Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2010, 23:44:37
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

exact. dupa cum este si Hristos. Dumnezeu fiind, s-a smerit si s-a facut om si a luat toata firea umana asupra Sa. la fel este si cu lumea dinauntru fata de cea din afara.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.01.2010, 00:05:38
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit avem nevoie de MAICA DOMNULUI

asa cum a spus andrei , mijlocitoare este MAICA DOMNULUI,singura care face legatura intre noi si HRISTOS.Unde e Mama e si Fiul,unde e Fiul e si Tatal.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.01.2010, 00:12:49
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 16111967 Vezi mesajul
asa cum a spus andrei , mijlocitoare este MAICA DOMNULUI,singura care face legatura intre noi si HRISTOS.Unde e Mama e si Fiul,unde e Fiul e si Tatal.

dar nu am spus ca nu e nevoie de Maica Domnului, e chiar foarte bine, e Maica noastra, a tuturor.Vorbeam doar ca relatia nostra cu Hristos e directa, ca El nu e departe, ci in noi il avem si cu noi este mereu...
daca as incepe sa ma gandesc ca El e undeva departe, mie mi-ar fi foarte greu...dar stiu ca e aproape si ca nu ne lasa, nici cand ne indepartam...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.01.2010, 00:15:57
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

eu cred ca tocmai sfintii sunt cea mai mare confirmare a faptului ca Hristos este atat de aproape de noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.01.2010, 00:19:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

E nevoie de preoti ca altfel cui ne-am spovedi?
E nevoie de preoti ca reprezentanti ai lui Hristos ,ca altfel cine ar face dumnezeiasca jertfa?Noi,pe rand?Suntem demni de aceasta?
Sunt utili,e chiar nevoie de sfinti ,care sunt in ceruri sau chiar pe pamant,pentru ca ei nu fac decat sa ne ajute ,cu prea multa lor iubire.Si e nevoie de ei,pentru ca,daca ramanea pamantul doar in baza rugaciunilor noastre ,de mult ar fi venit sfarsitul.
E nevoie de invatatori luminati,pentru ca altfel de unde am lua intelepciunea smereniei,a rugaciunii? Doar din mintea noastra ?Halal....
In concluzie e neaparata nevoie de ajutoare,de intermediari.Dar legatura cu ei este doar de comuniune si iubire . Legatura cu Hristos este fiintiala . Nici un sfant nu ne-a dat trupul sau spre mancare ,doar Domnul....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.01.2010, 00:20:18
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
eu cred ca tocmai sfintii sunt cea mai mare confirmare a faptului ca Hristos este atat de aproape de noi.

Toti sfintii au fost perfect uniti cu Hristos, sfintenie spre care trebuie sa tindem cu totii incercand sa fim perfect uniti cu Hristos, nu crezi?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.01.2010, 00:31:37
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
E nevoie de preoti ca altfel cui ne-am spovedi?
E nevoie de preoti ca reprezentanti ai lui Hristos ,ca altfel cine ar face dumnezeiasca jertfa?Noi,pe rand?Suntem demni de aceasta?
Sunt utili,e chiar nevoie de sfinti ,care sunt in ceruri sau chiar pe pamant,pentru ca ei nu fac decat sa ne ajute ,cu prea multa lor iubire.Si e nevoie de ei,pentru ca,daca ramanea pamantul doar in baza rugaciunilor noastre ,de mult ar fi venit sfarsitul.
E nevoie de invatatori luminati,pentru ca altfel de unde am lua intelepciunea smereniei,a rugaciunii? Doar din mintea noastra ?Halal....
In concluzie e neaparata nevoie de ajutoare,de intermediari.Dar legatura cu ei este doar de comuniune si iubire . Legatura cu Hristos este fiintiala . Nici un sfant nu ne-a dat trupul sau spre mancare ,doar Domnul....
Iustin, toate au rostul lor, ca de aia le-a oranduit Dumnezeu, dar relatia de baza este relatia noastra cu Hristos, care e cea mai importanta, din punctul meu de vedere.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.01.2010, 01:56:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El?
De obicei protestantii pun problema asa atunci cand vor sa insinueze ca preotul este un intermediar intre credincios si Dumnezu, sau sfintii sunt, vezi Doamne, motiv de poticneala in "relatia personala cu Isus".

Si ca, desigur, credinta puternica pe care o ai frunzarind Biblia este suficienta, faptele irelevante iar pastorul care ia locul preotului nu mai este un intermediar ci doar un soi de ajutor a credinciosului devenit sfant peste noapte si care astfel nu mai are nevoie de "intermediari", ca deja este egal cu sfintii daca nu peste, si chiar deja are loc rezervat la dreapta Domnului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.01.2010, 02:05:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Stiu importanta parintilor si ca ei au o raspundere foarte mare in fata lui Dumnezeu pentru toate sufletele pe care le au in grija. Ei fac treba lor, pun omul in legatura cu Dumnezeu, il indruma cand e ratacit, dat nu pot baga in om credinta cu forta. Poate ca din nou am o impresie gresita crezand ca sunt multi care mergand la biserica si implinind ritualurile, cred ca au implinit toata treaba si nu se mai preocupa prea mult de relatia cu Dumnezeu care trebuie sa fie constanta in viata lor. Oricum, nu e treaba mea sa judec aceste lucruri, doar am observat si simteam nevoia sa lamuresc si cu voi.
Exista diverse trepte ale credintei si fiecare o abordeaza dupa cum are inima..
Sunt unii care au nevoie doar de un zeu, cineva sa le poarte noroc si sa aiba grija de nevoil lor + ceva confort psihologic.

Nu stiu daca asta e doar vina lor sau si a lumii in care traiesc si nu le ofera o alta perspectiva mai profunda a credintei pe care o practica totusi, chiar si asa superficial.

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
dar nu am spus ca nu e nevoie de Maica Domnului, e chiar foarte bine, e Maica noastra, a tuturor.Vorbeam doar ca relatia nostra cu Hristos e directa, ca El nu e departe, ci in noi il avem si cu noi este mereu...
daca as incepe sa ma gandesc ca El e undeva departe, mie mi-ar fi foarte greu...dar stiu ca e aproape si ca nu ne lasa, nici cand ne indepartam...
Pai uite care e treaba, atata timp cat relatia cu Hristos este una cvasi-strict "psihologica", adica bazata pe anumite concepte rationale (Dumnezeu este aproape/departe, este cam la distanta asta..) si nu avem o cunoastere/apropiere sufleteasca, prin Har, de El, noi tatonam.

Adica avem nevoie pe de o parte sa credem ca ne e aproape, indiferent ce, pe de alta parte trebuie sa incercam sa nu depasim masura si sa cadem la cealalta extrema, adica sa ne permitem orice crezand asta.

Insa atunci cand exista o apropiere in Har, distanta se masura f. exact si in coformitate cu realitatea.
Pacatuim - il simtim departe, pentru ca pacatul ne desparte.
Avem o viata dreapta cat de cat - simtim nadejde si indrazneala in rugaciune.

Desigur, chiar si cand pacatuim, important este sa nu ajungem la ultima treapta, deznadejdea insa cum ziceam exista si riscul unei increderi nesabuite care este chiar opusul ei si pacat in sine..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.01.2010, 13:34:20
onicutl onicutl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De obicei protestantii pun problema asa atunci cand vor sa insinueze ca preotul este un intermediar intre credincios si Dumnezu, sau sfintii sunt, vezi Doamne, motiv de poticneala in "relatia personala cu Isus".

Si ca, desigur, credinta puternica pe care o ai frunzarind Biblia este suficienta, faptele irelevante iar pastorul care ia locul preotului nu mai este un intermediar ci doar un soi de ajutor a credinciosului devenit sfant peste noapte si care astfel nu mai are nevoie de "intermediari", ca deja este egal cu sfintii daca nu peste, si chiar deja are loc rezervat la dreapta Domnului.
AlinB ai intuit bine!!!!
Maria Luisa P. nu crede in impartasanie, sfinti, Maica Domnului, puterea data de Dumnezeu preotilor .Afirm asta deoarece o cunosc, si stiu din ce grupare face parte...dar, si din mesajele ei, daca citesti cu atentie se intelege acest lucru. Probabil posteaza pe acest forum pentru a convinge cat mai multi oameni.
Deci fratilor, aveti grija!fiecare e liber sa creada ce vrea...Dumnezeu ne a lasat acest drept,insa pe mine ma deranjeaza diverse persoane care vor sa ne bage sambure de indoiala in suflete...ATENTIE, sa nu ne ratacim!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
Care este diferenta intre ortodocsi si catolici?.. lucia_anghelina Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 18.12.2010 20:58:15
Credinta imi este pusa la incercare izotaurel Din Vechiul Testament 132 02.06.2010 15:16:44
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 09.03.2010 23:12:10