Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.02.2009, 09:53:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corectez: De fapt, Sfanta Teodora a crescut acel copil strain ca si cum ar fi fost al ei fara a se apara in vreun fel. Fiind de parte barbateasca, acesta a ajuns calugar al acelei manastiri. Iar dupa moartea ei, s-a adeverit prin multe minuni ca jertfa ei a fost primita. Iar desfranata, care intre timp se demonizase din cauza minciunii spuse, si-a aflat vindecare langa moastele sfintei.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.03.2009, 14:46:03
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Uneori, cand cineva se plange ca i s-au facut vraji se poate sa se fi indepartat el insusi de Biserica. Apoi mai exista si chemarea spre viata monahala.

Nu in toate cazurile atunci cand nu-ti gasesti perechea e vorba despre vraji. Vrajitoarele vad peste tot cununii legate ca sa-i stoarca de bani pe clientii lor.
asta e doar teoretic. Dar, ce zici de vrajitoarele care dau foc la bani ? Adica vine clientul ii da cateva milioane de lei vrajitoarei, vrajitoarea pune inca pe atat (atentie: contribuie si vrajitoarea cu bani), si apoi pune toti banii intr-o cutie si da foc. Si vede si clientul cum ard banii, e ceea ce ar simboliza ca farmecele facute de cel rau sunt platite ca sa plece de unde au venit, sau sa plece de la victima. Si vrajitoarea nu castiga nimic pe chestia asta, ca banii sunt arsi de fata cu clientul.
Sau mai grav, clientul sta cu banii in mana, si vrajitoarea face ceva si dispar banii din mana clientului, oricat de stransi i-ar tine. Deci pur si simplu banii dispar, nu-i ia vrajitoarea cu mana; se incalca orice lege a fizicii mecanice chiar prima lege fundamentala ca un obiect nu dispare si nici nu apare.


Citat:
Biserica, prin rugaciunile specifice, ii poate ajuta sa revina pe drumul bun pe cei care s-au indepartat. Sfanta Liturghie si Sfantul Maslu sunt modalitati de a-i readuce pe fiii ratacitori acasa. Odata ce ai redevenit crestin cu fapta, cei din jur observa schimbarea si te accepta mai usor...
Nu prea inteleg. Daca am rude rele care apeleaza la vrajitoare sa-mi faca rau sa nu-mi gasesc partenera de viata niciodata, de ce m-as numi ratacitor ? Si mai ales daca asta se intampla in perioada copilariei cand nici nu prea stiu bine ce inseamna viata.
Cu ce sunt vinovat eu ca am rude rele si invidioase ?


Rugaciunile ajuta dar cu conditia sa nu fie cineva care sa faca in mod continuu vraji. Ca altfel e o lupta la nesfarsit intre rugaciuni si vraji. Cate zeci de ani de rugaciune trebuie ca sa invingem vrajile avand in vedere ca viata unui om e extrem de scurta?

Preotii recomanda sa citim Acatistul Sf Ciprian pentru departara farmecelor si vrajilor. Corect. Dar, ce facem atunci cand de fiecare data cand citim Acat. Sf Ciprian (cu lumanarea aprinsa la miezul noptii) ne imbolnavim , Adica citirea Acatistului aduce boala tot timpul !!! Asa se intampla cu fratele meu care e singur la 40 de ani (acus face 41) si care acum citeste in fiecare seara Acat Sf Ciprian si sta bolnav la pat. Din momentul cand nu mai citeste Acat Sf Ciprian se insanatoseste. Cum se explica asta ?
Unii preoti ne-au zis ca se lupta rucagiunile cu vrajile si ca diavolul se razbuna pe cel ce citeste rugaciuni, altii ne-au zis ca bolile is date de diavol ca sa ne faca sa ne descurajam sa nu mai ctitim. Si tot asa la infinit. Ce facem in situatia asta ? Cu tot cu Sf Masle facute, lupta continua la nesfarsit, si anii trec. Cum ne ajuta Dumnezeu sa recuperam anii pierduti in lupta asta nesfarsita intre rugaciuni si diavol ? Sau viata pe terra nu inseamna nimic, atunci de ce nu se leaga diavolul si de ceilalti ? Toata lumea sa aiba vraji facute si toata lumea sa citeasca Acat Sf Ciprian si sa lupte la nesfarsit cu vrajile. De ce numai unii sunt discriminati ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.03.2009, 17:44:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citystar,

Incredinteaza problema ta Preasfintei Fecioare Maria. Roaga-te cu putere pentru mantuirea ta si atat. Incearca sa-i ierti pe cei care crezi ca ti-au facut rau. Iertarea din toata inima a celor ce ti-au gresit iti va aduce mare binecuvantare. Iti vei putea rosti rugaciunea ,,Tatal nostru" fara teama ca vei fi pedepsit pentru pacatele tale deoarece nici tu nu ai iertat. Apoi, prin rugaciunea ta, se poate ca inimile impietrite sa se inmoaie. Dumnezeu poate interveni astfel mai repede pentru a te ajuta. Pur si simplu, bunatatea spre care se pare ca esti chemat, poate schimba lucrurile.

Da, cunosc o persoana care, din cauza farmecelor s-a despartit de sot. A citit consecvent Acatistul Sfantului Nectarie, Psaltirea Maicii Domnului si alte acatiste si rugaciuni. A devenit milostiva si iertatoare, ea, care inainte blestema din orice. De curand am aflat ca si-a gasit perechea. Fiecare dintre ei are cate un copil si se pare ca se inteleg.

Nu mi se cade sa fac recomandari, dar Psaltirea Maicii Domnului cred ca e foarte utila in aceasta situatie si nu numai. Oare Preasfanta Maica Domnului crezi ca nu stie ca ai nevoie de ajutor? Citeste, daca vrei, cate catisme poti, pe nemancate, si vei vedea ajutorul Maicii Domnului.

Unii preoti nu recomanda citirea de catre mireni a rugaciunii de la sfarsitul Acatistului Sfantului Ciprian, deoarece se pare ca a fost preluata din rugaciuni specifice Sfantului Maslu, pe care nu le citesc decat preotii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.03.2009, 20:55:14
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit vraji

parerea mea este ca,asa cum exista Dumnezeu,exista si diavol.si vraja e un gand rau pe care il pui cuiva .Tot ce implica [lumanari,fotografii,etc.] sunt doar sa te faca sa crezi ca numai asa vraja are efect,de fapt ura din suflet lucreaza alaturi de demonii care se bucura...Daca esti vinovat,adica daca ai furat ceva persoanei care te-a vrajit,[prin furat ma refer daca i- ai facut vreun rau voit] atunci vraja se 'prinde',daca nu, nu ai de ce sa iti faci probleme ea se va intoarce asupra celuilalt,sfatul meu:sa avem grija ce gandim,spunem sau facem ca Legea nu ne iarta...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.08.2009, 17:13:03
margareta margareta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2005
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu am citit ce a legat Dumnezeu nu mai poate dezlega nimeni. Asta cu dezlegarea cununiilor e o prostie.
Nu are nici o legatura ce leaga Dumnezeu cu ce leaga omul si/sau diavolii prin unii oameni.
Si da, se pot lega cununiile cuiva si, la fle de bine se pot sid ezlega mergand la biserica. Exista pe piata o carticica mica despre farmece si blesteme la Schitul Darvari. Acolo explica in amanunt despre multe fenomene incadrate drept 'vrajitorii', cum sunt ele vazute de biserica si ce se poate face in cazul unora dintre ele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.08.2009, 18:37:57
Ada_Kaleh Ada_Kaleh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Mesaje: 2
Implicit

Mie mi s-a recomandat sa citesc acatistul Sf.Nicolae ptr.cununie dar nu prea stiu cat de des sa il citesc si daca nu cumva e de rau...ca acela ce citeste Acatistul Sf.Ciprian si tot bolnav ramane
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.08.2009, 22:46:19
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Cu siguranta trebuie sa il citesti zilnic, o data. Eu sunt convinsa ca daca ai citi si paraclisul Maicii Domnului, ai avea mare folos..

Modul in care o rugaciune are efect este in stransa legatura cu credinta ta...Crezi ca vei fi ajutata, atunci cu siguranta vei fi. Toate cate le ceri, sa si crezi ca le-ai dobandit. Stiu, usor de spus, dar prin incercari dobandim :-)


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.08.2009, 13:35:37
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Cu siguranta trebuie sa il citesti zilnic, o data. Eu sunt convinsa ca daca ai citi si paraclisul Maicii Domnului, ai avea mare folos..

Modul in care o rugaciune are efect este in stransa legatura cu credinta ta...Crezi ca vei fi ajutata, atunci cu siguranta vei fi. Toate cate le ceri, sa si crezi ca le-ai dobandit. Stiu, usor de spus, dar prin incercari dobandim :-)


Doamne ajuta!
Buna ziua. Daca imi este permis sa intervin cu o parere, as vrea sa spun ca in special fetele cred in chestiuni de felul legarii cununiei. Inca nu am auzit vreun barbat sa vorbeasca de asa ceva. Poate pentru ca ele isi doresc mai puternic acest lucru, ori sunt mai impresionabile. Mi se pare ca tocmai formula ,,legarea cununiei'' implica credinta ca aceasta taina era deja programata in viata omului, ca el a stiut de ea, dar, vezi doamne, cineva sau ceva a intervenit in nerealizarea ei. Nimeni nu poate fi vreodata sigur de ceva legat de viata lui. Cum putem atunci sa fim atat de aroganti incat sa credem ca Dumnezeu ne-a sortit o cununie, ca suntem atat de vrednici de acest dar, dar ca cineva a ,,legat-o''?
Ar fi de preferat sa fim mai intai impacati cu noi insine ca avem o viata duhovniceasca placuta lui Dumnezeu, fara sa ne batem capul cu prostii ca legatul sau dezlegatul cununiei. Totul ar veni de la sine.
Mereu dam vina pe altii pentru esecurile noastre, dar insine nu punem mana sa reparam ce nu merge.
In concluzie, inainte de toate sa fim vrednici inaintea lui Dumnezeu de asemenea dar, iar mai apoi, prin mila Lui, l-om primi, daca ni se cuvine. Si sa lasam credintele astea desarte, care numai credinta in Dumnezeu nu arata.
Sperand ca nu am suparat pe nimeni prin opinia mea, va doresc tuturor numai bine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.08.2009, 17:05:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu vrajitoria e o solutie.
Poate fara sa iti dai seama te atrage acelasi fel de barbat, genul care se sperie cand relatia devine serioasa si o ia la fuga.
Poate ar fi bine sa vorbesti cu un psiholog, poate te ajuta el sa vezi care e problema si sa o rezolvi.
Doamne ajuta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.08.2009, 21:49:52
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Multi preoti spun ca de omul cu credinta nu se apropie vrajile si diavolii ( a se vedea viata Sfintei Iustina si a Sfantului Ciprian ). Ideal, asa cum ai spus tu, Cata, ar fi sa avem credinta ..

Sunt multi oameni reci in credinta si Dumnezeu permite ca ei sa fie astfel ispititi( prin vraji ). Dintr-o lupta nu iesi neaparat biruit..pe drum il poti descoperi pe Dumnezeu si atunci cu siguranta diavolii vor fi infranti, deci tu esti cel ce a biruit si necazul dar L-a cunoscut si pe Iisus. Doar prin suferinta ne smerim si ajungem sa Il cunoastem..

Nu doar femeile au frustrari legate de casatorie, sunt convinsa ca si barbatii au la un moment dat. Eu am o problema cu faptul ca nu imi doresc sa ma castoresc si ma tot intreb de ce


Iarta-ma ca iti spun, dar pentru un ortodox, esti prea crud. Sa ne ajute Dumnezeu sa nu mai judecam aproapele ci sa incercam sa il ajutam cu blandete si iubire..

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezlegarea vrajilor diogene1967 Vrajitoria 67 28.05.2014 20:36:05
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 12:49:17
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 20:52:11