Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.12.2007, 00:09:25
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Capitolul 18 Iezechiel

1. Si a mai fost cuvântul Domnului către mine si mi-a zis:
2. "Pentru ce spuneti voi în tara lui Israel pilda aceasta si ziceti: Părintii au mâncat aguridă si copiilor li s-au strepezit dintii?
3. Precum este adevărat că Eu sunt viu, zice Domnul Dumnezeu, tot asa este de adevărat că pe viitor nu se va mai grăi pilda aceasta lui Israel.
[...]
20. Sufletul care păcătuieste va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, si tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
[...]
Intradevar, am citit ce a postat Laurentiu la inceput, deosebind adevarul in ceea ce ma framanta pe mine de ceva vreme. Cred ca in Biblie voi gasi raspuns la toate intrebarile, dar si in cartile sfintilor. Cred ca e timpul sa ma pun iar pe citit...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 21.12.2007, 12:12:59
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Am inteles cam in ce situatie esti. Dar aici mai este ceva de adaugat, avand in vedere educatia pe care i-o dai fiului tau; el acum, daca este mic, nu prea isi da seama ce ii spui tu despre credinta, mai ales ca are doar 4 ani. Si eu la varsta de 4 ani, eram luat la biserica de bunica ca sa stau la slujba si sa ma impartaseasca, dar dupa ce am crescut, am inceput sa nu mai merg deloc, pentru ca am inceput sa fiu liber, crezand ca mersul la biserica nu este important, si in general eram indiferent fata de credinta.
Asa ca cel mai mult vei avea de furca cu el dupa ce va implini 12-13 ani, ca de atunci isi dau baietii seama cum sta treaba cu ei insisi si cu lumea din jur ;)
Noi adultii avem impresia ca bebelusii nu pricep nimic din Liturghie. O impresie gresita! Realitatea e ca pricep sufleteste mai bine ca noi adultii, si sunt chiar activi la Liturghie, desi trupeste poate ca ei sa si doarma.

Acesti copii care au "gustat" de mititei din Cele Sfinte, mai tarziu chiar daca vor rataci in stiu eu ce pacate nu se vor pierde, caci Dumnezeu nu-i va lasa.

Asa Veilur, vezi ce bine ti-a facut bunica ca te-a dus la Biserica de mititel? Mare pomana si-a facut cu tine, si sa dea Domnul ca si tu si noi toti sa ne pomenim cu drag binefactorii, caci datorita lor are Dumnezeu motiv sa intervina in viata pacatosului, ca sa-l indrepte.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.12.2007, 12:32:36
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

georgeval adica daca, in cazul fiului meu, tatal a facut gestul asta, Victor va mosteni doar statutul de fiu de sinucigas in fata oamenilor??? dar in fata lui Dumnezeu suntem raspunzator numai de ale noastre fapte asa e?. mai bine nu am putut sa exemplific. ???. chiar vreau sa inteleg tot in ideea de a-l educa cat mai bine cu putiinta.multumesc
Reply With Quote
  #94  
Vechi 21.12.2007, 12:33:10
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Capitolul 18 Iezechiel

1. Si a mai fost cuvântul Domnului către mine si mi-a zis:
2. "Pentru ce spuneti voi în tara lui Israel pilda aceasta si ziceti: Părintii au mâncat aguridă si copiilor li s-au strepezit dintii?
3. Precum este adevărat că Eu sunt viu, zice Domnul Dumnezeu, tot asa este de adevărat că pe viitor nu se va mai grăi pilda aceasta lui Israel.
[...]
20. Sufletul care păcătuieste va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, si tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
[...]
Intradevar, am citit ce a postat Laurentiu la inceput, deosebind adevarul in ceea ce ma framanta pe mine de ceva vreme. Cred ca in Biblie voi gasi raspuns la toate intrebarile, dar si in cartile sfintilor. Cred ca e timpul sa ma pun iar pe citit...

Doar avem impresia ca mostenim pacatele parintilor. De fapt, cu voie divina ne facem doar partasi mantuirii lor intampinind in existenta asta pamantesca ceva mai multe suferinte ...(adica, ni se strepezesc dintii pt agurida mancata de parinti). Dar odata trecuti dincolo pacatele sunt doar ale celui care chiar "a mancat agurida". ("Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, si tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa." )

Asta in cazul in care cei care sau facut partasi la mantuirea strabunilor nu s-au invrednicit sa indrepte printr-o traire ortodoxa pacatele "mostenite" .
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.12.2007, 12:43:56
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

in legatura cu participarea la Sfanta Liturghie si eu sunt de parere ca e foarte bine sa participe si ei. desi e cam greu :p sa il tin locului. si nici nu vreau sa ma duk in biserica sa perturb lumea de acolo. eu ii explic mereu ca treb sa fie cuminte, sa faca liniste, sa asculte.... de multe ori am iesit si am stat afara si am ascultat slujba de afara ca sa nu faca atmosfera inauntru sa deranjam. si mai sunt si femeile care se apuc sa ii faca morala tocmai in timpul slujbei ba mai ma iau si pe mine pe sus :dozingoff: - lucru cu care eu nu sunt de acord :D si mai bine ma retrag...in cazuri normale poa sa imi zica ce doresc dar in timpul slujbei nu. oare gresesc? astept parerile voastre. multumesc si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 21.12.2007, 12:56:58
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

de copii vorbeam in prima propozitie .m-am grabit si nu m-am facut inteleasa. scuze :D
adica Victor si eu putem indrepta prin comportamentul nostru fapta lui? nu ma intelegeti gresit - chiar m-as da peste cap de bucurie daca s-ar putea. dar...sinuciderea e totusi un pacat foarte greu...nu cred ca se justifica in fata Divinitatii. cu toate ca duhovnicul meu m-a incurajat si mi-a spus ca daca a fost bolnav psihic are iertare. eu imi explic mai greu in limitele mele umane dar am nadejde ca Dumnezeu care le stie pe toate, inima si sufletul omului va judeca cu mila dar si cu dreptate.
tot ce mai pot sa fac e sa il invat sa se roage pentru tatal lui si eu voi face asta pt sotul meu.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 21.12.2007, 13:57:31
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinafat78
in legatura cu participarea la Sfanta Liturghie si eu sunt de parere ca e foarte bine sa participe si ei. desi e cam greu :p sa il tin locului. si nici nu vreau sa ma duk in biserica sa perturb lumea de acolo. eu ii explic mereu ca treb sa fie cuminte, sa faca liniste, sa asculte.... de multe ori am iesit si am stat afara si am ascultat slujba de afara ca sa nu faca atmosfera inauntru sa deranjam. si mai sunt si femeile care se apuc sa ii faca morala tocmai in timpul slujbei ba mai ma iau si pe mine pe sus :dozingoff: - lucru cu care eu nu sunt de acord :D si mai bine ma retrag...in cazuri normale poa sa imi zica ce doresc dar in timpul slujbei nu. oare gresesc? astept parerile voastre. multumesc si Doamne ajuta!
Copii mici prin manifestarile firesti varstei, in general plansul, nu deranjaza in Biserica niciodata. Ei sunt ingerasi! Preotul intelege astfel de situatii si nu se supara. Si mirenii ar trebui sa fie la fel de intzelegatori. Apoi, referitor la plansul copilului trebuie sa ma adaug ca in mai toate cazurile copii mici nu plang in Biserica ca urmare a ceva negativ, ci de BUCURIE. Ceva de genul adultului care pe podium, cu medalia de gat ii dau lacrimi de bucurie plange de bucurie. Asta simt copii mult mai bine la Liturghie datorita curatiei lor sufletesti. Insa noi adultii datorita impatimirii nu prea mai percem diferanta asta, decat abia dupa ce ne-am despatimit.
Iar gandul cum ca deranjezi si trebuie sa iesi din Biserica cu copilul, e de la "uratul" si nu trebuie sa-l bagi in seama. Desi copilul plange, e bine sa stai linistita in Biserica. Cu timpul te obisnuiesti. Vei avea surpriza deasemeni sa constati ca exact in momentul cel mai important al Sf.Liturghii vor tace, de parca ar asculta de-o fortza nevazuta.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 21.12.2007, 14:18:28
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinafat78
adica Victor si eu putem indrepta prin comportamentul nostru fapta lui? nu ma intelegeti gresit - chiar m-as da peste cap de bucurie daca s-ar putea.
Da, La Dumnezeu sunt toate cu putinta de indreptat!
Preotii nu pot s-o spuna caci sunt sub ascultarea canoanelor ortodoxe si nu vor sa sminteasca, caci atunci nu s-ar mai face o problema din sinucidere care ramane totusi un pacat enorm de mare.
Insa Dumnezeu nu s-a impiedicat de canoane pt a raspunde acelora care cu adevarat i-au bineplacut Lui. Caci, cine asculta de Dumnezeu si Dumnezeu asculta de el.
Deci, sa ne sfintitim printr-o traire ortodoxa ca sa fie iertati si cei neamurile noastre.




Reply With Quote
  #99  
Vechi 21.12.2007, 14:54:21
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de alinafat78
adica Victor si eu putem indrepta prin comportamentul nostru fapta lui? nu ma intelegeti gresit - chiar m-as da peste cap de bucurie daca s-ar putea.
Da, La Dumnezeu sunt toate cu putinta de indreptat!
Preotii nu pot s-o spuna caci sunt sub ascultarea canoanelor ortodoxe si nu vor sa sminteasca, caci atunci nu s-ar mai face o problema din sinucidere care ramane totusi un pacat enorm de mare.
Insa Dumnezeu nu s-a impiedicat de canoane pt a raspunde acelora care cu adevarat i-au bineplacut Lui. Caci, cine asculta de Dumnezeu si Dumnezeu asculta de el.
Deci, sa ne sfintitim printr-o traire ortodoxa ca sa fie iertati si cei neamurile noastre.



Am o intrebare... si m-as bucura mult, daca mi-ai raspunde. ???
Eu credeam si inca mai cred si voi crede, ca mantuirea, precum si iertare si sfintirea sunt personale. Ca sa ma explic, suntem iertati, mantuiti individual, nu in masa. Adica nu se ia un cluster si se trateaza ca intreg, ci din cluster fiecare e in parte "analizat".
Prin ceea ce spui tu, eu inteleg urmatorul lucru. Daca persoana X din neamul Y, dupa cum spuneai se sfinteste printr-o traire ortodoxa, si cei din neamul Y vor fi iertati. Cum? ??? Asa, din fiecare neam sa se sfinteasca unul si toti restul sa fie necredinciosi, ca se iarta tot neamul. Nu prea mi se pare ca are legatura nici cu logica, dar si mai putin cu dreptatea si sfintenia lui Dumnezeu. :dontgetit:

Multa pace! :)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 21.12.2007, 15:23:28
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

Multumesc C-tin pt mesajul privat. Putini sunt oamenii care mi-au cerut numele lui sa se roage pt el. Numele lui de botez era Eugen. Dumnezeu sa tina cont de binele pe care il faceti!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele parintilor prin copii moshu Generalitati 6 03.04.2014 16:49:31
Sfintii nostri dragi laurastifter Generalitati 14 23.02.2012 15:34:18
Episcopii nostri georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 23 11.02.2012 12:49:35
Mostenim pacatele parintilor? marian_grajdan Intrebari utilizatori 10 03.05.2010 19:11:19
Parintii Bisericii-Luminatorii nostri georgeval Generalitati 7 04.11.2008 15:30:21