Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.08.2007, 15:50:03
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sa spunem ca le-am scris si pe hartie, dar ce fac daca am uitat cateva pacate pe care nu mi le amintesc nici acum si ma duc sa le spun doar pe acelea care sunt scrise? Eu o sa ma duc macar sa le spun pe acestea care le stiu in aceste momente, pentru ca oricum, cele pe care le am scrise, sunt cele mai grave.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.12.2007, 16:16:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
MAI STEFANE FRICA ASTA ESTE NEJUSTIFICATA SI IN MOD SIGUR ITI VINE DE LA CEL RAU ,ADICA EL TE TINE SA NU TE DUCI LA SPOVEDANIE CA SA TE AIBA IN MINA LUI.Dar tre sa iti fie mai mult teama de acest lucru decit de spovedanie care de fapt te scoate de sub influenta lui.Dupa spovedanie ,care tre facuta cu sinceritate si fara a omite ceva,lucru cu neputinta de indeplinit dc. nu le scrii si sa le citesti ,caci asta face cel rau ,sa mai uiti din ele si dupa ce iesi de la spovedit ti le aduce in minte ca ai uitat asta si aialalta.Dute la o manastire ca aveti in Bucuresti.DOMNUL sa iti ajute sa te spovedesti cit mai repede. Gindeste+te ca dc. mori miine,doamne fereste! mori cu pacate si unde vei merge!Asa tre sa gindesti ca sa+ti faci curaj de spovedit ,dar tre sa te rogi lui DUMNEZEU sa iti ajute sa o faci cit mai repede.
Sofia, am rezolvat aceasta problema, scpanad de obsesia celor mai mari pacate. Acum au ramas acelea mai mici, cu care vad ca am de-a face tot timpu.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.12.2007, 14:38:17
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

dar fiul meu cum si cat va suferi daca s-ar lua in considerare pacatul tatalui care s-a sinucis, bolnav fiind si trecand printr-o copilarie traumatizanta? nu incerc sa il disculp pe sotul meu ca ceea ce a facut e fff grav. a impovarat viata lui cu o cruce prea grea pt 4 anisori ai lui. eu cu ajutorul lui Dumnezeu o duc dar el? de ce e vinovat? multa lume ma considera pe mine sarita ca "am facut un copil cu el". ??????
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.12.2007, 15:25:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Incearca sa duci o viata crestina ,sa participi la sf.Liturghie si sa il iei cu tine ,sa il impartasesti des si sa nu il lasi prea mult la televizor si calculator ,sa il inveti sa se roage.
Daca il cresti cu dragoste si petreci mult timp cul el,nu cred ca vor fi probleme.
Oricum trebuie sa iti duci crucea.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.12.2007, 22:12:18
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinafat78
dar fiul meu cum si cat va suferi daca s-ar lua in considerare pacatul tatalui care s-a sinucis, bolnav fiind si trecand printr-o copilarie traumatizanta? nu incerc sa il disculp pe sotul meu ca ceea ce a facut e fff grav. a impovarat viata lui cu o cruce prea grea pt 4 anisori ai lui. eu cu ajutorul lui Dumnezeu o duc dar el? de ce e vinovat? multa lume ma considera pe mine sarita ca "am facut un copil cu el". ??????
Alina, daca vei duce o viata placuta lui Dumnezeu, pacatul sotului tau nu se va abate nici macar asupra ta. Gandeste-te bine ce vei face de acum inainte, adica cum vei trai de acum incolo si ce fel de educatie ii vei da fiului tau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 20.12.2007, 16:42:05
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

educatie in spirit crestin ma zbat sa ii dau, in fiecare zi. iar Dumnezeu si Maica Domnului m-au ajutat enorm de 10 luni incoace. cel mai mult m-am rugat sa nu imi pierd mintile de durere. si pentru baiat. stiam ca oamenii sunt ajutati de Divinitate cand viatza e un calvar dar nu mi-am inchipuit ca asa de mult si asa de repede esti ajutat.
nici o clipa nu voi regreta ca am adus pe lume sufletzelul meu scump dar ma mahnesc groaznic pentru ce i s-a pus in carca de propriul tata. singurul lucru care ma linisteste e cand constientizez ca a fost bolnav. si nu a acceptat ajutor. si nu a vrut sa lupte. desi Victor merita tot ce e mai bun.
eu in logica mea umana nu prea ma impac cu gandul asta de a suferi copiii pt pacatele parintilor dar ma rog sa intzeleg pana mi-o suna ceasul.....adica pe la 80 de ani :p:D
sa imi ajut cat mai mult copilul.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.12.2007, 16:56:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Am inteles cam in ce situatie esti. Dar aici mai este ceva de adaugat, avand in vedere educatia pe care i-o dai fiului tau; el acum, daca este mic, nu prea isi da seama ce ii spui tu despre credinta, mai ales ca are doar 4 ani. Si eu la varsta de 4 ani, eram luat la biserica de bunica ca sa stau la slujba si sa ma impartaseasca, dar dupa ce am crescut, am inceput sa nu mai merg deloc, pentru ca am inceput sa fiu liber, crezand ca mersul la biserica nu este important, si in general eram indiferent fata de credinta.
Asa ca cel mai mult vei avea de furca cu el dupa ce va implini 12-13 ani, ca de atunci isi dau baietii seama cum sta treaba cu ei insisi si cu lumea din jur ;)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 20.12.2007, 17:16:14
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

asa e veilur. dar cu ajutorul Celui de Sus vom trece si de varstele critice. asa cum nu m-a lasat in aceste luni de suferintza peste limitele umane nu ne va parasi nici pe la 11-12 ani. sunt speriata si mi-e greu de ce sa nu recunosc. esential e ca noi ca parinti sa ne facem datoria sa educam copiii. putere sa decizi pt ei niciodata nu vom avea. trebuie sa inteleaga ca odata si odata ei vor hotara asupra propriului destin. si nu altii si cu liberul arbitru nu se joaca. iar viata e cel mai de pret dar. si nu e pe tava. uneori e chiar ca intr-un ring de box si totul e sa lupti cinstit.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 20.12.2007, 23:44:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o intrebare care ma framanta de mult timp, de fapt de cand am aflat acest lucru: De ce suntem si noi partasi la pedeapsa parintilor nostri pentru pacatele lor? Stiu ca Iisus a spus asta, dar de ce sa suferim pt alegerile lor sau pt nebuniile lor din tinerete? Multumesc anticipat pt cei care vor incerca sa ma ajute sa inteleg acest mister.
Teologia rasariteana nu a fost preocupata de a vorbi despre pacat in sens juric, care implica jignirea la adresa lui Dumnezeu. Pentru teologia sfintilor Parinti pacatul este un alt mod de a fi. Noi mostenim starea decazuta , ci nu vina, nu suntem pedepsiti pentru vina pacatelor parintilor nostri.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.12.2007, 23:54:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval

Noi mostenim starea decazuta , si nu vina, nu suntem pedepsiti pentru vina pacatelor parintilor nostri.
Multumesc george, acum m-am lamurit. ;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele parintilor prin copii moshu Generalitati 6 03.04.2014 16:49:31
Sfintii nostri dragi laurastifter Generalitati 14 23.02.2012 15:34:18
Episcopii nostri georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 23 11.02.2012 12:49:35
Mostenim pacatele parintilor? marian_grajdan Intrebari utilizatori 10 03.05.2010 19:11:19
Parintii Bisericii-Luminatorii nostri georgeval Generalitati 7 04.11.2008 15:30:21