Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 11.05.2009, 15:58:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Daca va uitati ce mai scrie, eu cred ca este ateu si face misto de un anume fel de pietate din pacate existenta, inclusiv pe acest forum. ;-) Asa e, trandafiralb?
Si cu asta gata, am plecat sa mai si lucrez. Voi mai scriei aici cand voi mai avea ceva nou de zis, ca mi se pare ca ne invartim in cerc.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 11.05.2009, 16:00:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
- Oamenii pot si creeaza virusi.
Corect, pentru ca sunt creatori, facuti dupa modelul divin. Dar demonii nu cred ca [mai] pot crea.
Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
- Daca ar fi stat in stare latenta, atunci rezulta ca Dumnezeu i-a eliberat pentru a pedepsi pe oameni?
Da. Prin Apocalipsa scrie de cupele maniei varsate de ingeri pe Pamant... Dar sa nu intram in detalii.
Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
- Cum sa nu ajute rugaciunile ? Nu se ruga cum trebuie ? Doar nu te poti gandi ca sunt degeaba acestea.
Rugaciunile ajuta, dar nu intotdeauna. Uneori omul nu stie ce e mai bine pentru el... Oricum, iti repet, Gheron Iosif a ajuns la ultima treapta a rugaciunii, la extaz. A avut darul vederii in duh. Dar iata ca uneori medicamentele sunt necesare - deci si oamenii de stiinta. :)
Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
- Evident ca putem trai fara bec, electricitate, telefon, haine complicate. Sa nu uitam ca Inchizitia a oprit progresul tehnologic si descoperirile cateva sute de ani; si uite ce bine a fost atunci; in foc ajungeau persoanele care puneau la indoiala cuvantul Domnului.
No comment.
Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
- Apoi, daca Dumnezeu sa-i rasplateasca ... Dumnezeu ce sa le faca celor care i-au omorat?
Apoi doar nu vrei sa-i blestem pe forum, nu? Fiecare primeste plata lucrului sau, Doamne miluieste.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 11.05.2009, 16:01:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca va uitati ce mai scrie, eu cred ca este ateu si face misto de un anume fel de pietate din pacate existenta, inclusiv pe acest forum. ;-) Asa e, trandafiralb?
Si cu asta gata, am plecat sa mai si lucrez. Voi mai scriei aici cand voi mai avea ceva nou de zis, ca mi se pare ca ne invartim in cerc.
Da, asa mai are sens :)
Reply With Quote
  #274  
Vechi 11.05.2009, 16:02:31
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu, eu cred ca este un bun credincios
Un mistocar,se preface ca este crestin ca sa-si bata joc de credinta si de cele sfinte...vorba aceea...a tunat si i-a adunat....ca sint mai multi.
Doamne miluieste!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #275  
Vechi 11.05.2009, 16:05:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si care sint patimile de care trebuie sa scape ateii pentru a se califica in drumul spre mintuire?
Citeste sfintele Evanghelii ,ce a spus domnul Iisus Hristos si acolo vei afla raspunsul.
Dar nu numai ateii trebuie sa scape de patimi ci chiar si cei credinciosi ,pacatosi fiind toti prin nastere.
Daca vei citi Scripturile vei vedea ca cei care nu cred in Hristos nu vor cunoaste Imparatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 11.05.2009, 16:07:59
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Un mistocar,se preface ca este crestin ca sa-si bata joc de credinta si de cele sfinte...vorba aceea...a tunat si i-a adunat....ca sint mai multi.
Doamne miluieste!
Poti argumenta ca imi bat joc de credinta si de cele sfinte ? Sau defapt e vorba de cusururile religiilor in general ? Pur si simplu credinta e diferit de religie pentru mine - alta definitie, si plecand de aici scriu mesajele aparand confuzii.

Paranteza : adaugati un 'a' sau 'ă' functie de caz la atributele mele.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 11.05.2009, 16:13:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Trandafir...se referea la topcat,nu la tine.Nu mai fii suparata!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #278  
Vechi 11.05.2009, 19:49:12
evolution evolution is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

[quote=radugherasim;93763]Mda, ei bine acidironic se pare ca vom avea Crestinul i-a spus: Uitati-va la ce invatati dumneavoastra pe elevi: ii invatati ca rasele de caini s-au format din pietre. Una din marile probleme pe care evolutionismul sustine. [quote]
Vad ce imi arata dovada din fata ochilor mei?Din pietre?Asa numesti tu fosilele sau ce?
http://www.youtube.com/watch?v=v8nYTJf62sE
Poftim,stiinta nu este asa simpla pe cat crezi tu.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 11.05.2009, 21:52:41
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Ma faci sa rad. S-a mai spus si despre ateism ca e de fapt o religie in sine. Ateismul sau evolutionismul sunt religii asa cum a NU colectiona timbre se numeste hobby.
Poate exprimarea e gresita.
Nu sunt religii, in sensul unui sistem (de fapt nici Ortodoxia nu e religie, ci terapie - dar despre asta cu alta ocazie).

Nu sunt religii, dar sunt credinte, in sensul in care:
1. Ateul nu crede in Dumnezeu, sau zei, dar crede in el insusi.
2. Evolutionismul este credinta, intrucat ipotezele sale sunt credinte. De fapt evolutionismul a aparut mai intai ca o reactie filosofica a duhului "iluminist" impotriva crestinismului.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 11.05.2009, 23:21:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Poate exprimarea e gresita.
Nu sunt religii, in sensul unui sistem (de fapt nici Ortodoxia nu e religie, ci terapie - dar despre asta cu alta ocazie).

Nu sunt religii, dar sunt credinte, in sensul in care:
1. Ateul nu crede in Dumnezeu, sau zei, dar crede in el insusi.
2. Evolutionismul este credinta, intrucat ipotezele sale sunt credinte. De fapt evolutionismul a aparut mai intai ca o reactie filosofica a duhului "iluminist" impotriva crestinismului.
Imi place sa cred ca si crestinii cred in ei insisi, macar pentru ca sint in stare sa gindeasca ca exista Dzeu.
Ateul crede ca morala e relativa, nu absoluta. Cum sint multe alte lucruri in univers, descoperite de alta stiinta bazata pe aceleasi principii, fizica.
Evolutionismul este o stiinta pentru ca metodele sale sint identice cu ale celorlalte stiinte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45