Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.12.2007, 18:07:15
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Deci vrei sa zici ca se justica moartea zigotului? poi dar ce copilul e un zigot? Nu se justifica, ca nu te potzi trata de un copil.... fiindca acesta nu e o boala sa te tratezi la timp de el....

Noesis, sigur ca nu ma pricep, dar daca este avort spontan in aceste cazuri, poi asta nu inseamna ca din alte cauze se face spargere de trompa? ca poate ca altele sunt cauzele in care unele mame sufera hemoragie? de ce sa-shi bage aparatul ala rau medicul shi sa taie? Shi cum adica se sparge trompa? Adica vrei sa spui ca acolo creste copilul pana sparge trompa si omoara mama? poi intzelg ca se umfla pana la o vreme, dar ma intreb cum de nu migreaza el in uter sau acolo unde se poate dezvolta mai bine? zigotul adica tocmai copilul.... [/quote]

Vsovi, mai informeaza-te inainte sa expui astfel de idei. Copilul (zigotul) nu poate emigra catre uter fiindca e nelagt (nidat) de trompa! Asa ca copilul creste, rupe trompa mamei, si mama moare. In cazul asta nici mama, nici copilul nu au cum sa supravietuiasca. Inc cazul asta sarcina este o boala de care trebuie sa te tratezi, in afara daca vrei sa mori. Si daca nu te tratezi in cazul asta (in care sunt 100% sanse sa mori, si doctorul ti-s spune) eu zic ca este sinucidere curata, si nu cred ca o sa capeti mantuire prin sinucidere.

Vsovi, ce viitor sfant cu responsabilitate daca nu se poate dezvolta???

Pai stai o leaca, de ce ar avea copilul prioritate fata de mama??? (spui ca medicul sa fie pe faza sa salveze mai intai copilul, si abea apoi pe mama) Nu sunt ambele vieti egale? Si apoi, nu sunt sigura, dar sarcinile extrauterine nu pot fi duse mai departe decat 2-3 luni, cand oricum copilul nu este viabil in afara mamei.

Ce spui tu sunt aberatii totale, si foarte inconstiente. Se vede ca tu, daca ai fi in situatia asta ai prefera sa iti pierzi sotia (bineinteles ca e ok, nu, ea merge la rai si tu iti gasesti alta) pentru o sarcina care nu are absolut nici o sansa. Vai saraca femeie care te-a lua. Bineinteles ca o femeie nu vrea un barbat care sa o puna sa faca avort, dar nici un barbat care o trimite la moarte sigura.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.12.2007, 18:45:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi atunci ma intreb de ce nu se face ceva pentru ca sa nu se mai lege, nideareze extrauterin... poi aia sa studieze medicii sa faca sa nu mai se prinda extrauterin...

eu tzi-am zis ca habar n-am... dar daca moare sotzia shi copilul, tu ce crezi, ca barbatul respectiv nu e chiar deloc shi el macar oleaca cu musca pe caciula?

poi copilul trebuie sa primeze cand eshti medic shi faci salvarea mamai shi copilului, ca mama este mama doar atunci cand i-ai salvat copilul, deci asha salvezi shi mama, ca unii pricep pe dos, ca ei sunt medici shi il salveaza pe ala care il vede mai bine, ca zigotul nu conteaza ca ala nu e om, dar tu mai omule, tu nu ai fost shi tu la viatza ta tot un astfel de zigot? sau te ei fi fost vizigot? ce ai fost tu?
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.12.2007, 19:01:02
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

vsovi, hai sa nu privim simplist lucrurile.
In primul rand, sotii nu au cum sa fie siguri ca sarcina nu va fi extrauterina. Asta se poate garanta numai printr-o interventie medicala speciala...
Apoi, vezi rolul femeii in familie (nu zic sa mergem mai departe, spre societate).
Moartea femeii (in discutia noastra, pentru supravietuirea copilului), presupune moartea unei sotii, a mamai celorlalti copii, iar pruncul salvat (daca acest lucru reuseste) va fi condamnat sa traiasca in familie monoparentala. Si nu deschid aici discutia despre rolul mamei in viata copilului in primii ani de viata.
Cat despre mamele care mor la nastere, care primesc "cununa muceniciei" - este o optiune personala a fiecareia dintre ele, dar alegerea altei cai nu este condamnabila...
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.12.2007, 20:15:36
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

am citit toate postarile si am cautat sa inteleg.
ceea ce am dedus eu si de ceea ce sunt 100 la suta sigura e ca nu se poate cumpara o femeie care, din cauza unei extrauterine ajunge la cutitul dr de fiecare data la stadiul de hemoragie si o alta femeie care face avortul pt mofturile ei.... sa nu se ingrase, pt cariera, ca nu e pregatita, saraca si altele.
noi nu putem vb decat in mom in care noi insine am fost pusi in fata situatiei - limita.
asa din carti poate vb oricine. e periculos pt suflet sa te aventurezi in supozitii.
faceti un efort si imaginati-va in pielea unei mame care mai are 2 copii acasa si are hemoragie din cauza unei extrauterine. voi ce ati face? dati-va raspunsul si asumati-vi-l. la judecata particulara si finala ramanem doar noi cu Dumnezeu, constiinta noastra si cu faptele noastre. ma iertati daca am spus ceva necuvenit din nestiinta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.12.2007, 20:16:50
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

am vrut sa zik nu se poate compara nu cumpara.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 14.12.2007, 00:06:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca in urma avortului exista exista si Sindromul post avort.
Senzatia pe care o produce sindromul post-avort este acela de goliciune, caruia îi urmeaza disperarea. în locul unei personalitati puternice, încarcata de energie, pe care o avea mai înainte, femeia de acum are impresia ca poseda un corp gol, distrus. Este un sentiment de ruinare a vietii, pe care nu-l poate controla.
Dupa avort, pe langa faptul ca începe sa moara încet în propriul ei suflet, mama vinovata se simte agresata de o putere din afara fiintei sale. Instinctul criminal se îndreapta de acum virulent asupra ei. In sensul acesta, ajunge sa aiba ganduri sau chiar tentative de sinucidere. Nu de putine ori, ne asigura numeroase studii, gandul sinuciderii ia acum o alta întorsatura, tinzand spre repetarea tragediei.
Asa se face ca un alt rezultat binecunoscut al avortului este un fapt, în sine de-a dreptul surprinzator si chiar paradoxal: tendinta femeii de a-l repeta. Numai ca aceasta repetare, de catre mai multe femei în cauza, creeaza un fenomen de masa, o întreaga retea de constiinte vinovate asociate, care determina aparitia unui spirit al vremii. Acest spirit nu numai ca sustine din afara intentia nesabuita, ci chiar încearca sa o justifice. Totodata, unul si acelasi instinct criminal face sa se schimbe radical relatia dintre barbat si femeie în societatea contemporana.
Statisticile de astazi ne arata ca 80 la suta dintre perechile de casatoriti se despart dupa avort. Tot astfel, agresarea copiilor, uneori si a parintilor, terorizarea sotilor, în general vorbind, violenta din familie si dezorganizarea ei, sunt consecintele directe ale unei violente provocate de avort.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 14.12.2007, 00:48:04
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de vsovi
shi asta nu insemna cumva ca s-a facut dragoste tocmai in perioada in care femeia era aproape de perioada ei? n-are cumva legatura shi cu asta? poate ca tocmai shi asta o fi profilaxia respectiva pe care ar trebui s-o faca cuplul, sa nu cumva sa te apropii de femei in perioada respectiva.... cine poate shtii....
Nu tocmai....:(
cum adica nu tocmai? poi sigur ca mai sunt shi alte semnificatzii duhovniceshti, dar ...

De ce nu lasam cum da Dumnezeu iar medicul sa fie pe faza cu ingrijirea ca sa salveze mai intai copilul shi abea apoi pe mama, ca doar nu mori asha repede de la o hemoragie....... ci de la infectzie shi netratare.... dar acuma este telefon shi salvari shi nu mai e ca pe timpuri
Vsovi, s-au facut studii si ipoteze destule, dar asta n-am mai auzit: ca ar depinde de perioada femeii. Perioada de ovulatie e e cam pe la mijlocul perioadei de sangerare a femeii. Totul se desfasoara ca la sarcina normala (deci nu se poate impiedica nimic) pana cand din cauza unei trompe prea inguste, sau inflamate (sau nu se stie) ovulul fecundat (zigotul) nu mai inainteaza spre uter si ramane in trompa.
Iar hemoragia dupa ruperea trompei seamana cu cei care au avut accident auto si s-a rupt splina, sau cu cei care au facut complicatie a apendicitei- peritonita (oarecum seamana),oricum,e sange in burta si e iritant, mortal(DA, SE MOARE) daca nu intervine chirurgul. Si e CRIMA sa lasi femeia sa moara, in asemenea caz!

Reply With Quote
  #138  
Vechi 14.12.2007, 01:18:40
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Statisticile de astazi ne arata ca 80 la suta dintre perechile de casatoriti se despart dupa avort. Tot astfel, agresarea copiilor, uneori si a parintilor, terorizarea sotilor, în general vorbind, violenta din familie si dezorganizarea ei, sunt consecintele directe ale unei violente provocate de avort.
Poti sa ne spui si noua care sunt aceste "statistici de astazi" si "serioase studii" pe care le citezi ca spun ca 80% dintre divorturi se intampla din cauza avortului??? Mie tare dubioase mi se par. Parca vorbeste Ceausescu, nu alta. :D Spune-mi de unde le ai ca sa ma duc sa citesc cu ochii mei.

Sau ca violenta in familie vine de la avort??? HAI SA FIM SERIOSI! Eu cred ca avortul este de multe ori o consecinta a violentei in familie, nu invers. Daca esti femeie si sotul de bate si te umileste, si e posibil ca acel copil sa fi fost conceput si ca urmare a unui viol facut de sot, esti foarte tentata sa nu mai aduci acest copil pe lume. Vedeti si cazul cu care s-a inceput aceasta discutie.

Discuta asta a devenit tare aiuristica. Pe de o parte avem o persoana foarte ignoranta, si care recunoaste ca este ignoranta, dar isi da parerea cat poate de multd despre cum functioneaza organismul femeii si sarcina extrauterina. Pe de alta parte avem o alta persoana care scoate statistici si studii serioase din burta...numai ca sa dovedeasca, nici nu stiu ce. A, ca avortul este vinvat pentru divort si neintelegeri in familie. Cand eu cred ca de fapt, de cele mai multe ori neintelegerile in familie si gandul femeii ca s-ar putea sa divorteze de acel barbat o poate duce la avort. De ce sa nu ne gandim ca cele mai multe femei, daca ar avea langa ele un sot iubitor si intelegator nu ar recurge asa de repede la avort.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 14.12.2007, 19:16:49
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

As vrea sa accentuez din nou, ca o sarcina extrauterina este imposibil de dus pana la capat. Ori se declanseaza hemoragia si este extirpata trompa, ori este depistata inainte si se intervine chirurgical(iar cele care refuza, vor ajunge oricum pe masa de operatii cand va aparea inevitabila ruptura)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 14.12.2007, 22:21:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Statisticile de astazi ne arata ca 80 la suta dintre perechile de casatoriti se despart dupa avort. Tot astfel, agresarea copiilor, uneori si a parintilor, terorizarea sotilor, în general vorbind, violenta din familie si dezorganizarea ei, sunt consecintele directe ale unei violente provocate de avort.
Poti sa ne spui si noua care sunt aceste "statistici de astazi" si "serioase studii" pe care le citezi ca spun ca 80% dintre divorturi se intampla din cauza avortului??? Mie tare dubioase mi se par. Parca vorbeste Ceausescu, nu alta. :D Spune-mi de unde le ai ca sa ma duc sa citesc cu ochii mei.

Sau ca violenta in familie vine de la avort??? HAI SA FIM SERIOSI! Eu cred ca avortul este de multe ori o consecinta a violentei in familie, nu invers. Daca esti femeie si sotul de bate si te umileste, si e posibil ca acel copil sa fi fost conceput si ca urmare a unui viol facut de sot, esti foarte tentata sa nu mai aduci acest copil pe lume. Vedeti si cazul cu care s-a inceput aceasta discutie.

Discuta asta a devenit tare aiuristica. Pe de o parte avem o persoana foarte ignoranta, si care recunoaste ca este ignoranta, dar isi da parerea cat poate de multd despre cum functioneaza organismul femeii si sarcina extrauterina. Pe de alta parte avem o alta persoana care scoate statistici si studii serioase din burta...numai ca sa dovedeasca, nici nu stiu ce. A, ca avortul este vinvat pentru divort si neintelegeri in familie. Cand eu cred ca de fapt, de cele mai multe ori neintelegerile in familie si gandul femeii ca s-ar putea sa divorteze de acel barbat o poate duce la avort. De ce sa nu ne gandim ca cele mai multe femei, daca ar avea langa ele un sot iubitor si intelegator nu ar recurge asa de repede la avort.
Nu stiu daca afirmatiile sunt ceausiste. Iti recomand anumite carti , din cuprinsul carora am dat raspunsul: "Gandirea sociala a Bisericii" Ioan Ica jr, "Avortul"brosura scoasa de catre Asociatia ProVita, "O viziune asupra vietii "de Larisa Ciochina si Constantin Iftimie, etc. Cauta si pe acest site despre Avort.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46