Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.07.2009, 17:39:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce profund esti Costel ! ...bravo tie !
Maine, mama face parastas de 7 ani pentru tatal meu, nu-l dezgroapa, fiindca la noi la biserica nu se face asa ceva, insa, se face doar masa si slujba de pomenire.
Dupa cum mi-l amintesc pe tata, lui nu i-ar fi placut deloc aceasta indoliere si suparare, ci din contra, indemna oamenii sa-si traiasca viata intr-un mod vesel si imbucurator, sa nu fie crispati, sa nu fie complexati sau mohorati. Cu toate ca el nu prea-si arata bucuria, datorita dependentei de alcool ce-i subrezeau simtirile si puterile.
Am auzit ca acest doliu fata de rude apropiate trebuie tinut si din punctul de vedere al impreunarii cu sotia (sotul ) pe perioada doliului , adica nu se cade a se face asa ceva. Este adevarat ?
Fiecare tine doliul cum poate si cat poate. Vorbim de oameni vii, asa ca nu trebuie sa avem retete: ce trebuie sa fac atunci cand tin doliu, cand citesc o carte, cand ma plimb, cand iubesc, etc Fiecare va face toate aceste lucruri in felul sau. Un lucru e clar, nu pot iubi daca urasc, nu pot citi daca am inchis ochii, si tot asa.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.09.2010, 18:23:38
AdrianAlvin AdrianAlvin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 1
Implicit doliul

As vrea sa stiu si eu ceva. Mi sa intamplat chiar in ziua de pomana de 6 saptamani sa pierd doliul din piept. Ce semnificatie are acest lucru?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.09.2010, 18:27:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAlvin Vezi mesajul
As vrea sa stiu si eu ceva. Mi sa intamplat chiar in ziua de pomana de 6 saptamani sa pierd doliul din piept. Ce semnificatie are acest lucru?
Cred ca este pura intamplare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2011, 11:21:46
lumivali lumivali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Mesaje: 1
Implicit nunta-doliu

Buna ziua, am o problema si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi, bunica mea a murit in data de 20.12.2010, si anul acesta in luna octombrie am stabilit data nuntii.Mama mea nu este acord, a fost mama dansei, deoarece doreste sa tina un an de zile, din cate am citit asa ceva nu exista.
Va rog sa-mi spuneti gresesc, cum sa fac?

Va multumesc din suflet si va multumesc pentru timpul acordat.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2011, 11:37:25
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Si ce se intampla daca cel care moare , inainte de asta , lasa cu limba de moarte sa nu porti doliu dupa el? de fapt iti ramane sufletul indoliat, oricum....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.02.2011, 17:58:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Insemna ca trebuie sa mergi cat mai des la mormantul lui, sa-l pomenesti cat mai des in rugaciunile tale, la Liturghie, sa-i arati ca esti tainic cu el, ca nu-i plecat din tine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.02.2011, 13:20:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nici bunicii mele nu ii placea deloc doliul, culoarea negru... Eu am tinut doar foarte putine zile doliu, pentru ca nu am nici haine negre si pentru ca stiu ca ei nu ii placea deloc culoarea asta. Pana la urma, Sfintele Liturghii, pomenirile, rugaciunile si milosteniile ajuta sufletul mortului, nu hainele negre ale rudelor, panglica din piept sau de la palarie. Nici mie nu imi place sa vad oameni in negru - mi se pare deprimant. Cred ca obiceiul este sa se tina 40 de zile.
Stiu insa ca oamenii din jur sunt cam barfitori cand vad ca rudele nu tin doliu - bunica s-a imbracat in ngeru dupa mama ei 2 sau 3 zile si cand si-a schimbat culoarea cernita, imediat a sarit o baba cu gura, de ce nu mai poarta doliu. Bunica i-a spus ca doliul se tine in suflet si nu in afara.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.02.2011, 15:28:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Biserica poarta doliu inainte de moartea lui Hristos si nu dupa aceasta.
Minunat.

Ar trebui sa traim in asa fel incat sa-l aducem pe cel drag prin toate in noi, ca dupa moartea sa, sa-l descoperim prin toate celorlalti. Sa fie o tristete stralucitoare, adica sa nu ramanem numai la culoarea neagra, sa vorbim despre el neincetat, semn ca nu e disparut, ci trecut intr-o lume in care vom ajunge si noi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.03.2011, 11:39:10
niceta niceta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2011
Mesaje: 2
Implicit IPS Bartolomeu, Despre sensum morții

http://bartolomeuanania.blogspot.com...max-results=43
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.03.2011, 12:20:08
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumivali Vezi mesajul
Buna ziua, am o problema si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi, bunica mea a murit in data de 20.12.2010, si anul acesta in luna octombrie am stabilit data nuntii.Mama mea nu este acord, a fost mama dansei, deoarece doreste sa tina un an de zile, din cate am citit asa ceva nu exista.
Intreab-o pe mama ta ca dupa un an de zile ce va face, va purta carpa rosie si va asculta manele?
Hai sa fim seriosi! e nunta ta nu a mamei tale; daca erai in situatia mamei tale (sa-ti pierzi mama) mai ziceam sa nu faci nunta pana dupa 1 an.
Acum. mai nou, se stabileste nunta dupa cum gasesc viitorii miri local...sunt altii care au local liber peste un an, da avans si poate le moare cineva apropiat ...ce face? nu face nunta? ...pierde avansul sau, in cel mai fericit caz , mai sta un an de zile pana ii reprogrameaza...

Acum tu faci cum vrei, eu ti-am dat idei pe care sa le dezvolti in dialog cu mama ta.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doliul inasandu Slujba inmormantarii 11 20.08.2023 21:48:56
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 16:16:42
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Doliul elizabeta Generalitati 3 23.12.2009 17:06:54
Doliul daliapantelimon Generalitati 3 04.02.2007 14:12:14