca exista doar rai si iad.
Dar ideea ca dreptii inainte de Inviere se aflau intr-un loc diferit de cel al pacatosilor nu mi se pare de neconceput.
Asta e doar parerea mea. daca parerea bisericii, referitor la sufletele dreptilor inainte de invierea lui Hristos e diferita de a mea, va rog sa imi aduceti argumente sa nu raman in ratacire.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.02.2012, 19:43:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Exista doua locuri: iad si rai. In rai nu erau sigur. Deci cate variante mai raman? Ideea e ca si iadul are multe locasuri,sau "nivele",cum le mai numea cineva pe aici. Cu siguranta nu se chinuiau,insa le lipsea Lumina,starea de bucurie. E clar ca nu erau arsi de focul cel vesnic,dar ii ardea dorul de Dumnezeu,faptul ca poarta era inchisa... Si asta e un chin pana la urma,o nefericire.

PS mie nu se mai incumeta nimeni sa-mi raspunda?

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.02.2012, 02:45:21
zizu007 zizu007 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Mesaje: 1
Implicit

Am si eu o intrebare daca nu deranjez ...

Sfânta Evanghelie după Ioan 11:

"51. Dar aceasta n-a zis-o de la sine, ci, fiind arhiereu al anului aceluia, a proorocit că Iisus avea să moară pentru neam,
52. Și nu numai pentru neam, ci și ca să adune laolaltă pe fiii lui Dumnezeu cei împrăștiați."

Ce vrea sa insemne :"fiii lui Dumnezeu cei împrăștiați" ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfat in legatura cu un botez myreille Botezul 35 30.07.2011 04:21:43
In legatura cu Biblia Golbi_ Generalitati 16 15.06.2011 14:07:27
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Noi descoperiri rusești în legătură cu ADN-ul andreicozia Teologie si Stiinta 4 17.10.2009 23:27:35
Evangheliile Deniilor georgeval Generalitati 15 18.04.2009 08:17:36