Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2009, 11:36:31
roxana23 roxana23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Mesaje: 6
Implicit Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor?

Dragii mei,

Ati citit probabil povestea mea si a surorii mele si a ajutorului oferit de Sfantul Nectarie mamei mele de a deveni lumina in lumea de dincolo. Acum, am ramas singura aici pe pamant si nu stiu cum trebuie sa procedez. Va rog, spuneti-mi cum trebuie sa procedez? Atunci cand ma rugam la Sfantul Nectarie in timpul bolii mamei mele l-am rugat sa ne devina ocrotitor, noua si familiei noastre si nu stiu ce ar trebui sa fac din acest punct de vedere? Ar trebui sa citesc acatistele Sfantului Nectarie macar o data pe saptamana? Exista o anumita practica duhovniceasca in acest sens? Iertati-mi nestiinta si va rog dati-mi un raspuns.
Cu multumiri anticipate. Roxana
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2009, 19:54:38
dianaradoi dianaradoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxana23 Vezi mesajul
Dragii mei,

Ati citit probabil povestea mea si a surorii mele si a ajutorului oferit de Sfantul Nectarie mamei mele de a deveni lumina in lumea de dincolo. Acum, am ramas singura aici pe pamant si nu stiu cum trebuie sa procedez. Va rog, spuneti-mi cum trebuie sa procedez? Atunci cand ma rugam la Sfantul Nectarie in timpul bolii mamei mele l-am rugat sa ne devina ocrotitor, noua si familiei noastre si nu stiu ce ar trebui sa fac din acest punct de vedere? Ar trebui sa citesc acatistele Sfantului Nectarie macar o data pe saptamana? Exista o anumita practica duhovniceasca in acest sens? Iertati-mi nestiinta si va rog dati-mi un raspuns.
Cu multumiri anticipate. Roxana
Eu cred ca nu trebuie sa faci ceva special in acest sens.

Trebuie sa te rogi din suflet, si sfantul Nectarie te va ajuta....si pe mine ma ajuta.

Poti sa mergi la Radu Voda sa te inchini la moastele lui, poti sa citesti acatistul...dar cel mai mult trebuie sa-l iubesti. si Sfantul te va iubi la randul lui, cum ne iubeste pe toti de altfel.

Citirea acatistului, rugaciunile, mersul la moastele sfantului, nu sunt decat dovezi ale iubirii si sinceritatii noastre fata de Sfantul Nectarie.

Fa ceea ce simti, ceea ce crezi tu ca e bine si ceea ce te multumeste. daca simti ca faci prea putin, atunci fa mai mult.

ai grija de tine...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2009, 11:45:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ca un sfant sa te ajute, [COLOR=darkred]trebuie sa ai dragoste fata de el[/COLOR], sa il vezi ca pe un foarte apropiat prieten. Sa crezi ca acela iti poate duce rugaciunile inaintea lui Hristos, iar Hristos, care'l iubeste pe acel sfant, se va milostivi de toti prietenii sfantului.

[COLOR=darkred]Dragostea se arata mereu in fapte ![/COLOR]

Citeste [COLOR=darkred]Viata Sfantului[/COLOR] si alte carti despre acela, spre a'l cunoaste mai bine.
Participa la [COLOR=darkred]Slujba Sfantului [/COLOR](cand e praznuit, o data pe an) la Vecernie si la Utrenie, cu Liturghie.
Citeste, cand poti si simti dragoste, [COLOR=darkred]Acatistul Sfantului[/COLOR].
Pomeneste'l in fiecare zi, la [COLOR=darkred]Rugaciunea de seara[/COLOR]: "Sfinte, nu ma trece cu vederea. Mijloceste'mi cele de folos."

Straduieste'te sa'l pastrezi in minte pe toata durata zilei, mereu. Simte'l aproape si fa'ti'l prieten din ce in ce mai bun. Cauta sa'i urmezi dragostea si faptele credintei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2009, 00:18:06
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Sa cauti sa-ti cumperi o icoana cu Sfantul Nectarie...Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2011, 08:42:31
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

E simplu...Rogi sfantul respectiv sa iti fie ocrotitor.....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2011, 12:18:01
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxana23 Vezi mesajul
Dragii mei,

Ati citit probabil povestea mea si a surorii mele si a ajutorului oferit de Sfantul Nectarie mamei mele de a deveni lumina in lumea de dincolo. Acum, am ramas singura aici pe pamant si nu stiu cum trebuie sa procedez. Va rog, spuneti-mi cum trebuie sa procedez? Atunci cand ma rugam la Sfantul Nectarie in timpul bolii mamei mele l-am rugat sa ne devina ocrotitor, noua si familiei noastre si nu stiu ce ar trebui sa fac din acest punct de vedere? Ar trebui sa citesc acatistele Sfantului Nectarie macar o data pe saptamana? Exista o anumita practica duhovniceasca in acest sens? Iertati-mi nestiinta si va rog dati-mi un raspuns.
Cu multumiri anticipate. Roxana


Fa acatistul Sf, Nectarie cat de des poti. Daca l-ai putea face zilnic ar fi si mai bine.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2011, 23:30:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxana23 Vezi mesajul
Dragii mei,

Ati citit probabil povestea mea si a surorii mele si a ajutorului oferit de Sfantul Nectarie mamei mele de a deveni lumina in lumea de dincolo. Acum, am ramas singura aici pe pamant si nu stiu cum trebuie sa procedez. Va rog, spuneti-mi cum trebuie sa procedez? Atunci cand ma rugam la Sfantul Nectarie in timpul bolii mamei mele l-am rugat sa ne devina ocrotitor, noua si familiei noastre si nu stiu ce ar trebui sa fac din acest punct de vedere? Ar trebui sa citesc acatistele Sfantului Nectarie macar o data pe saptamana? Exista o anumita practica duhovniceasca in acest sens? Iertati-mi nestiinta si va rog dati-mi un raspuns.
Cu multumiri anticipate. Roxana
Intre credincios si sfantul sau ocrotitor, relatia e una de prietenie, de iubire adevarata. Nu-l da uitarii, poarta-l in inima ta, pentru ca el sigur te poarta in inima sa si se roaga pentru tine. Pastreaza o legatura vie cu el prin rugaciune. Vorbeste-le si altora despre ocrotitorul tau, vesteste-le faptele sale bune. Fa-le cunostinta cu el.

Last edited by George.m; 19.02.2011 at 23:32:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post? camy_d Generalitati 89 11.08.2017 10:56:33
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 14.02.2011 23:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 15:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 16:30:23