Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2012, 18:53:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sfinte moaste intr-un muzeu

Am citit ca in muzeul londonez Victoria & Albert sunt prezente sfinte moaste intr-o nisa facuta intr-o icoana foarte veche. Nu inteleg de ce nu se iau masuri. Sfintele moaste nu trebuie sa devina niciodata obiecte de muzeu.

Si ca tot vorbim de sfintele moaste, am observat ca in ultimul timp sfintele moaste la anumite manastiri sunt acoperite cu un geam. Daca acum cativa ani erai intr-un contact direct cu sfintele moaste, acum esti lipsit de aceasta bucurie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2012, 19:14:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In Apus, se intampla destul de frecvent ca locul pastrarii sfintelor moaste (relicvelor sacre) sa fie un muzeu, si nu un locas de cult. Este o expresie a secularizarii vietii bisericesti.

In ceea ce priveste lipsa contactului direct cu sfintele moaste, intalnita in ultimul timp in bisericile ortodoxe, probabil ca se invoca protectia acestora, drept motiv principal.

N-ar fi exclus, ca in scurt timp sa vedem moastele pazite de firme specializate, gen BGS. De parca noi am ajuns sa-i aparam si sa-i ocrotim pe sfinti, si nu ei pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2012, 20:36:58
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am citit ca in muzeul londonez Victoria & Albert sunt prezente sfinte moaste intr-o nisa facuta intr-o icoana foarte veche. Nu inteleg de ce nu se iau masuri. Sfintele moaste nu trebuie sa devina niciodata obiecte de muzeu.

Si ca tot vorbim de sfintele moaste, am observat ca in ultimul timp sfintele moaste la anumite manastiri sunt acoperite cu un geam. Daca acum cativa ani erai intr-un contact direct cu sfintele moaste, acum esti lipsit de aceasta bucurie.
Dupa parerea mea, nici icoanele nu au ce cauta in muzeu, cu atat mai putin moastele. Pe moaste se fac biserici, nu muzee.

Ma mira uneori ravna, chiar a clericilor, pentru pastrarea "cu orice pret" a icoanelor, chiar cu riscul de a ii opri pe crestini de la inchinare. Orice icoana care se afla in spatele unui geam nu mai este icoana, ci tablou.

In ce priveste geamul de deasupra moastelor, mi se pare insa ca reflecta intr-o anumita masura si credinta noastra. Intre noi si sfinti este acum o bariera invizibila de natura duhovniceasca, iar geamul este doar concretizarea acesteia.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.06.2012, 02:32:45
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu știm noi pe cine și cum va mișca acea icoană din muzeu, în sensul unanim acceptat al Credinței.
La fel cred si eu.

Pe de alta parte, imi imaginez ca pentru un necredincios nu e mare soc sa intalneasca acea icoana - oricum nu ii pasa... Iar pentru un om evlavios ramane, totusi, bucuria intalnirii, in ciuda unor ganduri ingrijorate colaterale...
Oare Patriarhia considera cum acea asezare: furt, sfidare, batjocura? Cred ca o luam razna daca insistam pe firul asta...
Cat priveste protectia moastelor prin intermediul unui geam, va rog sa ma ingaduiti cu inca una: pai, fratilor si surorilor, cata vreme la noi se fura din Biserica (apropos, un preot dintr-un sat a batut in vazul lumii o tiganca la fund, cu palma lui mare si tare, pentru ca a furat nu stiu ce din sfantul lacas), cata vreme au fost deja furate sfintele moaste in multe lacasuri (si se face trafic cu icoane furate din Sfantul Altar), cata vreme tocmai ne-a fost ucis un preot in Biserica... E cum spuneam: in curind vom merge intre baionete la Sfanta Liturghie, pentru protectie, desigur...

In orice caz, daca am inteles bine ca fiind o ironie postarea fratelui Zaharia, consider ca subiectul acesta atrage atentia spre lucruri care ar trebui sa ne preocupe mai putin. Si imi fac mea culpa ca am scris deja prea mult. Nu mai revin pe acest thread.

Last edited by ioan cezar; 21.06.2012 at 02:37:00.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
sfinte moaste

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 17:41:36
Biserici din Bucuresti cu Sfinte Moaste Bucurie Moaste 10 10.11.2010 11:16:34
Sfinte Taine - intrebari sophia Biserica Ortodoxa Romana 22 08.10.2009 19:07:53
Orori sfinte romandragut Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 133 09.01.2008 16:07:08