Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.09.2008, 10:16:47
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

scuze adminilor pt expresia "prost de bubuie"... :)..am sa fiu mai atent data viitoare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.09.2008, 19:50:09
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Pentru cei tineri nu e o problema folosirea acestor expresii (sensul lor fiind deja arhicunoscut). Dar ce te faci cu cei de varsta mea ce se straduiesc din rasputeri sa ramana in "trend". Iaca, nu am vrut sa raman mai prejos :D:D Em am meniul computerului in limba romana si imi amintesc de stupefactia finei mele cand a vazut scris "cosul de gunoi" in loc de "recycle bin".:p Asta-i viata merem inainte. Ca la impletit! La inceput privesti numa in fata iar spre final numa in urma.:) sa fiti voi tinerii civiliazti, cred ca asta conteaza nu? :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.09.2008, 21:15:34
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arlechino
Ciudat, in sfaturile date noilor utilizatori se recomanda sa nu se stalceasca limba romaneasca si totusi site-ul abunda de romgleza - vorba regretatului Pruteanu - precum: new poll, inbox, log out etc. chiar nu exista traduceri? exista: sondaj, cutie postala, iesire etc. E "cool" asta la un site care se mandreste si recomanda pastrarea curata a limbii?
Sondaj mai merge, dar eu cand aud de cutie postala ma gandesc la cutia de la intrarea in bloc. Ca sa evitam concluziile ar trebui folosit "cutie de posta electronica".

Lasand gluma la o parte, nu se vor putea traduce chiar toate in romana. Si chiar daca s-ar putea, avand in vedere ca 99% folosesc deja englezismele, majoritatea ar fi confuzati de termenele in romana.

Pe de alta parte credc ce depinde si de la om la om. Eu de exemplu am dificultati cand folosesc un Windows sau Office tradus in limba romana. Nu gasesc comenzile, ma incurc in meniuri, etc. Asta din cauza ca atunci cand am intrat eu in lumea calculatoarelor, nici macar zvonuri nu erau despre programe traduse in limba romana, totul era in engleza.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.09.2008, 21:17:14
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF
Citat:
În prealabil postat de arlechino
Ciudat, in sfaturile date noilor utilizatori se recomanda sa nu se stalceasca limba romaneasca si totusi site-ul abunda de romgleza - vorba regretatului Pruteanu - precum: new poll, inbox, log out etc. chiar nu exista traduceri? exista: sondaj, cutie postala, iesire etc. E "cool" asta la un site care se mandreste si recomanda pastrarea curata a limbii?
Sondaj mai merge, dar eu cand aud de cutie postala ma gandesc la cutia de la intrarea in bloc. Ca sa evitam concluziile ar trebui folosit "cutie de posta electronica".

Lasand gluma la o parte, nu se vor putea traduce chiar toate in romana. Si chiar daca s-ar putea, avand in vedere ca 99% folosesc deja englezismele, majoritatea ar fi confuzati de termenele in romana.

Pe de alta parte credc ce depinde si de la om la om. Eu de exemplu am dificultati cand folosesc un Windows sau Office tradus in limba romana. Nu gasesc comenzile, ma incurc in meniuri, etc. Asta din cauza ca atunci cand am intrat eu in lumea calculatoarelor, nici macar zvonuri nu erau despre programe traduse in limba romana, totul era in engleza.
Ca sa evitam confuziile, nu concluziile. Scuze, scriu cam in graba...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte ciudat. Templier Knight Generalitati 143 18.02.2011 13:38:18
ciudat alex00 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 01.02.2010 20:42:22