Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2009, 19:58:44
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cum vedeti voi icoanele in dormitor,la capul patului mai ales cei casatoriti,eu una de la o vreme ma tare jenez in dormitorul meu cind vine timpul sa ma schimb de haine
atunci va puteti schimba in baie .
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2009, 20:09:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred totusi ca rusinea de icoane este o exagerare. In primul rand icoanele nu sunt vii, Doamne fereste sa nu dam in idolatrie. Ele sunt ferestre spre cer si ne ajuta sa ne indreptam gandul mai usor spre Dumnezeu si sfintii sai, dar de aici pana la a crede ca sfintii si Dumnezeu te privesc exact prin icoane e cale lunga. Icoanele au menirea de a aduce aminte omului de existenta si prezenta lui Dumnezeu si de a ocroti prin harul lor. Dar in nici un caz nu putem sa spunem ca un sfant locuieste intr-o anumita icoana. Dumnezeu si sfintii sai pot fi absolut oriunde, nu numai intr-un anumit loc. Adica chiar si in baie sau oriunde.

In al doilea rand, Dumnezeu ne-a creat cu tot ceea ce este normal omenesc si anatomic. Nu o sa se scarbeasca si nici nu o sa ii fie rusine lui Dumnezeu de goliciunea nici unui om, fiindca El le-a facut pe toate "bune foarte." Cred ca este un pacat in a spune ca trupul este pacatos, sau ca este rusinos, sau ca este murdar. Atata timp cat nu il intinezi cu pacate.

In al treilea rand mie mi se pare anormala o camera locuita de un crestin care sa nu aiba macar o icoana pe peretele de la rasarit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2009, 20:15:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cred totusi ca rusinea de icoane este o exagerare. In primul rand icoanele nu sunt vii, Doamne fereste sa nu dam in idolatrie. Ele sunt ferestre spre cer si ne ajuta sa ne indreptam gandul mai usor spre Dumnezeu si sfintii sai, dar de aici pana la a crede ca sfintii si Dumnezeu te privesc exact prin icoane e cale lunga. Icoanele au menirea de a aduce aminte omului de existenta si prezenta lui Dumnezeu si de a ocroti prin harul lor. Dar in nici un caz nu putem sa spunem ca un sfant locuieste intr-o anumita icoana. Dumnezeu si sfintii sai pot fi absolut oriunde, nu numai intr-un anumit loc. Adica chiar si in baie sau oriunde.

In al doilea rand, Dumnezeu ne-a creat cu tot ceea ce este normal omenesc si anatomic. Nu o sa se scarbeasca si nici nu o sa ii fie rusine lui Dumnezeu de goliciunea nici unui om, fiindca El le-a facut pe toate "bune foarte." Cred ca este un pacat in a spune ca trupul este pacatos, sau ca este rusinos, sau ca este murdar. Atata timp cat nu il intinezi cu pacate.

In al treilea rand mie mi se pare anormala o camera locuita de un crestin care sa nu aiba macar o icoana pe peretele de la rasarit.

Te rog sa ma ierti sora dar doresc sa-ti pun o intrebare:
parerile acestea ale tale sunt formate din ceva ,,leteratura" sau asa ti se pare dumitale firesc sa crezi ?
Nu ma supar daca nu-mi raspunzi... doream doar sa inteleg ce temei ai !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2009, 21:22:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti sora dar doresc sa-ti pun o intrebare:
parerile acestea ale tale sunt formate din ceva ,,leteratura" sau asa ti se pare dumitale firesc sa crezi ?
Nu ma supar daca nu-mi raspunzi... doream doar sa inteleg ce temei ai !

De "leteratura" in nici un caz. Prefer limba romaneasca nestalcita fiindca arata respect fata de interlocutor, oricare ar fi el. (Da, imi dau seama ca vrei sa ma iei peste picior, nu te ascunde dupa deget.)
Dupa parerea mea, poti sa te schimbi de haine si in fata blocului, ca acolo nu sunt icoane.

Oare calugarii care au icoane in chilii unde se schimba de haine??

Last edited by Noesisaa; 19.08.2009 at 22:12:50.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.08.2009, 03:26:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De "leteratura" in nici un caz. Prefer limba romaneasca nestalcita fiindca arata respect fata de interlocutor, oricare ar fi el. (Da, imi dau seama ca vrei sa ma iei peste picior, nu te ascunde dupa deget.)
Dupa parerea mea, poti sa te schimbi de haine si in fata blocului, ca acolo nu sunt icoane.

Oare calugarii care au icoane in chilii unde se schimba de haine??
Sora draga, citind raspunsul dumitale despre respect nu stiu de ce imi vin in minte cuvintele Mintuitorului cum ca ,,...este mai de folos a da decit a lua" ! Am putea noi (si dumneata si si eu )sa avem vreun folos din ele? Nu te grabi cu afirmatiile pina nu esti precis convinsa de realul situatiei... cel putin referitor la mine !
In al doilea rind ,in postarea mea initiala am vorbit despre umblatul in pielea goala prin fata icoanelor. Prin ,,pilea goala" dumneata ce intelegi ? simti nevoia unei traduceri romana-romana ? Te rog, tot in ceea ce ma priveste pe mine, citeste bine ce postez... daca vrei ,asta apropos de respect.In cazul acesta cum ar fi cu respectul?
Daca nu ai cunostiinte(ca daca ai fi avut nu ai fi facut comparatia,cel putin asta lasi sa se inteleaga)despre vietuirea monahala in toate aspectele ei ar fi de mare respect sa te pastrezi ...rezervata. Intelege-o doar ca pe o propunere !
Despre raspunsul pe care ti l-am solicitat... inteleg ca nu sunt demn de asa ceva!
In rest apreciez dorinta sincera de a ne respecta si ... a ne iubi frateste ajutindu-ne cu sfaturi si pareri temeinc fundamentate si nu doar de a ,,socializa" ! Sa fi binecuvintata !

Last edited by zaharia_2009; 20.08.2009 at 03:49:47.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
ma intereseaza icoanele bizantine carmenserghi Pictura si Sculptura Bisericeasca 10 01.05.2011 10:07:43
Vor sa elimine icoanele din scoli Va_iubesc Stiri, actualitati, anunturi 79 26.06.2010 15:56:53
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04