Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 24.09.2012, 13:11:15
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Marturie

Candva am cautat pe internet mai multe detalii despre Sf Moaste si am dat peste acest thread.
Eu am avut parte de o experienta-minune, as putea spune. Am mai vorbit despre asta in topicul Sf moaste in racla fara geam:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post471812
Acum dau doar copy-paste din linkul de mai sus.
Am zis sa scriu si aici pt ca s-ar potrivi mai bine titlului acestui thread. Daca o marturie se afla intr-un singur loc, exista riscul sa se piarda, sa apara alte threaduri peste cele vechi, si astfel nu mai ies la suprafata. Poate ca ar trebui facut un topic separat cu minunile traite de fiecare dintre noi pt a ne intari credinta, a noastra si a altora, si pt a da Slava lui Dumnezeu pt mila, bunatatea Sa, pt puterea pe care o da oamenilor sfinti.

,,Legat de mirosul Sf Moaste, pot sa spun acum in mare, despre experienta pe care am zis ca vroiam sa mi-o explic.
Da, dupa ce am fost si la alte Sf Moaste in speranta ca poate voi mai avea vreo experienta asemanatoare, am ajuns la concluzia ca eu am avut parte de o minune pt rugaciunea unui Parinte (caci la celelalte Sf Moaste nu am avut parte de ceva iesit din comun, chiar nimic). Minunea a constat in faptul ca eu ma aflam in afara bisericii, la distanta de vreo 10-15 m de ea si am simtit de 2 ori miros ca de tamaie/mir (in 2 locuri diferite, la distanta de 4-5 pasi unul de altul). La inceput nu mi s-a parut nimic iesit din comun. Am zis ca a inceput slujba, ca tamaiaza, si ca iese pe undeva pe la ferestre, ca nu etanseaza bine. Dar nu era inca ora pt slujba. Dupa cateva minute intru si eu in biserica. Am observat ca Sf Moaste erau scoase. Nu mirosea a nimic cand am intrat. Nici macar nu dadusera cu tamaie, ca nu incepuse slujba. Ca sa imi miroasa asa de puternic cum mi-a mirosit mie mai sus trebuia sa miroasa si in biserica. Dar in biserica nimic. Doar cand m-am aplecat sa le sarut am simtit iar, miros frumos, dar fuuumooss, un miros parca nemaintalnit, intre tamaie si mir, cam asa. Directia, inertia mea era sa ajung cu buzele pe Sf Moaste, dar cand m-a ,,lovit" acel miros nu am putut sa continui traiectoria, am savurat profund acel miros, mi-a ridicat nasul la propriu. Apoi am coborat capul ca sa le sarut.
Iar pana sa le sarut, am asteptat un pic la rand. In acest timp, plutea in jurul nostru o tacere, o atmoslera solemna, cum n-am mai intalnit!!! Ori doar eu simteam asta pt mijlocirea Parintelui, nu stiu... Si mi-a tasnit in minte rugaciunea ,, Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!" Am apucat doar sa constat gandul, rugaciunea cum curgea de la sine, iar cand am ajuns pe la ,,pe mine pacatoa..." am inceput sa ma mir, si parca sa ma impotrivesc zicandu-mi: ,, dar de ce ma rog lui Iisus , cand in fata mea am nu-stiu-ce Sfinti??Lor ar fi trebuit sa ma rog..."Si apoi m-am gandit imediat la un raspuns: ca poate Sfintii ne fac legatura cu Iisus Hristos, sau ca prin Sfinti ajungem sa slavim pe Iisus Hristos.

Dumnezeu sa-i dea sanatate si cat mai multa sfintenie Parintelui care mi-a facut un asemenea Dar (mie, nevrednicei)!

PS: Daca ii vine cuiva ideea sa ma intrebe de localitate si de Parintele, ii spun de pe acum cu parere de rau in acelasi timp, ca nu pot sa dau mai multe amanunte pt ca ar insemna sa dea lumea buluc peste Parintele sau la acea Biserica, unde si asa e destul de multa lume. Si apoi exista riscul ca sa se transforme intr-un fel de ,,supermarket" al senzatiilor tari. Mie mi s-a intamplat cu o anumita logica, a avut un scop acest Dar. (Ma iertati daca v-am intristat cumva, sper ca ma intelegeti). Iar Harul si oamenii lui Dumnezeu, printre care si Sfintii trecuti deja la cele vesnice, sunt peste tot, nu doar intr-un singur loc.

Doamne ajuta!"

Last edited by tinutza; 24.09.2012 at 13:15:11.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 28.09.2012, 14:09:46
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma ingrijoreaza un lucru in privinta moastelor: multimi prea mari de oameni se aduna cu ocazia praznuirii anumitor sfinti. Stau la cozi lungi, aproape ca se calca in picioare. Se inghesuie. Nu stiu cu ce ajuta la sfintenie ingramadeala.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 28.09.2012, 14:13:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate că nu ajută. Însă mă gândesc că și când era Mântuitorul în lume se înghesuiau mulțimile să-L vadă, să-L audă, să-L atingă, călcându-se în picioare și îmbrâncindu-se... Și mulți se foloseau.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 28.09.2012, 14:16:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ma ingrijoreaza un lucru in privinta moastelor: multimi prea mari de oameni se aduna cu ocazia praznuirii anumitor sfinti. Stau la cozi lungi, aproape ca se calca in picioare. Se inghesuie. Nu stiu cu ce ajuta la sfintenie ingramadeala.
Numărul mare de oameni care merg la sfintele moaște, mai ales cu ocazia sărbătoririi sfinților respectiv, nu poate fi ceva rău, dimpotrivă.
Îngrămădeala ține de educația, (ne)răbdarea fiecăruia... nu e bună, dar se întâmplă...
La sfântul Dimitrie Basarabov, la Patriarhie, sau la sfântul Mina, unde am fost eu cândva, mi s-a părut că oamenii au stat relativ organizat.

În plus, se spune în Evanghelii că "Împărăția cerurilor se ia cu năvală" - așa că, fiecare înțelege cum poate și acționează ca atare. Poate că multora le e de folos, așa cum spune și N.Priceputu mai sus :-)

Last edited by Annyta; 28.09.2012 at 14:19:54.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 28.09.2012, 14:27:28
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Numărul mare de oameni care merg la sfintele moaște, mai ales cu ocazia sărbătoririi sfinților respectiv, nu poate fi ceva rău, dimpotrivă.
Îngrămădeala ține de educația, (ne)răbdarea fiecăruia... nu e bună, dar se întâmplă...
Cred ca se poate face ceva in privinta asta! De exemplu sa fie permis un anumit numar de oameni in curtea bisercii. Dupa ce acestia pleaca, pot fi lasati altii.

Din moment ce exista interes pentru respectiva slujba, aceasta se poate prelungi pentru ca toti sa aiba acces la moaste intr-un mod civilizat.

Aici e problema organizatorilor... (parerea mea)
Reply With Quote
  #156  
Vechi 28.09.2012, 14:28:37
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cred ca se poate face ceva in privinta asta! De exemplu sa fie permis un anumit numar de oameni in curtea bisercii. Dupa ce acestia pleaca, pot fi lasati altii.

Din moment ce exista interes pentru respectiva slujba, aceasta se poate prelungi pentru ca toti sa aiba acces la moaste intr-un mod civilizat.

Aici e problema organizatorilor... (parerea mea)
Ai și tu dreptate... mai sunt lucruri de îmbunătățit...
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.10.2012, 17:46:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ma ingrijoreaza un lucru in privinta moastelor: multimi prea mari de oameni se aduna cu ocazia praznuirii anumitor sfinti. Stau la cozi lungi, aproape ca se calca in picioare. Se inghesuie. Nu stiu cu ce ajuta la sfintenie ingramadeala.
Oare nu suntem mai degraba "ingramaditi" cei care nu vedem decat "ingramadirea"?

Eu cred ca daca ramanem doar la nivelul "ingramadirii", "organizarii" etc, ramanem doar la suprafata, si nu ne folosim cu nimic. Trebuie sa cautam mai la adanc. Desigur, a privi la suprafata evenimentelor, coincide cu a spune ca practica cinstirii sfintelor moaste ofera lumii de astazi un spectacol gratuit, demn poate de Evul Mediu. Acesta este un cliseu binecunoscut.

Dar daca am cauta la inimile celor ce "se ingramadesc" in astfel de cazuri, la necazurile, nevoile sau bucuriile lor? In definitiv la credinta si dragostea comune cu care ei alearga la Hristos?

Procesiunile si pelerinajele sunt manifestari ale Bisericii (ale eclesiei) ca adunare sfanta (sinaxa, sobor, ceata) a celor credinciosi. De aceea nu trebuie sa ne ingrijoreze numarul mare al celor prezenti, ci sa ne bucure, stiind ca Mantuitorul Insusi fagaduieste prezenta Sa acolo unde doi sau trei se aduna in numele Sau.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 14.11.2012, 10:23:46
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking hm se ingrijoreaza.....

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ma ingrijoreaza un lucru in privinta moastelor: multimi prea mari de oameni se aduna cu ocazia praznuirii anumitor sfinti. Stau la cozi lungi, aproape ca se calca in picioare. Se inghesuie. Nu stiu cu ce ajuta la sfintenie ingramadeala.
ia incearca, si nu te mai ingrijora,ca doar asa a fost si pe vremea Mintuitorului in perioada misiunii sale pe pamint.
nu erau jandarmii cu garduri mobile.

Last edited by mihaila_alin; 14.11.2012 at 14:32:20.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 16.11.2012, 16:45:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Poate că nu ajută. Însă mă gândesc că și când era Mântuitorul în lume se înghesuiau mulțimile să-L vadă, să-L audă, să-L atingă, călcându-se în picioare și îmbrâncindu-se... Și mulți se foloseau.
și la Isus din Siberia de ingramadeste lumea.
au vreun folos?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 20.11.2012, 23:00:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
și la Isus din Siberia de ingramadeste lumea.
au vreun folos?
Topicul este despre sfintele moaste, iar tu ai ajuns cu gandul la Isus din Siberia, pentru ca ai pus accentul pe ingramadeala, in loc sa te concentrezi asupra moastelor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Credinta, adevar, traditie si profan Claudiu_FT Teologie si Stiinta 2 04.09.2011 22:46:40
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34