Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2006, 11:05:27
Dorotheea Dorotheea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 3
Implicit

Nu am facut pina la virsta de 33 de ani o spovada generala. M-am decis sa o fac acum ca astfel sa ma pot impartasi cu Trupul si Singele Domnului Iisus Hristos in deplinatatea marturisirii generale . Nu stiu insa cum pot gasi un duhovnic bun care sa ma povatuiasca si sa ma indrume . Cel mai aproape de viitoarea mea locuinta este manastirea Caldarusani. Problema este ca acolo nu cunosc pe nimeni . Cine ma poate ajuta ?!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2006, 11:59:56
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

draga Dorotheea,
sa speram ca intrebarea ta e sincera . Puneti nadejdea in Dumnezeu , nu in oameni .
Roaga-te si ti se va descoperi Duhovnicul care-l cauti .
Si daca nu e cel care crezi tu , nici o grija Dumnezeu ii va pune in gura cuvintele de care are nevoie sufletul tau . Ai credinta si se va rezolva ! Nimeni nu te pote ajuta dintre noi , pentru ca ce consider eu bun e poate pentu tine altfel . Depinde cu ce ginduri te apropii de el si cit il cinstesti .
Numai Hristos !
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2006, 12:16:09
Dorotheea Dorotheea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 3
Implicit

Iti multumesc pentru caldele cuvinte . Stiu ca prea mult nu ma puteti ajuta, dar sper ca macar sa-mi recomandati pe cineva. Cit priveste sinceritatea anuntului meu...nu trebuie sa aveti nici o indoiala .

Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2006, 13:38:05
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Doroftea draga eu te-ash sfatui sa nu mergi la respectiva manastire, parca-mi spune ceva ca locul e raufamat sau stai lanaga respectiva manastire? Ai mai fost in vizita pe acolo? Eu am fost cand eram foarte mic in plimbare pe la manastirile din Moldova.
Domnule si am stat de vorba odata cu un calugar tanar care venise la noi in orash si strangea niste bani si ne scria pentru rugaciune, si shedea el tacticos asha la o masa, cam langa piatza, si il vad, dar nu-mi vine sa ma apropii, apoi merg tot orasul si iarasi ma intorc sa-l invatz domnule ca mi se parea mie ca trebuie sa discut cu el. El m-a ajutat sarmanul si mi-a spus lucruri interesante mirandu-se si el cum il invatz eu pe el, nu a aratat-o dar am simtzit ca era intr-o invatzatura profunda, a celor din manastire care-l invatzasera si se mira parac, totusi nu m-am lasat si l-am instruit. Acuma nu stiu daca l-am invatzat bine sau daca nu stia el cam ce ii ziceam eu, dar domnule, minune, peste vre-o catzva ani, i-am dat si eu dreptate pentru ce ma invatzase el... a fost sublim, si in acelasi timp infiorator. Oricum eu nu te sfatuiesc sa mergi acolo, fiindca e ceva ce nu-mi place, personal vorbind, la acoperishurile de acolo, la unele din ele, nu la toate, si cred ca nu au streasina bine facuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2006, 16:15:41
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorotheea
Nu am facut pina la virsta de 33 de ani o spovada generala. M-am decis sa o fac acum ca astfel sa ma pot impartasi cu Trupul si Singele Domnului Iisus Hristos in deplinatatea marturisirii generale . Nu stiu insa cum pot gasi un duhovnic bun care sa ma povatuiasca si sa ma indrume . Cel mai aproape de viitoarea mea locuinta este manastirea Caldarusani. Problema este ca acolo nu cunosc pe nimeni . Cine ma poate ajuta ?!
Draga Dorotheea,

Ma bucur mult sa aflu ca te-ai gandit sa faci acest pas! Personal cred ca fara o spovedanie generala, nu putem considera ca traim in Hristos. Spovedania e botezul pocaintei. Ce viata in Hristos ducem fara a face un botez complet? Nu se poate, e semn de superficialitate. Si apoi cum ne putem apropia de Trupul si Sangele Mantuitorului cu jumatati de masura?! Aceste randuri sunt si pentru cei care se spovedesc de Pasti si de Craciuni, la cine-o fi si unde-o fi si cum o fi. Sa invatam ca asa cum un medic bun e cautat si apoi mergem numai la el, tot la fel e si cu duhovnicul, cu atat mai mult ca se ocupa de sanatatea noastra sufleteasca, care e cea mai importanta.

Sa inteleg ca te-ai spovedit totusi si te-ai impartasit pana acum? De ce nu mergi la acelasi Preot? Normal e sa ai un singur duhovnic, care sa te cunoasca si sa se roage pentru tine si tu pentru el. Bine e sa gasesti aceasta persoana destul de aproape de tine, in acelasi oras sau in apropiere, ca sa poti sa mergi des. Daca chiar nu gasesti pe nimeni care sa-ti corespunda, atunci poti sa mergi la o manastire. Preotii din manastire nu au mai mult har decat cei din lume, hirotesia este aceeasi, diferenta o face credinta si trairea lor in Hristos si o mai face si ucenicul cu rugaciunea si viata lui.

Ma bucur din tot sufletul pentru tine si astept vesti bune.

Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2006, 17:40:49
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Doroftea draga eu te-ash sfatui sa nu mergi la respectiva manastire, parca-mi spune ceva ca locul e raufamat sau stai lanaga respectiva manastire? Ai mai fost in vizita pe acolo? Eu am fost cand eram foarte mic in plimbare pe la manastirile din Moldova.
Domnule si am stat de vorba odata cu un calugar tanar care venise la noi in orash si strangea niste bani si ne scria pentru rugaciune, si shedea el tacticos asha la o masa, cam langa piatza, si il vad, dar nu-mi vine sa ma apropii, apoi merg tot orasul si iarasi ma intorc sa-l invatz domnule ca mi se parea mie ca trebuie sa discut cu el. El m-a ajutat sarmanul si mi-a spus lucruri interesante mirandu-se si el cum il invatz eu pe el, nu a aratat-o dar am simtzit ca era intr-o invatzatura profunda, a celor din manastire care-l invatzasera si se mira parac, totusi nu m-am lasat si l-am instruit. Acuma nu stiu daca l-am invatzat bine sau daca nu stia el cam ce ii ziceam eu, dar domnule, minune, peste vre-o catzva ani, i-am dat si eu dreptate pentru ce ma invatzase el... a fost sublim, si in acelasi timp infiorator. Oricum eu nu te sfatuiesc sa mergi acolo, fiindca e ceva ce nu-mi place, personal vorbind, la acoperishurile de acolo, la unele din ele, nu la toate, si cred ca nu au streasina bine facuta.
N-am rezistat sa nu-ti scriu :p
Manastirea Caldarusani despre care vorbeste Dorotheea este la cativa Km de Bucuresti.
:D :D :D
Tu cand ai fost mic si ai vizitat Moldova ai trecut si pe la Caldarusani?...nu este exclus.
Oricum,in rest comentariul tau e destul de aproape de realitate...paranormalul pluteste in zona aceea si la propriu si la figurat.

E de apreciat umorul tau ironic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2006, 10:28:07
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Mistretul cu colti de argint

Un print din Levant indragind vanatoarea
prin inima neagra de codru trecea.
Croindu-si cu greu prin hatisuri cararea,
canta dintr-un flaut de os si zicea:

- Veniti sa vanam in paduri nepatrunse
mistretul cu colti de argint, fioros,
ce zilnic isi schimba in scorburi ascunse
copita si blana si ochiul sticlos...

- Stapane, ziceau servitorii cu goarne,
mistretul acela nu vine pe-aici.
Mai bine s-abatem vanatul cu coarne,
ori vulpile rosii, ori iepurii mici ...

Dar printul trecea zambitor inainte
privea printre arbori atent la culori,
lasand in culcus caprioara cuminte
si linxul ce rade cu ochi sclipitori.

Sub fagi el dadea buruiana-ntr-o parte:
- Priviti cum se-nvarte facandu-ne semn
mistretul cu colti de argint, nu departe:
veniti sa-l lovim cu sageata de lemn!...

- Stapane, e apa jucand sub copaci,
zicea servitorul privindu-l istet.
Dar el raspundea intorcandu-se: - Taci...
Si apa sclipea ca un colt de mistret.

Sub ulmi, el zorea risipite alaiuri:
- Priviti cum pufneste si scurma stingher,
mistretul cu colti de argint, peste plaiuri:
veniti sa-l lovim cu sageata de fier!...

- Stapane, e iarba fosnind sub copaci,
zicea servitorul zambind indraznet.
Dar el raspundea intorcandu-se: - Taci...
Si iarba sclipea ca un colt de mistret.

Sub brazi, el striga indemnandu-i spre creste:
- Priviti unde-si afla odihna si loc
mistretul cu colti de argint, din poveste:
veniti sa-l lovim cu sageata de foc!...

- Stapane, e luna lucind prin copaci,
zicea servitorul razand cu dispret.
Dar el raspunde intorcandu-se: - Taci...
Si luna sclipea ca un colt de mistret.

Dar vai! sub luceferii palizi ai boltii
cum sta in amurg, la izvor aplecat,
veni un mistret urias, si cu coltii
il trase salbatic prin colbul roscat.

- Ce fiara ciudata ma umple de sange,
oprind vanătoarea mistretului meu?
Ce pasare neagra sta-n luna si plange?
Ce vesteda frunza mă bate mereu?...

- Stapane, mistretul cu colti ca argintul,
chiar el te-a cuprins, grohaind, sub copaci.
Asculta cum latra copoii gonindu-l...
Dar printul raspunse-ntorcandu-se. - Taci.

Mai bine ia cornul si suna intruna.
Sa suni pană mor, catre cerul senin...
Atunci asfinti dupa creste luna
si cornul suna, însa foarte putin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2008, 04:58:24
SAMBALA SAMBALA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorotheea
Nu am facut pina la virsta de 33 de ani o spovada generala. M-am decis sa o fac acum ca astfel sa ma pot impartasi cu Trupul si Singele Domnului Iisus Hristos in deplinatatea marturisirii generale . Nu stiu insa cum pot gasi un duhovnic bun care sa ma povatuiasca si sa ma indrume . Cel mai aproape de viitoarea mea locuinta este manastirea Caldarusani. Problema este ca acolo nu cunosc pe nimeni . Cine ma poate ajuta ?!
MANASTIREA COTMEANA...LA 30 KM DE PITESTI.ESTE STARETUL IOASAF CARE VA POATE AJUTA CU DRAG.NUMA BINE SI SA VA LUMINEZE DUMNEZEU PASI...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2008, 22:59:05
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorotheea
Nu am facut pina la virsta de 33 de ani o spovada generala. M-am decis sa o fac acum ca astfel sa ma pot impartasi cu Trupul si Singele Domnului Iisus Hristos in deplinatatea marturisirii generale . Nu stiu insa cum pot gasi un duhovnic bun care sa ma povatuiasca si sa ma indrume . Cel mai aproape de viitoarea mea locuinta este manastirea Caldarusani. Problema este ca acolo nu cunosc pe nimeni . Cine ma poate ajuta ?!
Buna Sfatul meu daca esti din Buc dute la Biserica Cuviosul Stelian si Sfantul Nicolae - Brancoveanu din curtea spitalului Budimex Bd. Constantin Brancoveanu Nr. 20, Sector 4, Bucuresti ESte un duhovnic bun si un om deosebit pararea mea:) parintele Daniel, daca vrei poti sa te duci la dansul Eu sunt din Pitesti dar mai vin la recuperare in Bucuresti si il vad pe parintele
M-as bucura fffff mult daca te duci la bisericuta aceasta sa tinem legatura SPER SA ITI FIE DE FOLOS :) Si id meu este pui_mic25 sau ingeras_mic_dulcic Doamn ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2008, 19:21:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Roaga-te inainte de a face acest pas. Si sa-ti cumperi un indreptar de spovedanie, sa insemnezi pe o hartie pacatele mari si mici, gandeste-te daca mai exista ceva care nu apare in indreptar, caci ti se iarta doar pacatele spovedite. In acest fel nu-l mai pui pe duhovnic in situatia de a te descoase si cel la care vei ajunge sigur va fi bun, fiindca il ajuti astfel sa-și indeplineasca menirea cu succes. Doamne ajuta sa punem inceput bun pocaintei noastre!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine poate binecuvanta?... lacrimi Din Noul Testament 22 07.01.2011 12:17:22
Duhovnic, pe net, se poate? partenie Generalitati 26 28.10.2008 19:28:35
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 18:52:37