Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.12.2010, 15:07:28
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dar niște numere de telefon n-aveți, să mă pot interesa?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.12.2010, 16:16:41
nimicbun nimicbun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2010
Mesaje: 8
Implicit Doamne Ajuta!

La Schitul Darvari fin Bucuresti se face slujba de la ora 23:30 pana la 24;:30-1:00
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.12.2010, 16:31:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am auzit că sunt mănăstiri care organizează seara de revelion cu slujbă și colinde, iar atmosfera cică-i foarte frumoasă.
Îmi puteți da exemple de mănăstiri care fac asta? (dar nu din Ardeal, că-i foarte departe pentru mine)
Am vazut o astfel de oferta de pelerinaj cu ocazia Anului Nou la Manastirea Sihastria. Sunt trecute in anunt si datele de contact. Iata adresa:

http://www.crestinortodox.ro/anuntur...hastria-66.htm
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.12.2010, 16:41:03
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Spun și eu: Oare, nu ar fi un gest creștinesc de adevărată trăire întru Hristos o rugăciune prelungită către Dumnezeu (orice formă ar îmbrăca această închinare) la trecerea dintre ani?!?!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.12.2010, 20:59:53
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

eu la patriarhie sau la radu voda merg in noaptea de revelion in acest an,recunosc ca nu am mai fost pana acum,dar unde poti incepe anul mai frumos,decat alaturi de Dumnezeu? chiar daca El este peste tot,in biserica te simti mai aproape de El,Il simti mai aproape de Tine.In casa Lui !
abia astept!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.12.2010, 21:01:43
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am vazut o astfel de oferta de pelerinaj cu ocazia Anului Nou la Manastirea Sihastria. Sunt trecute in anunt si datele de contact. Iata adresa:

http://www.crestinortodox.ro/anuntur...hastria-66.htm
Multumim pt link,chiar ar fi fost minunat sa ajung acolo de revelion,am fost in toamna si a devenit una dintre manastirile mele preferate,este un loc mirific,foarte incarcat de credinta,mi-a ramas o parte din suflet acolo.....m-a cucerit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.12.2010, 22:00:11
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
eu la patriarhie sau la radu voda merg in noaptea de revelion in acest an,recunosc ca nu am mai fost pana acum,dar unde poti incepe anul mai frumos,decat alaturi de Dumnezeu? chiar daca El este peste tot,in biserica te simti mai aproape de El,Il simti mai aproape de Tine.In casa Lui !
abia astept!
Si eu cred ca am sa merg la Radu Voda cu o buna prietena ,din nefericire nu va cunosc pe toti pt ca v-as ura personal :la multi ani, sa va dea Bunul Dumnezeu tot ce va este de folos sufletului si trupului spre mantuire !
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.12.2010, 22:15:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Spun și eu: Oare, nu ar fi un gest creștinesc de adevărată trăire întru Hristos o rugăciune prelungită către Dumnezeu (orice formă ar îmbrăca această închinare) la trecerea dintre ani?!?!
Mi se pare ca anul acesta se va face slujba in noaptea de Revelion in toate bisericile din Bucuresti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.12.2010, 00:06:13
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am auzit că sunt mănăstiri care organizează seara de revelion cu slujbă și colinde, iar atmosfera cică-i foarte frumoasă.
Îmi puteți da exemple de mănăstiri care fac asta? (dar nu din Ardeal, că-i foarte departe pentru mine)
La manastirea Sfantul Ioan Rusul din comuna Slobozia (jud Giurgiu) se oficiaza, in noaptea de Revelion, slujba de Tedeum, precum si slujba Sfantului Vasile cel Mare.
http://www.crestinortodox.ro/stiri/c...re-122780.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ce biserica/manastire e vorba? mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 667 09.05.2014 20:34:01
Intrebare despre Dumnezeu cred_cu_adevarat Generalitati 2 24.06.2012 02:01:13
Revelionul-semnificatie religioasa? georgeval Generalitati 3 31.12.2009 20:26:00
Intrebare despre suflet Adelinaa Generalitati 3 11.06.2009 11:52:43
Revelionul..... Glamorous_witch Generalitati 4 31.12.2007 15:42:10