Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2010, 18:38:42
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit Până unde merge ascultarea de duhovnic

Am citit pe un forum cum Părintele Petru Pruteanu spune că nu înțelege să facă ascultare în orice condiții, adică nu ascultă de tâmpenii.

Într-adevăr, sunt două sfaturi la sfinți care, de fapt, nu se bat cap în cap dacă le analizăm.

Primul curent spune să faci ascultare la orice, căci duhovnicul răspunde de sufletul tău. Acest sfat vine din Muntele Athos.

Al doilea curent, reprezentat de Sfântul Ignatie Briancianinov, spune să facem ascultare cu discernământ (eu mi-am ales tema de licență la Sfântul Ignatie, și mi se pare cel mai adecvat vremurilor noastre). Dacă duhovnicul te îndeamnă la păcat sau erezie, trebuie neapărat părăsit pentru a nu ajunge cu el în iad.

De ce am spus că nu se bat cap în cap cele două sfaturi?

Pentru că fiecare a fost dat în alt context: în Sfântul Munte, unde duhovnicii sunt trăitori, este exclus să îndemne la păcat sau erezie.

În Rusia, pe vremea Sfântului Ignatie Briancianinov, mulți preoți erau în înșelare diavolească, în misticism bolnav, și cine avea un asemenea duhovnic risca să își piardă mântuirea. De aceea, Sfântul Ignatie recomanda ca fiecare creștin să verifice dacă ceea ce spune preotul este în conformitate cu Sfânta Scriptură și cu scrierile Sfinților Părinți.

Cu puține excepții, eu cred că sfatul Sfântului Ignatie Briancianinov este aplicabil vremurilor noastre, dominate de laxism canonic și religios. Nu trebuie să ascultăm de nimeni care ne îndeamnă la păcat sau erezie, oricine ar fi acela, pentru a nu ne pierde mântuirea!

Sursa: http://florina.megablog.ro/2010/03/2...a-de-duhovnic/
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ascultarea de Biserica - pana unde ? Erethorn Biserica Ortodoxa Romana 30 03.08.2012 14:14:51
suntem datori cu ascultarea fata de un duhovnic, cand acesta nu implineste canoanele? clujeanul33 Generalitati 100 29.04.2012 21:21:15
Parintele Rafail Noica despre cum se merge la duhovnic VladCat Pocainta 4 18.12.2011 21:04:49
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 21:13:56
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55