Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2008, 16:28:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

numai ca asha dam in mandrie shi pilioqqsofie taoista, inventand cate un dicton... omenesc, adica traditzii omeneshti din orishice, adica devenim farisei shi saduchei ce asculta ce a ieshit din inima omului... si incepem de ne pocaim dupa vreme, dupa culoarea shi fatza cerului, sau sa primim energie formand o spirala ce se incaraca de la alinierea planetelor cum am vazut pe tv ca au inceput "unii" ... slujitori la puterile trupeshti... cai pagane. ???
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2008, 16:46:50
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ai dreptate, Vsovi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.08.2008, 17:31:49
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Adesea particip la evenimente unde tineretul si nu numai nu mai stiu cand sa spuna stop bauturii. Daca nu servesti nimic esti facut ciudat sau nesociabil. Care ar trebui sa fie comportamentul unui crestin care doreste mantuirea?

As dori sa stiu parerile vostre.
tu Elena vrei sa te mintui si stai pe la intruniri cu tinerii care nu mai pun stop bauturii.... interesant.
ma gindesc sa dai o raita si prin cluburi de noapte si tot sa stai in cumpana daca sa consumi sau nu.
omg.
adesea... inca:thumbsup:
ia vezi ce zice preotul tau duhovnic in ceea ce priveste petrecerea timpului tau liber.
aici toti or sa te indemne sa bei, nu conteaza ca e un pahar sau un butoi. toti iti vor spune ca trebuie sa socializezi. de ce, nici ei nu stiu asta. dar programarea sociala asta spune: socializeaza cu orice chip si in orice fel.
numai ca, in fata Mintuitorului, nu te vei putea ascunde in spatele socializarii si nici a sfaturilor primite pe un forum, fie si el crestin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.08.2008, 17:51:13
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Chiar si Hristos a baut un pahar de vin la nunta din Caana. Deci daca o faci cu masura si diplomatic(constient) eviti sa fi vazuta ca fiind ciudata. Comportamentul trebuie sa fie firesc, deschis, curios catre eventuale posibilitati de a-ti gasi dragostea printre cei prezenti. Nu se stie niciodata in fata cui te pune Dumnezeu iar tu poate din habotnicie refuzi sa te prezinti. Simte-te bine, rizi, danseaza, imbraca-te atragator, fi FEMININA!!! asta este foarte important.

Socializarea normala, frumoasa, interesanta, atractiva se face cu un pahar de vin sau bere:):cool:
ca tot suntem la un pahar...eu stiu ca Iisus a fost doar prezent la nunta si a inmultit vinul. Nu stiu sa se aminteasca in pericopa asta ca a si baut! Asta putem deduce noi???

Pe undeva prin Ardeal am fost si eu la nunta a doi tinerei de vre-o 20-21 de ani! Dupa momentul inaltator din Biserica, cand si-au spus Da unul altuia, au fost toate bune si decente, insa doar pana cand a intrat si dracusorul in joc;). Mireasa a fost furata si cel de a furat mireasa i-a zis mirelui ca daca nu va juca pe masa dezbracandu-se de haine, nu-i v-a aduce mireasa. Saracul mire, mai slab de inger, a cam trebuit sa faca ascultare, ca deacum si audienta cerea sa joace mirele!!! moment din care a scapat din fericire doar cu-n semi streepteaz.
Ce puteam sa fac in astfel de situtie? Decat sa ma gandesc la cat de nestiutor e omul si ce fire slaba are si inclinata spre pacat... si sa trec peste momentul asta, caci nu era ceva care-i caracteriza pe acesti tineri ci era pur si simplu o tampanie iscata din teribilism prostesc, din nestiinta. Daca erau mai luminati se eschivau de dracovenia asta! Deci, aviz tuturor insurateilor sa nu se lase dusi de nas chiar in ziua nuntii!



Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.08.2008, 17:57:42
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Chiar si Hristos a baut un pahar de vin la nunta din Caana. Deci daca o faci cu masura si diplomatic(constient) eviti sa fi vazuta ca fiind ciudata. Comportamentul trebuie sa fie firesc, deschis, curios catre eventuale posibilitati de a-ti gasi dragostea printre cei prezenti. Nu se stie niciodata in fata cui te pune Dumnezeu iar tu poate din habotnicie refuzi sa te prezinti. Simte-te bine, rizi, danseaza, imbraca-te atragator, fi FEMININA!!! asta este foarte important.

Socializarea normala, frumoasa, interesanta, atractiva se face cu un pahar de vin sau bere:):cool:
danseaza, imbraca-te atragator - nu stiu sigur daca astea 2 sunt activitati crestinesti. Mai bine intreaba un duhovnic.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.08.2008, 20:42:10
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF
Citat:
În prealabil postat de cozia
Chiar si Hristos a baut un pahar de vin la nunta din Caana. Deci daca o faci cu masura si diplomatic(constient) eviti sa fi vazuta ca fiind ciudata. Comportamentul trebuie sa fie firesc, deschis, curios catre eventuale posibilitati de a-ti gasi dragostea printre cei prezenti. Nu se stie niciodata in fata cui te pune Dumnezeu iar tu poate din habotnicie refuzi sa te prezinti. Simte-te bine, rizi, danseaza, imbraca-te atragator, fi FEMININA!!! asta este foarte important.

Socializarea normala, frumoasa, interesanta, atractiva se face cu un pahar de vin sau bere:):cool:
danseaza, imbraca-te atragator - nu stiu sigur daca astea 2 sunt activitati crestinesti. Mai bine intreaba un duhovnic.
Foarte adevarat :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.08.2008, 03:01:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
eu stiu ca Iisus a fost doar prezent la nunta si a inmultit vinul. Nu stiu sa se aminteasca in pericopa asta ca a si baut! Asta putem deduce noi???


Asa este C-tin mai deducem si noi ca de aia ne-a dat Dumnezeu voiciune mintala. Avind in vedere ca el in alte pericope bea vin si imparte si cu ceilalti putem deduce usor acest lucru.
Alta deducere ar fi faptul ca nu a fost intrebat niciodata cind a fost in vizite pe la oameni..."Doamne dar Tu de ce nu servesti cu noi un vin?" de ce nu bei?

Apostolii niciodata nu refuza un pahar de vin si chiar sunt sfatuiti de Duhul Sfint care vorbeste prin Sf. Ap. Pavel cind zice " fratilor, sa ne facem toti si de toate".... pentru a cistiga aceste suflete" ce ar fi fost daca refuza compania, mincarea si bautura paginilor care urmau sa fie convertiti?

Nimeni nu zice sa te imbeti, atunci e prea mult, dar trebuie socializat. Sa nu uitam o clipa ca suntem modele pentru altii si lumea este cu ochii pe noi. Deci sa nu fim habotnici sau fanatici, si falsi smeriti, blocati pe idei fixe ca asa INDEPARTAM in loc sa-i ADUNAM

OMUL ESTE O FIINTA EXTREM DE COMPLEXA SI NU PUTEM GENERALIZA!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.08.2008, 03:20:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF
Citat:
În prealabil postat de cozia
Chiar si Hristos a baut un pahar de vin la nunta din Caana. Deci daca o faci cu masura si diplomatic(constient) eviti sa fi vazuta ca fiind ciudata. Comportamentul trebuie sa fie firesc, deschis, curios catre eventuale posibilitati de a-ti gasi dragostea printre cei prezenti. Nu se stie niciodata in fata cui te pune Dumnezeu iar tu poate din habotnicie refuzi sa te prezinti. Simte-te bine, rizi, danseaza, imbraca-te atragator, fi FEMININA!!! asta este foarte important.

Socializarea normala, frumoasa, interesanta, atractiva se face cu un pahar de vin sau bere:):cool:
danseaza, imbraca-te atragator - nu stiu sigur daca astea 2 sunt activitati crestinesti. Mai bine intreaba un duhovnic.
Bogdan, ce sa zic, sfatul era pentru cineva care nu si-a exprimat dorinta sa devina monahie. Deci sunt doua cai clare cea lumeasca care include SI atractia corporala ca fara ea nu ai cum sa intemeiezi o famile - si cea a singuraticilor, a calugariei...si culmea este ca amindoua sunt lasate de Dumnezeu pe pamint. Evident cu precizarea ca atractivitatea trebuie facuta intr-o masura decenta, frumoasa, cu inima curata si cu intentii clare de o eventuala relatie de dragoste curata cu un viitor

...si chiar daca acea relatie nu se materializeaza, Dumnezeu vede ca ai facut-o cu inima curata fara pacat si te iarta!

Din nou, TOTUL se reduce la ce VREA FIECARE din jocul atractiei reciproce, TOTUL ESTE IN INIMA!!!!

Poate fi un joc aparent in pacat, insa este o impresie ca daca o faci cu grija de a nu rani pe celalat, de a nu te gindi NUMAI SA-L CONSUMI, ramii constient, chiar si cu un pahar de vin, si ajungi sa IL placi sau sa O PLACI totul se transforma in DRAGOSTE, si din punctul asta nu ai decit de cistigat, si iubesti din ce in ce mai mult pina, efectiv, nu mai stii de tine!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.08.2008, 14:35:38
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Parerea mea e ca nu trebuie sa mergi la petreceri (indiferent de ce fel, nici la onomastici), nunti (nici daca ar fi a fratelui tau).

Un crestin nu are ce cauta la asa ceva, e o sminteala, pierdere de vreme si pricina de tulburare.

Nu ai nici o datorie sa mergi la asa ceva iar daca asta înseamna sa-ti pierzi prietenii, înseamna ca acei prieteni te desparteau de Dumnezeu.

Calea cea strâmta înseamna sa renuntam la orice din lumea de acum si sa cautam doar voia lui Dumnezeu.


Integrarea în societate nu e un obiectiv crestin.

Cât despre vin, cel mai bine e sa nu bei absolut deloc. Alcoolul tulbura mintea, nu mai poti sa te rogi. Nu foloseste la nimic, nu are nici un rol terapeutic.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.08.2008, 19:02:14
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Parerea mea e ca nu trebuie sa mergi la petreceri (indiferent de ce fel, nici la onomastici), nunti (nici daca ar fi a fratelui tau).[...]
Bine, asta e doar parerea ta. Dar asta nu inseamna ca este si corecta sau un exemplu de urmat. Inteleg sa nu te duci la onomastici, revelioane si alte petreceri, ca acolo pe drept ca sunt tot felu de ispite, dar la o nunta nu vad un motiv intemeiat sa nu te duci macar la cununia religioasa care se face in biserica.
In cazul in care te invita fratele din familia ta la nunta lui, daca esti atat de induhovnicit si crezi ca nu se cuvine tie sa te duci pentru ca te-ar sminti sau alte motive, totusi din bun simt te duci macar la cununia religioasa, iar dupa ce se termina slujba ii dai banii fratelui(cadoul), te scuzi si pleci acasa. Nu este mai frumos asa decat sa il refuzi pe motive religioase? Ce pierzi daca te duci? Pierzi Duhu sfant care l-ai acumulat atat de mult? Eu nu cred ca il pierzi stand intr-o biserica.
Totusi traim in lume, nu suntem calugari.
Apropo: a fi induhovnicit inseamna sa ai si bun simt pe langa celelate virtuti. ;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Eliberarea omului sau a societatii? buterfly Generalitati 7 22.07.2010 14:46:54
miracole contemporane balaurax2 Generalitati 16 19.06.2009 20:47:54