Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2010, 00:03:10
magdatimofte magdatimofte is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2009
Mesaje: 2
Implicit Viata Sfantul Fanurie

Sunt o crestina de rand si in urma cu vreo 9 ani aflandu-ma intr-o grea incercare am dat de \'\'viata si acatistul sf. Fanurie\'\' ,am citit si am urmat acel ritual cu turtitele timp de 9 zile.Nu doar ca situatia mea s-a rezolvat in bine dar faptul ca eu dupa ce am terminat de impartit acele turtite ,imediat am avut un vis in care mi s-a aratat sfantul impreuna cu mama acestuia,acel vis il am foarte clar si acum in memorie.Incercati daca aveti incredere si ve-ti fi uimiti de rezultat.Sa nu uitati increderea ca faceti ce trebuie sa fie clara in inima dv. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2010, 23:14:21
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Bravo Magda !

Bravo Magda ! Sa stii ca Sfantul Fanurie este grabnic ajutator, asemeni Sfantului Mina.
Nu ca alti sfinti ar ajuta mai greu, insa acesti 2 sfinti au aceasta faima de a fi grabnic ajutatori. Eu zic ca de fapt credinta celor ce alearga la ei este lucratoare. Deci si credinta ta a fost puternica in acel moment (si iti doresc sa fie tot asa in continuu, daca e cu putinta).
Sfantul Fanurie te-a ajutat degraba, tocmai ca sa intelegi cuvintele Mantuitorului:"Credinta ta te-a mantuit, mergi in pace !"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2010, 00:17:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim mult, Magda, pentru initiativa ta. Am citit pe nerasuflate viata Sfantului Fanurie, despre care marturisesc ca n-am stiut nimic pana in aceasta seara. Redau mai jos ceva esential, iar pentru cei ce vor si restul vor gasi aici si aici.

(...)Sfantul Fanurie a cerut atunci voie sa-si faca ultima rugaciune si s-a rugat astfel: "Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai miluit pe acestia care au facut plangere si strigare, fa ca tot cel ce va face o turta cu ulei si zahar, sau o placinta si o va da saracilor sa fie ascultat in orice durere dreapta va avea. Aceasta zic sa fie pentru iertarea pacatelor mamei mele, care a murit pacatoasa."

Si atunci s-a facut tunet din cer si s-a auzit glasul Domnului astfel: "Fie Fanurie dupa cuvantul tau si tot cel ce te va chema pe tine in ajutor sa fie ascultat de Mine si tu vei fi ajutorul celor din nevoi."
..........................
Turta se face de noua ori si se imparte numai saracilor, iar dupa ajutorul primit, se face pentru sfantul, o placinta mai mare, cel in nevoie, ostenindu-se cu maniile sale - si tot la saraci sa fie impartita cu multumita, sfantului. Pomenirea acestui sfant mare Mucenic Fanurie, se savarseste la 27 august, iar turtele se pot face, in afara de Duminica, in orice zi.

Multe sunt minunile sfantului dupa ducerea de la noi, atat celor din veacurile acelea, cat si noua, care ne-am invrednicit a-l pomeni cu turte si placinta, caci cu adevarat - aratare - este ca celor ce il cheama cu credinta, li s-a aratat ori sfantul, ori implinire in cererile lor. Amin.


Dumnezeu sa ne ajute sa aflam despre vietile a cat mai multi Sfinti grabnic ajutatori care sa ne fie de folos la nevoi si necazuri!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2010, 00:50:20
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

intr-adevar Sfantul Fanurie este grabnic ajutator. si pe mine m-a ajutat foarte mult si va recomand din suflet sa mergeti sa vizitati biserica Sf. Fanurie (uneva in spatele blocurilor - ca punct de reper intersectia Mihai Bravu-Dristor-Dudesti).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2010, 05:23:15
rusu87 rusu87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 11
Implicit Va rog sa-mi explicati cum se face turta!

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Multumim mult, Magda, pentru initiativa ta. Am citit pe nerasuflate viata Sfantului Fanurie, despre care marturisesc ca n-am stiut nimic pana in aceasta seara. Redau mai jos ceva esential, iar pentru cei ce vor si restul vor gasi aici si aici.

(...)Sfantul Fanurie a cerut atunci voie sa-si faca ultima rugaciune si s-a rugat astfel: "Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai miluit pe acestia care au facut plangere si strigare, fa ca tot cel ce va face o turta cu ulei si zahar, sau o placinta si o va da saracilor sa fie ascultat in orice durere dreapta va avea. Aceasta zic sa fie pentru iertarea pacatelor mamei mele, care a murit pacatoasa."

Si atunci s-a facut tunet din cer si s-a auzit glasul Domnului astfel: "Fie Fanurie dupa cuvantul tau si tot cel ce te va chema pe tine in ajutor sa fie ascultat de Mine si tu vei fi ajutorul celor din nevoi."
..........................
Turta se face de noua ori si se imparte numai saracilor, iar dupa ajutorul primit, se face pentru sfantul, o placinta mai mare, cel in nevoie, ostenindu-se cu maniile sale - si tot la saraci sa fie impartita cu multumita, sfantului. Pomenirea acestui sfant mare Mucenic Fanurie, se savarseste la 27 august, iar turtele se pot face, in afara de Duminica, in orice zi.

Multe sunt minunile sfantului dupa ducerea de la noi, atat celor din veacurile acelea, cat si noua, care ne-am invrednicit a-l pomeni cu turte si placinta, caci cu adevarat - aratare - este ca celor ce il cheama cu credinta, li s-a aratat ori sfantul, ori implinire in cererile lor. Amin.


Dumnezeu sa ne ajute sa aflam despre vietile a cat mai multi Sfinti grabnic ajutatori care sa ne fie de folos la nevoi si necazuri!
Va rog din suflet,sa -mi da ti si mie reteta cu turta si cu placinta ,ma intereseaza enorm de mult.Dar va rog sa mi zice-ti pas cu pas ca nu-s buna sa fac nici macar gogosi.aAdresa mea este:angirusescu@hotmail.com.Va multumesc din suflet
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2010, 14:42:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumesc, Omule bun! Ne-ai daruit un cadou tare frumos de 8 martie. Sunt sigura ca, prin rugaciunile Sfantului, mama sa s-a mantuit!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2010, 18:31:03
magdatimofte magdatimofte is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2009
Mesaje: 2
Implicit Sfantul Fanurie

Citat:
În prealabil postat de rusu87 Vezi mesajul
Va rog din suflet,sa -mi da ti si mie reteta cu turta si cu placinta ,ma intereseaza enorm de mult.Dar va rog sa mi zice-ti pas cu pas ca nu-s buna sa fac nici macar gogosi.aAdresa mea este:angirusescu@hotmail.com.Va multumesc din suflet
Daca doresti sa urmezi acest ritual cu turtitele,inclin sa cred ca ceva in viata ta nu merge bine, iti doresti ceva si in mod firesc vrei sa ti-se intample.....nimic rau in asta, dar te sfatuiesc ca inainte de a incepe sa faci turtitele sa citesti cu atentie viata sfantului, dupa care si acatistul. Nu uita pe tot parcursul celor 9 zile sa citesti acatistul .Un lucru important trebuie sa simnti , sa crezi, sa fii sigur ca sfantul va fi grabnic ajutator la ruga ta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2010, 11:21:24
ninahgn ninahgn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 2
Implicit paraclisul sf fanurie

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
intr-adevar Sfantul Fanurie este grabnic ajutator. si pe mine m-a ajutat foarte mult si va recomand din suflet sa mergeti sa vizitati biserica Sf. Fanurie (uneva in spatele blocurilor - ca punct de reper intersectia Mihai Bravu-Dristor-Dudesti).

este paraclisul sfantului fanurie? daca il are cineva,il rog sa-l posteze
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2010, 12:50:07
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ninahgn Vezi mesajul
este paraclisul sfantului fanurie? daca il are cineva,il rog sa-l posteze
Sfintii au doar acatiste...paraclisul este doar pentru Maica Domnului si sunt doar doua.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2010, 04:21:07
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit exista paraclise si pt. unii Sfinti

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Sfintii au doar acatiste...paraclisul este doar pentru Maica Domnului si sunt doar doua.
...dar si unii Sfinti au paraclise, alcatuite dupa model similar cu cele ale Maicii Domnului, plecand de la aceeasi idee etc - de ex. exista paraclisul Sf. Vasile Cel Mare, paraclisul Sf. Cuv. Parascheva s. a. Nu stiu daca exista si pt. Sf. Fanurie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Fanurie-celor in nevoie grabnic ajutator Marius22 Diverse Sarbatori 26 27.08.2012 17:04:32
Din Viata Maicii Domnului de Sfantul Maxim Marturisitorul mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 96 10.04.2011 19:01:26
Manastirea Sfantul Fanurie - Silistea Gumesti dumtras Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 19:04:40
Sfantul Nectarie a oferit Lumina si Pacea de dincolo de viata pamanteasca roxana23 Intamplari adevarate 6 28.05.2009 18:07:37
Sfantul Fanurie- ely1974 Intamplari adevarate 4 20.05.2007 05:11:25