Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2008, 20:22:58
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Credeti ca exista extraterestii? Acum am vazut la stiri un om care zicea ca l-au contactat extraterestii ca sa faca o ambasada in Romania :D si ca Iisus traieste acum alaturi de ei si ca ei i-au creat pe oameni. Cei de la stiri au mai dat un expemplu pe un om din America care a zis k a avut acceasi viziune :))

ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2008, 21:47:05
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

INCETATI,VA ROG CU TAMPENIILE ASTEA.SUNT PENIBILE
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2008, 22:42:37
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

mi so parut k o zis cnv cv..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2008, 22:57:09
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan
INCETATI,VA ROG CU TAMPENIILE ASTEA.SUNT PENIBILE
O fi penibile dar vroiam si io sa vad c mai zice lumea? :D nu te agita asa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2008, 23:36:23
toma_nec toma_nec is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2008
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi
Credeti ca exista extraterestii? Acum am vazut la stiri un om care zicea ca l-au contactat extraterestii ca sa faca o ambasada in Romania :D si ca Iisus traieste acum alaturi de ei si ca ei i-au creat pe oameni. Cei de la stiri au mai dat un expemplu pe un om din America care a zis k a avut acceasi viziune :))

ce parere aveti?
uite ce zic ceilalti crestini neortodocsi :

http://www.reporternews.com/news/2008/may/14/catholic-church-faith-in-god-alien-life-ok/

Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2008, 23:42:58
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Nu ma agit,pisi draga.stii doar raspunsul.ortodocsii stiu raspunsul.la ce mai intrebi aberatii de felul asta?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2008, 16:06:23
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Draga iulica am pus si io o intrebare, recunosc ca e stupinda dar asa am auzit la tv si vroiam sa aud si alte pareri.
Scuze inca odata daca am supart p cineva cu aceasta intrebare
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2008, 18:08:19
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi
Credeti ca exista extraterestii? Acum am vazut la stiri un om care zicea ca l-au contactat extraterestii ca sa faca o ambasada in Romania :D si ca Iisus traieste acum alaturi de ei si ca ei i-au creat pe oameni. Cei de la stiri au mai dat un expemplu pe un om din America care a zis k a avut acceasi viziune :))

ce parere aveti?
Doamne ajuta!

Oameni buni, chiar daca intrebarea vi se pare stupida, cred ca a fost pusa la modul serios, de cineva care cauta un raspuns serios.

Deci, nu exista extraterestri, in sensul ca nu exista omuleti verzi sau gri cu ochii mari care traiesc pe alte planete si care ne viziteaza. Exista

in schimb ingeri cazuti, demoni, care fac tot ce pot pentru a-i indeparta pe oameni de Dumnezeu. Toti extraterestrii si OZN-urile vazute, toate

"rapirile" nu sunt decat vedenii ale demonilor si posedari demonice. Au devenit posibile in ultimii zeci de ani din cauza inmultirii fara de

masura a pacatelor omenesti.

Vedeniile astea au niste caracteristici comune:

- Niciodata nu ramane nimic palpabil in urma din navele respective (cu toate ca diavolul este capabil sa creeze si iluzii palpabile).

- OZN-urile par a sfida legile fizicii, accelerand si facand viraje cu niste viteze la care materia s-ar dezintegra.

- Efectele psihologice asupra martorilor oculari sunt negative si uneori foarte negative.

- Un studiu a observat ca toti cei "rapiti" de extraterestri fusesera implicati in pacate foarte grave, de genul vrajitoriei, chemarii mortilor,

spiritism, si alte lde genul asta strict interzise de Biserica. Cum s-a exprima unii parinti, au dat drepturi diavolului, si au fost ajuns posedati.

De mare ajutor in intelegerea fenomenului ar fi aceste 2 carti ale Parintelui Seraphim Rose: "The Soul After Death" si "Orthodoxy and the Religion of the Future". Ambele au fost traduse si in romana, si se gasesc cam in orice librarie cu carti religioase. "Ortodoxia si religia viitorului" are un capitol aparte dedicat OZN-urilor.

Bogdan.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2008, 20:31:28
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

bogdan, poate ar fi bine sa nu ne grabim cu verdicte pe aceasta tema. Desigur, daca tu stii precis lucrul acesta, este foarte bine ca ne spui si noua. Eu nu am cunostinte atat de clare pe aceasta problema, de aceea ma abtin sa declar cu fermitate ca nu exista extraterestri. Elementul care ma indeamna la o oarecare prudenta este faptul ca nici in Sfanta Scriptura nu exista trimiteri la faptul ca nu ar exista extraterestri ci, mai curand, la faptul ca ar esista. Aminteste-ti ca pecetile cartii din Apocalipsa nu au putut fi desfacute de nimeni, nici de cei din cer, nici de cei de pe pamant, nici de cei de sub pamant. Textul acela poate avea multe sensuri, dar daca are si unul direct, atunci ...? In puterea lui Dumnezeu sta orice. Si nu vad cu ce ne-ar incurca daca ar exista si extraterestri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2008, 21:12:22
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
bogdan, poate ar fi bine sa nu ne grabim cu verdicte pe aceasta tema. Desigur, daca tu stii precis lucrul acesta, este foarte bine ca ne spui si noua. Eu nu am cunostinte atat de clare pe aceasta problema, de aceea ma abtin sa declar cu fermitate ca nu exista extraterestri. Elementul care ma indeamna la o oarecare prudenta este faptul ca nici in Sfanta Scriptura nu exista trimiteri la faptul ca nu ar exista extraterestri ci, mai curand, la faptul ca ar esista. Aminteste-ti ca pecetile cartii din Apocalipsa nu au putut fi desfacute de nimeni, nici de cei din cer, nici de cei de pe pamant, nici de cei de sub pamant. Textul acela poate avea multe sensuri, dar daca are si unul direct, atunci ...? In puterea lui Dumnezeu sta orice. Si nu vad cu ce ne-ar incurca daca ar exista si extraterestri.
Draga Adrian, in primul rand crede-ma ca nu iti vorbesc din ideile mele proprii si personale.

In al doilea rand, sa stii ca existenta extraterestrilor nu prea s-ar potrivi in invatatura Bisericii Ortodoxe despre crearea lumii vazute si nevazute, despre crearea omului, caderea lui prin Adam si Eva si restaurarea lui prin Iisus Hristos. Dupa cum se spune in Sf. Scriptura, lumea a cazut din starea initiala (Edenul aproape perfect, fara moarte, fara animale carnivore, fara stricaciune cum spun Sf. Parinti) prin pacatul lui Adam. Iisus este al doilea Adam, care ii ridica pe urmasii primului Adam din caderea lor. Daca exista extraterestri, or fi si ei urmasii lui Adam?

"Cei din Cer" mentionati in Biblie sunt ingerii, lumea nevazuta.

Bogdan.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine sunt extraterestii? Callyope Intrebari utilizatori 65 10.10.2010 20:37:24
Extraterestii vin sa ne salveze? BogdanF2 Generalitati 21 06.05.2009 09:53:54