Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 03.08.2017, 09:46:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dragă Radu Alin,

Am înțeles că tu ai dori ca papistașii să plece de pe forum.

Ei bine, îmi pare rău să te dezamăgesc, dar eu nu voi pleca de pe forum. Nu îți convine, ei bine, asta este....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #232  
Vechi 03.08.2017, 13:13:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Legat de ortografierea numelui Iisus, asa cum mentionam si in trecut la acest subiect, singurii care scriu cu o singura vocala inainte de "s" sunt chiar cei din tarile ortodoxe care foloseau limba slavona. Si rusii au scris asa pana la sinodul din 1666, cand au facut modificarile dupa greci. Celelalte tari care foloseau limba slavona au pastrat scrierea veche, astfel ca scriu Isus bulgarii, sarbii, ucainienii, bielorusii, croatii, bosniacii, etc. Probabil si noi am schimbat ortografierea dupa rusi (daca nu o foloseam deja pe cea din limba greaca, nu stiu exact). Catolicii si protestantii de la noi au pastrat vechea ortografiere, din slavona, desi toate tarile catolice si protestante scriu cu doua vocale inainte de "s", asa cum e si in latina. Deci varianta corecta este cu doua vocale, Iisus la noi, "ie" in alte limbi.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 03.08.2017, 20:04:49
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Acuma, în orice limbă, varianta corectă de a scrie ceva (ortografia) este cea stabilită de către Academia țării respective.

Cel puțin eu așa am aflat, în mai multe rânduri. La un moment dat Academia mi-a spus că nu mai e corect să scriu "gînd", că trebuie să scriu "gând". Ceea ce ieri era ortografic, azi nu mai era ortografic.

Cum e corect să scriem primul verset din prologul Evangheliei după Ioan: "La început a fost Cuvîntul" sau "La început a fost Cuvântul" ?

În ce privește ortografia numelor persoanelor divinității, a sfinților, a cuvintelor din cult în general, corect este cum stabilește Sinodul în forma cărților de cult aprobate spre tipărire și folosire în cult. Socotesc că e la latitudinea Sinodului să coopereze cu Academia sau nu.

Așa fiind, actualmente, pentru romano-catolicii din România corect e Isus Cristos, Dumnezeu Tatăl și Sfântul Duh, pentru ortodocși e Iisus Hristos, Dumnezeu Tatăl și Sfântul Duh, pentru greco-catolici e Isus Hristos, Dumnezeu Tatăl și Sfântul Spirit etc.

Că, de pronunțat, nu am auzit niciun român (sau romîn ?) să pronunțe numele Mântuitorului cu un i scurt. Cum reprezentăm grafic fonema, e altă chestiune.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #234  
Vechi 12.08.2017, 02:56:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduAlin178 Vezi mesajul
NU PE NOI CARE AVEM 2000 DE ANI DE ORTODOXIE. (b]ahtung[/b], voi n-aveti 2000 de ani...de la 1054 pana azi nu prea sunt 2000 de ani.
Bine, mai hrestine, inteleg ca de 2000 de ani "ch" ajuns "h". Dar chiar si nemtalascul "achtung" sa ajunga "ahtung", mi se pare prea mult! Dar poate ca ai dreptate. Nu avem nevoie de nemti sa ne invete pe noi germana!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #235  
Vechi 12.08.2017, 16:49:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Acuma, în orice limbă, varianta corectă de a scrie ceva (ortografia) este cea stabilită de către Academia țării respective.

În ce privește ortografia numelor persoanelor divinității, a sfinților, a cuvintelor din cult în general, corect este cum stabilește Sinodul în forma cărților de cult aprobate spre tipărire și folosire în cult. Socotesc că e la latitudinea Sinodului să coopereze cu Academia sau nu.

Așa fiind, actualmente, pentru romano-catolicii din România corect e Isus Cristos, Dumnezeu Tatăl și Sfântul Duh, pentru ortodocși e Iisus Hristos, Dumnezeu Tatăl și Sfântul Duh, pentru greco-catolici e Isus Hristos, Dumnezeu Tatăl și Sfântul Spirit etc.
Nu are legatura cu ce a stabilit Academia. Academia nu stabileste sa se scrie In in loc de Ion, de exemplu, taind o vocala. Nu a avut vreo legatura cu ce au stabilit catolicii, decat ulterior.
Daca nu s-a inteles ce am spus prima data, scrierea cu un singur "'i" a avut legatura doar cum au scris slavii la inceput. Nu aveau cum sa stie mai bine slavii, care au fost convertiti cu multe secole dupa aparitia crestinismului, ca aceasta e scrierea corecta si ca cele din limbile vechi, greaca, latina, iudaica, sunt gresite. Cel mai probabil au uitat ei un i candva, de-a lungul timpului. Tocmai de aceea au modificat rusii, ca au observat ca toti ceilalti scriu cu doua vocale, in special grecii.
Totusi, nu pare o problema capitala, e vorba doar cum se scrie corect.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17