Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2012, 19:33:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Cantari la slujba parastasului

Vrand-nevrand, viata ne pune in situatia de a participa la slujba parastasului. Cel mai adesea, acesta este asociat cu durerea pierderii unei persoane dragi, dar, cu toate acestea, la o privire mai atenta, in cantarile parastasului descoperim nu doar cereri de miluire a celor adormiti, ci o adevarata doxologie si o punere in evidenta a celor mai importante elemente care definesc teologia ortodoxa - slava acordata Sfintei Treime, "cea in trei straluciri", preacinstirea Maicii Domnului vazuta ca Nascatoare de Dumnezeu si mijlocitoarea crestinilor, cinstirea sfintilor si mijlocirea acestora, omul cazut in pacat si restaurarea acestuia, puterea harului apostolic transmisa preotilor, pe baza caruia se leaga si se dezleaga pacatele... Comori nebanuite se ascund in textele slujbelor bisericesti.




Cantarile la slujba parastasului se gasesc aici - http://www.stavropoleos.ro/files/Parastas.pdf

Care este cantarea voastra preferata?

Fireste, mie imi place mult arhi-cunoscuta: "Cu sfintii odihneste, Hristoase, sufletele adormitilor robilor tai, unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit."

Si o cantare de pe la inceput, cred, singura "partitura" a Mantuitorului, printre nenumaratele cereri de miluire: "Cei ce ati umblat pe calea cea stramta si cu chinuri, toti care in viata crucea ca jugul ati purtat si Mie Mi-ati urmat cu credinta, veniti de luati darurile pe care le-am gatit voua si cununile ceresti." Ne face sa ne gandim la cum trebuie sa ne ducem viata aceasta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
download cantari MariaMagdalena Generalitati 1 14.12.2012 10:48:01
Cantari ale Postului Mare andrei_im Muzica Bisericeasca 7 02.03.2012 16:37:20
Unde gasesc aceste cantari? sophia Muzica Bisericeasca 3 07.02.2011 20:04:27
Ortodoxie - Cantari - Melodii - Cantece colaps Generalitati 21 05.10.2010 14:08:37