Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2007, 14:56:19
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

astazi la ora 15.00 ora romaniei, undeva in lyon o MAMA si un TATA isi ingroapa fetitza de numai 2 ani care a murit brusc datorita unei laringite fulminante. seara au adormit impreuna cu vise si sperantze iar dimineata copilasul iubit a plecat printre ingeri. in somn fara ca nimeni sa stie sau sa poata face ceva. va rog rugativa pt acesti 2 parintzi incercati. ce poate fi mai dureros ca sunetul primului pumn de tarana pe sicriul copilului tau? aprindeti o candela si rugati-va pt acesti parinti de inger sa poata indura aceasta zi cumplita. fetita - Sorana, mamica - Raluca si taticul -Sorin. multumesc din inima.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2007, 15:44:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nimic nu poate fi mai groaznic, nimic mai dureros decat sa fii acum in locul acelor parintzi... eu recunosc, n-am lacrimi, impietrit shi fatzarnic ma simt, dar sunt convins ca ingerul ei pazitor o v-a plange, shi o va darui lui Hristos, suflet mititel, parintzi deznadajduitzi... cat de dureroasa poate fi o astfel de zi, dar mai durerose sunt impietririle si nenorocirile pacatosului care ishi spune in sine, ca bine ca nu mi s-a intamplat mie... poi tzie tzi s-a intamplat nenorocitule... vorbesc shi cu mine cel ca un strigoi lipsit de timp pentru a darui o lacrima...:(

Bine te-ai dus in cer ingersh mititel al Domnului... ca oricum lumea nesuferita nu ar fi meritat sa te primeasca...???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2007, 17:33:20
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

M-au trecut fiorii cind am citit.....Doamne ,da-le putere sarmanilor parinti sa-si duca crucea pina la cap.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2007, 19:02:52
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Ma rog si eu cu lacrimi ca Domnul sa intareasca aceste suflete, si ca Buna noastra Maicuta sa poarte pe sfintele ei brate sufletelul mic si nevinovat...Este o durere greu de suferit, copilasii noastri ar trebui sa ne inmormanteze pe noi, parintii...singura alinare intr-o asemenea durere poate fi aceea de a sti ca pruncul este in rai langa Domnul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2007, 02:18:00
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinafat78
astazi la ora 15.00 ora romaniei, undeva in lyon o MAMA si un TATA isi ingroapa fetitza de numai 2 ani care a murit brusc datorita unei laringite fulminante. seara au adormit impreuna cu vise si sperantze iar dimineata copilasul iubit a plecat printre ingeri. in somn fara ca nimeni sa stie sau sa poata face ceva. va rog rugativa pt acesti 2 parintzi incercati. ce poate fi mai dureros ca sunetul primului pumn de tarana pe sicriul copilului tau? aprindeti o candela si rugati-va pt acesti parinti de inger sa poata indura aceasta zi cumplita. fetita - Sorana, mamica - Raluca si taticul -Sorin. multumesc din inima.
Nu cred ca mai este alt necaz mai mare decit sa-ti ingropi copilul.
Dumnezeu sa o primeasca printre ingeri. Nu pot sa nu pling la asa o veste cutremuratoare. Dumnezeu sa-i intareasca pe parinti sa treca cu usurinta aceasta incercare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2007, 18:25:31
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Mare durere pe sarmanii parinti!Sufletu-i de ingeras al Soranei se va ruga pentru linistea parintilor ei.Dumnezeu s-o odihneasca cu ingerii Sai ! Amin.

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2007, 18:56:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cuvintele noastre sunt neputincioase, in asemenea momente. Dumnezeu s-o ierte!iar pe parinti sa-i intareasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2007, 09:26:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cea mai mare suferinta trupeasca pe pamant o reprezinta nasterea de prunci,insa cea mai mare suferinta sufleteasca pe pamant o reprezinta pierderea acestora.Este cumplit de dureros si nimic nu poate exprima pe deplin aceasta simtire...Tocmai datorita acestor imense incercari din viata,si datorita tumultumului de incercari si suferinte prin care orice om este nevoit sa treaca,uneori tind sa cred ca viata ne rasplateste totul si noi jertfim aproape totul,ca o echitatie concreta ce nu mai are nevoie de o alta lume.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2007, 10:01:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...acest inger sa se roage pentru noi,pentru ca este pur,iar noi mult prea intinati inaintea lui.Este cu adevarat un inger,un inger rapit de pe pamant inaintea de-ai fi distrusa puritatea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2007, 13:26:18
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Cum sa nu-ti planga inima cand auzi o asemenea veste? Dar dincolo de toate,dincolo de greutatea crucii lor(a parintilor) ei sa nu uite ca au pierdut un copil dar au castigat un rugator inaintea Dumnezeului celui bun pentru ei si nu numai.Eu ,inca, nu le pot intelege durerea caci niciodata n-am avut asa o suferinta de mare in viata asta dar stiu ca ei au o durere mare mare mare,pe care n-o pot intelege.Oricum pe acest copil il vom vedea la Judecata de Apoi de-a dreapta scaunului judecatoresc.

Maica Domnului mangaie pe cei ce plang!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 12:55:40
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 13:16:23
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 19:21:53
RUGATI-VA pentru SORIN! emisor1974 Stiri, actualitati, anunturi 7 28.02.2007 16:08:34
RUGATI-VA pentru SORIN! emisor1974 Rugaciuni 0 22.06.2006 19:57:04