Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2009, 15:06:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai Aline, se tot discuta problema cu femeia necurata si pacatul originar, parintele Cleopa numai din V.T citeaza cu pacatele oamenilor.
Da te rog citat ca sa vorbim la concret si spune ce exact nu ai inteles.

Problema cu pacatul originar a ramas, ea este "rezolvata" doar prin Sf. Botez, dar binenteles lucrurile nu trebuie sa ramana doar la etapa botezului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.06.2009, 10:39:50
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Eu am o problema cu violenta din Evul Mediu facuta de biserica catolica in numele lui Iisus. Nu prea inteleg cum poti face violenta in numele lui Iisus!
Ei de fapt se conduceau dupa VT, vezi Ilie si alti prooroci. De exemplu aplicau moartea pt vrajitori luata din VT, moartea paganilor iarasi din VT.

Eu credeam ca o lege noua o abroga pe cea veche...
Iar daca nu o abroga de ce nu se spune explicit in NT despre acest lucru?
Practic Iisus Hristos spune "Iubeste-ti (chiar si) dusmanii" - adica o dragoste neintinata de nici un fel de emotii, factori etc care ar putea schimba ecuatia. Dragoste neconditionata!

Biserica crestina inseamna dupa legea lui Hristos, Christ-christian, si totusi cand ne convine brusc ne erijam de Vechiul Testament! Daca avem o tara pagana vecina si le vrem pamantul, ne ducem si-i omoram pentru ca ne putem erija oricand dupa VT in mari credinciosi. De fapt acest mod de a trata lucrurile este exact ce fac fundamentalistii musulmani! Pentru ei noi suntem pagani!

Dupa parerea mea nici eu nici voi nu avem caderea de a discuta astfel de subiecte. Cred ca este unul dintre cele mai spinoase, complicate, complexe subiecte! Nu cred ca vre-un creier de om va ajunge vreodata la o concluzie corecta in aceasta tema.

Mie unul imi suna mai frumos Noul Testament!
Cert este ca daca ne conduceam in ultimii 2000 de ani dupa NT lumea era diferita acum. Nu stiu cum era dar in mod cert era diferita!

P.S. Uneori cred ca daca primii papi respectau invatatura lui Iisus Hristos astazi nici macar nu aveam islamul pt ca nu avea de ce sa apara! Ce au vazut popoarele pagane au fost cruciatii care au trecut prin sabie o gramada de lume(in numele lui Iisus, atentie!) si o papalitate care le permitea orice numai sa umple si ei cuferele!
Ce vedeau paganii era avaritie si violenta in numele acestei religii necunoscute lor! Ce mai mod de a-i atrage si pe ei! Probabil gresesc, uneori nu mai stiu nici eu ce sa mai zic...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.06.2009, 02:47:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Al lui Dumnezeu, parinte David
Inaintea chivotului umbrei a saltat jucand
Iar noi poporul cel sfant al lui Dumnezeu,
Plinirea inchipuirilor vazand
Sa ne veselim dumnezeieste
Ca a inviat Hristos ca cel Atotputernic!"

Legea cea veche (aci e vorba de chivotul in care se pastra legea cea veche) se numeste "umbra" atat de nedesavarsita revelare a lui Dumnezeu era.
Mai apoi se reveleaza Dumnezeu Sfanta Treime si totodata ni se arata ca Dansul este "bland si smerit" (se-ntelege ca e si atotputernic).
Si ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca pe Fiul sau unul-nascut pentru noi.
De aceea acum suntem sfatuiti sa iubim pe vrajmasii nostri precum si Dumnezeu ii iubeste pe vrajmasii sai,sa iertam celor ne fac rau,precum si Dumnezeu iarta si celalte.
Normal ca nu se urmeaza legea veche ca asta ar insemna sa te razbuni si ar veni in contradictie cu ce ne-a sfatuit Dumnezeul nostru Iisus Hristos.
Mai apoi chiar Dumnezeul nostru Iisus Hristos a fost primul care ne-a aratat sa nu urmam legea veche ca nu a dat voie acelora de vroiau sa omoare pe femeia prinsa in adulter cu pietre , precum spunea legea,si mai mult ca a mai si iertat-o.
(daca se interpreta chiar legea veche in Duh nu s-ar fi incercat sa fie omorata acea femeie cu pietre ca doar zice acolo:
"Sa nu ucizi".)
Daca ni s-a aratat Lumina sa continuam a urma umbrei?
Lumina e Domnul nostru Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.08.2009, 19:50:01
georgegamma georgegamma is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Piatra-Neamț
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

trebuie ca cineva să cerceteze bine Vechiul Testament și să citească vreo câteva cărți despre isoria poporului evreu, istoria concepțiilor lor religioase, și dând la o parte balastul mai nou al Talmudului, ca să înțeleagă ce înseamnă plinirea Legii de Mântuitorul, să vadă că n-a schimbat atât de multe, doar a îndreptat, readus la adevăr, și pe ici pe colo modificat, abrogat ce nu mai concorda cu înălțimea învățăturii desăvârșite. Apostolii înșiși n-au pus în cârca elinilor Legea, ci câteva lucruri, construind, deși erau evrei, o viață nouă, bazată doar în principiu pe VT. de aici opoziția iudaizanților, care doreau o tranziție conservatoare la nivelul întregii Biserici, de aici deruta iudeilor mesianici din ziua de azi care nu vor să-și piardă identitatea în vreuna din Bisericile Ortodoxă sau Catolică. deși în general se feresc de a se arăta pe față, oamenii Duhului, de acum 1800 de ani și din sec. XX, știu Scriptură cu adevărat, dar preferă să se axeze pe probleme duhovnicești. oricum, așa se explică dexteritatea cu care umblă prin Scriptură, corelațiile pe care le fac, și rădăcina fiind în VT, bineînțeles că citează extensiv de acolo. interesant că Sf. Părinți, cu cheia Cuvântului, descifrează altfel VT, de multe ori minții instruite doar în teologia academică, nu și cea duhovnicească, părându-i-se că aberează cu alegăriile, metaforele și extrapolările lor, cu interpretările mistice. nu e așa, iar Sf. Grigorie de Nyssa atinge culmi cu interpretarea mistică, în trepte. am pățit-o și eu cu Sf. Atanasie, Sf. Chiril al Alexandriei, cu Origen, dar acum n-aș mai avea curajul să spun că un sfânt exagerează în interpretarea lui, ci sper doar să ajung și eu cândva să interpretez astfel. Există multă ignoranță și multe prejudecăți în privința VT, dar recomand literatura iudaică, mai ales și în ciuda faptului că e teologia lor de târg, nu de acasă. Exemplul Bisericii Catolice ne arată că teologia de târg e mai bună decât ce se practică, se predă, se învață și se publică acasă. funcționează și în cazul literaturii evreiești, în România prin Ed. Hassefer.
Să dau deci un răspuns: în afară de ce a modificat, abrogat sau sublimat Mântuitorul și ce contravine canoanelor și Tradiției Sfinte a Bisericii, Vechiul Testament, ca orice altă acțiune comună a Cuvântului și Duhului, nu face altceva decât să trimită la Tatăl, unde vrem să ajungem și noi (Apoc. 3:20)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.08.2009, 20:00:33
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In mare parte crestinismul se bazeaza pe legea noua, adica pe Noul Testament, dupa vorba lui Iisus.
Iudaicii se bazeaza pe VT.
Si totusi la noi se citeaza mult si se judeca dupa VT, care si mie mi se pare neclar, contradictoriu.
Iisus ne invata altfel... si a murit pentru legea cea noua. De ce o mai luam atunci pe cea veche?
Ne ghidam dupa invatatura Bisericii Ortodoxe. Mai intai a fost Biserica, iar apoi Biblia. Atat Vechiul cat si Noul Testament contin esentialul Traditiei bisericesti.

"Iar El le-a zis: De aceea, orice carturar cu invatatura despre imparatia cerurilor este asemenea unui om gospodar, care scoate din vistieria sa noi si vechi." - Matei, 13:52.

Bogdan.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.08.2009, 21:01:49
IUSTIN99 IUSTIN99 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Mesaje: 1
Implicit Are sens intrebarea ta?

Eu cred ca tu pui intrebari de dragul de a le pune...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2009, 12:26:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Pe cine intrebi?

@ Iustin, cui ii pui intrebarea? Mie?
Nu pun intrebari de dragul de a le pune, ci pentru a ma lamuri. Daca voua va este totul atat de clar, sau le stiti asa bine pe toate, sau nu va intereseaza sa stiti, nu insemna ca toti sunt asa.
Vad ca nici nu este usor de raspuns la intrebare si sunt diverse opinii.
Opinia ta cre este?

Daca avem legea noua, N.T, inseamna ca dupa el trebuie sa ne luam.
Ca si la legile lumesti. Lucram dupa cele noi.
Numai ca la legile lumesti, cele vechi sunt abrogate in momentul in care se dau legi noi, si nu mai sunt folosite (decat poate de unii avocati la cazurile lor).
In cazul bisericii deruta vine din faptul ca V.T nu a fost abrogat, anulat, inlucuit cu N.T.
Exista unele lucruri grave care continua a fi preluate din V.T desi Iisus le-a schimbat/anulat si nu-si mai au rostul.
Si de aceea am pus intrebarea. De ce si in ce masura mai lucram cu V.T.?
La slujbe se lucreaza cu N.T, cu mici exceptii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2009, 12:39:28
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In mare parte crestinismul se bazeaza pe legea noua, adica pe Noul Testament, dupa vorba lui Iisus.
Iudaicii se bazeaza pe VT.
Si totusi la noi se citeaza mult si se judeca dupa VT, care si mie mi se pare neclar, contradictoriu.
Iisus ne invata altfel... si a murit pentru legea cea noua. De ce o mai luam atunci pe cea veche?
Daca esti ortodoxa practicanta si intrebi asa ceva, cred ca te plictisesti rau de tot. Daca nu, atunci ai scuze.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2009, 12:47:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In mare parte crestinismul se bazeaza pe legea noua, adica pe Noul Testament, dupa vorba lui Iisus.
Iudaicii se bazeaza pe VT.
Si totusi la noi se citeaza mult si se judeca dupa VT, care si mie mi se pare neclar, contradictoriu.
Iisus ne invata altfel... si a murit pentru legea cea noua. De ce o mai luam atunci pe cea veche?
ca sa se vadeasca cum ca gLumea a iubit mai mult traditziile fariseice shi sadicuice nascorcite din rautate shi ura shi piszma shi falsa conshtiintza responsabila caci s-au crezut vatzatori shi carturari shi au iubit pacatul shi dulceatza lui mai mult decat mila shi dragostea intru Hristos-Dumnezeu... au iubit intunericul mai mult decat lumina...

dar Adevarat shi mantuitor este Tot Cuvantul lui Dumnezeu... tot care a fost de la Adam shi care va mai fi pana la sfarshit... caci gLumea shi... "cerul shi pamantul va trece dar Cuvintele Mele nu vor trece".

Last edited by vsovi; 04.08.2009 at 13:16:19.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.09.2009, 11:41:20
don_razvan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa aduc un verset mai putin cunoscut de unii. 2 Timotei 3:16-17 spune: "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea invatatura in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna". Din cate inteleg eu, TOATA Scriptura are aceeasi autoritate. Si Vechiul Testament si Noul Testament. Dumnezeu spune ca in El, "nu este nici schimbare, nici umbra de mutare" (Iacov 1.17) iar in alta parte spune "Cuvantul Meu ramane in veac".
Legea, Decalogul, sau Cele 10 porunci sunt vesnice. Nicaieri nu scrie ca au fost desfiintate. La cruce, Isus a desfiintat legea ceremoniala, legea jertfelor care il intruchipau pe El. Atunci cand oamenii aduceau o jertfa pentru pacat, mielul jertfit il simboliza pe Isus, Mielul lui Dumnezeu care avea sa vina sa moara pentru pacatele omenirii. Aceste ceremonii si-au gasit implinirea in Jertfa Suprema de la Golgota. In nici un caz Isus a desfiintat cele 10 porunci.
Daca sustinem faptul ca cele 10 porunci nu mai sunt valabile, de ce nu ne apucam sa ne omoram unii pe altii ? Cine ma mai opreste sa fur ? Si lista poate continua... Inseamna ca sunt liber sa fac orice. Acesta teorie, desigur ca nu place nimanui.
Trebuie sa judecam un pic lucrurile si sa nu mai luam de bun ce spun altii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
O cantare ortodoxa - o blasfemie de fapt! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 99 10.02.2011 13:23:22
Legile dupa care va judeca Dumnezeu lumea phradmon Alte Religii 8 11.10.2010 19:26:13
Canibalismul in Rusia este un fapt zilnic.... Bast-et Generalitati 17 17.08.2010 23:57:24
Cele patru legi dupa care va judeca hristos lumea patinina34 Din Vechiul Testament 1 12.06.2009 13:11:02