Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.10.2010, 16:18:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Insasi biserica zice lucrurile astea. Sau biserica n-are voie sa lamureasca anumite lucruri ori fapte ce au loc in ograda ei?
Seamana mai mult a barfa.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #12  
Vechi 16.10.2010, 16:25:30
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Seamana mai mult a barfa.
Atunci cea care barfeste e Mitropolia Moldovei si Bucovinei, ca de acolo e preluat comunicatul de presa.

Dar dumneavoastra cand aveti mere stricate in ograda, cum procedati? Ca m-ati facut curios.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #13  
Vechi 16.10.2010, 16:36:27
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Atunci cea care barfeste e Mitropolia Moldovei si Bucovinei, ca de acolo e preluat comunicatul de presa.

Dar dumneavoastra cand aveti mere stricate in ograda, cum procedati? Ca m-ati facut curios.
Ma refeream la atitudinea noastra, a celor de pe forum, care ne credem cel putin sfinti.

Exista indreptare pentru cel care vrea sa se indrepte- oare il ajuta cu ceva defaimarea noastra?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #14  
Vechi 16.10.2010, 16:56:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu cred acuzele aduse parintelui Calistrat.
http://apologeticum.wordpress.com/20...ub-caterisire/
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/de-...repturi~ni5d11
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 16.10.2010 at 17:00:32.
  #15  
Vechi 16.10.2010, 17:03:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici eu nu le cred. E posibil ca parintele sa fi devenit incomod prin rostirea unor adevaruri deranjante. Mai exista persoane care au avut de suferit din aceasta pricina in acesti ani...
  #16  
Vechi 16.10.2010, 18:32:47
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Deruta...

Acum sunt complet derutata...dupa tot ce am citit ...Nu-mi vine sa cred ca un monah a putut ucide un cal in bataie....Cat despre restul stim bine cat de usor este sa defaimezi fara probe concrete ....pt din nefericire si in BOR sunt zavistii si alte cele...Sa ne rugam sa fim luminati , atat noi in ce gandim cat si cei care nu-l agreaza....
  #17  
Vechi 16.10.2010, 22:31:40
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

parerile asupra acestui parinte sunt impartite si cel mai bine e sa ne vedem de treaba noastra...dc greseste cu ceva cu siguranta preotii si ceilalti monahi se vor sesiza...si chiar de a gresit...iar dc ne da sfaturi bune sa le primim{am stat doar..cateva secunde in preajama parintelui-cat sa imi adreseze o propozitie...mi-a zis sa fac ceva si am avut de castigat din urmarea sfatului sau}.
__________________
Iertati-ma!
  #18  
Vechi 16.10.2010, 22:51:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu nu vreau sa-l denigrez,postarile mele au avut urmatorul sens: Personal nu cred ca este un mare duhovnic.Atat.Nu stiu cat de rau este ,si nici nu ma intereseaza.Imi e de ajuns faptul ca nu il vad ca un indrumator de suflete.Unii considera asta ca o defaimare.Dar eu nu o vad decat ca o atentionare!Pentru ca eu nu urmaresc sa vad ce face parintele Calistrat bun sau rau,pur si simplu il evit,pentru ca nu cred ca are suficinet discernamant ,etc.
Greselile semnalate au ca scop nu defaimarea ,ci atentionarea !
Cine are urechi de auzit si ochi de vazut poate sa vada,cine nu ...e problema lui!
  #19  
Vechi 17.10.2010, 00:28:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nici eu nu le cred. E posibil ca parintele sa fi devenit incomod prin rostirea unor adevaruri deranjante. Mai exista persoane care au avut de suferit din aceasta pricina in acesti ani...
Da...dar exista oare vreun calugar care sa nu afirme despre el atunci cand se iau masuri impotriva lui...ca nu spune adevaruri deranjante???

Eu una nu am ce cauta la preoti-calugari care sunt certati cu ascultarea, si care afirma cu totii ca spun adevaruri care deranjeaza. Ce-o fi vrand sa insemne asta cu ei, nu ma intereseaza...sa spuna celor carora le place sa asculte astfel de povesti.
  #20  
Vechi 17.10.2010, 01:08:57
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Fratilor, un sfat bun trebuie sa-l ascultam indiferent de la cine vine - duhovnicul nostru, parintii nostri, vecina de palier, profesorul de la scoala, etc.!
Trebuie musai sa lipim intai eticheta de "mare duhovnic" pe fruntea cuiva si abia apoi sa luam drept "valide" afirmatiile / sfaturile sale?
Citeam ce scria OmBun la alt topic despre parintele Ciprian care este efectiv asaltat de catre ortodocsii care nu se duc la parintele din parohia lor pentru spovedanie sau un sfat, ci prefera manastirea. Acest "trend" se manifesta plenar in zilele noastre, o confirma multe dintre postarile de pe forum. Insa acest comportament al oamenilor nu denota decat doua lucruri, ambele din pacate cu valente negative: neincrederea in harul preotilor de mir si respectiv suprasolicitarea parintilor din manastiri, ceea ce inseamna intr-un fel o lipsa de consideratie fata de statutul lor monahal si respectiv specificitatea nevointei lor. Si asta tot din mandrie deriva: problemele noastre sunt mai cu mot, asadar necesitam tratament "special".

Daca parintele despre care se discuta la acest topic a gresit in trecut iar mai apoi s-a pocait, atunci ce exemplu mai bun de indreptare / pocainta vreti? Aceasta este insasi esenta crestinismului.

Sa luam aminte!

Sfanta Evanghelie dupa Luca, cap. 7

36. Unul din farisei L-a rugat pe Iisus să mănânce cu el. Și intrând în casa fariseului, a șezut la masă.
37. Și iată era în cetate o femeie păcătoasă și, aflând că șade la masă, în casa fariseului, a adus un alabastru cu mir.
38. Și, stând la spate, lângă picioarele Lui, plângând, a început să ude cu lacrimi picioarele Lui, și cu părul capului ei le ștergea. Și săruta picioarele Lui și le ungea cu mir.
39. Și văzând, fariseul, care-L chemase, a zis în sine: Acesta, de-ar fi prooroc, ar ști cine e și ce fel e femeia care se atinge de El, că este păcătoasă.
40. Și răspunzând, Iisus a zis către el: Simone, am să-ți spun ceva. Învățătorule, spune, zise el.
41. Un cămătar avea doi datornici. Unul era dator cu cinci sute de dinari, iar celălalt cu cincizeci.
42. Dar, neavând ei cu ce să plătească, i-a iertat pe amândoi. Deci, care dintre ei îl va iubi mai mult?
43. Simon, răspunzând, a zis: Socotesc că acela căruia i-a iertat mai mult. Iar El i-a zis: Drept ai judecat.
44. Și întorcându-se către femeie, a zis lui Simon: Vezi pe femeia aceasta? Am intrat în casa ta și apă pe picioare nu Mi-ai dat; ea însă, cu lacrimi, Mi-a udat picioarele și le-a șters cu părul ei.
45. Sărutare nu Mi-ai dat; ea însă de când am intrat, n-a încetat să-Mi sărute picioarele.
46. Cu untdelemn capul Meu nu l-ai uns; ea însă cu mir Mi-a uns picioarele.
47. De aceea îți zic: Iertate sunt păcatele ei cele multe, căci mult a iubit. Iar cui se iartă puțin, puțin iubește.
48. Și a zis ei: Iertate îți sunt păcatele.
49. Și au început cei ce ședeau împreună la masă să zică în sine: Cine este Acesta care iartă și păcatele?
50. Iar către femeie a zis: Credința ta te-a mântuit; mergi în pace.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
www.parintelecalistrat.com alexmatei Resurse ortodoxe on-line 1 02.03.2012 09:39:49
Oferte http://vesmintedepreot.blogspot.com/ casigabi Stiri, actualitati, anunturi 0 17.11.2009 17:02:33