Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.12.2007, 22:11:22
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
nu stiu daca acele canoane mai au rostul.
Noesis cand vei ajunge la inaltimea duhovniceasca a celor ce au scris canoanele sa cutezi ati exprima parerea, despre "rostul" canoanelor! Nu imi voi cere "cuvenita" iertare pentru ca aici nu pot fi de acord cu tine sub nici o forma!!:angry: Razboieste-te cu Sfantul Vasile cel Mare..daca cutezi...apoi schimba canoanele dupa placul tau! Am mai citit postari de genul ca era asa acum 2000 de ani!! Hristos este acelasi NOI ne-am schimbat!:angry::angry:
Reply With Quote
  #92  
Vechi 06.12.2007, 09:11:18
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
... La fel cum se credea ca femeile sangereaza in fiecare luna fiindca sunt necurate sau de la diavol (nu? daca nu s-au lovit, nu au facut nimic, si sangerarea mai apare si regulat pe deaspupra -- nu este lucru curat!) as se si credea ca daca o femeie pierde o sarcina este fie din cauza diavolului sau ea a facut ceva care nu trebuia facut. Asa ca femeia trebuie canonisita. Acum cand stim ca unele avorturi sunt intr-adevar spontane si femeia nu are nici o vina, nu stiu daca acele canoane mai au rostul.
Doamne ajuta !
Ai putea sa-mi spui unde scrie ca era de la diavol ? Multumesc.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 06.12.2007, 11:12:39
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de Noesis
nu stiu daca acele canoane mai au rostul.
Noesis cand vei ajunge la inaltimea duhovniceasca a celor ce au scris canoanele sa cutezi ati exprima parerea, despre "rostul" canoanelor! Nu imi voi cere "cuvenita" iertare pentru ca aici nu pot fi de acord cu tine sub nici o forma!!:angry: Razboieste-te cu Sfantul Vasile cel Mare..daca cutezi...apoi schimba canoanele dupa placul tau! Am mai citit postari de genul ca era asa acum 2000 de ani!! Hristos este acelasi NOI ne-am schimbat!:angry::angry:
Jenica nu mi-o lua in nume de rau, nu am vrut sa jignesc pe nimeni si nici nu vreau sa ma razboiesc cu nimeni, in special nu cu un sfant. :D

Ideea ese alta. Si cred ca ai sa sari in sus din nou. Sfantul Vasile cel Mare sau alti sfinti parinti, cat au fost ei de induhovniciti, nu erau si atotstiutori. NU aveau de unde sa stie cauza avortului spontan de exemplu. De asta ni se pare noua acum, ca canoanele e care le-a dat sunt cam aspre in special daca femeia chiar nu a facut nimic rau si poate chiar isi dorea copilul. Pe langa ca trece prin trauma si durerea unui avort, este si canonisita.

Canoanele nu le schimb eu, le schimba altii. La drept vorbind cati dintre preotii de azi canonisesc dupa canoanele Sfantului Vasile cel Mare. Nu multi. Intr-adevar, Hristos este acelasi si acum si acum doua mii de ani, dar timpurile s-au schimbat si nu mai pot fi date inapoi. Asta nu inseamna ca trebuie sa ne gasim noi scuze in asta, ci ca acum oamenii au alte ispite de intampunat decat cei de acum sute de ani. Ceea ce inseamna ca Sfanta Biserica, care nu este moarta si inerta, ci vie si lucratoare trebuie sa se asigure ca ii ajuta pe oamenii de azi cu pacatele si ispitele lor cu medicamente care sa ii ajute acum, si nu cu medicamente expirate (scuze de metafora). In ziua de azi daca indepartezi pe cineva de la Sfanta Impartasanie 7 ani e apropae sigur ca il pierzi. Si cum Hristos vrea indreptarea si nu moartea pacatosilor...
In fine, cine are de inteles sa inteleaga.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 06.12.2007, 11:48:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de Noesis
nu stiu daca acele canoane mai au rostul.
Noesis cand vei ajunge la inaltimea duhovniceasca a celor ce au scris canoanele sa cutezi ati exprima parerea, despre "rostul" canoanelor! Nu imi voi cere "cuvenita" iertare pentru ca aici nu pot fi de acord cu tine sub nici o forma!!:angry: Razboieste-te cu Sfantul Vasile cel Mare..daca cutezi...apoi schimba canoanele dupa placul tau! Am mai citit postari de genul ca era asa acum 2000 de ani!! Hristos este acelasi NOI ne-am schimbat!:angry::angry:
Jenica nu mi-o lua in nume de rau, nu am vrut sa jignesc pe nimeni si nici nu vreau sa ma razboiesc cu nimeni, in special nu cu un sfant. :D

Ideea ese alta. Si cred ca ai sa sari in sus din nou. Sfantul Vasile cel Mare sau alti sfinti parinti, cat au fost ei de induhovniciti, nu erau si atotstiutori. NU aveau de unde sa stie cauza avortului spontan de exemplu. De asta ni se pare noua acum, ca canoanele e care le-a dat sunt cam aspre in special daca femeia chiar nu a facut nimic rau si poate chiar isi dorea copilul. Pe langa ca trece prin trauma si durerea unui avort, este si canonisita.

Canoanele nu le schimb eu, le schimba altii. La drept vorbind cati dintre preotii de azi canonisesc dupa canoanele Sfantului Vasile cel Mare. Nu multi. Intr-adevar, Hristos este acelasi si acum si acum doua mii de ani, dar timpurile s-au schimbat si nu mai pot fi date inapoi. Asta nu inseamna ca trebuie sa ne gasim noi scuze in asta, ci ca acum oamenii au alte ispite de intampunat decat cei de acum sute de ani. Ceea ce inseamna ca Sfanta Biserica, care nu este moarta si inerta, ci vie si lucratoare trebuie sa se asigure ca ii ajuta pe oamenii de azi cu pacatele si ispitele lor cu medicamente care sa ii ajute acum, si nu cu medicamente expirate (scuze de metafora). In ziua de azi daca indepartezi pe cineva de la Sfanta Impartasanie 7 ani e apropae sigur ca il pierzi. Si cum Hristos vrea indreptarea si nu moartea pacatosilor...
In fine, cine are de inteles sa inteleaga.
Jenica are perfecta dreptate. A ne apuca noi in nimicimea noastra a judeca cele lasate de Sfintii Parinti , mi se pare o fara de lege, o razvratire impotriva adevaratei credinte. Sa luam aminte !
Reply With Quote
  #95  
Vechi 06.12.2007, 12:32:00
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

98. Astazi se pot aplica intocmai Canoanele stabilite de Biserica?

Sfintele Canoane, atat cele apostolice, cat si ale Sinoadelor ecumenice, locale si ale Sfintilor Parinti, intotdeauna au fost, sunt si vor fi dreptare si calauzitoare ale sufletelor, iar noua tuturor ni se cuvine a ne supune si a pazi dumnezeiestile Canoane cu nestramutare, " ca cei ce nu le pazesc se supun sub infricosate certari si canonisiri " (Pidalion, Manastirea Neamt, ed. 1844, fila 8). In cazuri exceptionale sa urmeze porunca ierarhului locului si a duhovnicului.

99. Nu cumva prin acestea crestinii se indeparteaza de Biserica si de Prea Curatele Taine?

Nu Sfintele Canoane sunt pricina departarii crestinilor de Biserica lui Hristos, ci nepazirea scumpatatii si a iconomiei celor randuite de Canoane ii indeparteaza pe preoti si pe popor de Biserica lui Hristos. Sfintele Canoane, dintotdeauna, sunt spre folosul si mantuirea sufletelor, chiar si acelea care au numai valoare istorica si nu se mai pun in aplicare azi: Canoanele istorice ne arata cum au fost puse pe atunci in aplicare de Sfintii Parinti si de conducatorii Bisericii crestine, cand Biserica era atacata de erezii si prigoane. Acest lucru nu este mic spre orientarea celor ce pastoresc azi Biserica lui Hristos, atat in Rasarit cat si in Apus.

Canoanele care contin in ele dogme si legi morale cu nimic nu si-au pierdut valoarea. Ele sunt ca niste faruri de lumina ale Bisericii, spre indreptarea corabiei celei vii care este Biserica lui Hristos, ce pluteste in valurile veacurilor spre limanul mantuirii.

Deci nimeni nu are voie sa invinuiasca Sfintele si dumnezeiestile Canoane pentru rautatea ce stapaneste azi pe cei ce nu au frica de Dumnezeu. Un lucru trebuie tinut minte. Preotii si pastorii sa cunoasca bine scumpatatea si iconomia Sfintelor Canoane si sa le puna in practica dupa vreme si de la caz la caz cu fiecare suflet ranit de pacate. Studentii teologi ar trebui sa cunoasca cat mai bine cum sa aplice scumpatatea si iconomia Canoanelor care s-au pus de Duhul Sfant in Biserica lui Hristos. Mare primejdie este atat pentru preoti cat si pentru pastoritii lor, daca nu cunosc cat de putin Sfintele Canoane, precum si felul cum trebuie sa le aplice. Caci zice Sfantul Ioan Gura de Aur " ca mare primejdie este pentru un preot a nu cunoaste Canoanele si mare prapastie este acolo unde Canoanele nu stapanesc. De aceea si fiecare episcop, cand se hirotoneste, marturiseste ca va pazi Canoanele Bisericii " (Canonul 2 al Sinodului VII Ecumenic).

de aici:http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/pacat.shtml
Reply With Quote
  #96  
Vechi 06.12.2007, 16:18:08
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Ei bine, ajung la aceeasi concluzie pe care o aveam oricum inainte sa intreb de ce(si nu am vrut sa cauzez dispute). Daca ar fi sa se puna in practic tot ceea ce scrie in Biblie va asigur ca ar fi complet imposibil( am citit si eu aberatiile din Vt despre perioada menstruatiei). Nu gasesc nimic drept, just, corect, ca o femeie care face avort spontan sa mai indeplineasca si canoane. Este departe de ceea ce se cheama drept si corect, ceea ce ma face sa cred ca or oamenii pierd din ce in ce notiunea de divinitate sau nu au avut-o niciodata. Si oricat veti spune ca IIsus a ramas acelasi, vremurile se schimba, indiferent cine este sau nu de acord cu asta. Cine nu este, poate in continuare sa blameze evolutia medicinei(ca tot vorbeam de cauze medicale ale avorturilor), a tehnologiei, aparitia vaccinului anticancer de col uterin etc.

Si nu vorbiti de inaltime duhovniceasca, cand e vorba de suferinta umana; aici vorbim despre rigiditate, frivolitate,chin si in primul rand frica, teroare constanta.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.12.2007, 16:31:20
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce am vrut eu sa spun a fost altceva. Toti preotii fac pogoraminte, canoanele nu sunt facute sa ucida ci sa indrepte! Nu am spus ca; ai facut avort spontan treci la canon! Nicidecum! Si mai mult sunt convinsa ca nici un duhovnic nu va face aceasta. Va da canon in functie de starea duhovniceasca a fiecaruia. Da erzbest, ai mare dreptate! Medicina este lasata tot de Dumnezeu de aceea avem doctori fara de arginti..inca din vechime..dar una e a accepta/sau nu un canon dat de un parinte (mai mult sau mai putin duhovnicesc) si a spune ca, canonele sunt depasite. Cee ce m-a suparat cel mai mult este ca Nu vedem ca: orice "palmuta" data de Hristos este spre indreptarea noastra! Ma intreb daca cu adevarat il simtim pe Hristos ca pe Tatal nostru de ce, nu intelegem ca El ca si parinte NICIODATA, dar NICIODATA nu se va bucura de gresalele noastre. Care tata se bucura cand copilul lui greseste? care tata se bucura cand isi pedepeste (de nevoie) copilul? Asta ma doare si ma revolta. Il vedem ca pe Tata, dar daca ne "pedepsetse" nistel PE BUNA DREPTATE hopaaaa NU E DREPT> Canoanele NU sunt bune. Asta am vrut sa spun, erzbest, nicidecum ca Dumnezeu ne vrea martiri. Mila voiesc nu jertfa! Dumnezeu NU are nevoie in cer de suflete de tabla! Am ascultat recent un inteviu cu parintele Teofil care spunea ca , el nu cere nimic altceva decat sa NU UITAM PE HRISTOS in fiecare clipa. Daca unul ca acesta cere atat de putin..cum putem spune ca Dumnezeu e rau??Ca ne cere imposibilul?:dozingoff:
Reply With Quote
  #98  
Vechi 07.12.2007, 18:29:50
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

roxanica totul este cu putiintza la Dumnezeu. chiar si cele pe care mintea noastra limitata nu poate constientiza. eu cred cu tarie in asta.
si iti mai spun ceva - bine a zis Iisus Hristos cand a zis - "cine este fara de pacat sa arunce primul piatra"
cine suntem noi sa te judecam?
un sfat totusi sper sa nu sminteasca - pacatul spovedit si nerepetat este calea....si blandetea.
si tine-te dupa Duhovnic si de Biserica - acolo e viata.
multa sanatate si putere iti doresc

mai e ceva care as dori sa adaug. din cat am citit eu si daca am inteles bine acel suflet de care vorbea parintele Cleopa va fi ceru si din mana sotului tau - nu numai tu esti de vina.
din experienta mea iti spun ca in familie lupta cea bune nu se poate duce singur. nici la o caruta daca un cal merge inainte si unu inapoi nu poti face nimic. totul e sa mearga si el in acelas sens. altfel...
daca el se culca pe o ureche ca femeia face avortul si ea e raspunzatatoare singura greseste enorm.
sa ne rugam la Dumnezeu sa ne descopere calea. cel mai greu de atins e ECHILIBRUL.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 09.12.2007, 18:47:16
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

draga mea alinafat78, iti mulumesc pentru gandurile tale. este ideal ca intr-o casnicie amandoi sotii sa traga in aceeasi directie . la mine nu este asa , cel putin in privinta credintei care este lucrul capital.sotul meu nu este ateu dar nici credincios nu este, atat timp cat nu constientizeaza pacatul.cat despre canon nici nu poate fi vorba. am sa fac eu tot ce pot si dumnezeu va judeca. problema este ca la noi in casa nimic nu mai merge de cand eu m-am hotarat sa merg cat pot pe calea cea dreapta alaturi de duhovnic. nu stiu unde vom ajunge in final dar rugaciune multa si credinta tare in dumnezeu si el stie cel mai bine ce va fi.te pup si iti mltumesc frumos.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.12.2007, 15:30:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Zilele trecute am intalnit o inmormantare,in cale,in centrul orasului,din curiozitate m-am dus sa vad despre ce om este vorba.Am fost uimita sa vad pe cruce un nume de familie cunoscut mie,era vorba despre sora unui coleg de clasa,din scoala gimnaziala.Bine-nteles ca am intrebat rudele despre cazul nefericit.Ce credeti ca se-ntamplase?;Sora respectivului coleg(Carmen)avea 31 de ani,avea un copil de 7 anisori pe care cu greu a reusit sa-l faca pentru ca avusese o sarcina dificila.Doctorul i-a spus ca nu mai are voie sa faca si alti copii fiindca organismul ei va face complicatii si va putea muri,deci din motive de sanatate era foarte riscanta o alta sarcina.Dupa sapte ani fata a ramas insarcinata si s-a gandit sa ignore spusele doctorului,alegand sa pastreze sarcina.Sarcina,insa nu a putut fi dusa pana la capat si Carmen a facut complicatii,dupa care in scurt timp a decedat.Deci a ramas un copilas de 7 ani orfan de mama,o mama tanara a plecat pe lumea cealalta...si uite-asa unele sugestii si conceptii exprimate de unii oameni par a fi,uneori inutile,atunci cand medicina are prioritate si nu trebuie sa o sfidam,caci rezultatul poate fi catastrofal.Poate asa a fost sa fie,poate dorinta acelei mamici,de-a nu renunta la sarcina i-a conferit,prin curaj(poate si inconstienta),un loc mai aproape de cei drepti...cine stie?!!! DUMNEZEU SA O IERTE!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46