Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.12.2007, 18:48:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cuvintele suparatoare pentru ceilalti provin dintr-o constiinta a superioritatii. Constiinta superioritatii este mandrie, un lucru neplacut lui Dumnezeu si cel mai vatamator in viata morala. Pacatuim de obicei atunci cand ne raportam la cei inferiori, tot timpul ar trebui sa ne raportam la Dumnezeu sa ne vedem micimea noastra.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.12.2007, 19:18:41
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Superioritate?poti fi superior cuiva din punct de vedere intelectual,fizic,moral,al venitului,al functiei ocupate,etc.Eu nu vad oamenii ca pe fiinte preponderent imorale sau rele,ci dimpotriva consider ca oamenii sunt cele mai evoluate fiinte(bine,acum daca exista extraterestrii superiori noua,sa ma ierte:) )din acest Univers,cu un trecut,si un prezent extraordinar.Ganditi-va ca oamenii au ajuns sa calatoreasca in spatiu,sa comunicam extrem de usor cu oamenii aflati "peste mari si oceane",navigam,zburam,s-au invins numeroase boli.......de fapt intreaga civilizatie umana este uluitoare.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.12.2007, 22:18:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Superioritate?poti fi superior cuiva din punct de vedere intelectual,fizic,moral,al venitului,al functiei ocupate,etc.Eu nu vad oamenii ca pe fiinte preponderent imorale sau rele,ci dimpotriva consider ca oamenii sunt cele mai evoluate fiinte(bine,acum daca exista extraterestrii superiori noua,sa ma ierte:) )din acest Univers,cu un trecut,si un prezent extraordinar.Ganditi-va ca oamenii au ajuns sa calatoreasca in spatiu,sa comunicam extrem de usor cu oamenii aflati "peste mari si oceane",navigam,zburam,s-au invins numeroase boli.......de fapt intreaga civilizatie umana este uluitoare.
Cand am vorbit despre superioritate am avut in vedere raportarea la Dumnezeu. Am fost foarte clar. Prin raportarea la Dumnezeu constientizam conditia noastra marginita.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.12.2007, 13:05:25
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

da , m-am gandit si la chestia ca nu este nimic deosebit ci doar o cunoastere a limbajului trupului, sau nusj...poate o intuitie buna
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.12.2007, 15:00:52
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Cuvintele suparatoare pentru ceilalti provin dintr-o constiinta a superioritatii. Constiinta superioritatii este mandrie, un lucru neplacut lui Dumnezeu si cel mai vatamator in viata morala. Pacatuim de obicei atunci cand ne raportam la cei inferiori, tot timpul ar trebui sa ne raportam la Dumnezeu sa ne vedem micimea noastra.
hi hi hi, din nefericire stiu pe pielea mea din partea celui drag mie ce inseamna mandria si a se crede superior, cel mai cel etc, si de aici jigniri, ton ridicat, nemultumire continuu etc...e groaznic. Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa nu fim mandri si sa uitam de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.12.2007, 15:08:45
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Cuvintele suparatoare pentru ceilalti provin dintr-o constiinta a superioritatii. Constiinta superioritatii este mandrie, un lucru neplacut lui Dumnezeu si cel mai vatamator in viata morala. Pacatuim de obicei atunci cand ne raportam la cei inferiori, tot timpul ar trebui sa ne raportam la Dumnezeu sa ne vedem micimea noastra.
hi hi hi, din nefericire stiu pe pielea mea din partea celui drag mie ce inseamna mandria si a se crede superior, cel mai cel etc, si de aici jigniri, ton ridicat, nemultumire continuu etc...e groaznic. Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa nu fim mandri si sa uitam de Dumnezeu.
Rectific, "Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa nu fim mandri si sa NU uitam de Dumnezeu".
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.12.2007, 01:30:29
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ma bucur parascheva ca te-ai corectat! Si sa te rogi neincetat la Maica Domnului pentru necazul tau, ca mie mi-a ajutat asa cum am rugat-O, pentru ca am crezut in ajutorul Ei. Ea plange mereu pentru pacatele noastre, dar se si bucura atunci cand noi ne rugam la Ea si la Fiul Ei, pentru ca vede ca incercam din toata silinta noastra sa nu mai pacatuim! :).
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.12.2007, 18:02:31
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

eu am experimentat mandria suprema din partea celui drag mie - sotul mei s-a sinucis in urma cu 10 luni. la fel, tot timpul era nemultumit de orice. toti erau vinovati inclusiv eu. mai ales eu. mi-a lasat o cruce fff greu de indurat.
am ales sa ma rog Maicii Domnului sa ma ajute sa indur si sa imi cresc copilul. va spun fara exagerare ca nu degeaba i se spune grabnic ajutatoare. ORICE o rog in taina sufletului meu. si nimic nu ramane fara raspuns. niciodata.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.12.2007, 18:36:29
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Oricum milti dintre oamenii care doresc sa arate in fata oricui cat sunt ei de grozavi(si nu prin talente,inteligenta,etc,ci doar printr-o atitudine aroganta),incearca sa ascunda propriile complexe,temeri ca vor fi respinsi.......una este sa fi mandru de cine esti,sa nu te lasi calcat in picioare,iar alta este aroganta,o mandrie prosteasca.Am cunoscut mai multe persoane de acest fel,care vroiau tot timpul sa iasa in evidenta in orice mod,sa para intotdeauna ca sunt stapani pe situatie si "smecheri".Dar,daca te apropii mai mult de ei,constati ca toata aceasta atitudine nu este decat fum,o incercare de a fi acceptati intr-un grup sau altul.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.07.2009, 02:19:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb din nou mandria

Mandria este opusul smereniei si are nenumarate forme de manifestare. Le vedem zilnic in jurul nostru, oriunde.
Nu de mult a aparut in Franta un scurt roman al unui jurnalist care se intituleaza "Mandru ca sunt idiot". Caricaturizeaza in general lipsa de fond a multor idei vehiculate doar din dorinta emitatorilor de a parea interesanti, datul cu parerea aiurea-n tramvai...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
Mandria rim5431 Generalitati 74 05.09.2012 17:39:51
Mandria alynnna Pocainta 39 28.02.2012 23:11:34
Mandria nastac_miruna Generalitati 31 01.07.2009 03:20:05
mandria si orgoliul in casnicie cristy Nunta 12 20.05.2007 15:59:21