Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2008, 23:31:42
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

http://youtube.com/watch?v=RNBMxIgBFXc
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2008, 01:19:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de AndreiB
mirelat
ce a spus parintele Savatie este minunat si prea adinc pentru cei mai multi. Citi barbati sint astfel in lume?
ma rog, scuze de off topic, dar daca mie un calugar mi-ar spune ca vrea sa ma supuna ca pe o mielusea sub sabia cuvantului sau, chiar daca ma vede atrasa fizic de el, i-as zice "parinte, sunteti dus..."

astfel de filme sunt facute pentru lume, nu pentru calugari, parerea mea.
Mirela, dar nici nu trebuie sa te gandesti ca ai putea fi supusa ca o mielusea :D, pentru ca tu traiesti "in lume" si ai familie. Dar nu inteleg de ce te-a iritat parerea parintelui? stii tu cum e zicala aia cu simtitu mustii pe caciula, atunci cand cineva este ofensat de vre-o situatie, chiar el se afla in situatia respectiva fara voia lui, ca de asta se si simte stanjenit probabil...oare am inteles eu gresit? :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.02.2008, 15:48:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru a nu ne lipsi de iubirea lui Dumnezeu, Sfantul Nicodim Aghioritul arata in chip cutremurator marimea si profunzimea acestei pierderi: "Ah, oare putina paguba este si putina durere sa pierzi, biet pacatos, pe Dumnezeu, Care este in intregime dulceata, veselie, dorire si in intregime indestulare fara margini; Care este in intregime lumina si inceput al luminii; intelepciune si inceput al intelepciunii? Putina durere este sa pierzi pe Dumnezeu a Carui frumusete intrece orice frumusete, intelepciunea Sa intrece orice intelepciune, iar dulceata Lui intrece orice dulceata? De la Care, daca o singura raza a slavei Sale ar straluci in iad, indata iadul s-ar preschimba in rai? Intr-un cuvant, putina durere este sa pierzi, nenorocitule, pe Dumnezeul tau, Care este bunul cel mai inalt, inceputul, mijlocul si sfarsitul fiintarii tale? Cum sa nu suspini tu, sarmane, din adancul inimii fiindca ai pierdut atatea binecuvantari si daruri de la cerescul tau Parinte si-n schimb ai mostenit sumedenie de rautati si chinuri; pe scurt, cum sa nu te jelesti, pacatosule, ca pierzand pe Dumnezeul tau, o data cu el ai pierdut toate, toate laolalta? O, pierdere nemarginita! O, pierdere nemasurata! Sunt incredintat, frate, ca daca ai vedea aceasta mare pierdere pe care ai suferit-o prin pacatele tale, ai striga ca imparatul acela care, la vremea mortii sale, spunea ca a pierdut tot, fiindca pierzandu-L pe Dumnezeu si-a pierdut si trupul si sufletul si pamantul si cerul si pe cele trecatoare si pe cele vesnice si pe toate, toate!"

Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.02.2008, 06:09:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Acum am inteles ce ai vrut sa spui, si pana la urma asa si este, oare au calugarii nevoie de admiratii sau de astfel de impresii? Pentru ei asta e sminteala curata, pentru ca ii face sa fie ceva in ochii lor, facandu-si aparitia onorabila Mandrie, care ii poate ruina...
da.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.02.2008, 07:34:54
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

scz, era "casapit"*... (mi-am dat seama aseara dupa ce-am inchis pc-ul si dupa rugaciune.. :) )
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.02.2008, 07:39:50
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

dar tot nu inteleg ce "admiratii" sau "impresii" deduci din acel articol pe care i le-ai atribuit pr Savatie de i-ai pus diagnosticul mandriei... asta e tare vag! cu siguranta nu ai inteles sensul a ceea ce a scris!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.02.2008, 12:47:51
litanul litanul is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Citand oni91
Citat:
3. Despre vesnicia iadului ne vorbeste Sfantul Ioan Damaschin atunci cand subliniaza ca Dumnezeu vrea sa arate ca poate tolera chiar si existenta persoanelor care uzeaza de libertatea lor intr-un mod neplacut LUI. Distrugerea iadului ar insemna o renegare a importantei liberatii date de El.
Hmmm...la asta nu m-am gandit niciodata:|...si daca focul vesnic nu inseamna cazane in care sunt chinuiti pacatosii, ci singuratatea, lipsa comuniunii cu Dumnezeu si mustrarea propriei constiinte...chiar ar avea logica...adica,chiar are sens...libertate vesnica chiar si pentru cel pacatos, care, tocmai pentru ca nu Il accepta pe Dumnezeu va fi mereu nefericit...si, e o explicatie mai putin fortata decat ca "vesnic" nu e de fapt vesnic...
Placuta explicatia, dar difera mult de ceea ce spune Sfanta Scriptura.
"Plata pacatului este moartea" (Romani 6:23). Nu chinul vesnic nici o viata vesnica fara Dumnezeu.
Dar moartea nu este numai de un fel: este prima moarte (care este doar un "somn" pana la inviere si judecata) si va fi a doua moarte (care este fara intoarcere- pedeapsa vesnica)."Cel ce va birui nu va fi vatamat de a doua moarte"(Apocalipsa 2:11)"Fericiti sunt cei ce au parte de intaia inviere! Asupra lor, a doua moarte n-are nici o putere"(Apocalipsa 20:6) Sa ne legam doar de "a doua moarte" pentru a intelege ce este iadul. "Si diavolul, care-i insela, a fost aruncat in IAZUL DE FOC si pucioasa, unde este fiara si proorocul mincinos.Si vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor"(Apocalipsa 20:10). Daca este sa luam literar Apocalipsa 20:10, se pare ca este vorba de un foc si un chin vesnic. Dar Apocalipsa 20:14 ne lamureste: "IAZUL DE FOC ESTE MOARTEA A DOUA". Adica nimicirea pentru totdeauna a ceea ce este rau.
Un alt rationament biblic: unde va fi acest foc nimicitor? "Iar cerurile si pamantul de acum sunt pazite si pastrate, prin acelasi Cuvant, pentru focul din ziua judecatii si de PIEIRE A OAMENILOR NELEGIUTI.... PAMANTUL CU TOT CE ESTE PE EL VA ARDE"(2Petru 3:7 si 10). Pamantul va arde. Cat timp? Vesnic? Dumnezeu ne-a promis "ceruri noi si un pamant nou in care va locui neprihanirea"(2 Petru 3:13) "Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera"(Apocalipsa 21:1) Pierisera, disparusera, s-au evaporat, sau cum vreti sa le zicem, dar nu putem spune ca ardeau in continuare. De altfel, apostolul Iuda ne da si o pilda: "Tot asa, Sodoma si Gomora si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupa trupul altuia, ne stau inainte ca o pilda, SUFERIND PEDEAPSA UNUI FOC VESNIC" (Epistola apostolului Iuda, vers. 7). Mai ard inca Sodoma si Gomora? Sau este vorba de un foc cu consecinte vesnice? Sodoma si Gomora au fost arse pentru vesnicie.
Sa nu ne incurcam in versetele care se refera la un pamant pustiu si plin de trupuri moarte ce nu vor fi ingropate (ex: Ieremia 4:23-25 sau Ieremia 25:33). Acolo este vorba de o alta etapa a judecatii finale.
Dar cel mai bine este sa ne gandim in fiecare zi la tinta noastra finala: Domnul Iisus Hristos si Imparatia Sa.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.02.2008, 13:08:14
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Iadul este o lipsa a iubirii, a comuniunii.
Daca ar fi asa, atunci multi sunt deja acolo chiar din timpul vietii. Alti oameni, singuraticii, se simt foarte bine si in lipsa comuniunii (cu alti oameni).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.02.2008, 17:37:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Florensky spune ca acela pentru care nu mai exista nici un tu, nu mai e nici el un tu pentru altii. El nu mai e nici pentru Dumnezeu un tu si nici Dumnezeu nu mai e pentru el un Tu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.03.2008, 21:32:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de litanul
Dar cel mai bine este sa ne gandim in fiecare zi la tinta noastra finala: Domnul Iisus Hristos si Imparatia Sa.
da, si sa constientizam ca altfel ne paste un loc fara odihna, vesnica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iadul este vesnic? georgeval Dogmatica 114 06.07.2012 15:24:33
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 20:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 26.01.2011 00:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 01:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 11:29:52