Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2010, 14:54:21
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Question propovaduirea

are omul acel har de a propovadui la cineva Evanghelia,daca nu de ce,daca da la fel.Daca are el un har sa propovaduiasca de la Duhul Sfant?,eu insa nu cred.Daca poate sa inteleaga ceva din Sfant Scriptura daca are har?eu stiu ca trebuie sa faci o facultate de teologie ortodxa ca stii ce sas spui.

Vreau raspunsuri ortodoxe nu alte raspunsuri.

Last edited by vidoveczandrei; 01.07.2010 at 14:59:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2010, 15:06:05
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Din cate stiu, Evanghelia se propovaduieste / se fac cateheze prin cuvant (viu grai sau carti scrise) (ca prin fapta ar trebui toti) doar cu binecuvantare.

Esti trimis cu binecuvantare sa inveti pe altii, nu te duci de capul tau sa faci misiune.

29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? (Corinteni 1, 12)

Stie Dumnezeu prin cine lucreaza.
Si cand ai binecuvantarea unui duhovnic/arhiereu sa faci ceva, mai ales un lucru atat de important, Dumnezeu te va ajuta.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2010, 15:10:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nici prorocii Vechiului Testament si nici Sfintii Apostoli nu au propovaduit cuvantul lui Dumnezeu oamenilor cu de la ei putere. Invatatura le-a fost revelata, descoperita.

Mai mult, Apostolii au fost trimisi la propovaduire. Acest aspect este foarte important deoarece vestirea cuvantului lui Dumnezeu se face prin mandat, adica se face prin imputernicire. Ori aceasta misiune o au slujitorii sfintiti din Biserica.

Si mirenii pot vesti cuvantul lui Dumnezeu intr-un cadru institutionalizat (biserica, scoala) dar numai cu binecuvantarea si povatuirea Bisericii.

Altfel, in afara Bisericii avem toate sansele sa ne alaturam prorocilor si invatatorilor mincinosi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2010, 15:28:27
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nici prorocii Vechiului Testament si nici Sfintii Apostoli nu au propovaduit cuvantul lui Dumnezeu oamenilor cu de la ei putere. Invatatura le-a fost revelata, descoperita.

Mai mult, Apostolii au fost trimisi la propovaduire. Acest aspect este foarte important deoarece vestirea cuvantului lui Dumnezeu se face prin mandat, adica se face prin imputernicire. Ori aceasta misiune o au slujitorii sfintiti din Biserica.

Si mirenii pot vesti cuvantul lui Dumnezeu intr-un cadru institutionalizat (biserica, scoala) dar numai cu binecuvantarea si povatuirea Bisericii.

Altfel, in afara Bisericii avem toate sansele sa ne alaturam prorocilor si invatatorilor mincinosi.
dar omul care nu are acel har sa propovaduiasca el poate decat sa se roage,sa posteasca si sa mearga la biserica la liturghie,daca nu are acel har de la Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2010, 15:31:44
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Din cate stiu, Evanghelia se propovaduieste / se fac cateheze prin cuvant (viu grai sau carti scrise) (ca prin fapta ar trebui toti) doar cu binecuvantare.

Esti trimis cu binecuvantare sa inveti pe altii, nu te duci de capul tau sa faci misiune.

29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? (Corinteni 1, 12)

Stie Dumnezeu prin cine lucreaza.
Si cand ai binecuvantarea unui duhovnic/arhiereu sa faci ceva, mai ales un lucru atat de important, Dumnezeu te va ajuta.
exact adica la acel om care adus o viata Sfanta fara a face ceva rau,dar daca se intampla ca el sa pacatuiasca asta inseamna ca acel har i se ia.Eu de obicei pe merg pe scrierile Sfintilor Parinti ca ei au mai mult har decat noi :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2010, 15:33:39
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
dar omul care nu are acel har sa propovaduiasca el poate decat sa se roage,sa posteasca si sa mearga la biserica la liturghie,daca nu are acel har de la Duhul Sfant.
De ce zici ca "decat", ca mie nu mi se pare putin lucru sau fara insemnatate.. daca toti oamenii ar face macar acest "decat"..ce frumos ar fi.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2010, 15:43:35
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
De ce zici ca "decat", ca mie nu mi se pare putin lucru sau fara insemnatate.. daca toti oamenii ar face macar acest "decat"..ce frumos ar fi.
pai atunci sa zic ca omul trebuie sa se roage,sa mearga la biserica in fiecare duminica la Liturghie,sau sa citeasca Catehism,viata Sfintilor Parinti si mai ales invataturile lor s.a.,asta ar trebui sa fim instare facem ceva placut Lui Dumnezeu chiar daca nu avem acel har,dar lasam pe mana preotilor sau altor ranguri din preotiei sa ne spuna si in plus iti trebuie o facultate de teologie,dar sa ajutam pe cei la nevoiasi macar atat sa facem si sa marturisim.Esti de acord.

Last edited by vidoveczandrei; 01.07.2010 at 15:46:57.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2010, 22:54:31
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
are omul acel har de a propovadui la cineva Evanghelia,daca nu de ce,daca da la fel.Daca are el un har sa propovaduiasca de la Duhul Sfant?,eu insa nu cred.Daca poate sa inteleaga ceva din Sfant Scriptura daca are har?eu stiu ca trebuie sa faci o facultate de teologie ortodxa ca stii ce sas spui.

Vreau raspunsuri ortodoxe nu alte raspunsuri.
Da, dar nu tot omul...
Unii barbati primesc acest har de la Duhul Sfant prin punerea mainilor unui episcop, atunci cand este hirotonit preot. Acesta primind harul preotiei poate sa propovaduiasca Evanghelia prin slujbele si cuvintele de folos rostite in Biserica...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2010, 23:23:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cand preotul la biserica imi propovaduieste Evanghelia,gasesc foarte interesant ce spune,imi e de folos,imi atinge sufletul si ratiunea,si as vrea parca sa inregistrez ce a zis preotul si sa spun si altora:celor din familie,cunoscutilor,sau chiar aici pe forum.
Dar,chiar auzind aceasta propovaduire, in sufletul meu ramane acelasi somn,si aceleasi ganduri lumesti ,si aceiasi permanenta cautare.

Dar cand fiind pe la Cheia raman fara benzina,in mijlocul campului,si fac semn cu sticla,si nu prea opreste nimeni,si dupa un timp opreste o masina,care parca o mai vazusem trecand o data,si imi da 2 litri de benzina. Apoi imi spune :'am trecut prima oara,v-am vazut,m-am dus acasa si am luat niste benzina dintr-o canistra,si m-am intors sa va aduc.'
Oare acel om avea nevoie ca sa propovaduiasca evanghelia,sau era el insusi o evanghelie vie?
Sa ne deschidem deci baierele inimii,sa implinim Cuvantul in viata de zi cu zi,
si evanghelia va trai prin noi. Caci Cuvantul este viu !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2011, 10:30:18
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfintii apostoli

DUPA CE TOTI APOSTOLII au murit, credinciosii au cautat catre urmasii lor spre a le urma lucrarea. Urmasii acestia sunt acei ucenici care au mers si au propovaduit impreuna cu apostolii ce au stat neclintiți și au ținut predaniile pe care le-au învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola (2 Tesaloniceni 2:15) Unul dintre acesti urmasi a fost un ucenic al Apostolului Ioan, pe nume Ignatie (†106). Era copil pe vremea lui Hristos. Se stie ca el era copilasul pe care Hristos l-a asezat in mijlocul ucenicilor, cand a zis: 3. Și a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor. Deci cine se va smeri pe sine ca pruncul acesta, acela este cel mai mare în împărăția cerurilor (Matei 18:2). Cand Ignatie a crescut, a ajuns Episcop al Antiohiei, orasul in care ucenicii lui Hristos au fost numiti intaia oara Crestini. In cele din urma a fost intemnitat, refuzand sa se inchine zeilor pagani. Desi era un prizonier condamnat la moarte, a scris cateva epistole bisericilor catre care Pavel scrisese mai inainte, precum Efesenii si Romanii. La putina vreme dupa aceasta, a fost dus in arena, unde a fost mancat de viu de fiare salbatice, si si-a dat sufletul in mainile Domnului.






Alt urmas al Apostolilor a fost Lazar, cel pe care Hristos l-a inviat din morti (Ioan 11:1). Dupa Rusalii, Lazar a calatorit cu cele doua surori ale sale, Maria si Marta, prin intreaga Mediterana si s-a stabilit in insula Creta. Aici a raspandit credinta crestina ca unul din primii episcopi ai Bisericii. Mai tarziu, el si surorile sale au mers sa propovaduiasca Evanghelia in Franta. Despre Lazar se stie ca a spus ca de cand a fost inviat din morti, avea un gust amar in gura, care ii aducea aminte de moarte si de judecata de apoi, cu care se va confrunta fiecare suflet. A murit in pace ca un sfant, ne mai gustand vreo amaraciune, caci nu este amaraciune in Ceruri.
Maria Magdalena a fost o alta ucenica a lui Hristos ce a ajuns intocmai cu Apostolii. Dupa Rusalii, a calatorit la Roma si s-a infatisat inaintea Imparatului Tiberiu Cezar, salutandu-l cu vorbele: „Hristos a inviat!”, referindu-se la invierea lui Hristos din morti. Apoi i-a oferit un ou rosu simbolizand viata cea noua daruita omenirii prin rastignirea si invierea lui Hristos. Din ziua aceea, ouale au fost folosite mereu in sarbatorirea marelui praznic al Pastilor. Dinaintea Imparatului l-a denuntat si pe Pontiu Pilat pentru condamnarea sa nedreapta a lui Iisus Hristos. Cezarul a ascultat-o si l-a mutat pe Pilat de la Ierusalim in Galia, unde a murit de o boala groaznica. Parasind Roma, ea a calatorit catre Efes si l-a ajutat pe Apostolul Ioan. Aici a plecat in pace la Domnul, pe Care l-a slujit cu atata credinta.





Alti ucenici ce au continuat lucrarea Apostolilor au fost Sf. Clement (Filipeni 4:3) al Romei si Sf. Policarp. Sf. Clement a fost adus la Credinta de Apostolii Varnava si Petru, cel din urma fiind si acela ce l-a numit mai apoi episcop al Romei, unde a murit de moarte muceniceasca. Sf. Policarp a fost un pagan, ce a fost adus la Credinta si botezat de catre Apostolul Ioan. Atat Clement cat si Policarp au scris multe epistole, care se mai pastreaza pana astazi.
La acea vreme mai era in Atena, Grecia, si un barbat pe nume Dionisie (Fapte 17:34). Cand Hristos si-a dat ultima suflare pe Cruce, Sf. Dionisie, vazand soarele intunecandu-se, desi era la multi kilometri departare, a spus: „Ori Dumnezeu Ziditorul lumii patimeste, ori lumea se sfarseste”. Ani buni mai tarziu, Apostolul Pavel era in Atena si a vazut ca oamenii de acolo aveau un altar inchinat „Dumnezeului necunoscut”. Atunci Pavel a grait deschis celor ce se adunasera: Pe Cel pe Care voi, necunoscându-L, Îl cinstiți, pe Acesta Îl vestesc eu vouă (Fapte 17:23), si a inceput sa le vorbeasca despre Adevarul cel Unic care si-a dat viata pentru lume. Dionisie s-a intamplat sa fie de fata si a fost atat de miscat sufleteste, incat a imbratisat Credinta Crestina. Apoi a fost botezat de Pavel si a devenit episcop al Galiei (Franta), stand la Paris.
Prin acesti oameni sfinti, barbati si femei, s-a pastrat continuitatea Bisericii Ortodoxe, chiar si in vremea marilor prigoane.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
propovaduirea Ioana-Andreea Din Noul Testament 4 03.03.2010 23:10:03