Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.12.2007, 15:30:51
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

in legatura cu faptul ca preotii trebuie sa respecte niste canoane in legatura cu sinuciderea, ca nu ii fac slujba de inmormantare sinucigasului am inteles. nu se poate sa faca asa ceva pentru ca astfel s-ar minimaliza gravitatea acestui pacat. ce pot sa spun eu e durerea provocata de gestului lui a fost dubla. una ca a facut ce a facut fara sa sa gandeasca la consecintele asupra noastra si asupra sufletului lui si nu ma asteptam sa faca asta si apoi ca l-am ingropat ca pe un caine pe tatal copilului meu, omul pe care l-am iubit. dar regulile sunt reguli mai ales in ceea ce priveste viatza care e darul suprem si e unica.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.12.2007, 15:38:50
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

alexandra daca imi permiti umila mea parere :)
nu cred ca Dumnezeu e asa de simplist - sa ierte pe toti pt unul.
dar cert e ca prin faptele tale bune ca om poti ajuta mult.
cum? e un privilegiu al Divinitatii in a hotari si poti fi sigura de Dreptatea Ei.
si poate stii ca Dumnezeu e de multe ori si paradoxal :)si de neinteles pt noi. scuze daca am zis ceva gresit.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.12.2007, 16:09:50
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Am o intrebare... si m-as bucura mult, daca mi-ai raspunde.
Eu credeam si inca mai cred si voi crede, ca mantuirea, precum si iertare si sfintirea sunt personale. Ca sa ma explic, suntem iertati, mantuiti individual, nu in masa. Adica nu se ia un cluster si se trateaza ca intreg, ci din cluster fiecare e in parte "analizat".
Prin ceea ce spui tu, eu inteleg urmatorul lucru. Daca persoana X din neamul Y, dupa cum spuneai se sfinteste printr-o traire ortodoxa, si cei din neamul Y vor fi iertati. Cum? Asa, din fiecare neam sa se sfinteasca unul si toti restul sa fie necredinciosi, ca se iarta tot neamul. Nu prea mi se pare ca are legatura nici cu logica, dar si mai putin cu dreptatea si sfintenia lui Dumnezeu.

Multa pace!
-Ortodox este sa ne mantuim unii prin altii, mantuirea individuala nu exista, ca e deja egoism (o ramura din pacatul mandriei).
Ex: faptele si gandurile bune cu care ajutam pe altii, iubirea pe care o propagam catre aproapele nostru acestea ne mantuiesc si noi si viceversa.
Pt ca gandesti analitic:
Deci gandul bun al lui X proiectat cu rugaciune catre Y si Z, curatza gandul rau a lui Y si Z(fortza binelui e totdeauna invingatoare) dupa care se intoarce la X (taina reciprocitatii divine-bine faci, bine gasesti) multiplicat XYZ. Deci toti trei sunt benefic ajutati, iar X e de trei ori mai puternic si tot asa creste si fortza rugaciunii daca nu este egoista. Rugandu-te cu jertfelnicie pt altii (uitandu-te pe tine). Astfel te faci partas la lucrarea divina de mantuire a lumii, dar datorita reciprocitatii nu esti nicidecum uitat. Ci din contra mai abtir inaintezi in cele duhovnicesti, "uitandu-te pe tine" si rugandu-te pt altii, decat daca te-ai ruga pt tine.
Explicatia asta e valabila atat pt mantuirea sufletelor viilor cat si ale celor "adormiti".

-curatand un cluster, curatenia asta se rasfrange si in jurul acestuia. De asta spunea Sf.Serafim de Sarov "cauta pacea inimii (care covarseste orice minte) si mii de suflete se vor mantui in jurul tau". Linistea asta, obtinuta cei drept cu eforturi mari, suferinte mari (vezi vietile Sfintilor)are darul de a fi izvor de linistire (deci mantuitoare) si a celor care intra in contact cu vrednicul posesor.
Iar Párintele Porfirie sfatuia des ca in case cu probleme sufletesti, macar unul din familie sa se apropie printr-o traire ortodoxa autentica de Cele Sfinte, ca sa le fie bine si celorlalti.

-la Muntele Athos, exista o traditie din care reiese darnicia lui Dumnezeu...
Se zice ca dupa cel care se mantuie, 12 generatii dupa el, vor fi binecuvantati de Dumnezeu.
Analitic: adica la Dumnezeu suntem vazuti ca o "retzea" (pe neamuri venim si la judecata finala si nu individual). Iar scurtcircuitarea retzelei neamului cu pacatosi va da mai mult de lucru urmasilor. Si viceversa, buna intretinere prin unul care se mantuie usureaza celorlalti mantuirea. Incarcatura duhovnicesca mostenita din parinti care s-au mantuit e alta, decat de la cei care nu s-au mantuit...

In mare, cam asa le vad eu. Subiectul, cei drept e mult mai amplu!
Doamne ajuta!


Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.12.2007, 16:25:20
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

C-tin ce e drept mi s-au cam incrucisat okii :D dar am intzeles. :).ai scris logic si la obiect.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.12.2007, 16:31:02
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinafat78
C-tin ce e drept mi s-au cam incrucisat okii :D dar am intzeles. :).ai scris logic si la obiect.
ce sa fac! sunt la servici si scriind printre picaturi constat si eu acum ca se putea mai coerent:)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.12.2007, 17:15:30
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

Sarbatoarea Craciunului sa va aduca pace in suflet.Toate cele bune. Alina si Victor.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.12.2007, 00:35:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
vezi ce bine ti-a facut bunica ca te-a dus la Biserica de mititel? Mare pomana si-a facut cu tine, si sa dea Domnul ca si tu si noi toti sa ne pomenim cu drag binefactorii, caci datorita lor are Dumnezeu motiv sa intervina in viata pacatosului, ca sa-l indrepte.
Sa stii ca uneori ma intrebam daca din cauza asta o fi...:dozingoff: Cred ca asa este, mare folos putem avea in urma frecventarii bisericii la varste mici, iar acum imi amintesc ca eu am mers de mai multe ori la biserica cand am fost mic decat acum cand sunt mai mare :rolleyes:
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.12.2007, 21:02:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

educatia religioasa din copilarie ca si mersul la biserica se inregistreza in memoria inimii ca si privirea icoanelor .De aceea se cauta acuma a se lovi in educatia religioasa a tineretului si a copiilor, pt ca ei sa devina o masa de manevra a celui rau.FEREASCA DUMNEZEU!.De aceea mamele si bunicile ar trebui sa fie constiente de acest lucru[dar pt asta tre sa fie ele credicioase].Par. A. FAGETEANU Spune ca vor veni vremuricind educatia religioasa se va face doar la nivel de familie ,deci dc avem nesansa de a avea parinti asu bunici indiferenti religioa va fi vai de neamul nostru caci credinta se va raci!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.12.2007, 21:31:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
educatia religioasa din copilarie ca si mersul la biserica se inregistreza in memoria inimii ca si privirea icoanelor .De aceea se cauta acuma a se lovi in educatia religioasa a tineretului si a copiilor, pt ca ei sa devina o masa de manevra a celui rau.FEREASCA DUMNEZEU!.De aceea mamele si bunicile ar trebui sa fie constiente de acest lucru[dar pt asta tre sa fie ele credicioase].Par. A. FAGETEANU Spune ca vor veni vremuricind educatia religioasa se va face doar la nivel de familie ,deci dc avem nesansa de a avea parinti asu bunici indiferenti religioa va fi vai de neamul nostru caci credinta se va raci!
Draga Sofia, sti ce imi da seperanta ? Duminica de Duminica vad tot mai multi tineri la Biserica. Si ar mai fi ceva, multi parinti isi aduc pruncii la Slujba ( si stau toata slujba). Am vazut si tineri cu cercei, cu blugi, mai pank, dar asta nu ma deranjeaza catusi de putin. Bine ca vin ! ! ! Si sa vezi cat de seriosi sunt, traiesc slujba (astia nu prea vin de la inceput, dar vin). Dragostea in DUMNEZEU se face simtita. O spun cu toata seriozitatea. Sa avem nadejde !
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.12.2007, 22:08:26
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

si eu am vazut multe mame tinere la o biserica din complexul studentescla Timisoara ca ii duc la biserica si la impartasanie si m-a impresionat cit de multe erau,in mod placut evident!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele parintilor prin copii moshu Generalitati 6 03.04.2014 16:49:31
Sfintii nostri dragi laurastifter Generalitati 14 23.02.2012 15:34:18
Episcopii nostri georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 23 11.02.2012 12:49:35
Mostenim pacatele parintilor? marian_grajdan Intrebari utilizatori 10 03.05.2010 19:11:19
Parintii Bisericii-Luminatorii nostri georgeval Generalitati 7 04.11.2008 15:30:21